Samopostovanje

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Samopostovanje

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 16 jan 2021, 17:46 Ova dva posljednja posta su sami po sebi odraz samopostovanja i postovanja prema drugim ljudima. Recimo, ja to tako gledam. Mislim na lejlin I stormov post negdje gore.

Generalno receno, mene interesiraju manje ocigledne stvari kad je u pitanju samopostovanje. I postovanje prema drugim ljudima. Jer, svi cemo ovo odgovoriti predvidljivo, a da necemo zaci u malo komplikovanije stvari i odnose.

Mozda ce mi trebati vise vremena da to i formuliram kako zelim.

Ima li manje ociglednih stvari koje su vam ispod casti?

Postujemo li covjecanstvo? A samim tim i sebe, kao dio covjecanstva?
Nisam htio u prvom postu namjerno spominjati poštovanje prema drugima...
Putovanje je to, nekad i dugo....ima tu i lažnog samopoštovanja, ali sam ga ubrzo uvidio, jer se na prvoj prepreci razletilo na 4 strane svijeta- nula.
Pa se opet izgradiš, i svaki je put rekuperacija kraća, i kraća, dok potpuno ne postaneš svjestan sebe. Onda si tek spreman pričati i djelovati iskreno prema svijetu i ostalima u okolini. Ono sve prije su reakcije na očekivanja, nekako bih rekao i iznuđeno pod onom poznatom "šta će drugi reći" .... onda je došao moment, kad sam i roditeljima priopćio- boli me briga šta će netko reći, na čelu s vama- uz dužno poštovanje!
Ja priznajem, možda mi je i malo duže trebalo, neki to i prije, ne znam...neki i nikad.
Kasnije sam uvidio točno neke prekretnice, banalnosti, kojih nisam bio ni svjestan u trenutku proživljavanja. Nije recept, ali sam ja konkretno najviše za sebe uradio samoćom.
Beskrajna hodanja i slaganje misli, i izašao bolji.
Onda si spreman na ostale, okolinu i čovjećanstvo. Mislim onako iskreno, a ne zbog očekivanja.
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Samopostovanje

Post Postao/la lejlamo »

meni je ta primjer sa trolanjem odličan.

vrlo često kada otvorim neku temu ili uložim trud da napišem neki smislen komentar i očekujem nastavak diskusije, forumske šaljivdžije znaju napisati neku dosjetku kojoj tu nikako nije mjesto. meni to zasmeta. nekada više, nekada manje, ali zasmeta.

i da, zaista mislim da je to iskazivanje nepoštovanja.

na forumima sam nailazila na odobravanje takvog učešća lajkovima smjalijima i daljim razvodnjavanjem teme do besmisla.
pokušala bih ponekad skrenuti pažnju ali onda te više njih počnu ismijavati, pa sam odustala.

brisanje takvih komentara ja smatram potrebnom intervencijom moderacije.
4
3 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Samopostovanje

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 16 jan 2021, 18:04 Evo, ja cu dati mozda nevazan, ali primjer. I sasvim svjesno to radim. Bas me briga sta ce ko misliti o tome.

Rain se trudi da zatrola ovu temu, kao i desetine drugih, sasvim besmislenim komentarima od 0.5 rijeci. Ja sam dva obrisao.

Postuje li on nas ostale kad to radi? Postuje li druge, koji ulazu razmisljanje i vrijeme da odgovore ovdje na pristojan i covjeka dostojan nacin? Postuje li sebe?

Da li ja brisanjem njegovog trolanja postujem sebe, vas, njega ili ne?

Ja dajem naizgled nevazan primjer. Da li je?
Nije uopće nevažan, nego ogledan primjer, slobodan sam tvrditi.
Poštuješ sebe, forum, svakog od nas ponaosob...u neku ruku je takvo postupanje, i izraz poštovanja prema trolerima, da ne izazivaju sažaljive poglede slučajnog promatrača...
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Samopostovanje

Post Postao/la Socrates »

lejlamo je napisao/la: 16 jan 2021, 18:13 meni je ta primjer sa trolanjem odličan.

vrlo često kada otvorim neku temu ili uložim trud da napišem neki smislen komentar i očekujem nastavak diskusije, forumske šaljivdžije znaju napisati neku dosjetku kojoj tu nikako nije mjesto. meni to zasmeta. nekada više, nekada manje, ali zasmeta.

i da, zaista mislim da je to iskazivanje nepoštovanja.

na forumima sam nailazila na odobravanje takvog učešća lajkovima smjalijima i daljim razvodnjavanjem teme do besmisla.
pokušala bih ponekad skrenuti pažnju ali onda te više njih počnu ismijavati, pa sam odustala.

brisanje takvih komentara ja smatram potrebnom intervencijom moderacije.
Interesuje me jedno, a znam da ces ti odgovoriti iskreno, nakon sto razmislis o tome. Da li te takve pojave odbijaju od ucestalijeg ucestvovanja na forumu, ili, da li te nekad odbijaju od pisanja duzih postova? Ili ti samo smetaju, ali ne uticu previse na tvoje pisanje?

I ovo je povezano sa samopostovanjem.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Samopostovanje

Post Postao/la lejlamo »

Socrates je napisao/la: 16 jan 2021, 18:24

Interesuje me jedno, a znam da ces ti odgovoriti iskreno, nakon sto razmislis o tome. Da li te takve pojave odbijaju od ucestalijeg ucestvovanja na forumu, ili, da li te nekad odbijaju od pisanja duzih postova? Ili ti samo smetaju, ali ne uticu previse na tvoje pisanje?

I ovo je povezano sa samopostovanjem.
evo kako to kod mene funkcioniše.... kada mi nešto zasmeta ja odreagujem želeći uspostaviti nekakav dijalog oko toga pa da vidimo gdje je problem. kada dobijem adekvatnu povratnu informaciju i nađemo neko rješenje sve je ok...međutim, kada neko na moju sugestiju kao ravnopravnog člana te zajednice odreaguje nekim postupkom kojim iskaže nepoštovanje, osjetim se povrijeđenom i to čini moj boravak neugodnim.
ukoliko je izolovan slučaj ili baš rijetka pojava najčešće pređem preko toga... međutim, ukoliko se nastavi, napustim to okruženje.

ako ulažem trud u nešto u čemu učestvuju i druge osobe očekujem poštovanje za taj trud, kao što ga i ja imam za druge i iskazujem.

a kada se neko ogluši na upozorenje, ustrajava i ima podršku u tim postupcima, smatram da mi je najbolje otići iz tog okruženja.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Samopostovanje

Post Postao/la Iskra »

Samopostovanje je kod mene na visokom nivou, sto sam zadovoljnija sobom to mi je vece i samopostovanje, a samim.tim.i samopuzdanje, ali to nikako ne iskljucuje samokritiku.
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15023
Postovi: 9436
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Samopostovanje

Post Postao/la Polaris »

Socrates je napisao/la: 16 jan 2021, 18:04 Evo, ja cu dati mozda nevazan, ali primjer. I sasvim svjesno to radim. Bas me briga sta ce ko misliti o tome.

Rain se trudi da zatrola ovu temu, kao i desetine drugih, sasvim besmislenim komentarima od 0.5 rijeci. Ja sam dva obrisao.

Postuje li on nas ostale kad to radi? Postuje li druge, koji ulazu razmisljanje i vrijeme da odgovore ovdje na pristojan i covjeka dostojan nacin? Postuje li sebe?

Da li ja brisanjem njegovog trolanja postujem sebe, vas, njega ili ne?

Ja dajem naizgled nevazan primjer. Da li je?
On tim trolanjem ne postuje osobu koja je otvorila ovu temu a i druge koji zele da vode ozbiljnu, zrelu diskusiju na datu temu..
3
1 slika 2 slika
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Samopostovanje

Post Postao/la ina »

lejlamo je napisao/la: 16 jan 2021, 17:37 samopoštovanje je ono što mislimo o sebi. nalazi se unutar nas i to je način na koji vrednujemo ono što činimo.

najčešće je odnos drugih prema nama onakav kakav je naš odnos prema samome sebi.

temelj samopoštovanju postavljaju roditelji/staratelji.
greške koje roditelji prave su:
-rade za i umjesto svoje djece ono što trebaju njima samima prepustiti, dijete mora naučiti preuzeti inicijativu i snositi odgovornost. to je temelj i samopouzdanja i samopoštovanja. kada pogriješi i mora popravljati posljedice i to mu je lekcija da takvu grešku ne ponavlja, a kada uspije, onda osjeća ponos na samog sebe,jer je isključivo on i zaslužan.

-dijete treba pratiti i osluškivati gdje i kuda želi ići u životu, pa mu biti podrška, a ne usmjeravati ga u ono što roditelj želi da ono bude.

-obraćanje pažnje samo na greške, a izostanak pohvala. roditelji se iz najbolje namjere fokusiraju na ono loše, a dobro se kao podrazumijeva. šta ga ima hvaliti za nešto što treba biti tako. e, ne podrazumijeva se.

-poređenje djece jednih s drugima nikada se ne treba raditi, samo u odnosu na samoga sebe. tada se može pratiti napredak i razvijati samopoštovanje.
suprotno ga ubija.

-čak i davanje materijalnih nagrada za nešto što uradi dijete, npr. pospremi sobu ne bi bilo ok. trebalo bi ga nagraditi pohvalom i zahvalnošću. tako dijete shvata da je ono što je planiralo i ostvarilo, počinje da poštuje to što je uradilo, shvata vrijednost, stiče samopouzdanje, a iz njega dolazi sapoštovanje.

samopoštovanje se gradi malim koracima od trena kada dođemo na ovaj svijet.


na početku sam napisala da nas drugi uglavnom poštuju i gledaju onako kako misami sebe doživljavamo, pa ja tako mislim da vrijedi i obrnuto. onaj ko ima izgrađeno samopoštovanje svjestan je truda i rada koji su uloženi da bi to postigao, pa to lako prepoznaje i cijeni kod drugih.
Falili su mi ovakvi tvoji upisi..
1
1 slika
Neka ljubav caruje..
Odgovori

Natrag na “Društvo”