Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi

Znate li prepoznati emocionalnog manipulatora?

Možeš izabrati: 1 opciju.

 
 
Rezultati

Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31382
Postovi: 19238
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la smajlic »

Osobe koje u svakodnevnom životu izvrsno manipuliraju, imaju za krajnji cilj stvoriti kod sugovornika osjećaj nesigurnosti vezano uz percepciju realiteta.

Emocionalno manipuliranje, na žalost, je u porastu u radnom okružju i obiteljskim odnosima. Vrlo često se događa da djeca emocionalno manipuliraju sa svojim roditeljima neovisno o požrtvovnosti i brzi.

Emocionalno manipuliranje je opasno i štetno. Ono može narušiti samopouzdanje i samopoštovanje pojedinca, a izjava poput: "Nitko te ne bi ovakvu trpio ili nigdje nećeš imati ovako dobre radne uvjete", česte su izjave emocionalnih manipulatora.

Jeste li emocionalno inteligentni? Provjerite

Dovesti osobu do podređenog položaja uz osjećaje krivnje i srama krajnji je cilj emocionalnih manipulatora.

Tehnike emocionalnog manipuliranja

1. PORICANJE - LAGANJE

Često se događa da u razgovoru osoba poriče neku od svojih izjava, osoba namjerno manipulira rečenim. Izjava kao: "Ja se toga ne sjećam, ti si nešto pobrkala", može izazvati zbunjenost ili pomisao da vas druga strana smatra budalom. Na žalost radi se o pojedincima koji su nasilni i u podlozi narcisi.


2. LJUBAZNOST - LASKANJE

Osobe koje su sklone emocionalnom manipuliranju jako je teško procijeniti na samome početku. Vrlo su ljubazne, šarmantne i zavodljive. Upozoravajući signali koje vam šalje intuicija često će biti zanemareni.


3. PORICANJE ČINJENICA

U situaciji kada ste potpuno u pravu, manipulator će vas uvjeravati da griješite kako bi u nedogled preispitivali realnost i u konačnici postali sumnjičavi prema sebi.


4. NAPADAJU GDJE STE NAJSLABIJI

Manipulatori, bilo da su žene ili muškarci, uvijek će vas napadati tamo gdje ste najslabiji. Oni dobro znaju koje su vaše bolne točke.

Usamljenost - problem modernog čovjeka veći od pretilosti i bolesti


5. MANIPULIRAJU KORAK PO KORAK

Manipulatori svoj odnos izgrađuju postupno, vrlo su oprezni u kritikama i lažima, njihov je krajnji cilj realizirati svoju namjeru.


6. ONO ŠTO GOVORE, TO NE RADE

Ono što govore je ono što druga strana želi čuti, ali ono što rade su njihove stvarne namjere.

7. OPTUŽUJU ZA ONO ŠTO SAMI RADE

Vrlo često će vas optužiti za ono što sami rade. Na primjer, ako osoba izbiva često iz kuće prebacivat će vam da previše vremena gubite na nepotrebne aktivnosti van doma.

8. SKLONI SU PREDBACIVANJU

Kako bi vam nabili osjećaj krivnje skloni su vam usput dobaciti kako većina suradnika ili poznanika misli da niste u pravu ili da imate ozbiljnih problema sami sa sobom.

9. ŽELE VAS IZOLIRATI

Često su skloni izjavi kako svi ljudi koji vas okružuju imaju lažne namjere prema vama, imaju potrebu sve kontakte koje imate s drugima svesti na najmanju mjeru kako bi nesmetano manipulirali svim sferama vašeg života.





Zapamtite, krivnja i sram ne pripadaju vama, to je alat kojim se svakodnevno služe manipulatori kako bi realizirali svoje namjere. Važno je prepoznati emocionalne manipulatore u okružju gdje radite i boravite.

Nažalost, nije lako promijeniti radno ili obiteljsko okružje. Možete potražiti stručnu pomoć, neke od tehnika samopomoći koje ćete dobiti od psihoterapeuta mogu vam koristiti da razvijete kapacitete i snage.

Pravila koja morate savladati da bi pobijedili u utakmici života!

ordinacija.hr https://ordinacija.vecernji.hr/kolumna/ ... vih-ociju/



Mozete li vi prepoznati ovakve manipulatore, jeste li kad nasjeli na njihovu manipulaciju?
Sta uraditi kad skontate takvu osobu, kako nekome otvoriti oci, pomoci mu?
3
3 slika
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Heidi »

Postoji li uopste osoba koja posjeduje sve navedeno?
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Ommadawn »

Imao - odjebao.
Jedva ali odjebao.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Heidi »

Interesantno je dati im dojam da su uspjeli u svojoj nakani. Nevjerovatno zanimljiv show.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la ina »

Svi znam biti manipulatori u nekoj mjeri.. Još od prvih koraka.. Situacije u kojim je to ipak neka vrsta poremećaja jesu za značajniju brigu.
Takve.. "obični ljudi" teško raspoznaju osim već u nanesenoj šteti.. Ili ako su i sami identičnog omota..
2
2 slika
Neka ljubav caruje..
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Iskra »

Pa toga imas na sve strane...to je postupak nametanja dominacije, od emotivno kompleksirano inferuornih licnosti, manipulacijom nastoje steci svoje mjesto u drzstvu, na poslu, u emotivnoj vezi...
Takve osobe nisu ostvarene, ne oajecaju se dobro u svojoj kozi, nisu uspjele u svojim zivotnim planovima, jasno su proracunate i tacno znaju sta rade. Mnogo je primjera i u m/z relacijama.gdje jedna zena vjesto manipulira sa vise muskaraca npr, oni rade tacno ono sta ona hoce ostajuci pri tome za sve njih nedodirljiva.
Manipulacija emocijama je sociolosko.psiholoski fenomen, jednako.proucavan kod obje nauke.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Fatih »

Heidi je napisao/la: 06 apr 2021, 21:52 Postoji li uopste osoba koja posjeduje sve navedeno?
I meni je spisak malo predug.

Ali, onog "klasicnog" manipulatora, itekako znam prepoznati, jako brzo. I mislim da vecina nas to moze. Osim onih koji su zaista i predobri, da vide bilo sta lose ili upozoravajuce u necijim postupcima. Oni uvide da su manipulisani, tek kada ih nesto "opipljivo" i jako ruzno zapadne.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Heidi »

Mislim da ne mogu svakog na prvu procitati.
To nadodje kad-tad. Ali sam naucila malo bolje da se stitim i da me ne satare neko vece razocaranje.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Fatih »

Heidi je napisao/la: 15 apr 2021, 20:00 Mislim da ne mogu svakog na prvu procitati.
To nadodje kad-tad. Ali sam naucila malo bolje da se stitim i da me ne satare neko vece razocaranje.
Naravno, opreza nikad dosta. Pogotovo u ovom "vaktu".
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Atomic »

U dvije firme mi se desavalo,u jednoj umalo se ne pobih.Sreca trenutno u sadasnjoj firmi nema problema.Mimo posla je lako,odje🤫em te ljude i gotovo.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Iskra »

Najveci je slijepac onaj koji nece da vidi.
3
2 slika 1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Dina »

Iskra je napisao/la: 15 apr 2021, 20:12 Najveci je slijepac onaj koji nece da vidi.
Hahhh, ma ima ljudi kojima to i ne smeta, vjeruj... neki su navikli da se s njima manipuliše, da nekoga slijede...
Zauzvrat se osjećaju bitnim...

Inače, manipulatora, manjih ili većih, je uvijek bilo... ja sam na prvom poslu imala školski primjer gore navedenog, ali je tetina kćerka bila na visokom položaju u firmi, pa je nisam mogla baš otkačiti odmah, nego polahko, strpljivo...
Pravila sam se naivna i glupa dok njoj nije dosadilo :valja

Onda je sebi našla drugu žrtvu kojoj to uopšte nije smetalo, i svi happy :oo

Inače, poprilično brzo skontam o kakvoj je osobi riječ i distanciram se, u startu :haya
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la toxic »

smajlic je napisao/la: 06 apr 2021, 19:50 Mozete li vi prepoznati ovakve manipulatore, jeste li kad nasjeli na njihovu manipulaciju?
Sta uraditi kad skontate takvu osobu, kako nekome otvoriti oci, pomoci mu?
Verujem da smo svi u nekom momentu zivota bili podlozni ovakvoj manipulaciji :zbunj
Jesam nasela jednom al' bez nekih bitnih posledica. Ljudi koji manipulisu su cesto dobri psiholozi, stvore se kao podrska u momentima kad nismo bas svoji, i kad u nekom drugom potrazimo pomoc pre nego sami u sebi.
Iz svega toga ljudi postanu nepoverljivi, povuceni... a nema nista gore kad te izmanipulise neko od koga to najmanje ocekujes, oseca se covek izigrano jer svesna manipulacija i jeste cisto obmanjivanje.

Kad covek postane psihicki stabilan i zreliji i manipulator ima manju moc da utice nad njim, pitanje je samo koliko ko moze da progleda.
3
3 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Heidi »

Sumnjicavost je iz raja izasla.
3
3 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Iskra »

Ja ne skontam, dok mi ne bude kasno..jednom.sam.zestoko platila .svoju lakovjernost..nadam.se da necu vise nikad..
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Emocionalni manipulatori - ljudi koji vas prave ludima pored zdravih očiju

Post Postao/la Heidi »

Kad te opali samar realnosti sve ti bude jasno :oo
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Odgovori

Natrag na “Društvo”