Svadbeni običaji

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la CocoMa »

lejlamo je napisao/la: 25 nov 2021, 09:58
Teta Razapeta je napisao/la: 20 nov 2021, 17:25 Kad su u pitanju svadbeni običaji u Srbiji, većina ih je slična onim iz BiH, ali ima i onih koji su baš karakteristični za Srbiju.


Gađanje jabuke je jedan od najzastupljenijih običaja u srpskim krajevima. Kada mladoženja dođe po mladu, tašt postavlja jabuku na najviše drvo u mladinom dvorištu. Mlada ostaje u kući sve dok mladoženja puškom ili strijelom ne pogodi jabuku.

Mlada treba da na sebi ima nešto plavo, nešto novo, nešto tuđe i nešto pozajmljeno.
Nešto novo predstavlja nove avanture koje će mlada imati u braku, nešto staro predstavlja neki predmet koji bi mlada trebala dobiti od sretno udate žene (veo, rukavice ili torbica koju je ona nosila na svom vjenčanju), nešto pozajmljeno je obično predmet iz mladine porodice, veoma bitan za njih, mlada mora da vrati kasnije taj predmet da bi osigurala svoju sreću, nešto plavo predstavlja ljubav i vjernost.

Mlada baca bidermajer a mladoženja skida podvezicu

Bacanje sita sa raznim plodovima na krov vrši se zbog bojazni od zlih duhova, ali i kao dar kućnim duhovima. Mlada uzima od svekrve sito u kom se nalazi jabuka, koju baca sebi iza leđa, a sito na krov kuće. Vjeruje se da ako se sito zadrži na krovu, i mlada zadržati u kući.

Pri ulasku u kuću, mlada tri puta podiže muško dijete u ulozi nakončeta kako bi rađala mušku djecu.

ogledalce.
kad spomenu srbiju, naletila sam na nekakvu seriju crna svadba.....nisam ni znala da i taj običaj postoji dok ne pogledah o čemu se radi :sunja
Nekim novim običajima ili istim ovim kao tekstu sto je spomenuti?
0
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la CocoMa »

Jeste li čuli za “svođenje”? Jedan od najbizarnijih običaja mladenaca u prošlosti


Postoje dobri razlozi što su neki običaji, bilo zbog modernog doba, bilo zbog svoje bizarnosti, vremenom iskorijenjeni. Iako su mnogi od njih vjerovatno i zaboravljeni, jedan sigurno nije, a riječ je o “svođenju mladenaca”.

Svođenje je još jedan od patrijarhalnih običaja, koji od prve bračne noći i porodičnih odnosa prave tabu s elementima rituala i magijske pozadine.

Dugo je bio prisutan u Prizrenu, a nova srbijanska serija, adaptacija romana “Nečista krv”, podsjetila je na njegovo postojanje.

O čemu se radi

Svođenje je podrazumijevalo “otpremanje mladih u bračnu sobu”. Prijateljica mlade bi u sobi u kojoj će par noćiti pripremila posteljinu, a kraj kreveta bi ostavila vino i slatkiš. Mladoženja i mlada bi se u međuvremenu ‘oprostili od roditelja’, ljubeći im ruke.

Za majke mladoženja to je značilo da njihova veza sa sinom prestaje, dok veza sa suprugom počinje te su one najčešće bile veoma žalosne.

Nakon što oboje završe s roditeljima, odlaze u sobu gdje se trebaju sastati. Na ulasku, mlada ljubi ruku muža kako bi dala do znanja da je on “stariji” od nje. Zatim na red dolazi svlačenje. Mlada pomaže mladoženji da se svuče, ali i on njoj, jer, iako se vjenčala za njega, stidi se razodjenuti pred muškarcem kojeg vidi prvi put u životu.

Iako je ranije za vrijeme “svođenja” mladoženjina rodbina činila razne drskosti – lupala na vrata, razbijala sudove, vrištala, vremenom se takvo ponašanje promijenilo.

U zoru nevjestina prijateljica dolazi u prostoriju gdje su mladenci, nestrpljivo čekajući da je napuste. Nakon što razmijene darove, mlada odlazi na umivanje, a njena prijateljica zajedno s drugim ženama (mladoženjinom rodibnom) hita u sobu mladenaca kako bi vidjela znak nevinosti djevojke.

Ukoliko ga ne bi zapazili, obično bi zavladala tuga, ne jer bi se sumnjalo u nevjestinu nevinost, već jer se vjerovalo da je mladoženja podlegao “vradžbinama” i nije mogao izvršiti bračnu dužnost.

Nekad bilo, danas se spominjalo

Iako se neki običaji i danas poštuju, to nije slučaj sa svođenjem. Mladenci danas ostaju u hotelu ili odlaze na “medeni mjesec” nakon vjenčanja. Rituali se provode od para do para i uglavnom su spoj modernog i tradicionalnog, ali i želja mladenaca.
0
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la CocoMa »

Pomodrastvo ili ne, ali i u Srbiji je postalo popularno da postoje mesta, poput hotela samo za odrasle, gde je prisustvo dece takoreći zabranjeno.

Naime, na Tviteru se jedna korisnica požalila da je pozvana na svadbu, ali da je poželjno da se deca ne dovode.

-U subotu je svadba....U pozivnicama pisalo da se deca ne dovode na svadbu. Samo odrasli. Nemam decu, al me gledaj kako ti ni ja neću doći - navodi se u tvitu.

Ovo je, očekivano, izazvalo lavinu komentara.

-Kakvi idioti", "Ja sam na svojoj svadbi, ustupila mladenački apartman mamama koje su došle sa manjom decom. Lično ja, svoju decu ne vodim na svadbe, jer hoću da se opustim tih par sati", "Mnogi će da te napadnu ali sa moje strane svaka čast. Ako si mene pozvao a ne dozvoljavaš mom detetu onda neću ni ja... Inače bez žene bih došao", "Zove se porodica ili se ne zove niko.

-Čuo sam dosta primera gde ne zele decu na svadbama. Apsurd...", "Svašta. Bezobrazluk. idioti razmišljaju verovatno da ih stolica za decu isto košta 25-30 eura .. A roditelji će da im donesu isto kinte koliko su planirali sa ili bez dece.....Čista bre kalkulacija....Stoka", glasili su neki od komentara.

Bilo je i onih koji su pravdaliu ovaj potez.

A šta vi mislite?



 
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la Iskra »

Neka djece, sta fali?
0
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la Podrinjac »

Joj kako ja mrzim te običaje. Svadbene.
0
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22278
Postovi: 16993
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la Russki »

Većina nas ne voli te običaje. Sad sam evo pregledao jednu staru temu gdje smo raspravljali ono kad svatovi idu pa se pibiče piiibiiii i što se meču zastave. I još je dodano tu svašta nešto. Ma sve u svemu, za mene, niđe veze realno.
0
abysmal depths are flooded
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la Heidi »

Jeste li vi kao djeca zaustavljali svatove I nema prolaza dok ne plate :hihi
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la Fatih »

Heidi je napisao/la: 04 okt 2022, 21:57 Jeste li vi kao djeca zaustavljali svatove I nema prolaza dok ne plate :hihi
To mi je bio znacajan dio prihoda kao djecaku. :ooo
3
1 slika 1 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la Miss Y. »

Heidi je napisao/la: 04 okt 2022, 21:57 Jeste li vi kao djeca zaustavljali svatove I nema prolaza dok ne plate :hihi
ja sam bila glupa. meni su rekli ne valja presjecati svatove. :heidi2
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la Heidi »

Miss Y. je napisao/la: 05 okt 2022, 09:05
Heidi je napisao/la: 04 okt 2022, 21:57 Jeste li vi kao djeca zaustavljali svatove I nema prolaza dok ne plate :hihi
ja sam bila glupa. meni su rekli ne valja presjecati svatove. :heidi2
Sad nesto kontam koliko ih se razvelo zbog toga :ooo
2
2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la Crvena Nit »

Heidi je napisao/la: 04 okt 2022, 21:57 Jeste li vi kao djeca zaustavljali svatove I nema prolaza dok ne plate :hihi
Jesmo :opa
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Svadbeni običaji

Post Postao/la storm »

Heidi je napisao/la: 05 okt 2022, 10:59
Miss Y. je napisao/la: 05 okt 2022, 09:05

ja sam bila glupa. meni su rekli ne valja presjecati svatove. :heidi2
Sad nesto kontam koliko ih se razvelo zbog toga :ooo
Biće da je to bio uvijek razlog :D

Razvod treba olakšati institucionalno, poput otkaza radniku... Zbog sreće nacije :valja
3
3 slika
Odgovori

Natrag na “Društvo”