Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Iskra »

Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 17:36
Iskra je napisao/la: 24 mar 2021, 17:31

Demantuj me.

Ni na jedan moj argument nisi imala kvalitetan kontra. Razumijem i to. Ali ako nesto ne znas, nisi vidjela, onda ne mozes svoj stav temeljiti na rekla kazala.

Kao sto Soc rece, skreces s teme.
Zašto nastavljaš bespotrebnu debatu?
Odgovorila ti. Sta je.problrm. demantuj me.argumentirano, kazi da lazem, da nijr tako i idemo dalje.
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Dina »

Iskra je napisao/la: 24 mar 2021, 17:36 Ja imam pitanje.
Pricamo o nametanju religije i religijskih radnji djeci a sta je sa osporavanjem istih u slučaju odraslih?

Jeste li se susretali s tim vi licno?
Možeš li pojasniti malo na šta misliš :ovaj
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Crvena Nit »

Iskra je napisao/la: 24 mar 2021, 17:39
Crvena Nit je napisao/la: 24 mar 2021, 17:36

Zašto nastavljaš bespotrebnu debatu?
Odgovorila ti. Sta je.problrm. demantuj me.argumentirano, kazi da lazem, da nijr tako i idemo dalje.
Problem je da tražiš daljnji sukob mišljenja.
1
1 slika
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 17:32
John Cleese je napisao/la: 24 mar 2021, 17:00

Ako sam dobro shvatio, to su njihova djeca - roditelji su i scenaristi i reziseri i realizatori...

A ovo je njihov YT kanal (Okc-Gradačac Family Rabić): https://www.youtube.com/user/okcgradacac/videos
Pa eto, imamo li mi pravo osudjivati kako neko odgaja svoju djecu?

Ja postavljam pitanja, ne zauzimam stranu. Ako su njihova djeca, ako ne krse nikakav zakon, sta se realno moze uraditi?


Imamo pravo. U demokratskom društvu, a BiH je sekularna drzava još uvjek, i ostaće, imamo pravo.
Kao što rekoh za iskorištavanje djece u propagandne svrhe pred izbore je trebalo reagirati. Jesi ti u Kanadi vidio ikad da neka politicka partija koristi djecu za svoju promidzbu? Je li to dozvoljno? Imaš sličan primjer?

A ovaj drugi Video je blago receno morbidan. Bio bi morbidan i da su ga snimili odrasli sudionici, a ne djeca onog uzrasta.
Sta ti je prva pomisao na onaj video? - drska djevojčica koja je odgadjala namaz, radi igre dobila je najveću boziju kaznu.
To su htjeli poručiti. Namaz je vazniji od igre. I kazna za neobavljanje od Boga je brza i teška. Najgora. Ako to nije zastrašivanje i bolesno manipuliranje i vjerom i djecom u bolesna propagandna uvjerenja odraslih (Pa bili i roditelji) ja ne znam sta jeste.
2
1 slika 1 slika
A sad adio :sara
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Iskra »

Dina je napisao/la: 24 mar 2021, 17:40
Iskra je napisao/la: 24 mar 2021, 17:36 Ja imam pitanje.
Pricamo o nametanju religije i religijskih radnji djeci a sta je sa osporavanjem istih u slučaju odraslih?

Jeste li se susretali s tim vi licno?
Možeš li pojasniti malo na šta misliš :ovaj
Pa jesi li se ikada suocila ili susrela s tim da ti neko prigovara, npr radi marame koju nosis?
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Atomic »

Ja sam gledao ovaj kratki video,to vise djeluje poruka odraslim preko djece :zbunj
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Sarajka »

Imaš milion pozitivnih načina (bez zastrašivanja) da svojim primjerom (što kaze @Iskra ) djeci pribliziš vjeru. Milion. Razgovorom, lijepom riječju. Zajedničkim obavljanjem namaza. Isticanjem pozitivnosti obavljanja namaza/molitve. Itd itd

A ovo je klasično zastrašivanje i kosi se sa zdravim razumom. Nikog ovi ljudi neće pravilno odgojiti. Niti uvesti u vjeru. Pa ni svoju djecu.
2
2 slika
A sad adio :sara
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1217
Postovi: 1226
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la John Cleese »

Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 17:32
John Cleese je napisao/la: 24 mar 2021, 17:00

Ako sam dobro shvatio, to su njihova djeca - roditelji su i scenaristi i reziseri i realizatori...

A ovo je njihov YT kanal (Okc-Gradačac Family Rabić): https://www.youtube.com/user/okcgradacac/videos
Pa eto, imamo li mi pravo osudjivati kako neko odgaja svoju djecu?

Ja postavljam pitanja, ne zauzimam stranu. Ako su njihova djeca, ako ne krse nikakav zakon, sta se realno moze uraditi?
Imamo pravo komentirati.

Imamo pravo cak i intervenirati, posredno barem, ako mislimo da nije uredu nesto sto se u nekoj obitelji desava.

Znas, ne tako davno je u ovim krajevima vladalo uvjerenje (pa shodno tome i praksa) da je sve sto se u nekoj obitelji desava strogo privatna stvar i da se niko nema pravo u to mijesati.
Srecom, to se promijenilo.
Srecom po brojne zrtve raznih oblika maltretiranja i zlostavljanja.

Mada se jos uvijek desava da se te promjene sjetimo prekasno, kao na primjer u slucaju nesretnog malisana po imenu Smajo Cesir.

Poenta je da o tim stvarima svakako treba razgovarati, pogotovo kad su djeca u pitanju.
A mi, evo, razgovaramo.
4
4 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Socrates »

Sarajka je napisao/la: 24 mar 2021, 17:49
Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 17:32

Pa eto, imamo li mi pravo osudjivati kako neko odgaja svoju djecu?

Ja postavljam pitanja, ne zauzimam stranu. Ako su njihova djeca, ako ne krse nikakav zakon, sta se realno moze uraditi?


Imamo pravo. U demokratskom društvu, a BiH je sekularna drzava još uvjek, i ostaće, imamo pravo.
Kao što rekoh za iskorištavanje djece u propagandne svrhe pred izbore je trebalo reagirati. Jesi ti u Kanadi vidio ikad da neka politicka partija koristi djecu za svoju promidzbu? Je li to dozvoljno? Imaš sličan primjer?

A ovaj drugi Video je blago receno morbidan. Bio bi morbidan i da su ga snimili odrasli sudionici, a ne djeca onog uzrasta.
Sta ti je prva pomisao na onaj video? - drska djevojčica koja je odgadjala namaz, radi igre dobila je najveću boziju kaznu.
To su htjeli poručiti. Namaz je vazniji od igre. I kazna za neobavljanje od Boga je brza i teška. Najgora. Ako to nije zastrašivanje i bolesno manipuliranje i vjerom i djecom u bolesna propagandna uvjerenja odraslih (Pa bili i roditelji) ja ne znam sta jeste.
Svaki politicar koristi svako raspolozivo sredstvo da bude izabran, a pocesto i djecu. U Kanadi ili bilo gdje. Sta mislis sto se slikaju sa djecom u predizbornim kampanjama? Cak ih i ljube, or whatever.

Neko rece da je ovo privatan snimak, ali da je koristen u politicke svrhe, sto nije zabranjeno. Ali, onda ste pomijesali sa koristenjem u religiozne svrhe. Tako da sad ne znam sta misliti.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Iskra »

Sarajka je napisao/la: 24 mar 2021, 17:55 Imaš milion pozitivnih načina (bez zastrašivanja) da svojim primjerom (što kaze @Iskra ) djeci pribliziš vjeru. Milion. Razgovorom, lijepom riječju. Zajedničkim obavljanjem namaza. Isticanjem pozitivnosti obavljanja namaza/molitve. Itd itd

A ovo je klasično zastrašivanje i kosi se sa zdravim razumom. Nikog ovi ljudi neće pravilno odgojiti. Niti uvesti u vjeru. Pa ni svoju djecu.
Svaki drugi nacin, osim vlastitim primjerom , pravilnim primjerom da naglasim, ili je uzaludan ili nedovoljno ucinkovit.

Dijete ces povesti u dzamiju ako.ono zeli, posmatrat ce namaz ili skakati po dzamiji , izmedju klanjaca , sto.mene licno izludjuje ali nikako ga neces prisiljavati, ni ucjrnjivati ni moliti da ti se pridruzi u molitvi.
3
3 slika
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Sarajka »

Socrates je napisao/la: 24 mar 2021, 18:01
Sarajka je napisao/la: 24 mar 2021, 17:49



Imamo pravo. U demokratskom društvu, a BiH je sekularna drzava još uvjek, i ostaće, imamo pravo.
Kao što rekoh za iskorištavanje djece u propagandne svrhe pred izbore je trebalo reagirati. Jesi ti u Kanadi vidio ikad da neka politicka partija koristi djecu za svoju promidzbu? Je li to dozvoljno? Imaš sličan primjer?

A ovaj drugi Video je blago receno morbidan. Bio bi morbidan i da su ga snimili odrasli sudionici, a ne djeca onog uzrasta.
Sta ti je prva pomisao na onaj video? - drska djevojčica koja je odgadjala namaz, radi igre dobila je najveću boziju kaznu.
To su htjeli poručiti. Namaz je vazniji od igre. I kazna za neobavljanje od Boga je brza i teška. Najgora. Ako to nije zastrašivanje i bolesno manipuliranje i vjerom i djecom u bolesna propagandna uvjerenja odraslih (Pa bili i roditelji) ja ne znam sta jeste.
Svaki politicar koristi svako raspolozivo sredstvo da bude izabran, a pocesto i djecu. U Kanadi ili bilo gdje. Sta mislis sto se slikaju sa djecom u predizbornim kampanjama? Cak ih i ljube, or whatever.

Neko rece da je ovo privatan snimak, ali da je koristen u politicke svrhe, sto nije zabranjeno. Ali, onda ste pomijesali sa koristenjem u religiozne svrhe. Tako da sad ne znam sta misliti.
To je drugo nešto kad se predstavljaju kao familijarni ljudi. Porodično eksponiraju i pokazuju brigu za drugu djecu.
Ljubljenje i poklončići. Cilj takvih kampanja je pribliziti se prosječnom glasaču. I spustiti se s trona nedodirljivosti.

Prvi snimak „vazno je biti Bošnjak“ koristen je u političke svrhe. SDA kampanja pred popis. I slogan.

Drugi, odnosno ovaj snimak koristi se pod krinkom vjere za zastrašivanje djece. To je toliko očigledno, da ne treba nikakvo dodatno pojašnjenje. Morbidno i nedozvoljeno plus svega.
1
1 slika
A sad adio :sara
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Socrates »

Lyndon Johnson predizborna reklama 1964

Reklama koja je promjenila politicku propagandu u Americi zauvijek.


0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Dina »

Iskra je napisao/la: 24 mar 2021, 17:52
Dina je napisao/la: 24 mar 2021, 17:40

Možeš li pojasniti malo na šta misliš :ovaj
Pa jesi li se ikada suocila ili susrela s tim da ti neko prigovara, npr radi marame koju nosis?
Hahhhaaa, bilo je svega :oo
Čak i fizičkih pokušaja da mi je strgnu s glave :face
Verbalne uvrede ne brojim, kao ni čestu pretpostavku da sam glupa i neobrazovana koja se obično drugoj strani osveti :keke
Ali, ne osjećam se žrtvom, i kada sam imala drugačiji imidž, ljudi su me znali poprijeko gledati iz nekih drugih razloga nemoguće je nikada ne biti na meti nekome, život je takav...
Daaa, ponekad moram više raditi, više se dokazivati, nemam na raspolaganju neke metode, život je definitivno lakši kada ne odudaraš, ali to je moj izbor...

Ipak, lagala bih kada bih rekla da trpim neki veliku nepravdu... Početni kontakti znaju biti osjetljivi, ali nekako se mogu s ljudima, nije mi komunikacija problem, pa i ako nemamo isto mišljenje i svjetonazor, uspijemo stvoriti neku međusobnu relaciju baziranu na poštovanju...
Pomalo je i čudno, ali me ne izbjegavaju čak ni oni od kojih bi to možda i očekivala :zbunj
6
2 slika 4 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Desperado »

Najveći je zajeb kad ljudi misle da je neka religiozna osoba glupa i zatucana i slično, a koja je odlučila da se pokrije u skladu sa vjerskim propisima. Biti religiozan je u konačnici privatna stvar svakog čovjeka (isto što i biti agnostik ili ateista), a to ne znači po defaultu da će osobi vidici biti totalno suženi.

Šta sam inteligentnih cura tokom studiranja upoznao, a pokrivene... jedna je čak na usmenom iz sociologije ispravljala tvrdnje profesora. Nastupila isto Slavoj Žižek i pomela ga u njegovom fahu... zaljubio sam se bio u njen intelekt. Kao da je jučer bilo, a ima više od 10 godina :oho

Ja bih one koji nisu tolerantni prema takvima šutnuo nogom u guzicu iste sekunde... tamam da su mi iz oka ispali.
3
3 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la storm »

Sva mi ova rasprava budi jedno sjećanje na predmet DMV.
Bilo je još vrijeme SFRJ....i predmet u zadnje tri razreda osnovne škole je bio taj DMV ...družbeno- moralna vzgoja/.slov (društveno moralni odgoj)
Naravno, tematika tada potpuno promašena, čista indoktrinacija za nove proletere, i tome slično.
Ali bi danas savršeno pristajala vremenu, da bi se na tom predmetu obradilo sve konfesije, etiku, standarde morala, bonton u živo, bonton na internetu, filtriranje informacija...mislim tema k'o u priči, ako bi postojala volja....a teme, koje se nikako ne obrađuju, i ne predstavljaju mladima danas.
Eto to mislim :oo
2
2 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 24 mar 2021, 20:00 Sva mi ova rasprava budi jedno sjećanje na predmet DMV.
Bilo je još vrijeme SFRJ....i predmet u zadnje tri razreda osnovne škole je bio taj DMV ...družbeno- moralna vzgoja/.slov (društveno moralni odgoj)
Naravno, tematika tada potpuno promašena, čista indoktrinacija za nove proletere, i tome slično.
Ali bi danas savršeno pristajala vremenu, da bi se na tom predmetu obradilo sve konfesije, etiku, standarde morala, bonton u živo, bonton na internetu, filtriranje informacija...mislim tema k'o u priči, ako bi postojala volja....a teme, koje se nikako ne obrađuju, i ne predstavljaju mladima danas.
Eto to mislim :oo
Ja sam se tim likovima več u školi protivio, jednako kao i popovima... :ovaj

U biti nije ni bilo neke jako velike razlike među njima... :ovaj

Ali sve u svemu mi je od iskustva ostalo to, da se u reali ne mješam u vjeru nikoga, niti ga ubjeđujem u išta (opet dolazimo do toga, da moj forumski lik i moj realni život nemaju baš puno zajedničkog)... :meha2

Ako ja počnem ubeđivati nekoga da je vjera glupost, otvorim mu vrata sa pravom, da on mene ubjeđuje u svoju vjeru, a ja to nikako ne želim slušati... :face

Ja sam dao svoju djecu krstiti iz razloga, da osrečim pojedince u široj familiji (nije ni dobra fešta odpomagala), ali sam svečeniku odmah rekao, da sam ateista, da ču stajati pokraj djeteta, ali neka ne očekuje, da ču ikako sudjelovati u ritualu, jer mi se to čini totalna glupost... :meha2

Ritual je preuzela kuma, a sa svečenikom smo imali par zanimljivih razgovora taj dan... :ovaj
2
1 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Maltretiranje djece pod krinkom vjere

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 25 mar 2021, 11:29
storm je napisao/la: 24 mar 2021, 20:00 Sva mi ova rasprava budi jedno sjećanje na predmet DMV.
Bilo je još vrijeme SFRJ....i predmet u zadnje tri razreda osnovne škole je bio taj DMV ...družbeno- moralna vzgoja/.slov (društveno moralni odgoj)
Naravno, tematika tada potpuno promašena, čista indoktrinacija za nove proletere, i tome slično.
Ali bi danas savršeno pristajala vremenu, da bi se na tom predmetu obradilo sve konfesije, etiku, standarde morala, bonton u živo, bonton na internetu, filtriranje informacija...mislim tema k'o u priči, ako bi postojala volja....a teme, koje se nikako ne obrađuju, i ne predstavljaju mladima danas.
Eto to mislim :oo
Ja sam se tim likovima več u školi protivio, jednako kao i popovima... :ovaj

U biti nije ni bilo neke jako velike razlike među njima... :ovaj

Ali sve u svemu mi je od iskustva ostalo to, da se u reali ne mješam u vjeru nikoga, niti ga ubjeđujem u išta (opet dolazimo do toga, da moj forumski lik i moj realni život nemaju baš puno zajedničkog)... :meha2

Ako ja počnem ubeđivati nekoga da je vjera glupost, otvorim mu vrata sa pravom, da on mene ubjeđuje u svoju vjeru, a ja to nikako ne želim slušati... :face

Ja sam dao svoju djecu krstiti iz razloga, da osrečim pojedince u široj familiji (nije ni dobra fešta odpomagala), ali sam svečeniku odmah rekao, da sam ateista, da ču stajati pokraj djeteta, ali neka ne očekuje, da ču ikako sudjelovati u ritualu, jer mi se to čini totalna glupost... :meha2

Ritual je preuzela kuma, a sa svečenikom smo imali par zanimljivih razgovora taj dan... :ovaj
Ma i kod nas ima dosta indoktrinacije, i tihe prisile...
Ajd zbog onog, zbog ovog, šta fali, itd, itd...
I dijete odradi 9 razreda vjeronauka, pricest, krizmu, i nakon toga bježi od crkve koliko ga noge nose...
0
Odgovori

Natrag na “Društvo”