Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1217
Postovi: 1226
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la John Cleese »

Sarajka je napisao/la: 24 mar 2021, 16:50
Podrinjac je napisao/la: 24 mar 2021, 16:47 Ko ce kazniti? Drzava? Jasta ce.
Čisto sumnjam da i od naroda ima optužbu.
Pa evo mozemo mi na forumu osuditi. Na kliksu podignuti prašinu takodjer. Pa mozda neko od nadleznih naleti na ovaj bolesno propagadni materijal i pozove roditelje i scenariste na odgovornost.
Ako sam dobro shvatio, to su njihova djeca - roditelji su i scenaristi i reziseri i realizatori...

A ovo je njihov YT kanal (Okc-Gradačac Family Rabić): https://www.youtube.com/user/okcgradacac/videos
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la lejlamo »

Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 17:00

Nama zvuči apsurdno, a to je lejlamo potvrdila:" ima opcija da se ne ide, vjeronauka je obavezni predmet s pravom izbora"

Eto, sad nema potrebe dalje raspravljati.
ja mogu objasniti šta to znači ako je unijelo nejasnoću.

roditelj ima pravo da za svog prvačića pri upisu izabere da pohađa vjeronauku ili ne. ako stavi DA, odluka vrijedi za narednih 9 godina jer taj predmet postaje obavezan kao i svaki drugi i ocjena ulazi u prosjek kao i svaka druga. potpuno ravnopravan predmet s drugima, ali ga od ostalih razlikuje pravo da izabereš želiš li ili ne pohađati. ostale moraš.
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Socrates »

lejlamo je napisao/la: 24 mar 2021, 16:59
Dina je napisao/la: 24 mar 2021, 16:49

Nije to kod njih ništa neobično, nažalost...
Moja rodica u RSu, osnovna škola, priredba, Dodik specijalni gost, krsna slava škole :face
Inače, ona je dijete iz mješovitog braka...
Kaže, hvali Dodik našu srpsku djecu, a ja se ušutila, poklopila se, krste se oni, ma krstim se i ja, šta ću, svi gledaju u mene :tugi
Imala je desetak godina tada...

Po meni je i to maltretiranje djece...
naravno da je maltretiranje. strašno.

kada sam tek došla u ovu sredinu i počela raditi u jednom selu sa većinskim hrvatskim-katoličkim stabnovništvom u školi nam je na ulazu bio ogromni papin kartonski lik i pripadajuća ikonografija i pri ulazu su se svi krstili. ko u crkvi jbt. na priredbama bi takođe uvijek bilo nešto od katoličkih običaja.
a u zbornici visio krst.

od ustašluka su bili grbovi HZHB u svakoj učionici.

sada su od svega ostali grbovi.
Ja ne bih rekao da je propagiranje bilo koje religije automatski i zlostavljanje djece. Propagiranje ustastva jeste.

Znam, problem nastaje kada se religija propagira u nekoj kombinaciji sa ekstremnim ideologijama.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Max »

lejlamo je napisao/la: 24 mar 2021, 17:02
Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 17:00

Nama zvuči apsurdno, a to je lejlamo potvrdila:" ima opcija da se ne ide, vjeronauka je obavezni predmet s pravom izbora"

Eto, sad nema potrebe dalje raspravljati.
ja mogu objasniti šta to znači ako je unijelo nejasnoću.

roditelj ima pravo da za svog prvačića pri upisu izabere da pohađa vjeronauku ili ne. ako stavi DA, odluka vrijedi za narednih 9 godina jer taj predmet postaje obavezan kao i svaki drugi i ocjena ulazi u prosjek kao i svaka druga. potpuno ravnopravan predmet s drugima, ali ga od ostalih razlikuje pravo da izabereš želiš li ili ne pohađati. ostale moraš.
Da naglasim Vrijedi za BiH sarajka je pricala za austriju...
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la lejlamo »

Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 17:04

Ja ne bih rekao da je propagiranje bilo koje religije automatski i zlostavljanje djece. Propagiranje ustastva jeste.

Znam, problem nastaje kada se religija propagira u nekoj kombinaciji sa ekstremnim ideologijama.
u dininom primjeru djevojčica je bila u izrazito neugodnoj situaciji i osjećala se prisiljenom da se krsti iako ne pripada toj vjeri. u protivnom, imala bi problem.
za mene je to zlostavljanje.
3
3 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Desperado »

John Cleese je napisao/la: 24 mar 2021, 16:36 Evo i "malo" drugacijeg maltretiranja djece - bez krinke, ali u toplom okrilju vjere...

U medjuvremenu, u manastiru Fenek:

To je još gore, jer je duboko urezano u čitavo njihovo društvo. Od vrha do dna. Svaka čast ko se tome uspije suprotstaviti.
2
2 slika
Zadnja izmjena: Desperado, dana/u 24 mar 2021, 17:11, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Podrinjac »

Propagiranje necega izvan tvoje volje jeste zlostavljanje. Isto je i sa ustaštvom.
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la lejlamo »

a kod nas su, nažalost, izjednačene vjera i nacija. sa svim pripadajućim ekstremnim ideologijama.
1
1 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Desperado »

Tako je kako je. I ono kritične mase što ima za neke promjene masovno napuštaju zemlju. I neka napuštaju.
0
Zadnja izmjena: Desperado, dana/u 24 mar 2021, 17:18, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Socrates »

lejlamo je napisao/la: 24 mar 2021, 17:09
Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 17:04

Ja ne bih rekao da je propagiranje bilo koje religije automatski i zlostavljanje djece. Propagiranje ustastva jeste.

Znam, problem nastaje kada se religija propagira u nekoj kombinaciji sa ekstremnim ideologijama.
u dininom primjeru djevojčica je bila u izrazito neugodnoj situaciji i osjećala se prisiljenom da se krsti iako ne pripada toj vjeri. u protivnom, imala bi problem.
za mene je to zlostavljanje.
To jeste zlostavljanje.

To se vec odnosi na tretiranje manjina na odredjenom podrucju ili drzavi.

U principu, u javnim skolama ne bi trebalo biti propagiranja bilo koje specificne religije, osim na predmetima koji su specificno namjenjeni za to, a za koje imas izbor da ih uzmes ili ne.

Svejedno, moglo bi se raspraviti i sta je sve propagiranje religije. Mnoge drzavne zastave imaju krstove na sebi. Skandinavske, recimo. Da li je to propagiranje religije? :zbunj
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1217
Postovi: 1226
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la John Cleese »

MarlboroGold je napisao/la: 24 mar 2021, 17:10
John Cleese je napisao/la: 24 mar 2021, 16:36 Evo i "malo" drugacijeg maltretiranja djece - bez krinke, ali u toplom okrilju vjere...

U medjuvremenu, u manastiru Fenek:

https://www.youtube.com/watch?v=hB0o1qmJmGg
To je još gore, jer je duboko urezano u čitavo njihovo društvo. Od vrha do dna.
Ako govorimo o Srbiji, to je podijeljeno drustvo, uvijek je i bilo, ali je izvjesno da natpolovinska vecina u manjoj ili vecoj mjeri simpatizira takve stvari.
1
1 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Desperado »

John Cleese je napisao/la: 24 mar 2021, 17:18
MarlboroGold je napisao/la: 24 mar 2021, 17:10
To je još gore, jer je duboko urezano u čitavo njihovo društvo. Od vrha do dna.
Ako govorimo o Srbiji, to je podijeljeno drustvo, uvijek je i bilo, ali je izvjesno da natpolovinska vecina u manjoj ili vecoj mjeri simpatizira takve stvari.
Da i to natpolovična. Pročitao sam ja tuce srpske literature skoro sve u vezi njihove ideologije i historije... kao što rekoh na drugoj temi njima treba reset i rušenje struktura da bi progledali, ali da to urade sami iznutra. I to tvrdim kao neko ko se nikad nije izjašnjavao kao nacionalista.
0
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1217
Postovi: 1226
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la John Cleese »

MarlboroGold je napisao/la: 24 mar 2021, 17:21
John Cleese je napisao/la: 24 mar 2021, 17:18

Ako govorimo o Srbiji, to je podijeljeno drustvo, uvijek je i bilo, ali je izvjesno da natpolovinska vecina u manjoj ili vecoj mjeri simpatizira takve stvari.
Da i to natpolovična. Pročitao sam ja tuce srpske literature skoro sve u vezi njihove ideologije i historije... kao što rekoh na drugoj temi njima treba reset i rušenje struktura da bi progledali, ali da to urade sami iznutra. I to tvrdim kao neko ko se nikad nije izjašnjavao kao nacionalista.
Ma jasno.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Iskra »

Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 16:43
Iskra je napisao/la: 24 mar 2021, 16:39

Ko kaze da je bilo tesko? Kada se stvorila.kriticna masa, citaj veliki broj ljudi koji su izrazili zelju za vlastitom bogomoljom, i dobili su je. I tacka. ..ako ne znas izguglaj gdje se svake godine odrzava svjetski medjureligijski samit! Ko prednjaci u nastojanjima da se svim ljudima koji borave na tlu drzave , obezbjedi sva prava po.pitannu vjere?


Molim te,, nemoj da pricas o onome o cemu ti je neko pricao, takve inf nisu vjerodostojne.
Previše idealiziraš Katar.
Demantuj me.

Ni na jedan moj argument nisi imala kvalitetan kontra. Razumijem i to. Ali ako nesto ne znas, nisi vidjela, onda ne mozes svoj stav temeljiti na rekla kazala.

Kao sto Soc rece, skreces s teme.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Socrates »

John Cleese je napisao/la: 24 mar 2021, 17:00
Sarajka je napisao/la: 24 mar 2021, 16:50

Pa evo mozemo mi na forumu osuditi. Na kliksu podignuti prašinu takodjer. Pa mozda neko od nadleznih naleti na ovaj bolesno propagadni materijal i pozove roditelje i scenariste na odgovornost.
Ako sam dobro shvatio, to su njihova djeca - roditelji su i scenaristi i reziseri i realizatori...

A ovo je njihov YT kanal (Okc-Gradačac Family Rabić): https://www.youtube.com/user/okcgradacac/videos
Pa eto, imamo li mi pravo osudjivati kako neko odgaja svoju djecu?

Ja postavljam pitanja, ne zauzimam stranu. Ako su njihova djeca, ako ne krse nikakav zakon, sta se realno moze uraditi?
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Iskra »

Ja imam pitanje.
Pricamo o nametanju religije i religijskih radnji djeci a sta je sa osporavanjem istih u slučaju odraslih?

Jeste li se susretali s tim vi licno?
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Crvena Nit »

Iskra je napisao/la: 24 mar 2021, 17:31
Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 16:43

Previše idealiziraš Katar.
Demantuj me.

Ni na jedan moj argument nisi imala kvalitetan kontra. Razumijem i to. Ali ako nesto ne znas, nisi vidjela, onda ne mozes svoj stav temeljiti na rekla kazala.

Kao sto Soc rece, skreces s teme.
Zašto nastavljaš bespotrebnu debatu?
0
Odgovori

Natrag na “Društvo”