Goražde heroj grad

Svjetska povijest, ratovi, osvajanja, osobe koje su obilježile svoj period...
Moderator: Fatih, Socrates
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Ommadawn »

Podrinjac je napisao/la: 20 sep 2020, 14:05 Goražde bi bila druga Srebrenica da se nismo branili.

Recimo ja sam rođen u aprilu, a agresija je pocela u maju. U to vrijeme majka mi je bila u bolnici u Foči, trebala da se porodi. A tad je vec krenulo u Foči da se puca. Nekim čudom je stari došao s kombijem po majku i prevezao je u bolnicu u Gorazde, i rodila mene.
Mrvica je falila da i ja budem Fočak. :hm
Mrvica je falilo da tebe ne bude nikako.

Branila se Srebrenica i Žepa ali džaba im bi.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Malena »

Podrinjac je napisao/la: 20 sep 2020, 00:43
Grebak je bio spas, u protivnom bi umrli od gladi. Grebak je jedno 15 do 20 km udaljen od Gorazda. I zamisli pješke su išli, nosili vrecu brasna od 30 kg.
Mislim da si se malo prešao, Goražde - Grebak je oko 50ak km u jednom pravcu. S tim da je uz Kacelj uspon ko uz nos.
Znam jer sam isti prešla.
1
1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Podrinjac »

Malena je napisao/la: 20 sep 2020, 18:23
Podrinjac je napisao/la: 20 sep 2020, 00:43
Grebak je bio spas, u protivnom bi umrli od gladi. Grebak je jedno 15 do 20 km udaljen od Gorazda. I zamisli pješke su išli, nosili vrecu brasna od 30 kg.
Mislim da si se malo prešao, Goražde - Grebak je oko 50ak km u jednom pravcu. S tim da je uz Kacelj uspon ko uz nos.
Znam jer sam isti prešla.
U pravu si. Samo do Ustikoline ima 20 km, a Grebak je dosta dalji.
0
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Malena »

U BPK Goražde danas su obilježili 29. godišnjicu oslobođenja ovog grada, a uz to 18. septembar je datum koji se slavi kao dan grada i BPK Goražda.
Položeno je cvijeće na spomen obilježja i šehidska mezarja u čast poginulim pripadnicma Armije RBIH. Goražde je prvi put oslobođeno 18. septembra 1992. godine kada su okončanjem operacija "Krug" i "Drina" pripadnici Armije RBiH postigli najveći uspjeh u prvoj godini rata oslobodivši veliki dio teritorije grada pod opsadom.
Bio je to najveći uspjeh Armije RBiH u prvoj godini rata, kada je oslobođeno više od 600 kvadratnih kilometara teritorije pod opsadom. Goražde je tada nazvano "Gradom heroja". U akcijama "Krug" i "Drina" živote su izgubila 64 borca.
Učesnici svečane akademije upriličene ovim povodom podsjetili su na značaj događaja u prošlosti u kojima je izdejstvovana jedna od najsjajnijih pobjeda u odbrani BIH, a predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti BPK Goražde kantona i grada posebnu zahvalnost uputili su braniocima ovog područja, porodicama šehida čiji su sinovi i očevi položili živote za slobodu ovih prostora, te njihova hrabrost snaga entuzijazam trebaju biti putokaz mlađim generacijama.
Na akademiji su uručena brojna priznanja, između ostalih priznanje počasnog građanina BPK Goražde uručeno je Nijazu Hastoru, osnivaču i vlasniku kompanije Prevent. Priznanje je preuzeo Vedin Klovo, jedan od najboljih stipendista Fondacije Hastor.
Štit Kantona, priznanje za doprinos odbrani Goražda od agresije uručeno je Mensuru Ćuroviću-Roki, pripadniku 43. Drinske udarne brigade, borcu i vrhunskom sportisti. Priznanje mu je uručio Abduselam Sijerčič-Pelam ratni komandant, dok je Plaketa kantona posthumno dodjeljena Jusufu Hubjeru, bivšem direktoru Ginexa, koji je ovu kompaniju podigao iz pepela, a preuzela je njegova kćerka Elma Hubjer.
Priznanje Povelja humanosti grada Goražda dodjeljeno je Mersihi Pecikoza, medicinskoj sestri Kantonalne bolnice Goražde i predsjednici Udruženja oboljelih od karcinoma dojke i drugih malignih oboljena "Biser" Goražde, za nesebičan rad i humanost.

Klix


Ponosna sam na svoga brata ❤️
4
1 slika 3 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Odgovori

Natrag na “Povijest/Historija”