HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Iskra »

noc-vjestica.jpg
Halloween, ilitiga po našem Noć vještica, potječe još do drevnog keltskog festivala koje se naziva Samhain.

Kelti, koji su živjeli prije 2000 godina u području današnje Irske, Velike Britanije i sjeverne Francuske, slavili su svoju novu godinu 1. studenoga. Taj dan je obilježio kraj ljeta i žetve te početak mračne, hladne zime,vrijeme godine koje je često povezano s ljudskom smrću. Kelti su vjerovali da u noći prije nove godine, granica između svijeta živih i svijeta mrtvih prestaje postojati. U noći 31. listopada slavili su Samhain, tada se vjerovalo da su se duhovi mrtvih vračaju na zemlju.

Danas se Halloween najčešće obilježava u obliku kostimizirane zabave. Danima prije se pripremaju, pronalaze i šivaju kostimi kako bi se 31. listopada mogli pokazati. Neki se ipak odlučuju na uređenje prostorije, stana, kuće, ili pak dvorišta. Noć vještica je u svijetu raširenog običaja. Neki se odlučuju za poigravanje sa nadnaravnim silama, neki prizivaju duhove, dok neki spaljuju žrtve-lutke napravljene od slame ili sličnog zapaljivog materijala.


Sam pojam halloween, anglosaksonskog podrijetla, kovanica je od All Hallow’s Evening, što u prijevodu znači Sveta večer ili noć uoči Svih svetih, iz čega je bjelodano da se ovaj poganski blagdan oslanja na kršćansku svetkovinu Svih svetih.
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Iskra »

SLIČNE SVETKOVINE DILJEM SVIJETA

Slavljenje Noći vještica smatra se tipičnim obilježjem američke kulture, no taj se običaj s vremenom uvriježio i u mnogim drugim dijelovima svijeta. Osim Noći vještica diljem svijeta slave se i druge slične svetkovine koje veličaju duhovna stvorenja i njihovu moć. Navedimo neke svetkovine i blagdane koji imaju mnogo toga zajedničkog s Noći vještica.

Sjeverna Amerika — Dan mrtvih
Južna Amerika — Blagdan Kawsasqanchis
Europa — Blagdan Svih svetih, Dušni dan i razne varijacije Noći vještica
Afrika — Ples zakrabuljenih egunguna
Azija — Svetkovina Bon
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Iskra »

ODAKLE SIMBOLI I OBIČAJI POTJEČU?

VAMPIRI, VUKODLACI, VJEŠTICE, ZOMBIJI: Ta se nakazna stvorenja odavna povezuju sa svijetom zlih duhova.

SLATKIŠI: Stari Kelti nastojali su slatkišima udobrovoljiti zle duhove. Crkva je kasnije počela poticati vjernike da večer uoči blagdana Svih svetih idu od kuće do kuće te traže od domaćina da im daju hranu, obećavajući im da će se zauzvrat moliti za njihove mrtve. S vremenom se u nekim zemljama uvriježio običaj da djeca idu po kućama i govore ljudima kako će učiniti neki nestašluk ako im ne daju slatkiše.

MASKE I KOSTIMI: Kelti su na Samhain nosili sablasne maske misleći kako će zli duhovi povjerovati da su i oni duhovna bića te da će ih stoga ostaviti na miru. Crkva je s vremenom prihvatila takve poganske običaje te ih povezala s blagdanom Svih svetih i Dušnim danom. Ljudi koji su slavili te blagdane kasnije su počeli ići od kuće do kuće odjeveni u svece, anđele i đavole.

BUNDEVE: Izdubljene glavice repe u kojima je gorjela svijeća stavljalo se na prozore ili prag kuće kako bi štitile ukućane od zlih duhova. Neki su smatrali da svijeća predočava dušu zatočenu u čistilištu. Kasnije su se umjesto glavica repe počele koristiti bundeve
0
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la CocoMa »

Sejtanska posla... :D.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36483
Postovi: 29539
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la storm »

I dida mi je slavio helloween :max

Malo se šalim... Ne smeta mi, ali nimalo ne privlači.
Ali neka se raja zabavlja ovako ili onako.
I ovdasnji kler se nešto snebiva oko toga, no oni se oko svega tako, samo ne oko onoga što bi trebalo...
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Iskra »

Meni je zanimljivo porijeklo raznih običaja. Ja volim svasta znati.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Iskra »

storm je napisao/la: 31 okt 2021, 20:04 I dida mi je slavio helloween :max

Malo se šalim... Ne smeta mi, ali nimalo ne privlači.
Ali neka se raja zabavlja ovako ili onako.
I ovdasnji kler se nešto snebiva oko toga, no oni se oko svega tako, samo ne oko onoga što bi trebalo...
Pise da je u suprotnosti sa katoličkim učenjem


Godine 835. papa Grgur IV. premjestio je svetkovinu Svih svetih na 1. studenoga upravo da bi potisnuo keltsku svetkovinu Samhaina. Razlog, dakle, nije spajanje sličnih slavlja u jedan, nego zatiranje poganskog onim kršćanskim i odvraćanje novoobraćenih kršćana od sudjelovanja u poganskim svetkovinama
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Iskra »

Keltska godina razdijeljena je u dva jednaka dijela, zimsko ili mračno razdoblje, i svijetlo ili ljetno, a obilježena je s četiri glavna blagdana (sabata): Samhain, 1. studenoga, njime je započinjala keltska godina (“Vještičja Nova godina”)


Eto zašto se zove Noc Vjestica
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Iskra »

Buuuuuuu
6a5ca311832b1f4851a2b925c8b3826b.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36483
Postovi: 29539
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la storm »

Iskra je napisao/la: 31 okt 2021, 20:06
storm je napisao/la: 31 okt 2021, 20:04 I dida mi je slavio helloween :max

Malo se šalim... Ne smeta mi, ali nimalo ne privlači.
Ali neka se raja zabavlja ovako ili onako.
I ovdasnji kler se nešto snebiva oko toga, no oni se oko svega tako, samo ne oko onoga što bi trebalo...
Pise da je u suprotnosti sa katoličkim učenjem


Godine 835. papa Grgur IV. premjestio je svetkovinu Svih svetih na 1. studenoga upravo da bi potisnuo keltsku svetkovinu Samhaina. Razlog, dakle, nije spajanje sličnih slavlja u jedan, nego zatiranje poganskog onim kršćanskim i odvraćanje novoobraćenih kršćana od sudjelovanja u poganskim svetkovinama
Pa jest... Ali je i puno toga u suprotnosti sa učenjem...
Ako se ne varam i božićno drvce proizlazi iz paganskih običaja.

Ovih dana baš gledam dosta oko evangelista, Martina Luthera, protestantizma općenito...
Svidja mi se.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Iskra »

Običaj dubljenja bundevi zasniva se na irskoj legendi o kovaču Jacku, poznatom po domišljatosti, ali i škrtosti. Jedna od priča govori kako je prevario vraga tako što je vragu ponudio dušu u zamjenu za piće i nakon što se vrag pretvorio u novčić kako bi platio piće, Jack ga je brzo stavio u džep u kojem je bio križ, zbog kojeg se vrag više nije mogao vratiti u svoj oblik. Tek nakon što je Jacku obećao da neće tražiti njegovu dušu još deset godina, Jack ga je izvadio iz džepa. Nakon deset godina opet je prevario vraga tako što ga je zamolio da mu vrag doda jabuku sa stabla, ali je na kori stabla brzo nacrtao križ, tako da ga vrag ponovno nije mogao dohvatiti. Kada je Jack umro, nije bio primljen zbog svog griješnog života u Raj, a na vratima Pakla dočekao ga je vrag i poslao natrag u mrak, a da ga se rješi dao mu je žeravicu ugljena. Jack je u džepu imao repu, koju je izdubio, stavio u nju žeravicu i otada Jack, koji nikada nije pronašao put kući, luta mrakom noseći izdubljenu repu u ruci. Tako je Jack O'Lantern (Jack Fenjer) postao simbol duše koja je prokleta i koja luta između svjetova.
2
1 slika 1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Iskra »

Vatikan je još 2009. godine odlučio stati na kraj rastućoj popularnosti Noći vještica, označivši to slavljenje antikršćanskim i opasnim. Papa u miru Benedikt XVI., oštro je kritizirao ovaj ‘anti-kršćanski’ festival, nazvavši ga opasnim.
0
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Čuvarkuća »

Vidjela sam nekoliko baš kreativnih kostima na ulici.
0
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Miss Y. »

kaže moj kolega To je dan žena :keke
5
4 slika 1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la dmr »

isto ko dan zena, samo po noci :keke
2
2 slika
:rolka
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la Heidi »

Iskra je napisao/la: 31 okt 2021, 20:14 Vatikan je još 2009. godine odlučio stati na kraj rastućoj popularnosti Noći vještica, označivši to slavljenje antikršćanskim i opasnim. Papa u miru Benedikt XVI., oštro je kritizirao ovaj ‘anti-kršćanski’ festival, nazvavši ga opasnim.
slika

😎
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: HALLOWEEN - ŠTO JE TO?

Post Postao/la dmr »

punica ne da mojim curicama da se šaraju za halloween, to je, kaze, katolicki praznik :crni :crni
mislim, buni se, samo je ne slusaju :D :D
2
2 slika
:rolka
Odgovori

Natrag na “Društvo”