Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la lejlamo »

odličan potez nevladinih organizacija u srbiji koje su uputile inicijativu ministarstvu obrazovanja za uvođenjem teme o nasilju nad djecom kao dio obaveznog nastavnog programa počev od vrtića.

:ok
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Iskra »

bagra je napisao/la: 26 jan 2021, 09:42 pa valjda je "javni prostor" i kad dva il
vise muskarca medjusobno razgovaraju
il to postaje samo kad u njega udje neka
zenska osoba :konta
mene vise brinu ti koji su "pristojni" pred
svima dok krije svoje pravo lice. kao moj
(drugi :ooo ) kolega koji je smjeran samo za
vrijeme Svetog mjeseca, cim to prođe lika
nemozes prepoznat, nijedna zena od njega
nije mirna. dzekil i hajd :sok bljak
Pa valjda je osnov kulture i postovanja prema.zenskoj osobi, zasutjeti ukoliko se pred njom odvija dijalog koji je vulgaran, ili dvosmisleno vulgaran i ako se zna da ce njoj iz tog razloga biti neprijatno.
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Sarajka »

lejlamo je napisao/la: 26 jan 2021, 16:35 odličan potez nevladinih organizacija u srbiji koje su uputile inicijativu ministarstvu obrazovanja za uvođenjem teme o nasilju nad djecom kao dio obaveznog nastavnog programa počev od vrtića.

:ok
I što si ti takodjer predlagala u te „obrazovne institucije“ treba uvesti i pojacanu kontrolu. I definirati nacin rada.
2
2 slika
A sad adio :sara
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Iskra »

Kultura dijaloga , ophodjenje prema zenama, ....je cista prevencija sexualnog napasvovanja.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Socrates »

lejlamo je napisao/la: 26 jan 2021, 09:26
grunf je napisao/la: 25 jan 2021, 22:45

Naravno da rade, ali dzentlmeni naprave pauzu kada se pojavi zenska osoba.

U glavi mi se vrati sjecanje na mjesto koje ne mirise na sapun, vise na sumpor.

Tamo mnogi njeguju imidz zavodnika i vehabije, a kolegice otvoreno nazivaju zenetine, kurve, sokice, balinkure i cetnikuse.
kada biste čitali s razumijevanjem, nešto bi se i shvatilo.

sve vrijeme govorim o javnom prostoru i nastupu u njemu.

to šta ko privatno radi u svojoj glavi ili među bliskim osobama koje to tolerišu je privatna stvar i ne treba da me se tiče, a isto tako ni da uznemirava one koji ne žele da budu na taj način uznemiravani.

to je razlika između (svih) muškaraca i osoba koje se neprikladno ponašaju u javnom prostoru.
Interesantan post. :hm
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Podrinjac »

Rahmetli Hugh Hefner bi se složio sa vama.
0
bagra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1450
Postovi: 1065
Pridružen/a: 14 dec 2020, 09:04

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la bagra »

Iskra je napisao/la: 26 jan 2021, 16:40 Pa valjda je osnov kulture i postovanja prema.zenskoj osobi, zasutjeti ukoliko se pred njom odvija dijalog koji je vulgaran, ili dvosmisleno vulgaran i ako se zna da ce njoj iz tog razloga biti neprijatno.
ma nije to poanta. :) zar se ne vidi o cemu pisem ?
zasto je uopce vulgaran ? jos bolje, zasto je ponekad
vulgaran a ponekad je najveci svjetski romantik, kao.
poanta je neka u tome sto se meni, a mozda bi tako
i svakom normalnom isto trebalo, gade ti dvolicnjaci.
munafici, if you wish :)
ja stvarno kakav sam takav sam ne mogu ja to plaho
*uda pod bubrege ali eto valjda je to danas popularan
sport. takvi puno dalje doguraju, bez ikakve sumnje.
jedan bi muhu u letu a pred njima prica da su mu sve
kolegice "ko sestre" drugi posti i ne prica uopce o tim
temama za Ramazana ali kad to prodje pomami se do
neprepoznatljivih granica :heidi2
al haman ja nerazumljivo pricam il ljudi nece namjerno
da razumiju. mozda bolje da prestanem se objasnjavat slika
0
moja cura slusa narodnjake slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Iskra »

bagra je napisao/la: 27 jan 2021, 08:34
Iskra je napisao/la: 26 jan 2021, 16:40 Pa valjda je osnov kulture i postovanja prema.zenskoj osobi, zasutjeti ukoliko se pred njom odvija dijalog koji je vulgaran, ili dvosmisleno vulgaran i ako se zna da ce njoj iz tog razloga biti neprijatno.
ma nije to poanta. :) zar se ne vidi o cemu pisem ?
zasto je uopce vulgaran ? jos bolje, zasto je ponekad
vulgaran a ponekad je najveci svjetski romantik, kao.
poanta je neka u tome sto se meni, a mozda bi tako
i svakom normalnom isto trebalo, gade ti dvolicnjaci.
munafici, if you wish :)
ja stvarno kakav sam takav sam ne mogu ja to plaho
*uda pod bubrege ali eto valjda je to danas popularan
sport. takvi puno dalje doguraju, bez ikakve sumnje.
jedan bi muhu u letu a pred njima prica da su mu sve
kolegice "ko sestre" drugi posti i ne prica uopce o tim
temama za Ramazana ali kad to prodje pomami se do
neprepoznatljivih granica :heidi2
al haman ja nerazumljivo pricam il ljudi nece namjerno
da razumiju. mozda bolje da prestanem se objasnjavat slika
Ma.prestani objasnjavati najbolje je. :haha

A sta da ti kazem? Sexizam se manifestuje na razne nacine.
Covjrk je komplikovano bice, po mom misljemju ne treba bjezati od svoje najskrivrnije sexualnosti, treba je ispoljiti, iskultivirati, ali zna se gdje i s kim. Na taj nacin covjek.postaje svjestan svojih najprizemnijih poriva , ali ih nikada nece imati zrlju da ih ispoljava
svugdje i sa svakim. Nesvjesnost i ne prihvatanje vlastite sexualnosti kao i nerazumjevanje iate stvara manijake , sexualne predatore i preljubnike.
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la lejlamo »

i ovo hasijino otvoreno pismo baš ostavlja bez teksta :ccc
- Započinjem svoje pismo bez onog uobičajenog draga, dragi, poštovana, poštovani, kad pišem svoja javna pisma.

Da li Vas pismo mlade glumice Milene Radulović podsjeća na nešto, razmišljate li o bilo čemu što je u vezi s tim, kako se osjećate i kajete li se?

Vraćeno sjećanje
Mene podsjeća na one mučne i strašne dane boravka i školovanja u Dramskom studiju u Sarajevu gdje ste, kao i u Narodnom pozorištu vedrili i oblačili, i protjerivali, pomoću svojih pulena, sve ono što se protivilo Vašoj strahovladi.

Pa, evo čega se sjećam, a što je pismo mlade glumice vratilo u sjećanje.

Dramski studio bio je kloaka, leglo seksualnog zlostavljanja učenica i učenika, samo na podmukliji i sofisticiraniji način, što bi rekli nadrealisti: Njegove metode su perfidnije, on te prvo ponudi cigarom, pa te onda razbije.

Mladi, najinteligentniji i najdarovitiji studenti bili su žrtve Vašeg mobinga, sve je zamotavano u oblandu velikih ljubavi. Na kraju su ti učenici bježali iz Sarajeva stotinama kilometara daleko, kad bi se iskradali iz perverznih ralja svojih "profesora", da bi se tek godinama nakon toga vraćali u Sarajevo, ali još uvijek u strahu od odmazde.

A učenice?

Stvar je zataškana
Njima je držana ruka na klitorisu za vrijeme individualne nastave i tumačeno: "iz p… se glumi, za to vas diram". Šta smo mi, maloljetne, tad znale o glumi? Vjerovale smo svom profesoru. Polako smo se počele buniti, jedna drugoj povjeravati, ali smo uglavnom šutile. Vi ste to znali, naši profesori. Jednom je jedna od naših najstarijih kolegica, M. počela vrištati, izletjela na hodnik i urlala, u stanju strave i očaja, možda pomiješanom sa histerijom, ko zna. Svi vi, naši profesori ste izletjeli na hodnik, svi ste bili tu, a izletjeli su i svi učenici. Stvar je brzo zataškana, nastava je nastavljena. Šta je bilo sa našom talentiranom kolegicom, ne znam. Da li ste je nemilosrdno srušili ili je sama odustala, to ne znam. Uglavnom, nakon toga se nikad nije bavila glumom.

Ja znam da sam se tako grčila na tim časovima, da nakon toga nisam mogla ni govoriti, pa se nisam čula ni u prvom redu Kamernog teatra. Sreća je bila da sam u to vrijeme bila u gimnaziji, išla sam u dvije smjene, a kako se nastava u Dramskom studiju odvijala popodne, imala sam alibi da ne dolazim na nastavu.

Puno kasnije sam tek realizirala zašto su naše pojedine kolegice, iznimno talentirane djevojke ili same napuštale Dramski studio ili nemilice rušene na ispitima.

Ukočeno stajala po strani
A, zašto Vi niste reagirali? Pitam Vas jer ste još jedini preživjeli profesor! Pa zato što ste bili i gori od tih naših profesora, i zato što je taj naš nesretni profesor bio direktor Kamernog teatra 55. Čula sam da je taj profesor, Miroslav Avram, profesor scenskog govora, nastavio svoje čuvene edukativne metode na ASU. Vi ste trgovali našim dječjim tijelima. Vi ste šutili, nastava se odvijala "normalno", a Vi ste za uzvrat dobijali predstave u Kamernom teatru, postavljali tekstove koje ste htjeli, birali redatelje koje ste htjeli, naslovne uloge koje ste htjeli i suradnike koje ste htjeli. I, naravno, pošto je Vaš djever bio direktor MESS-a, štimali sebi žiri koji će Vam dodijeliti Zlatni lovor vijenac. Tako ste se okitili čak sa četiri zlatna lovor vijenca, a sve to preko zlostavljanja, preko suza nas glumica i glumaca koji nisu mogli ni da kroče na stazu glume.

Ja sam ukočeno stajala po strani. Šta sam mogla učiniti? Prijaviti ocu cijelu stvar? Kakav je nagao bio, ko zna šta bi vam svima napravio. Ili sam se trebala udaljiti? Prekinula sam zbog Dramskog studija moje violinsko obrazovanje, to je bio jedini način da se i dalje bavim umjetnošću. Uglavnom sam stajala po strani, propuštana na ispitima "uslovno". Nisam Vam se mogla diviti, vašoj netalentiranosti, neduhovnosti, neduhovitosti. I, mada sam na drugoj godini igrala Petrunjelu u Narodnom pozorištu, čiji sam bila stipendista, što je san svake i starije glumice, morala sam kao netalentirana napustiti BiH, biti protjerana iz svoje domovine, kao jedina u povijesti te perverzne kloake, tog Vašeg studija. Zapita li se iko zašto Sarajevo kao jedini centar bivše nam domovine, nije imalo Pozorišnu akademiju? Pa, da bi vi, nekompetentni imali svoje uhljebljenje i imali svoj perverzni Dramski studio.

Čula sam da je taj profesor nastavio svoje čuvene edukativne metode i na ASU, ali to ne mogu tvrditi, neka o tome progovore studentice ASU, kao i moje kolegice sa Dramskog studija.

Šutila sam zbog vaših potomaka
Kad sam se, nakon blistave karijere mlade prvakinje hrvatskog glumišta, vratila u svoje Narodno pozorište, nastavili ste sa svojim prljavim igrama protiv mene, a svoje razgovore s mlađim kolegama započinjali rečenicom: "A, zar Vi s tom osobom pijete kafu“? "Naravno da pijem, ona je izuzetna“, odgovorila Vam je jedna moja kolegica, sada daleko od domovine. Ali, ta moja kolegica imala je hrabrost i stav.

Nije bilo zamislivo da tada, prije 50 godina, mi mladi ispričamo ovaj užas. Tada biste sigurno, umjesto što se i dan danas šepirite scenama sarajevskih pozorišta, bili osuđeni za mobing i seksualno zlostavljanje i bio bi Vam zabranjen daljni rad, bili biste udaljeni od poštenog svijeta.

Tada, u doba vaših najvećih zločina, jer šutnja o zločinima je saučesništvo, kako napisa veliki Zlatko Paković, nosili ste križ oko vrata i križali ste prije izlaska na scenu. Ne znam kakav je to Krist bio, vjerovatno je bio bliži Amfilohijevom i Kačavendinom. Ako taj križ još uvijek nosite oko vrata, kleknite, pokajte se, molite za oprost. Prozivam Vas da odgovorite na moje pismo!

I, da znate. Nisam do sad šutila jer me bilo strah sredine. Nek misli ko šta hoće. I tako je od tada stasalo dovoljno samosvojnih mladih žena kao i ženskih organizacija koje bi me podržale. Šutila sam zbog vaših potomaka, jedina moja moralna dilema bila su vaša djeca koja su ni kriva ni dužna, a koja moraju istinu o svojim roditeljima doznati na ovakav način.

S gnušenjem i mučninom,

Hasija Borić

P.S.

Nije da mi ruka ne drhti pišući i nakon pedeset godina od ovog događaja. Ali me ohrabruje da pišem na kompjuteru koji mi je kćer darovala u želji da se konačno povučem u svoju sobu i da slobodno pišem o svemu što želim, napisala je Borić u otvorenom pismu.
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Ommadawn »

Svetislav Basara ima odličan tekst na Peščaniku.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Socrates »

Ommadawn je napisao/la: 27 jan 2021, 20:40 Svetislav Basara ima odličan tekst na Peščaniku.
Da ga postavimo?

Idem ja.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Podrinjac »

Eee bas da mi je vidjeti muskarca koji se moze iskontrolisati, a da pred njim stoji gola ženska. E bas da ga vidim.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Fatih »

Podrinjac je napisao/la: 27 jan 2021, 21:47 Eee bas da mi je vidjeti muskarca koji se moze iskontrolisati, a da pred njim stoji gola ženska. E bas da ga vidim.
Sta je covjek u stanju iskontrolisati, ovo sto ti pominjes je "maciji kasalj".
3
3 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la Polaris »

Sta bi onda trebali oni na nudistickim plazama, svi bi skakali jedni na druge
2
1 slika 1 slika
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 791
Postovi: 697
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Osumnjičen za osam silovanja: Srbijanskom učitelju glume prijeti do 15 godina zatvora

Post Postao/la grunf »

"Opet ću da ispadnem grbava, jer ja pozdravljam sve devojke koje su hrabro izašle i priznale da ih je neko silovao. Samo se pitam zašto je ona druga devojka rekla:"Mene je silovao sedam meseci svakog utorka i ja sam onda povraćala." Što nisi išla petkom na glumu onda?”

~Jelena Tinska
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Odgovori

Natrag na “Društvo”