Goražde heroj grad

Svjetska povijest, ratovi, osvajanja, osobe koje su obilježile svoj period...
Moderator: Fatih, Socrates
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Goražde heroj grad

Post Postao/la Malena »



Danas obilježavamo Dan oslobođenja Goražda.
Na današnji dan, davne 1992. godine, Goražde, koje je bilo u neprijateljskom obruču od nekih 300 metara od centra grada, oslobođeno je herojstvom goraždana, rogatičana, višegrađana, ruđana, čajničana, fočaka, sarajlija...
Na današnji dan, oslobođeno je preko 600 kvadratnih kilometara i konačno smo mogli izaći iz kuća, stanova, skloništa i udahnuti svjež i slobodan zrak.
U naredne dvije godine, neprijatelji su samo dalekometnim oružjem narušavali slobodu.
Na žalost, uz pomoć ruske vojske i pomoći iz Srbije, 1994. godine ponovo je obruč stegnut, ali ni blizu kako su stegli te 1992. godine.
Zamislite samo, krug od nekih 300 metara. Sa sjevera, Površnica, tuče snajper. Sa istoka, Vran potok, tuče PAM i PAT, sa zapada Zupčići, tuče VBR i BST. Sa juga, preko ceste bolnica, iza bolnice Kolijevke, tuče - sve što postoji.
Preživjeli smo i ponosno, uzdignute glave koračamo putevima što naši najmiliji oslobodiše.
6
4 slika 2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la East_side »

Jedan od drazih gradova u kojem nikad nisam bio :oke
0
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Malena »

[mention]East_side[/mention] anbilivibl :malagani

Bujrum :ljub
1
1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Podrinjac »

Najgore što obilježavaju oni koji su se krili za vrijeme rata, i ratni profiteri. Dok oni koji su dali zadnju krv za grad zarađuju za hljeb.
0
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la East_side »

Podrinjac je napisao/la: 18 sep 2020, 18:40 Najgore što obilježavaju oni koji su se krili za vrijeme rata, i ratni profiteri. Dok oni koji su dali zadnju krv za grad zarađuju za hljeb.
Tako ti je svugdje jarane...
0
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Fatih »

Podrinjac je napisao/la: 18 sep 2020, 18:40 Najgore što obilježavaju oni koji su se krili za vrijeme rata, i ratni profiteri. Dok oni koji su dali zadnju krv za grad zarađuju za hljeb.
Prekjucer gledam neke snimke. Pomenuo sam te u jednom od njih. Pravili smo video o oruzju, municiji (i mnogo pucanja naravno) U jednom segmentu o municiji, pred kraj, na nasem jeziku sam te pomenuo (mislio sam snimak staviti na BF), da kazes ovima u Pobjedi da prave bolje metka od Filipinaca, Italijana i nekoliko americkih kompanija, ali da dolaze u "trash ambalazi", koja puca i mnogi Ameri nece da ih kupuju jer im onda treba poseban kontejner za metke. Naizgled, fino slozeni u plasticne cilindre po 100 u svakom. Ali, narucis 3000, najmanje 1000 ih je u kutiji u kojoj su poslani jer pakovanja (cilindri) pucaju kao da su od leda. Obicna kruta plastika, a ljudi ne uzimaju samo radi toga. Pa sam te pomenuo, da im preneses to, da im udvostrucis posao, posto su im meci (ne u BiH!) medju najboljim u USA. Rekoh, mozda te nagrade ako krenu milioni... :soc
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Podrinjac »

Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 13:25
Podrinjac je napisao/la: 18 sep 2020, 18:40 Najgore što obilježavaju oni koji su se krili za vrijeme rata, i ratni profiteri. Dok oni koji su dali zadnju krv za grad zarađuju za hljeb.
Prekjucer gledam neke snimke. Pomenuo sam te u jednom od njih. Pravili smo video o oruzju, municiji (i mnogo pucanja naravno) U jednom segmentu o municiji, pred kraj, na nasem jeziku sam te pomenuo (mislio sam snimak staviti na BF), da kazes ovima u Pobjedi da prave bolje metka od Filipinaca, Italijana i nekoliko americkih kompanija, ali da dolaze u "trash ambalazi", koja puca i mnogi Ameri nece da ih kupuju jer im onda treba poseban kontejner za metke. Naizgled, fino slozeni u plasticne cilindre po 100 u svakom. Ali, narucis 3000, najmanje 1000 ih je u kutiji u kojoj su poslani jer pakovanja (cilindri) pucaju kao da su od leda. Obicna kruta plastika, a ljudi ne uzimaju samo radi toga. Pa sam te pomenuo, da im preneses to, da im udvostrucis posao, posto su im meci (ne u BiH!) medju najboljim u USA. Rekoh, mozda te nagrade ako krenu milioni... :soc
Neko je meni to spominjao na BFu. Mislim da je Salahudin. Nisam ni znao da si ti dosad, majke mi.

Ne radim ja oko tih municija, ja sam u skroz drugom pogonu i razvoju. Mozda jedino da prenesem nekom ko radi tu. :ovaj
1
1 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Malena »

A zašto se kupac službrno nr obrati i skrene pažnju, mislim da bi to imalo više efekta :ovaj
1
1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Ommadawn »

Jednom davno bio tamo kao mali, ne sjećam ga se, pa kao da i nisam.

Nena rahmetli razmijenjena tamo iz Foče, bila u bolničkom smještaju zbog ranjavanja, malo se oporavila i bila u izbjegličkom smještaju.
Pričala mi je kako je pored mosta vidjela jednu granatiranu Folciku i sjela pored nje i počela plakati. Naišao neki vojnik i pitao je zašto plače. Ona mu tad rekla “Moj sin je ovakvo auto imao prije rata. Ko zna je li živ... je li mu porodica živa...”. Kad je pitao gdje joj je sin ona rekla “U Banjaluci...”. I kaže da je taj vojnik sjeo kraj nje i počeo plakati.
Kasnije je saznala da smo živi i zdravi a ona je prebačena helikopterom za Sarajevo i vrlo brzo prešla je ovamo.
Pričala mi je kako se za hranu išlo preko Grebka, kako je Goražde oskudijevalo hranom...
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Fatih »

Malena je napisao/la: 19 sep 2020, 20:00 A zašto se kupac službrno nr obrati i skrene pažnju, mislim da bi to imalo više efekta :ovaj
Kupac je veliki dobavljac. Cisto sumnjam da i znaju za taj problem. Amerikanac proba, ne svidi mu se, ode dalje. Jer ima izbor.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Podrinjac »

Ommadawn je napisao/la: 19 sep 2020, 20:36 Jednom davno bio tamo kao mali, ne sjećam ga se, pa kao da i nisam.

Nena rahmetli razmijenjena tamo iz Foče, bila u bolničkom smještaju zbog ranjavanja, malo se oporavila i bila u izbjegličkom smještaju.
Pričala mi je kako je pored mosta vidjela jednu granatiranu Folciku i sjela pored nje i počela plakati. Naišao neki vojnik i pitao je zašto plače. Ona mu tad rekla “Moj sin je ovakvo auto imao prije rata. Ko zna je li živ... je li mu porodica živa...”. Kad je pitao gdje joj je sin ona rekla “U Banjaluci...”. I kaže da je taj vojnik sjeo kraj nje i počeo plakati.
Kasnije je saznala da smo živi i zdravi a ona je prebačena helikopterom za Sarajevo i vrlo brzo prešla je ovamo.
Pričala mi je kako se za hranu išlo preko Grebka, kako je Goražde oskudijevalo hranom...
Grebak je bio spas, u protivnom bi umrli od gladi. Grebak je jedno 15 do 20 km udaljen od Gorazda. I zamisli pješke su išli, nosili vrecu brasna od 30 kg.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Ommadawn »

Podrinjac je napisao/la: 20 sep 2020, 00:43
Ommadawn je napisao/la: 19 sep 2020, 20:36 Jednom davno bio tamo kao mali, ne sjećam ga se, pa kao da i nisam.

Nena rahmetli razmijenjena tamo iz Foče, bila u bolničkom smještaju zbog ranjavanja, malo se oporavila i bila u izbjegličkom smještaju.
Pričala mi je kako je pored mosta vidjela jednu granatiranu Folciku i sjela pored nje i počela plakati. Naišao neki vojnik i pitao je zašto plače. Ona mu tad rekla “Moj sin je ovakvo auto imao prije rata. Ko zna je li živ... je li mu porodica živa...”. Kad je pitao gdje joj je sin ona rekla “U Banjaluci...”. I kaže da je taj vojnik sjeo kraj nje i počeo plakati.
Kasnije je saznala da smo živi i zdravi a ona je prebačena helikopterom za Sarajevo i vrlo brzo prešla je ovamo.
Pričala mi je kako se za hranu išlo preko Grebka, kako je Goražde oskudijevalo hranom...
Grebak je bio spas, u protivnom bi umrli od gladi. Grebak je jedno 15 do 20 km udaljen od Gorazda. I zamisli pješke su išli, nosili vrecu brasna od 30 kg.
Znam.
A i tu je bilo svakakvog šverca i malverzacije na račun gladnog naroda...

Moj amidža je pješke došao iz Sarajeva do Goražda kad je čuo da je nena razmijenjena tamo, baš preko Grebka.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Fatih »

Podrinjac je napisao/la: 20 sep 2020, 00:43
Ommadawn je napisao/la: 19 sep 2020, 20:36 Jednom davno bio tamo kao mali, ne sjećam ga se, pa kao da i nisam.

Nena rahmetli razmijenjena tamo iz Foče, bila u bolničkom smještaju zbog ranjavanja, malo se oporavila i bila u izbjegličkom smještaju.
Pričala mi je kako je pored mosta vidjela jednu granatiranu Folciku i sjela pored nje i počela plakati. Naišao neki vojnik i pitao je zašto plače. Ona mu tad rekla “Moj sin je ovakvo auto imao prije rata. Ko zna je li živ... je li mu porodica živa...”. Kad je pitao gdje joj je sin ona rekla “U Banjaluci...”. I kaže da je taj vojnik sjeo kraj nje i počeo plakati.
Kasnije je saznala da smo živi i zdravi a ona je prebačena helikopterom za Sarajevo i vrlo brzo prešla je ovamo.
Pričala mi je kako se za hranu išlo preko Grebka, kako je Goražde oskudijevalo hranom...
Grebak je bio spas, u protivnom bi umrli od gladi. Grebak je jedno 15 do 20 km udaljen od Gorazda. I zamisli pješke su išli, nosili vrecu brasna od 30 kg.
Nista to nije bilo za onaj vakat, Podrinjac. Valjalo je prezivjeti. Nista nije bilo tesko da bi se to postiglo. I dok sam ja ovamo isao po raznim ratistima, uvijek sam strepio za Gorazde. Uvijek smo slusali radio, koji nam je nazalost, ponekad prenio i mnogo tuzne vijesti.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Ommadawn »

Najgore je bilo tamo negdje u proljeće 1994, tad je bio napad da smo stalno pratili i ovdje preko vijesti šta će biti.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Fatih »

Ommadawn je napisao/la: 20 sep 2020, 13:05 Najgore je bilo tamo negdje u proljeće 1994, tad je bio napad da smo stalno pratili i ovdje preko vijesti šta će biti.
Sjecam se kao da je bilo prosle godine. Priznajem, bio sam pesimista. Mislio sam da je "to to". Hvala Bogu, pa ne bi.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Ommadawn »

Fatih je napisao/la: 20 sep 2020, 13:17
Ommadawn je napisao/la: 20 sep 2020, 13:05 Najgore je bilo tamo negdje u proljeće 1994, tad je bio napad da smo stalno pratili i ovdje preko vijesti šta će biti.
Sjecam se kao da je bilo prosle godine. Priznajem, bio sam pesimista. Mislio sam da je "to to". Hvala Bogu, pa ne bi.
Mislili smo i mi. Nena je tad bila tu, stari noćima nije mogao spavati... Kad kasnije se smirilo sve.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Goražde heroj grad

Post Postao/la Podrinjac »

Goražde bi bila druga Srebrenica da se nismo branili.

Recimo ja sam rođen u aprilu, a agresija je pocela u maju. U to vrijeme majka mi je bila u bolnici u Foči, trebala da se porodi. A tad je vec krenulo u Foči da se puca. Nekim čudom je stari došao s kombijem po majku i prevezao je u bolnicu u Gorazde, i rodila mene.
Mrvica je falila da i ja budem Fočak. :hm
0
Odgovori

Natrag na “Povijest/Historija”