Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1217
Postovi: 1226
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la John Cleese »

Evo i "malo" drugacijeg maltretiranja djece - bez krinke, ali u toplom okrilju vjere...

U medjuvremenu, u manastiru Fenek:

3
3 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la lejlamo »

Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 16:29

Pa izoliran je slucaj. Jedna grupa ljudi. Radi propagandne snimke. I da, daje neki vid podrske vrsnjackom nasilju.

Na osnovu ovoga, vi ste pokrenuli raspravu da li treba vjeronauka u skolama. I da li je religija igra preveliku ulogu u drustvu. Dakle, krenuli ste u siroku temu, na osnovu ovog videa.
nije izolovano.
u porodicama koje praktikuju malo radikalnije iskazivanje vjere takav odgoj je uobičajen. imala sam priliku vidjeti slične metode.
tjeranje na namaz se opravdava ovim hadisom
Savjetujte vašu djecu da klanjaju kad napune sedam godina, i udarite ih ako ne budu obavljali namaz u desetoj godini, i razdvojite ih u krevetima.


čula sam ga i pročitala više puta u savjetima kako odgojiti dijete u vjeri.
3
2 slika 1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Iskra »

Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 16:34
Iskra je napisao/la: 24 mar 2021, 16:31


Pa Evo ti primjer...svaka firma.ali svaka SVAKA , ima prostor za molitvu !

I pošto sam jako upucena u te stvari odmah da znas da i svaki objekat koji se planira graditi a javnog je karaktera u projektnoj dokumentaciji mora sadrzavati rjesenja za prostorije za obavljanje namaza i molitvi, za najmanje 3 konfesije.
Razumijem, ali zašto je bilo teško izgraditi ranije? Nisu krščani od jučer u Kataru.

Slovenija ima mnogo muslimana, nakon 50 godina od zahtjeva za gradnju, dobili su prvu džamiju. To je jednako oblik represije.
Ko kaze da je bilo tesko? Kada se stvorila.kriticna masa, citaj veliki broj ljudi koji su izrazili zelju za vlastitom bogomoljom, i dobili su je. I tacka. ..ako ne znas izguglaj gdje se svake godine odrzava svjetski medjureligijski samit! Ko prednjaci u nastojanjima da se svim ljudima koji borave na tlu drzave , obezbjedi sva prava po.pitannu vjere?


Molim te,, nemoj da pricas o onome o cemu ti je neko pricao, takve inf nisu vjerodostojne.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Socrates »

Sarajka je napisao/la: 24 mar 2021, 16:35
Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 16:29

Pa izoliran je slucaj. Jedna grupa ljudi. Radi propagandne snimke. I da, daje neki vid podrske vrsnjackom nasilju.

Na osnovu ovoga, vi ste pokrenuli raspravu da li treba vjeronauka u skolama. I da li je religija igra preveliku ulogu u drustvu. Dakle, krenuli ste u siroku temu, na osnovu ovog videa.

Ja ne znam ni koja grupa ljudi, ni koliko broji pristalica i simpstizera, ni ko su roditelji ove djece i zasto dozvoljavaju ovo.
Plus svega, niko ni od nadleznih institucija, pa ni društva nije reagirao ni 2013, a ni sada očigledno. Jer je video dostupan. I pokrenuo odgovornost te grupe ljudi (koliko god ih bilo) koji djecu koriste u ove bolesne propagadne svrhe. Apsolutno niko. Treba utvrditi identitet te djece i socijalna sluzba se svakako treba pozabaviti roditeljima i onima koji djecu iskorištavaju. To bi u normalnom i demokratskom društvu bilo uradjeno jos pred izbore 2013. i završila bi se ova gnusna priča i bolesne konstrukcije koje su štetne plus bacaju totalno lošu sliku na većinsku populaciju u BiH.

Ovo se prećutno odobrava zlostavljanje znači od društva kao cjeline.
Pa jel' ima zakon koji ovo obradjuje? Zlostavljanje djece je legalna kategorija.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Crvena Nit »

Iskra je napisao/la: 24 mar 2021, 16:39
Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 16:34

Razumijem, ali zašto je bilo teško izgraditi ranije? Nisu krščani od jučer u Kataru.

Slovenija ima mnogo muslimana, nakon 50 godina od zahtjeva za gradnju, dobili su prvu džamiju. To je jednako oblik represije.
Ko kaze da je bilo tesko? Kada se stvorila.kriticna masa, citaj veliki broj ljudi koji su izrazili zelju za vlastitom bogomoljom, i dobili su je. I tacka. ..ako ne znas izguglaj gdje se svake godine odrzava svjetski medjureligijski samit! Ko prednjaci u nastojanjima da se svim ljudima koji borave na tlu drzave , obezbjedi sva prava po.pitannu vjere?


Molim te,, nemoj da pricas o onome o cemu ti je neko pricao, takve inf nisu vjerodostojne.
Previše idealiziraš Katar.
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Max »

Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 16:35
Iskra je napisao/la: 24 mar 2021, 16:33

Islamofob pretpostavljam!
Oženjen muslimankom.
auh


autogol....
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Socrates »

@Crvena Nit opet skreces diskusiju na ono sto nije tema.

Vec drugi put na ovoj diskusiji zestoko ubjedjujes ljude u nesto o cemu oni sigurno znaju bolje od tebe i imaju privatna iskustva. Prvi put sa Sarajkom I Austrijom, a sad sa Iskrom I Qatarom.

Zamolio bih te da ovo u buducnosti izbjegavas.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 16:40
Sarajka je napisao/la: 24 mar 2021, 16:35


Ja ne znam ni koja grupa ljudi, ni koliko broji pristalica i simpstizera, ni ko su roditelji ove djece i zasto dozvoljavaju ovo.
Plus svega, niko ni od nadleznih institucija, pa ni društva nije reagirao ni 2013, a ni sada očigledno. Jer je video dostupan. I pokrenuo odgovornost te grupe ljudi (koliko god ih bilo) koji djecu koriste u ove bolesne propagadne svrhe. Apsolutno niko. Treba utvrditi identitet te djece i socijalna sluzba se svakako treba pozabaviti roditeljima i onima koji djecu iskorištavaju. To bi u normalnom i demokratskom društvu bilo uradjeno jos pred izbore 2013. i završila bi se ova gnusna priča i bolesne konstrukcije koje su štetne plus bacaju totalno lošu sliku na većinsku populaciju u BiH.

Ovo se prećutno odobrava zlostavljanje znači od društva kao cjeline.
Pa jel' ima zakon koji ovo obradjuje? Zlostavljanje djece je legalna kategorija.
Ne znam, trebao bi biti, ali u BiH eto nema, cim niko nije reagirao ni na prvi video uradak. Ali ne mozes tvrditi da je to izoliran slučaj. Jer očigledno da ima širu mnogo podršku, čim se taj bolesni propagadni materijal iskorištavanja djece nastavlja.
2013. niko nije stao i zabranio to. A ovo Sad je pak bolesno ali do same srzi. Tako da u budućnosti, ako i ovo prodje, bez kazne za „scenariste“ mozemo ocekivati i gore i gnusnije (podmuklije) stvari.
0
A sad adio :sara
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Podrinjac »

Ko ce kazniti? Drzava? Jasta ce.
Čisto sumnjam da i od naroda ima optužbu.
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Crvena Nit »

Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 16:43 @Crvena Nit opet skreces diskusiju na ono sto nije tema.

Vec drugi put na ovoj diskusiji zestoko ubjedjujes ljude u nesto o cemu oni sigurno znaju bolje od tebe i imaju privatna iskustva. Prvi put sa Sarajkom I Austrijom, a sad sa Iskrom I Qatarom.

Zamolio bih te da ovo u buducnosti izbjegavas.
Ja Sarajku nisam uvjeravala, nesporazum se kratko desio radi značenja obaveznog predmeta, a Sarajka je detaljno objasnila, predmet je obavezan, u smislu, da se za isti mora uzeti ispričnica.

Iskra tvrdi da ne postoji represija, to jednostavno nije točno, jer ista nije jednako izržena u javnoj politici Katara.
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Dina »

John Cleese je napisao/la: 24 mar 2021, 16:36 Evo i "malo" drugacijeg maltretiranja djece - bez krinke, ali u toplom okrilju vjere...

Nije to kod njih ništa neobično, nažalost...
Moja rodica u RSu, osnovna škola, priredba, Dodik specijalni gost, krsna slava škole :face
Inače, ona je dijete iz mješovitog braka...
Kaže, hvali Dodik našu srpsku djecu, a ja se ušutila, poklopila se, krste se oni, ma krstim se i ja, šta ću, svi gledaju u mene :tugi
Imala je desetak godina tada...

Po meni je i to maltretiranje djece...
3
2 slika 1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Sarajka »

Podrinjac je napisao/la: 24 mar 2021, 16:47 Ko ce kazniti? Drzava? Jasta ce.
Čisto sumnjam da i od naroda ima optužbu.
Pa evo mozemo mi na forumu osuditi. Na kliksu podignuti prašinu takodjer. Pa mozda neko od nadleznih naleti na ovaj bolesno propagadni materijal i pozove roditelje i scenariste na odgovornost.
0
A sad adio :sara
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Socrates »

Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 16:48
Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 16:43 @Crvena Nit opet skreces diskusiju na ono sto nije tema.

Vec drugi put na ovoj diskusiji zestoko ubjedjujes ljude u nesto o cemu oni sigurno znaju bolje od tebe i imaju privatna iskustva. Prvi put sa Sarajkom I Austrijom, a sad sa Iskrom I Qatarom.

Zamolio bih te da ovo u buducnosti izbjegavas.
Ja Sarajku nisam uvjeravala, nesporazum se kratko desio radi značenja obaveznog predmeta, a Sarajka je detaljno objasnila, predmet je obavezan, u smislu, da se za isti mora uzeti ispričnica.

Iskra tvrdi da ne postoji represija, to jednostavno nije točno, jer ista nije jednako izržena u javnoj politici Katara.
Moja prva recenica govori o tome da skreces diskusiju na ono sto nije tema.

Ne moze predmet istovremeno biti obavezan a da se za njega moze uzeti ispricnica. To je apsurd. Ako imas mogucnost uzeti ispricnicu, predmet nije obavezan. Tacka.

Svejedno, ni to nije tema diskusije.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Podrinjac »

Sarajka je napisao/la: 24 mar 2021, 16:50
Podrinjac je napisao/la: 24 mar 2021, 16:47 Ko ce kazniti? Drzava? Jasta ce.
Čisto sumnjam da i od naroda ima optužbu.
Pa evo mozemo mi na forumu osuditi. Na kliksu podignuti prašinu takodjer. Pa mozda neko od nadleznih naleti na ovaj bolesno propagadni materijal i pozove roditelje i scenariste na odgovornost.
Da se to htjelo rijesiti, i da je narod htio rjesavati, do tada bi se bar pokrenula tuzba.
0
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1217
Postovi: 1226
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la John Cleese »

Dina je napisao/la: 24 mar 2021, 16:49
John Cleese je napisao/la: 24 mar 2021, 16:36 Evo i "malo" drugacijeg maltretiranja djece - bez krinke, ali u toplom okrilju vjere...

Nije to kod njih ništa neobično, nažalost...
Moja rodica u RSu, osnovna škola, priredba, Dodik specijalni gost, krsna slava škole :face
Inače, ona je dijete iz mješovitog braka...
Kaže, hvali Dodik našu srpsku djecu, a ja se ušutila, poklopila se, krste se oni, ma krstim se i ja, šta ću, svi gledaju u mene :tugi
Imala je desetak godina tada...

Po meni je i to maltretiranje djece...
Kako nije... Trauma prava.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la lejlamo »

Dina je napisao/la: 24 mar 2021, 16:49
John Cleese je napisao/la: 24 mar 2021, 16:36 Evo i "malo" drugacijeg maltretiranja djece - bez krinke, ali u toplom okrilju vjere...

Nije to kod njih ništa neobično, nažalost...
Moja rodica u RSu, osnovna škola, priredba, Dodik specijalni gost, krsna slava škole :face
Inače, ona je dijete iz mješovitog braka...
Kaže, hvali Dodik našu srpsku djecu, a ja se ušutila, poklopila se, krste se oni, ma krstim se i ja, šta ću, svi gledaju u mene :tugi
Imala je desetak godina tada...

Po meni je i to maltretiranje djece...
naravno da je maltretiranje. strašno.

kada sam tek došla u ovu sredinu i počela raditi u jednom selu sa većinskim hrvatskim-katoličkim stabnovništvom u školi nam je na ulazu bio ogromni papin kartonski lik i pripadajuća ikonografija i pri ulazu su se svi krstili. ko u crkvi jbt. na priredbama bi takođe uvijek bilo nešto od katoličkih običaja.
a u zbornici visio krst.

od ustašluka su bili grbovi HZHB u svakoj učionici.

sada su od svega ostali grbovi.
3
1 slika 2 slika
Zadnja izmjena: lejlamo, dana/u 24 mar 2021, 17:00, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Crvena Nit »

Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 16:53
Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 16:48

Ja Sarajku nisam uvjeravala, nesporazum se kratko desio radi značenja obaveznog predmeta, a Sarajka je detaljno objasnila, predmet je obavezan, u smislu, da se za isti mora uzeti ispričnica.

Iskra tvrdi da ne postoji represija, to jednostavno nije točno, jer ista nije jednako izržena u javnoj politici Katara.
Moja prva recenica govori o tome da skreces diskusiju na ono sto nije tema.

Ne moze predmet istovremeno biti obavezan a da se za njega moze uzeti ispricnica. To je apsurd. Ako imas mogucnost uzeti ispricnicu, predmet nije obavezan. Tacka.

Svejedno, ni to nije tema diskusije.
Nije dio diskusije, ali dozvoli da ti ovo postavim:

Austriji je vjeronauk obvezni i vjerski predmet u svim javnim školama, osim u strukovnim školama, gdje nije obavezan. Roditelji djece mlađe od 14 godina imaju pravo odustati od RE-a, ali to se mora dogoditi u prvih 5 dana školske godine. Ako su učenici stariji od 14 godina, mogu se isključiti iz RE-a.

Nama zvuči apsurdno, a to je lejlamo potvrdila:" ima opcija da se ne ide, vjeronauka je obavezni predmet s pravom izbora"

Eto, sad nema potrebe dalje raspravljati.
0
Odgovori

Natrag na “Društvo”