Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la Iskra »

John Cleese je napisao/la: 09 maj 2021, 23:57
Iskra je napisao/la: 09 maj 2021, 23:51 Koliko god je naoon ovog pomoc potrebna u vidu psiholoske obrade i profiliranja licnosti, sa ciljem detektovanja eventualnih psihosovijalnih poteskoca , kod djevojcice zrtve, smatram da je iato potrebno i zlostavljacici.
I ne samo njoj nego i onima sto su posmatrali i podsticali je.

A neki su cak i sudjelovali - jedno ili dvoje od njih su pritrcali i udarili bespomocnu djevojcicu dok je lezala na tlu.

Onakvo odsustvo empatije je, u najboljem slucaju, na samoj granici psihopatije.
Kolektivno.
Apsolutno se slazem.
Zamisli ti, sta se desava u tim malim.glavama, kakvo sjeme.tu raste, nemogucnost razlucivanja pogresnog postupanja, zivo me zanima da li ce skola i odgovorna lica ista poduzeti u smislu detekcije uzroka ovog dogadjaja i eskalacije kolektivne neempatije.
0
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la Xeno »

Iskra je napisao/la: 09 maj 2021, 23:47
Xeno je napisao/la: 09 maj 2021, 23:46 Ovo ce ti postati samo jos jedan ugusen slucaj.
Odrasti, iseli se i ostavi proslost za sobom.
Nema.nikakvog institucionalnog rjesenja? Niko se ovime ne bavi?
Na papiru.

Bavili su se i firmom mog starog, bavili su se mojim ukradenim stvarima, dilerima i bandom u obliznjem parku gdje je dosta onih koji prodju zavrsavalo u hitnoj sluzbi, a imena pocinitelja se znala, etc.

Dionice i zemljiste rastureni, stvari nikad pronadjene, a banda nastavila patrolirati.

Sta bi sa onom preminulom mladom majkom iz Lukavca i bebom, cini mi se, prosle godine?
1
1 slika
Everyone's got a theory about the bitter one
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la Iskra »

Xeno je napisao/la: 10 maj 2021, 00:03
Iskra je napisao/la: 09 maj 2021, 23:47

Nema.nikakvog institucionalnog rjesenja? Niko se ovime ne bavi?
Na papiru.

Bavili su se i firmom mog starog, bavili su se mojim ukradenim stvarima, dilerima i bandom u obliznjem parku gdje je dosta onih koji prodju zavrsavalo u hitnoj sluzbi, a imena pocinitelja se znala, etc.

Dionice i zemljiste rastureni, stvari nikad pronadjene, a banda nastavila patrolirati.

Sta bi sa onom preminulom mladom majkom iz Lukavca i bebom, cini mi se, prosle godine?
Ne znam za taj slucaj. 🙈
0
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1215
Postovi: 1224
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la John Cleese »

Iskra je napisao/la: 10 maj 2021, 00:01
John Cleese je napisao/la: 09 maj 2021, 23:57

I ne samo njoj nego i onima sto su posmatrali i podsticali je.

A neki su cak i sudjelovali - jedno ili dvoje od njih su pritrcali i udarili bespomocnu djevojcicu dok je lezala na tlu.

Onakvo odsustvo empatije je, u najboljem slucaju, na samoj granici psihopatije.
Kolektivno.
Apsolutno se slazem.
Zamisli ti, sta se desava u tim malim.glavama, kakvo sjeme.tu raste, nemogucnost razlucivanja pogresnog postupanja, zivo me zanima da li ce skola i odgovorna lica ista poduzeti u smislu detekcije uzroka ovog dogadjaja i eskalacije kolektivne neempatije.
Nazalost, ne vjerujem da tamo iko o tome uopce i razmislja.
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la Ommadawn »

Iskra je napisao/la: 10 maj 2021, 00:01
John Cleese je napisao/la: 09 maj 2021, 23:57

I ne samo njoj nego i onima sto su posmatrali i podsticali je.

A neki su cak i sudjelovali - jedno ili dvoje od njih su pritrcali i udarili bespomocnu djevojcicu dok je lezala na tlu.

Onakvo odsustvo empatije je, u najboljem slucaju, na samoj granici psihopatije.
Kolektivno.
Apsolutno se slazem.
Zamisli ti, sta se desava u tim malim.glavama, kakvo sjeme.tu raste, nemogucnost razlucivanja pogresnog postupanja, zivo me zanima da li ce skola i odgovorna lica ista poduzeti u smislu detekcije uzroka ovog dogadjaja i eskalacije kolektivne neempatije.
Imaće se kad kajati. Kad-tad.
Sve to dođe na naplatu.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 791
Postovi: 697
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la grunf »

Mislim da su ljudi sa smislom za humor inteligentniji, generalno gledajuci.

Bosna je puna pametnih i duhovitih ljudi.

Onda procitamo ovako nesto odvratno, ratove, klanja i mrznju necu ovaj put spominjati.

Tu je nesto najblaze receno cudno.

Ali, to je vec pitanje za Frojda…ili Sefiku Rondic.
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la Iskra »

Ovakve traume, osjecaj bespomocnosti zrtve, moze dovesti do trajnih psihickih poremecaja.
2
2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la Iskra »

@lejlamo imate li vi u skoli neke upute kako.postupiti u ovakvim sutuacijama, koje su smjernice, kako se u tom slucaju postavi skola i sl ?
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la lejlamo »

@Iskra postoji protokol u slučaju vršnjačkog nasilja, naravno.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la lejlamo »

Sarajka je napisao/la: 09 maj 2021, 22:56 Možda je mislila da će normalno reagirati čovjek. Djeca su to. Da se ne podnosi tužba. Ne znam može li se uopće malodobno djete isključiti iz škole. @lejlamo ?

Ovdje ne može. Ide recimo prebacivanje u druge razrede, onda u druge škole. Ako je mala gimnazija do 8 razreda, onda istu traže u blizini a nakon nastavka bilo koju školu i odgovarajući razred.
ne može. osnovno školovanje je obavezno. mjere koje navodiš jednake su i kod nas.
0
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la Miss Y. »

nisu čudni nesporazumi medju vršnjacima, uvijek ih je bilo.
grozno je kad odgojiš dijete da umjesto da pokuša da smiri svadju, ili zove nastavnika, upali telefon da bi to sve snimalo, objavilo i izrugivalo se.
to je ogledalo kuće, društva... gdje je normalno da druge "potpaljujes" i zavadjas umjesto da smirujes situaciju.
gdje je "normalno" da s bližom rodbinom ne govoris, svadjas se oko imovine, blatiš u drustvu.
to vidjamo i na radnim mjestima, tržnim centrima, saobraćaju i na forumima.

tužno je vrijeme došlo, a ja mu nekad ne vidim kraja.
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la Ommadawn »

Miss Y. je napisao/la: 10 maj 2021, 08:21 nisu čudni nesporazumi medju vršnjacima, uvijek ih je bilo.
grozno je kad odgojiš dijete da umjesto da pokuša da smiri svadju, ili zove nastavnika, upali telefon da bi to sve snimalo, objavilo i izrugivalo se.
to je ogledalo kuće, društva... gdje je normalno da druge "potpaljujes" i zavadjas umjesto da smirujes situaciju.
gdje je "normalno" da s bližom rodbinom ne govoris, svadjas se oko imovine, blatiš u drustvu.
to vidjamo i na radnim mjestima, tržnim centrima, saobraćaju i na forumima.

tužno je vrijeme došlo, a ja mu nekad ne vidim kraja.
Manje više, toga je vazda bilo.
Jedino su telefoni dodatna stvar. Zapravo aparati za snimanje.
U ono vrijeme kad sam ja išao u školu, da je iko imao kameru, mogao se triler napraviti.

Ja lika zaledih šakom jer nije popustio pod grupnim pritiskom pa je nastavio sa provociranjem. A najbolji jarani bili. I onda raja “Joj Tajsone svaka čast”, a u meni duša plače. Nikad više progovorili jedan s drugim nismo.
Bezveze prepirka krenula oko yebenog stonog tenisa.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 10 maj 2021, 08:03 @Iskra postoji protokol u slučaju vršnjačkog nasilja, naravno.
Bas nesto razmisljam, u potencijalnim situacijama,kada temeljem srozavanja drustvenuh normi u prvom redu, a potom i teske socio ekonomske situacije kada roditelj na zalost to moram.da kazem, ne stize da bude u toku sta se deaava s njegovim djetetom, u kojem.pravcu ide, misli, pa.onda to kulminira i eskalira u nasilje, bilo da je rijec o zlostavljacu ili zrtvi, a dssi se u skoli, ogromna he to odgovornost i pritisak na prosvjetne radnike, a i nepravda. Ne moze ni jedna institucija niti pojedinac odgajati dijete ako to ne cini i roditelj, sa istim smjernicama..
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 10 maj 2021, 10:10
lejlamo je napisao/la: 10 maj 2021, 08:03 @Iskra postoji protokol u slučaju vršnjačkog nasilja, naravno.
Bas nesto razmisljam, u potencijalnim situacijama,kada temeljem srozavanja drustvenuh normi u prvom redu, a potom i teske socio ekonomske situacije kada roditelj na zalost to moram.da kazem, ne stize da bude u toku sta se deaava s njegovim djetetom, u kojem.pravcu ide, misli, pa.onda to kulminira i eskalira u nasilje, bilo da je rijec o zlostavljacu ili zrtvi, a dssi se u skoli, ogromna he to odgovornost i pritisak na prosvjetne radnike, a i nepravda. Ne moze ni jedna institucija niti pojedinac odgajati dijete ako to ne cini i roditelj, sa istim smjernicama..
vidjela sam da si postavila pitanje gdje su bili nastavnici, i ok, na mjestu je. trebali su biti tu i odmah zaustaviti nasilje. jeste da se može nastaviti i nakon nastave, bilo gdje. vidjeli smo i nastavak priče.

ali najbitnije je pitanje, gdje je 13 godina bio roditelj..
3
1 slika 2 slika
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la Podrinjac »

grunf je napisao/la: 10 maj 2021, 06:33 Mislim da su ljudi sa smislom za humor inteligentniji, generalno gledajuci.

Bosna je puna pametnih i duhovitih ljudi.

Onda procitamo ovako nesto odvratno, ratove, klanja i mrznju necu ovaj put spominjati.

Tu je nesto najblaze receno cudno.

Ali, to je vec pitanje za Frojda…ili Sefiku Rondic.
Ti pametni su pobjegli iz Bosne. Ovdje su vrlo mala manjina. Bosna je 'drzava' nacionalista, profitera, lopova i kriminalaca.
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Vršnjačko nasilje/ Užas u Jajcu: Učenica tukla i ponižavala vršnjakinju dok su druga djeca snimala mobitelom

Post Postao/la R4IN »

Sve je to kucni odgoj..
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Odgovori

Natrag na “Društvo”