Osmansko carstvo

Svjetska povijest, ratovi, osvajanja, osobe koje su obilježile svoj period...
Moderator: Fatih, Socrates
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Osmansko carstvo

Post Postao/la Fatih »

Eh, sada malo o carstvu, iz cijeg centralnog dijela je moja loza po ocevoj strani. :ooo A u ovom dijagramu, postoji (ma koliko mala) sansa, da sam neke familije sa B. Johnsonom (obadvojica galamimo kad pricamo -jak indikator). Sala na starnu, on plav i bijel k'o krec, ja kao da sam Karavlah. :D

Boris Johnson family tree.jpg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la carobnjak_N »

iz kojeg centralnog dijela tačno?
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Fatih »

carobnjak_N je napisao/la: 13 aug 2020, 17:14 iz kojeg centralnog dijela tačno?
Bursa.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Fatih »

Fatih je napisao/la: 13 aug 2020, 17:17
carobnjak_N je napisao/la: 13 aug 2020, 17:14 iz kojeg centralnog dijela tačno?


Bursa.

P.S kada sam rekao "centralni", mislio sam na tadasnje carstvo, ono iz 19 vijeka.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Sarajka »

Fatih je napisao/la: 13 aug 2020, 17:17
carobnjak_N je napisao/la: 13 aug 2020, 17:14 iz kojeg centralnog dijela tačno?
Bursa.
Moja nane iz Šehera bi se oduševila. I ona je svoje korjene našla negdje u Izmiru.

Mi mislimo da preuveličava iskreno. Ali neka.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Fatih »

Sarajka je napisao/la: 13 aug 2020, 17:25
Fatih je napisao/la: 13 aug 2020, 17:17

Bursa.
Moja nane iz Šehera bi se oduševila. I ona je svoje korjene našla negdje u Izmiru.
Bilo je tu kretanja u oba pravca. Mnogi muslimani su odselili u Tursku nakon dolaska Austrougarske. Neki se se kasnije vratili jer se nisu mogli navici na zivot tamo. Ali, nazalost vecina ih je tamo ostalo. I danas u Anatoliji ima sela gdje se uz turski, govori i nas jezik. Neki izvori govore da je vise asimiliranih Bosnjaka u Turskoj, nego u BiH. Ipak, iako znam da ih ima dosta, nisam siguran koliko je ta tvrdnja tacna.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Fatih »

Sarajka je napisao/la: 13 aug 2020, 17:25
Fatih je napisao/la: 13 aug 2020, 17:17

Bursa.
Moja nane iz Šehera bi se oduševila. I ona je svoje korjene našla negdje u Izmiru.

Mi mislimo da preuveličava iskreno. Ali neka.
Pa, nije to tek tako izmislila, vjerujem. Ja sam cak prije rata, kao djecak, sa roditeljima isao rodbini koja je tada zivjela u Istanbulu. Turci, ali su znali mnogo nasih rijeci, posto su vecinom bili trgovci. Kada smo dosli, docekani smo kao da dolazi najveca i najvaznija diplomatska delegacija u svijetu.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Sarajka »

Fatih je napisao/la: 13 aug 2020, 17:32
Sarajka je napisao/la: 13 aug 2020, 17:25

Moja nane iz Šehera bi se oduševila. I ona je svoje korjene našla negdje u Izmiru.
Bilo je tu kretanja u oba pravca. Mnogi muslimani su odselili u Tursku nakon dolaska Austrougarske. Neki se se kasnije vratili jer se nisu mogli navici na zivot tamo. Ali, nazalost vecina ih je tamo ostalo. I danas u Anatoliji ima sela gdje se uz turski, govori i nas jezik. Neki izvori govore da je vise asimiliranih Bosnjaka u Turskoj, nego u BiH. Ipak, iako znam da ih ima dosta, nisam siguran koliko je ta tvrdnja tacna.
Vidjela sam i ja reportažu. Neka žena 80 godina priča bosanski solidno... I opisuje odakle su došli.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Fatih »

Sarajka je napisao/la: 13 aug 2020, 17:36
Fatih je napisao/la: 13 aug 2020, 17:32

Bilo je tu kretanja u oba pravca. Mnogi muslimani su odselili u Tursku nakon dolaska Austrougarske. Neki se se kasnije vratili jer se nisu mogli navici na zivot tamo. Ali, nazalost vecina ih je tamo ostalo. I danas u Anatoliji ima sela gdje se uz turski, govori i nas jezik. Neki izvori govore da je vise asimiliranih Bosnjaka u Turskoj, nego u BiH. Ipak, iako znam da ih ima dosta, nisam siguran koliko je ta tvrdnja tacna.
Vidjela sam i ja reportažu. Neka žena 80 godina priča bosanski solidno... I opisuje odakle su došli.

Pa skoro cijeli Sabac i Uzice su otisli tamo... Istorija je uciteljica zivota.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Sarajka »

Fatih je napisao/la: 13 aug 2020, 17:40
Sarajka je napisao/la: 13 aug 2020, 17:36

Vidjela sam i ja reportažu. Neka žena 80 godina priča bosanski solidno... I opisuje odakle su došli.

Pa skoro cijeli Sabac i Uzice su otisli tamo... Istorija je uciteljica zivota.
Nije žena govorila o toj skupini ljudi, nego iz Hercegovine čini mi se. Ako nadjem postavim reportazu.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Fatih »

0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Fatih »

Rijetko spominjana bitka... Turci navikli handriti Bugare i ove ostale do Bosne. Kad ono, naidjose "na neke budale"... E, moj Lala Pasha. Nadam se da ti je vanjski WC negdje blizu bio, kad si smotao repinu. :srce
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la laga-nini »

..e sad mi reci nesto kontra Johnsona ..inace ljetova tu kod nas u jednoj kući za odmor..pazi zamka ako lajkas Johnsona znaci i za trumpa.. :odm
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Sarajka »

Fatih je napisao/la: 13 aug 2020, 18:04
Rijetko spominjana bitka... Turci navikli handriti Bugare i ove ostale do Bosne. Kad ono, naidjose "na neke budale"... E, moj Lala Pasha. Nadam se da ti je vanjski WC negdje blizu bio, kad si smotao repinu. :srce
U Turskoj historiji ne pominje se ni kosovska bitka. Najvaznija im je :

Ovih dana kada se još jednom prisjećamo velike bitke na Čanakalama govorićemo o Bošnjacima i vojskama za koje su borili u prošlosti. 

U Prvom svjetskom ratu, Bošnjaci Sandžaka su ratovali u tri vojske, na tri različite frakcije :

 Austro-ugarska ih je regrutirala za pomoć svojim saveznicima Osmanlijskom carstvu na Čanakalama, na Galipolju, i skoro se niko od tih velikih gazija nije vratio;

 Kraljevina Srbija ih je regrutirala u Muhamedanske bataljone, koji su listom izginuli u odbrani Beograda od Austro-Ugarske.

 Kraljevina Crna Gora ih je regrutirala u Crnogorsku sandžačku vojsku koja je izvojevala pobjedu u Mojkovočkoj bici i diljem izginula.

U tom zbijenom historijskom trenutku, između 35.000 i 40.000 najsposobnijih Bošnjaka Sandžaka, otišlo je u neku vojnu, i nikada se nije vratilo svom topraku. Ratujući na tri strane, za račun četiri različite države, sandžačka mladost, snaga, jakoba, budućnost i nada, a većinom mučna sirotinjskog hala i življenja, položila je živote – što milom što pod moranjem – za različite ideje, prilike, državna uređenja i prilike.

Jedan brojem malehan narod, kakav su Bošnjaci, a još mala zajednica sandžačkih Bošnjaka, proporcionalno broju stanovnika, vjerovatno je među narodima koji su podnijeli najviše žrtava u tom nesretnom ratu.

A paradoksom sudbine i Božijim određenjem, braća, plemenici, sunarodnjaci ratovali su na različitim stranama i u različitim vojnama. Međutim, u jednom su svi bili jednaki: na svakom ratištu, u svakoj vojsci, bivali su najveći heroji i junaci, gazije i šehidi, znani i neznani, priznati i nepriznati.

Mramorno more sa svoja dva prirodna bisera, Bosfor i Dardaneli, bilo je tokom povijesti mjestom mnogih sukoba i ratova. Posljednji se odigrao u vihoru Prvoga svjetskog rata.

Bio je to, po geopolitičkim ulozima i izazvanim posljedicama, jedan od najsudbonosnijih i najkrvavijih sukoba dviju vojski. Na uskom prostoru sudarile su se tadašnja najmoćnija vojna sila Engleska, udružena s drugim silama Antante, i jedna iscrpljena, si­romašna, urušavajuća zemlja, kakva je bila Osmanska carevina.

U evrop­skim udžbenicima iz historije to je čuvena Bitka na Galipolju, o kojoj su napisane desetine knjiga, čak su snimljeni i igrani filmovi, ali koja je, opet, ostala nedovoljno istraženom i “objašnjenom”.

Te godine, 1915., zapadni svijet je ustao ostvariti svoj višestoljetni, većma i frustrirajući san: trebalo je “anadolskog tigra” baciti na koljena te tako ostvariti “osvetu sakupljanu u njedrima Evropljana”. Upravo je te riječi izgovorio general Hamilton u trenucima samoljubive opsjenjenosti veličinom flote kojom je komandovao.

Turski narod je borbu za platiti s 253.000 pogi­nulih. Ali, da nije bilo takvog otpora, današnji bi svijet, sigurno, mnogo drukčije izgledao. Među žrtvama bilo je dosta i Bošnjaka, kako onih po­rijeklom iz Bosne, Hercegovine i iz Sandžaka.

Oni preživjeli prešli su u Anadoliju, priklju­čili se Oslobodilačkom ratu i nastanili se u raznim dijelovima zemlje. Tek mali dio njih uspio je vratiti se u Sandžak.[2] Broj bosanskih i sandžačkih dobrovoljaca koji su došli na ratište Čanakkale, a koji su i nakon toga ostali da se bore, iznosi oko 15.700 ljudi.  

Svi oni bili su mlađi od dvadeset četiri godine.Bošnjaci se bili odazvali odbrani Hilafeta, u vrijeme kada su mnoge zemlje i narodi što su se nalazili u sastavu osmanske države okrenuli leđa Carevini.

Na čelu onih koji su organizovali ovu vojsku dobrovoljaca nala­zili su se Riza-beg Muratbegović iz Novog Pazara i Ahmet-aga Hamzagić iz Tutina. Borba za Istanbul doživljavana je kao borba za islam.

Osim u ljudstvu, Bošnjaci su također pomogli i imetkom. Sakupljeni novac i nakit poslali su Fevzi Čakmak-paši, koji je izvjesno vrijeme obavljao funkciju mutasarrifa u sandžačkom gradu Taslidži (današnja Pljevlja).

Danas se o bošnjačkoj žrtvi na Čanakkaleu, nažalost, jedva da ikoliko zna. Zato, ovaj dio historije, svakako predstavlja jednu neistražene tačku cjelokupne bošnjačke historije pa, kao takav, zaslužuje detaljniju historiografsku analizu i prilaz iz više naučnih i polihistorijskih aspekata.

 

Posjetila sam Čanakkale. Oni su posudili konja za film Troja.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Fatih »

0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Sarajka »

1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Osmansko carstvo

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 13 aug 2020, 18:07 ..e sad mi reci nesto kontra Johnsona ..inace ljetova tu kod nas u jednoj kući za odmor..pazi zamka ako lajkas Johnsona znaci i za trumpa.. :odm
Pa nisam rekao da ga nuzno volim niti mrzim. Tek, da je potomak jednog Osmanlije, bas kao i ja. A Trump...pa njega ni majka sigurno nije podojila kada se rodio. Pa ispade jos veze zlo. Sada trazi sise svugdje.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Povijest/Historija”