Povelja Bana Kulina

Svjetska povijest, ratovi, osvajanja, osobe koje su obilježile svoj period...
Moderator: Fatih, Socrates
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la Ramzess »

laga-nini je napisao/la: 01 sep 2020, 13:47 ..a ona je je relevantna ko i ti koji si se zbrka s godinama ... :haha a uostalom i sam si osporio hr povjesničare ..il se i tebi godine broje od Muhameda a ne od Isusa. :apl
Ne, samo citamo razlicite hrvatske povijesnicare. Neki su i profesionalni.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la laga-nini »

..nek si ti spomenuo NDH di je hr cvijeće dalo svoj obol.. :cool :cvijece
0
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la respo »

kao sto i ti spomenu autohtone hrvate kao najstarije na ovom podrucju iako nemaju blage veze sa kulinom
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la Max »

laga-nini je napisao/la: 01 sep 2020, 13:47 ..a ona je je relevantna ko i ti koji si se zbrka s godinama ... :haha a uostalom i sam si osporio hr povjesničare ..il se i tebi godine broje od Muhameda a ne od Isusa. :apl
Kotromanjići su bili pod palicom Jelačića dakle???
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la storm »

To su kompleksi više vrijednosti... Kroz jugu su to isfuravali srbi... Nakon devedesetih, počelo i hrvate lupati...
U redu, svi su narodi skloni mitomaniji pomalo, uzimaju u obzir samo saznanja koja im odgovaraju... Ali ove dvije nacije zakucavaju...
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la Ramzess »

Prvi hrvatski vladar koji je zabiljezen u istoriji je Trpimir, zatim dolazi Drzislav pa Tomislav. Za Tomislava ne postoje nikakvi dokazi o krunisanju, hrvatski istoricari su ga proglasili kraljem samo na osnovu papinog pisma u kojem ga oslovljava sa "rex" (kralj), vjerovatno u smislu ono "Dje si kraaaljuuu" - samo jalijaska postapalica, a u moru falsifikovanih dokumenata lako je podvaliti jedno takvo pismo jer nema nigdje nikakvih drugih zapisa, pa ni u Rimu da je ikada postojao neki zvanicno okrunjen hrvatski kralj. Jedini trag za Drzislava je njegova nadgrobna ploca na kojoj pise "rex", znaci ja sebi napisem na ploci da sam kralj i poslije hiljadu godina to neko otkrije i kaze - E ekipa, ovdje lezi kralj neki ...

I Trpimir, i Drzislav su starobosanska imena ustvari, iz srednje Bosne. Trpimir dolazi iz bosanskih rijeci "trpi radi mira", a Drzislav iz "drz' slavu", odnosno "cuvaj cast". Ako bi nasi istoricari rijesili da budu malo bezobrazniji lako ce dokazati da su ova prva dva, a vjerovatno i treci vladar ustvari iz Kaknja ili Zenice, najprije Gorazda, rodjeni bosnjani na baustelu u Ugarskoj. :kino

Sta kaze Wikipedija ... Tvrtko hrvat? Covjek rodjen kod Gorazda, u selu Kotromani, srednja Bosna kad Hrvatske nigdje na mapama nije bilo, samo Ugarska. Joj sto ne mogu ovih lazljivaca. Dodju te ubjedjivati kao mi ludi pa cemo u sve povjerovati ... :kava
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la Ramzess »

Jos nesto - u turbetu na Buni lezi Herzog Stjepan Kosaca, a turbe mu podize sin Ahmed Hercegovic po povratku iz Stambola i ukopa ga po islamskim obicajima. Ovo je frisko razotkriveno jer se svo vrijeme podmetalo da je u turbetu ukopan Ahmed, sto nije istina, Ahmedovo turbe je otkriveno u Turskoj.
Dakle poznata je istorijska cinjenica (Otomani su vodili detaljne zapisnike) da su djeca zadnjeg bosanskog kralja odvedena u Tursku na skolovanje i vraceni su kao veziri u Bosnu, znaci kraljevska krv je vracena natrag, samo u islamskoj vjeri. :oke
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la laga-nini »

..kako nisi procita da je Tvrtko u stvari bio taudžin al su ga ustaše prekrstila..to je najnovija.. :jupi :jupi
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la laga-nini »

Buki je napisao/la: 01 sep 2020, 13:48
laga-nini je napisao/la: 01 sep 2020, 12:25 ..i sad završni udarac Kotromanići su dinastija koja je vladala srednjovjekovnom Bosnom, približno od 1250. do 1463..a kulin ban Rođenje: 5. svibnja 1163., Bosna
Preminuo: 1204., Bosna..haha jel povijest ide unazad ..uhvati se ti glazbe ..
A vi bi bez ikakvih dokaza samo onako konstatovali da je hrvat ... nije dana zivio u hrvatskoj, pardon Ugarskoj jer tad su se vjerovatno svi u njoj tako i izjasnjavali, i mi odmah trebamo reci jeste, i mi smo hrvati samo smo to zaboravili. Hajde vise od Bosne i bavite se svojom istorijicom, hiljadugodisnjim snom o NDH. Bosna nije sanjana hiljadu godina, vec je postojala. :kava
..to je i moja istorija kako kažeš mi imamo suverenu i demokratsku hrvatsku a bih ni sada nije demokratska a pogotovo nije suverena jer je pod patronatom..ne barataš materijom i nema potrebe da se blamiraš..
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la Ramzess »

laga-nini je napisao/la: 02 sep 2020, 11:40
Buki je napisao/la: 01 sep 2020, 13:48
A vi bi bez ikakvih dokaza samo onako konstatovali da je hrvat ... nije dana zivio u hrvatskoj, pardon Ugarskoj jer tad su se vjerovatno svi u njoj tako i izjasnjavali, i mi odmah trebamo reci jeste, i mi smo hrvati samo smo to zaboravili. Hajde vise od Bosne i bavite se svojom istorijicom, hiljadugodisnjim snom o NDH. Bosna nije sanjana hiljadu godina, vec je postojala. :kava
..to je i moja istorija kako kažeš mi imamo suverenu i demokratsku hrvatsku a bih ni sada nije demokratska a pogotovo nije suverena jer je pod patronatom..ne barataš materijom i nema potrebe da se blamiraš..
Ti ne baratas materijom i bavis se kvazihistorijom. Bosna je bila i bit ce, a iz tvog pisanja se vidi sva zaostala i primitivna politika kojom se jednom narodu osporava njegova istorija. Mislis da drugi nemaju pravo na svoju istoriju? Neko je Hrvatskoj dao za pravo da glumi neku regionalnu silu? Bosna je kao drzava i kao kraljevina istorijski vise dokazana od Hrvatske, ali mi vama nikad nismo nista osporavali, niti smo svojatali ijedan dio Hrvatske, dok vi to cinite konstantno. Samo da spomenem da je bosanska morska obala dodijeljena Hrvatskoj 60-tih, od vama omrazenih komunista koje bi mi trebali vise mrziti, od strane Djure Pucara, Hrvatskoj i Crnoj Gori. Bosansko more je kroz istoriju uvijek bilo od Makarske do Herceg Novog, i ni za to najnovije otimanje teritorija vam nista nismo rekli, niti se zalili. Pa jednom sjasite sa Bosne i pocnite gledati svoja posla. BiH je suverena kako god naopako da je uredjena iznutra kao posljedicom vase i srpske agresije, gdje je vasa direktno dokazana kroz presudu za udruzeni zlocinacki poduhvat, a nazalost Srbiji nije mada znamo ko je poceo i ko nikada nece odustati od sna za velikom Srbijom.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la laga-nini »

...pa eto mozda vojno uspije povratit isto ko sto je branila gradnju mosta...strah vlada mojim područjem od bošnjačke sile..eto jedna mi vec i sina zarobila... :respekt :respekt
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la Ramzess »

laga-nini je napisao/la: 02 sep 2020, 11:25 ..kako nisi procita da je Tvrtko u stvari bio taudžin al su ga ustaše prekrstila..to je najnovija.. :jupi :jupi
Tvrtko nikad nije bio krscanin, bio je bosanski kristjanin, podrzavao je bosansku autohtonu crkvu koja nije gradila zvonike i nije se odavala idolopoklonstvu, smatrali su da Isus nije uskrsnuo i nisu se klanjali krizu. Ne lupaj ... cak je papa sumnjao u njegovo krscanstvo pa je slao inspekcije da utvrde da li zaista drzi datu rijec da ce preci na krscanstvo.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la laga-nini »

..preciziraj bosanski il bošnjački..
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la laga-nini »

...nego jel se sprema invazija na Jadran..ove godine nije ga bilo.. :dmr
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la Fatih »

Buki je napisao/la: 02 sep 2020, 12:41
laga-nini je napisao/la: 02 sep 2020, 11:25 ..kako nisi procita da je Tvrtko u stvari bio taudžin al su ga ustaše prekrstila..to je najnovija.. :jupi :jupi
Tvrtko nikad nije bio krscanin, bio je bosanski kristjanin, podrzavao je bosansku autohtonu crkvu koja nije gradila zvonike i nije se odavala idolopoklonstvu, smatrali su da Isus nije uskrsnuo i nisu se klanjali krizu. Ne lupaj ... cak je papa sumnjao u njegovo krscanstvo pa je slao inspekcije da utvrde da li zaista drzi datu rijec da ce preci na krscanstvo.
Pa, ne ulazeci u to sto su smatrani hereticima, ipak su za sebe tvrdili da su krscani (sta bi drugo "krstjani" moglo znaciti tada?). Bosnjani, ali ipak krscani. Ni suniti ne priznju sije, ali cio svijet ih vidi kao muslimane (van sunitskog svijeta).
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 02 sep 2020, 12:46 ...nego jel se sprema invazija na Jadran..ove godine nije ga bilo.. :dmr
Ma jok. Treba to prvo lijepo pripremiti. Kada bude invazija, neka bude kako treba. Da izgleda nekako ovako:
Tvrtko.jpg

:fatih2 :bih2
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Povelja Bana Kulina

Post Postao/la laga-nini »

0
Odgovori

Natrag na “Povijest/Historija”