Patriotizam/domoljublje

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la Socrates »

Ommadawn je napisao/la: 08 mar 2021, 20:50
Socrates je napisao/la: 08 mar 2021, 20:36 Pa gledaj, ti si dosada pisao kao da ovima sto si nabrojao nije trebalo ni pruzati otpor. Neka rade sta hoce, jer mi smo pacifisti. Ne znam zasto onda napadas sudove. Slazem se, kazne nekad nisu bile odgovarajuce, ali potrebno je poznavati i sudska ogranicenja da bi se o tom pisalo.

Alija nista nije propagirao. Ne vjerujem da je ikad raspisao opstu mobilizaciju. Sto bi, po onome sto si dosad pisao, trebalo da bude u skladu sa tvojim uvjerenjima. Svako je birao da li ce ratovati.

A to o izdaji Banja Luke, ne znam sta da ti kazem. Imas li kakvo misljenje kako je trebalo postupiti? Da li to ukljucuje upotrebu vojne sile (koju Alija tada nije imao)? Ako da, kako je to u skladu sa tvojim misljenjem da ne treba nikad ratovati? :zbunj
Nije propagirao suverenu Bosnu i raspisao referendum o otcijepljenju a ovi već postavili topove i minobacače okolo Sarajeva da si ih mogao golim okom vidjeti?

Lik je krenuo bez ikakve organizacije u nešto što je puno kompleksnije od parola, zastava i velikih riječi.
I hajte vi gin’te a neka moga Bakira kraj mene.

Ni Slobo nije ništa bolji - nije sina Marka nigdje slao nego je taj kršio auta i švercovao cigarama.
Nije ni Tuđman - njegov je Miroslav uživao na Brionima.

U Banjaluci sam skontao ne samo ja nego svi mi da nama niko ne garantuje više “mirno spavajte rata neće biti”.

I fino sam ti napisao svoje iskustvo sa bosanskim patriotima u Swe - lični interes u ime domovine.
Uzdaj se u se i u svoje kljuse.
Pa koja je bila solucija? Slovenija i Hrvatska vec otisle.

Bosanski Hrvati ne bi pristali ostati u Jugoslaviji bez Hrvatske. Dakle, solucija bi bila rat sa Hrvatskom i bosanskim Hrvatima. Neizbjezan.

A treba razmisliti i o ovome. Da nije proglasena nezavisnost, bilo koji sukob u BIH bi bio gradjanski rat, i, pravno govoreci, nije mogao biti agresija. Dakle, svako moze grabiti sta hoce.

Ova distinkcija je sustinska za opstanak BIH, pa makar i Daytonske BIH. Ostanak u Jugoslaviji tada bi bio kraj BIH, kao bilo kakvog politickog entiteta. Hrvati bi uzeli sta mogu, a medjunarodna javnost je bila na njihovoj strani, a i Srbija bi vremenom uzela sta moze. BIH bi prestala da postoji, a Bosnjaci bi tesko opstali.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la Ommadawn »

A ovo sada je inače održivo?
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la Socrates »

Za sada se jos odrzava. O buducnosti ne bih. Americi se isplati da se odrzi.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la Ommadawn »

Amerika bez Bosne ne može.

Ovo se drži na tankim staklenim nogama odakle svako od Daytona pa na ovamo gleda da bježi.

Kažem ti, čudo nije ostala klica ko nas je vodio i preporučivao šta ćemo i kako ćemo.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la Socrates »

Mah, to mi pricamo iz sadasnje perspektive. Kao da bi mi imali vise opcija, ili uradili nesto bolje da smo bili na Alijinom mjestu.

Ne kazem, nije on bio savrsen, ni blizu, ali s obzirom sta je imao na raspolaganju, bolje nije moglo. Citao sam, recimo, i intervjue Nijaza Durakovica, Filipovica, Kljuica i drugih osvjedocenih Bosanaca, njihovi potezi bi isto bili nedovoljni za bolji scenario.

To je jednostavno tako. Komunisticka politika koju su srpski politicari i obavjestajne sluzbe koristile za Srbiju su bile kljucne za razvoj situacije u Jugoslaviji, a posebno BIH.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 791
Postovi: 697
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la grunf »

Fatih je napisao/la: 08 mar 2021, 15:02 Iznio je svoje misljenje i ja to postujem. Ali, ja ga ne dijelim u ovom slucaju (priznacu, ima tu i nesto od mog vjerskog ugla - da ne lazem nikoga). Ja bih ipak, ako bi doslo do toga, bio ponovo spreman raditi ono sto mislim da trebam.
Davno sam napisao pored tvog imena…

Agamemnom ce se vratiti na Itaku, inace ce na sebe navuci bijes bogova. :oo
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la Fatih »

grunf je napisao/la: 08 mar 2021, 22:44
Fatih je napisao/la: 08 mar 2021, 15:02 Iznio je svoje misljenje i ja to postujem. Ali, ja ga ne dijelim u ovom slucaju (priznacu, ima tu i nesto od mog vjerskog ugla - da ne lazem nikoga). Ja bih ipak, ako bi doslo do toga, bio ponovo spreman raditi ono sto mislim da trebam.
Davno sam napisao pored tvog imena…

Agamemnom ce se vratiti na Itaku, inace ce na sebe navuci bijes bogova. :oo
Nigdje veze sa temom. To sto si podebljao, i da ga nema, ne bih ja imao mnogo drugaciji stav. To je samo jedan od elemenata, koji su dio moga stava po ovoj temi. A ima ih jos, dovoljno da moj stav bude skoro identican ovom kojeg sam iznio, da i nema ovog sto si boldovao.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 791
Postovi: 697
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la grunf »

Fatih je napisao/la: 09 mar 2021, 15:37
grunf je napisao/la: 08 mar 2021, 22:44

Davno sam napisao pored tvog imena…

Agamemnom ce se vratiti na Itaku, inace ce na sebe navuci bijes bogova. :oo
Nigdje veze sa temom. To sto si podebljao, i da ga nema, ne bih ja imao mnogo drugaciji stav. To je samo jedan od elemenata, koji su dio moga stava po ovoj temi. A ima ih jos, dovoljno da moj stav bude skoro identican ovom kojeg sam iznio, da i nema ovog sto si boldovao.
Ratovanje je blize Bosancima nego razmisljanje.
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la Fatih »

grunf je napisao/la: 10 mar 2021, 20:23
Fatih je napisao/la: 09 mar 2021, 15:37

Nigdje veze sa temom. To sto si podebljao, i da ga nema, ne bih ja imao mnogo drugaciji stav. To je samo jedan od elemenata, koji su dio moga stava po ovoj temi. A ima ih jos, dovoljno da moj stav bude skoro identican ovom kojeg sam iznio, da i nema ovog sto si boldovao.
Ratovanje je blize Bosancima nego razmisljanje.
Tako je. (credit: @Max )
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5628
Postovi: 3471
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la radostan dan »

PREMINULA NAJSTARIJA SRPKINJA: U 109. godini umrla baka Nada!

Published 20 mins ago on April 17, 2021By admin

Najstarija žena u Srbiji, Nadežda Pavlović Nada preminula je prošle noći u Beogradu u 109. godini. Oni koji su je poznavali kažu da je do poslednjeg dana ostala nasmejana.
Poslednjih nekoliko godina nije mogla da izlazi, ali joj je kuća uvek, kako kažu oni koji su provodili vreme s njom, mirisala na mladost, lepotu i pozitivnu energiju, pišu Novosti.
Inače, Nada je početkom godine proslavila 109. rođendan. Rođena je u Kraljevini Srbiji, promenila je osam država, preživela dva svetska rata, od malih nogu se bavila sportom, drugovala sa čuvenom Desankom Maksimović, a poslednje četiri i po decenije se skrasila u centru Beograda, odnosno na Vračaru.
kakava šteta što ne može da se javi na forum, imam osjećaj da je ekspert na zadatu temu...
1
1 slika
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5628
Postovi: 3471
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la radostan dan »

8 država, a nije makla 100 km od mjesta rođenja, pretpostavljam.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la storm »

radostan dan je napisao/la: 17 apr 2021, 23:40 8 država, a nije makla 100 km od mjesta rođenja, pretpostavljam.
Ako je prva Kraljevina Srbija
2. SHS 1918
3. Kraljevina Jugoslavija 1929
4. SFRJ 1945
5. SRJ 1992
6 S i CG
7. Srbija

Koja je osma?
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5628
Postovi: 3471
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la radostan dan »

storm je napisao/la: 17 apr 2021, 23:46
radostan dan je napisao/la: 17 apr 2021, 23:40 8 država, a nije makla 100 km od mjesta rođenja, pretpostavljam.
Ako je prva Kraljevina Srbija
2. SHS 1918
3. Kraljevina Jugoslavija 1929
4. SFRJ 1945
5. SRJ 1992
6 S i CG
7. Srbija

Koja je osma?
fnrj...između kraljevine jugoslavije i sfrj, od 1946 do 1963.
a ako ćemo da tjeramo mak na konac, živjela je u 9 država. od 1943 do 1946. juga se zvala dfj.
doduše pola od svog trogodišnjeg života nije postojala, odnosno postojala je u teoriji.
1
1 slika
Zadnja izmjena: radostan dan, dana/u 18 apr 2021, 00:00, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la Heidi »

1995 sam razmisljala o nacionalnoj svijesti, 1996. napustila zemlju.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la storm »

radostan dan je napisao/la: 17 apr 2021, 23:53
storm je napisao/la: 17 apr 2021, 23:46

Ako je prva Kraljevina Srbija
2. SHS 1918
3. Kraljevina Jugoslavija 1929
4. SFRJ 1945
5. SRJ 1992
6 S i CG
7. Srbija

Koja je osma?
fnrj...između kraljevine jugoslavije i sfrj, od 1946 do 1963.
a ako ćemo da tjeramo mak na konac, živjela je u 9 država. od 1943 do 1946. juga se zvala dfj.
doduše pola od svog trogodišnjeg života nije postojala, odnosno postojala je u teoriji.
Ma dobro, i fnrj, te sfrj, su u biti iste države, drugog naziva, kao i srj, i sicg.
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5628
Postovi: 3471
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la radostan dan »

šta misliš, kakav je bio patriotski naboj kod preminule gospođe?
8 država promjenila, ja vjerujemda je bio izražen... računam na stečeno iskustvo. :oo
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Patriotizam/domoljublje

Post Postao/la Ramzess »

Fatih je napisao/la: 08 mar 2021, 17:19
Ommadawn je napisao/la: 08 mar 2021, 16:47 Plaho je dobro i onima koji su okupirali 49% teritorije BiH.

Borci su se borili za zemlju. Za šta se danas bore? Da im se isplati njihova boračka penzija. Ne traže bolje bolnice, bolje škole niti bolje puteve.
I to je problem. Jesi li se borio za teritoriju ili državu?
Ja sam bio tada mlad, te sam se tada borio za sve to, pa i iz osvetoljubivih razloga (sto su me odveli u logor onako mladog, a otac i ostao jos dugo).

Sada, branio bih prvenstveno ljude. Opet kazem, samo da bi me svi bolje razumjeli, za razliku od proslog rata, sada imam i taj vjerski dio svog bica. Po mojoj vjeri, duznost mi se je boriti za svoju porodicu, narod, i sve ono na sta je napadnuto, a ja sam dio toga.

Sto se drzave tice, i ona pada pod tu kategoriju.


Znam da ovako razmisljanje nece dijeliti velika vecina na ovom forumu. Ali, to je nebitno, iako cu se u drugim stvarima, najvjerovatnije slagati sa vecinom. Bilo bi bas i dosadno da svi imamo isto razmisljanje, pa skoro po svim pitanjima.
Isto razmisljamo. Ja sam ljude u ratu branio od zla koje im se mnoze desiti ako mi borci polozimo oruzje. Branio sam i domovinu, odnosno teritoriju za sve normalne ljude sa kojima zelim da zivim. Mogao sam i otici, i sad mogu, ali samo ako ja to hocu, kao moj izbor. A da me neko izbaci sa moga silom ili prijetnjom, e taj se film nece snimiti.
0
Odgovori

Natrag na “Društvo”