Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la Iskra »

Zanimljiv stav autora Zubanovic Seada.

Gotovo svi se slažemo u konstataciji da nikada prije nije bilo više zavisti, pakosti i zlobe u našem okruženju. Nema čovjeka koji se nije našao u situaciji da mu neko zavidi ili da on bude taj koji je ljubomoran na ono što neko ima. Samo po sebi se nameće pitanje, zašto je to tako i gdje se nalaze uzroci ovih pogubnih ličnih i društvenih deformacija i ima li načina da se one liječe i spriječe.

Gete je rekao da ako ti se ljudi ne dive, ili ti ne zavide, nisi ni ti sretan. A, da li je baš tako? Svjedoci smo groznih posljedica nastalih zbog, u naslovu pomenutih, psihičkih devijacija te vrste jer su žrtve ovih bolesti i oni kojima se zavidi kao oni koji zavide.

Za ljubomoru kažu da je posljedica negativnih misli i lične nesigurnosti, posebno kod osoba koje se nisu moralno ni duhovno izgradile. Ona se relativno lahko može liječiti, a često zna biti i pozitivna ukoliko nas motiviše da svojim trudom, radom ili uspješnom investicijom sustignemo one zbog kojih je i nastala. Međutim, dodamo li na nju egoizam sa njemu svojstvenim koristoljubljem i spremnošću da se na tuđoj nesreći gradi svoja sreća, što je u stvari formula mržnje, eto armiranih temelja za sigurnu nadgradnju zla.

Prva naredna stepenica je zavist. To je jako negativna emocija koja ima teške posljedice po zavidnog čovjeka i društvo. Ona je uzrok intriga i konflikta, skrivenih i otvorenih ratova. Njoj prethodi osjećaj ogorčenosti prema drugima zbog stvari koje oni posjeduju, zbog njihovog bogastva i prednosti koje imaju u odnosu na druge. Zavidan čovjek je svirepi ubica svoje sopstvene duše jer sam sebe izjeda. Zavidna osoba ne samo da teško podnosi što drugi posjeduju ono što ona nema, već želi da oni ostanu bez toga. Zavist je prizemna i pripada prizemnim ljudima!

Sljedeće, još teže oboljenje je pakost. Ono podrazumijeva zajedljivost, cinizam, otrovnost, zlobu, ironiju, sarkazam, ujedljivost, jetkost i opakost. Pakosna osoba se odlikuje velikim stepenom zlobe, podmukla je i ima zadnje namjere. Takvi ljudi su lukavi i zajedljivi. Najveći njihov problem je što oni sebe vide kao borce za dobro, a druge kao izvor zla pa su zato prema njima zli. Kod pakosnika je, znači, percepcija ljudi izokrenuta! Iz tog razloga oni čine nešto čime ugrožavaju ono što je drugima veoma važno, čine to svjesni i namjerno i bez ikakvog povoda.



Završna faza ovih opasnih psihičkih poremećaja je zloba. Ona podrazumijeva zavist, pakost, zluradost i okrutnost, zatim vrijeđanje drugih, njihovo ponižavanje i omalovažavanje. To je spremnost i na vlastitu propast kako bi se vidjela propast neprijatelja. I njen nastanak je direktno vezan za nedostatak vjere, kućnog vaspitanja i hrabrosti. Onaj ko je zaostao u razvoju više voli da sažaljeva nego oda priznanje uspješnom, jer sažaljevanje izaziva simpatije, a tuđi uspjeh, suprotno tome, izaziva neprijateljstvo neuspješnih. Zloba sama ispija najveći dio svog otrova. Kada bi joj, kao i zavisti i pakosti, trebalo dati neki oblik, onda bi to bio bumerang! O opasnosti zlobe najbolje govori jedna grčka poslovica koja glasi – Često cijeli grad mora platiti grijeh jednog zlobnika!

Na kraju se samo po sebi postavlja pitanje, kako su ove grozne pojave našle tako plodno tlo ovdje i postale skoro pa normalno prisutne u našoj svakodnevnici? Za početak odgovora se treba prisjetiti predhodnog društvenog uređenja i činjenice da je jedina veličina socijalizma bila u ravnomjernom dijeljenju bijede! Velikom broju stanovništva bilo je omogućeno preživljavanje bez obzira na njegov različit stepen doprinosa u procesima proizvodnje, pružanja usluga i tako dalje.. U tim vremenima je skoro odstranjena vjera iz života ljudi, a moralne norme, najviše zahvaljujući alkoholu, svedene na minimum. Velika većina, navodno uposlenih, nikada nije pošteno zaradila skoro ni jedan svoj lični dohodak. Još se nije zaboravila ona čuvena krilatica tog vremena – Ala volim ovaj režim, plata ide a ja ležim! Oni koji su na takav način funkcionisali nisu bili dovoljno sposobni da kroz odgoj svoju djecu pripreme za današnjicu. Ovo takozvano tranzicijsko vrijeme, je vrijeme koje bolno razdvaja sposobne od nesposobnih i tako ih i vrednuje, odnosno nagrađuje. Ovdje nije riječ o često nepoštenom sticanju benefita kroz politiku nego o privredi, turizmu, poljoprivredi, uopšte o tržištu kao i ličnoj spremnosti da se investira, ulaže i riskira. Gotovo da je normalno da oni koji ne znaju, ne smiju ili tačnije, neće da tako žive i rade, traže opravdanje svog lošijeg materijalnog položaja u drugima koji su za to navodno krivi. Ustvari, oni nisu na vrijeme naučili značenje poslovice koja kaže da se mora dima nadimiti onaj ko želi da se toplinom vatre ugrije, niti su ih dotakle riječi Dostojevskog koji reče da je patnja moneta kojom se kupuje sreća. Nenaviklim na rad i odricanje je normalno lakše ogovarati, mrziti, lagati, zaviditi pa pristati da budu pakosni i zlobni, nego priznati svoj poraz i istinu da se raditi mora kao i da se organizaciona sposobnost dodatno nagrađuje. Duhovno stanje, u kome se velika većina oboljelog stanovništva nalazi, lahko bi bilo riješiti razumijevanjem samo jednog hadisa Muhameda a.s., koji kaže da zavist jede naša dobra djela kao vatra drva. Ljudski je truditi se, a nafaku određuje Allah i svi ćemo biti pitani kako smo je trošili. Bogatstvo zna često biti veće iskušenje od siromaštva. Sama iskrenost je dovoljnja za ozdravljenje mnogih. Istina je bolna, ali se mora prihvatiti. Prošlo je vrijeme u kojem govorilo - Radio ili ne radio, svirao ti radio.

Činjenica je da su zavist, pakost i zloba, siguran put u teško, možda i neizlječivo stanje jednog naroda koje, ako se ne spriječi afirmisanjem realnog i ispravnog pogleda na život, čitav kolektivitet može dovesti u bolesnu, jako tešku psihološku situaciju koja na kraju može rezultirati i fizičkim nestankom njegovih pripadnika.



Kakav je vaš stav o ovoj temi? Nailazite li na zavist, ulogu, kako reagujete i kako se borite protiv toga?
1
1 slika
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la carobnjak_N »

ma ne znaš više ni šta je zaista sistem vrijednosti danas
sve se na kraju svodi na novac , to je ono što pokreće društvo i ono od čega boluje ...jbg
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la Iskra »

"Sljedeće, još teže oboljenje je pakost. Ono podrazumijeva zajedljivost, cinizam, otrovnost, zlobu, ironiju, sarkazam, ujedljivost, jetkost i opakost. "

Zar ovo nisufaktori na koje možemo uticati? Možemo. U ovom poremećeni društvu, sarkazam (maliciozni) je proglašen odlikom inteligenntnih ljudi. Možda. Ali ne i emotivno inteligentnih.

Sami možemo uticati i sami oblikujemo svoje ponašanje kao i vlastitu projekciju na okolinu.
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la SmokingMan »

Zar nije zavist prvi grijeh počinjen na Zemlji, ali i nešto što je čovjeku dato kao vid njegovog iskušenja? Što znači da se to čovjeku ne može pripisati kao njegova mana, jer niju je sebi dodjelio svojom voljom. Ne želim reći kako je Bog loš režiser, već da je zavist nešto sa čime trebamo naučiti živjeti ali i uspostaviti koliko toliku kontrolu nad svojim postupcima, biti svijesni sebe i svojih postupaka.
1
1 slika
slika
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la Sarajka »

Trafalgar Law je napisao/la: 17 aug 2020, 22:51 Zar nije zavist prvi grijeh počinjen na Zemlji, ali i nešto što je čovjeku dato kao vid njegovog iskušenja? Što znači da se to čovjeku ne može pripisati kao njegova mana, jer niju je sebi dodjelio svojom voljom. Ne želim reći kako je Bog loš režiser, već da je zavist nešto sa čime trebamo naučiti živjeti ali i uspostaviti koliko toliku kontrolu nad svojim postupcima, biti svijesni sebe i svojih postupaka.
Da sa zavišću treba živjeti i naučiti je kontrolirati. Kao i sve druge navedene negativne misaone procese. Ne treba ići ni u drugu krajnost. Odnosno imati strah od uspjeha i ostvarivanja. Zbog sredine ili mentaliteta ljudi kojima smo okruženi.
Osnova zavisti je uporedjivati se sa drugima. Misaoni tok je takav, da prednost drugoga, na kraju postaje mana prvoga. To ide ovako
„Vidi kako je neko drugi uspješan”
„Vidi koliko je uspješniju od mene”
„Znači toliko sam ja neuspješniji od njega”.

Rezultat tog misaonig Process je da tuđi uspjeh počinje da boli, jer ga doživljavano kao sopstveni podbačaj/ neuspjeh...

Kako već u Bibliji postoji priča o drugom grijehu, Kainu koji ubija svog brata Avelja zato što je ovaj uspješniji nastao je izraz Aveljov kompleks. Aveljov kompleks označava strah pojedinca da će uspjehom izazvati agresivnost sredine kojoj pripada.

U današnjem društvu ako vas drugi prihvataju sve dok niste u nečemu bolji od njih, to dovodi do društvenih poremećaja..
LJUDI kriju svoje kvalitete i razvijaju različite socijalne vještine sprečavanja odbacivanja. Ovim osobe smanju razlike u odnosu na sredine:
- umanjuje sopstveni uspjeh,
- diskvalificiraju sami sebe
- predstavlja se kao žrtva svog uspjela
- „uzdižu ” druge kao osobe koja ima pravo i sposobnost

To je druga strana novčića.
0
A sad adio :sara
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36491
Postovi: 29561
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la storm »

carobnjak_N je napisao/la: 17 aug 2020, 20:25 ma ne znaš više ni šta je zaista sistem vrijednosti danas
sve se na kraju svodi na novac , to je ono što pokreće društvo i ono od čega boluje ...jbg
Zna se sustav vrijednosti, itekako. Ali se svjesno odbacuje... Nisi zanimljiv "normalan"
Nije ni novac i bogastvo nešto novo u društvu, kao ni želja za uspjehom... Niti je to nešto loše... Samo što se danas "nagrađuje" ono što je nekad bilo dno dna.
1
1 slika
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la carobnjak_N »

Upitno je zna li se , zato što većina tih vrijednosti pada u vodu ukoliko su smetnja u penjanju društvenom ljestvicom.
Tipa, dobro plaćen uhljebski posao, ići će se preko stranke , tražiće se veza .
Onda u klasičnoj nekoj trgovini , tipa kupuješ auto od privatne osobe, 90 % ljudi će lagati i ići na to da te zjbe.
Vjernici danas uopšte ne vrijede za ljude od povjerenja , naročito u tim poslovima, prevarau takvog tipa če tumačiti
kao "pa to je trgovina" itd.
Znam dosta ljudi koji su baš ono praktični vjernici , klanjaju pet vakata ali koliko mu god dopustiš , zavrnuće te .
Jednostavno, neke elementarne vrijednosti tipa govori istinu , ne zakidaj ljude, su većinom fasada dok se ne pojavi prilika
za novcem, e onda sve pada u vodu.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la lejlamo »

Odavno razmišljam o ishodima učenja i "vrijednostima" na kojima se potencira...
kaže, treba razvijati takmičarski duh...
okej da se takmičiš sam sa sobom pa vidiš napredak u odnosu na juče, ali da se porediš i takmičiš sa drugovima, pa protiv drugog razreda i sl. nikako mi nije okej..to i dovodi do nekih pojava koje su navedene u uvodnom tekstu..
I inače, uspostavljanje standarda i nekakvog zamišljenog učenika koji je kao prosjek prema koje m se ostali ukalupljuju je loš pristup...individualizacija je optimum..

Ima ona ilustracija sa životinjama i kao ne možeš očekivati od...lupam..slona..da galopira kao konj..i sl.

Poenta, okrenuti se sebi, svoje granice pomjerati i napredovati, praviti lični plan i na osnovu toga vrednovati uspjeh, a ne u poređenju sa drugima.
3
3 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4657
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la Mehaning »

carobnjak_N je napisao/la: 18 aug 2020, 07:19 Upitno je zna li se , zato što većina tih vrijednosti pada u vodu ukoliko su smetnja u penjanju društvenom ljestvicom.
Tipa, dobro plaćen uhljebski posao, ići će se preko stranke , tražiće se veza .
Onda u klasičnoj nekoj trgovini , tipa kupuješ auto od privatne osobe, 90 % ljudi će lagati i ići na to da te zjbe.
Vjernici danas uopšte ne vrijede za ljude od povjerenja , naročito u tim poslovima, prevarau takvog tipa če tumačiti
kao "pa to je trgovina" itd.
Znam dosta ljudi koji su baš ono praktični vjernici , klanjaju pet vakata ali koliko mu god dopustiš , zavrnuće te .
Jednostavno, neke elementarne vrijednosti tipa govori istinu , ne zakidaj ljude, su većinom fasada dok se ne pojavi prilika
za novcem, e onda sve pada u vodu.
Moje osobno iskustvo je najgore baš sa raznim vjernicima... :palm

Ako nisi ukalupljen u njegovo razmišljanje, to ti broji kao manu i nedostatak. U stilu, tko ne razmišlja kao ja, razmišlja naopako. Zašto, "zato jer meni to od djetinjstva dalje nabijaju u glavu kao obsolutnu istinu... :djed

Ja sam absolutni Ateista, ali moje moralne vrijednosti su jako visoko postavljene. Ne zato, jer mi je to netko zakucavao u glavu od malena, nego zato, jer razmišljam sa svojom glavom... :cek
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4657
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la Mehaning »

Zanimljivi su mi i oni, koji su zavisni do bola, ali uvijek te se sjete, kad trebaju novac, ali nikad, kad bi ga morali vratiti... :ehe

Čak i počnu bježati od tebe tada, iako sam več kad sam posudio, znao da tih para neču nikada više vidjeti... :ccc

Da mi vrate sve to, mogu slobodno otiči dobar novi auto kupiti... :ovaj




Mada iskreno preferiram to, da ostanu meni dužni, nego da ja moram negdje posuđivati... :djed
2
1 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36491
Postovi: 29561
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 18 aug 2020, 11:38 Zanimljivi su mi i oni, koji su zavisni do bola, ali uvijek te se sjete, kad trebaju novac, ali nikad, kad bi ga morali vratiti... :ehe

Čak i počnu bježati od tebe tada, iako sam več kad sam posudio, znao da tih para neču nikada više vidjeti... :ccc

Da mi vrate sve to, mogu slobodno otiči dobar novi auto kupiti... :ovaj




Mada iskreno preferiram to, da ostanu meni dužni, nego da ja moram negdje posuđivati... :djed
Ma zaboraviti je najbolje...
Misliti o tome kad će ti vratiti, samo krade energiju...
Ja sam tako sa rođakom...
Prvi put, treći, peti... Došao šesti put...
Ne dam!
Nista mi više nisi dužan (a nije bilo sve skupa malo) ali više ne može. Cao
Ako mi se bude poklanjalo, pokloniti ću, ali nemoj me budalom praviti :D
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4657
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 18 aug 2020, 12:18
Mehaning je napisao/la: 18 aug 2020, 11:38 Zanimljivi su mi i oni, koji su zavisni do bola, ali uvijek te se sjete, kad trebaju novac, ali nikad, kad bi ga morali vratiti... :ehe

Čak i počnu bježati od tebe tada, iako sam več kad sam posudio, znao da tih para neču nikada više vidjeti... :ccc

Da mi vrate sve to, mogu slobodno otiči dobar novi auto kupiti... :ovaj




Mada iskreno preferiram to, da ostanu meni dužni, nego da ja moram negdje posuđivati... :djed
Ma zaboraviti je najbolje...
Misliti o tome kad će ti vratiti, samo krade energiju...
Ja sam tako sa rođakom...
Prvi put, treći, peti... Došao šesti put...
Ne dam!
Nista mi više nisi dužan (a nije bilo sve skupa malo) ali više ne može. Cao
Ako mi se bude poklanjalo, pokloniti ću, ali nemoj me budalom praviti :D
Meni, koliko god me ubrajaju među zajebane likove, žao ljudi, mada sam i ja naučio, da sa davanjem baš i ne pomažeš puno... :ccc

Sad u jesen, početi ču stipendirati srednjoškolca, iako unaprijed znam, da neče nikad kod mene raditi... :zbunj

Ali vrijedno i pametno djete je, koje bez moje pomoči teško da srednju završi, a namjera mi je preko faksa ga progurati... :djed
5
5 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la lejlamo »

svaka ti čast @mehaning :oke
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36491
Postovi: 29561
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 18 aug 2020, 12:22
storm je napisao/la: 18 aug 2020, 12:18
Ma zaboraviti je najbolje...
Misliti o tome kad će ti vratiti, samo krade energiju...
Ja sam tako sa rođakom...
Prvi put, treći, peti... Došao šesti put...
Ne dam!
Nista mi više nisi dužan (a nije bilo sve skupa malo) ali više ne može. Cao
Ako mi se bude poklanjalo, pokloniti ću, ali nemoj me budalom praviti :D
Meni, koliko god me ubrajaju među zajebane likove, žao ljudi, mada sam i ja naučio, da sa davanjem baš i ne pomažeš puno... :ccc

Sad u jesen, početi ču stipendirati srednjoškolca, iako unaprijed znam, da neče nikad kod mene raditi... :zbunj

Ali vrijedno i pametno djete je, koje bez moje pomoči teško da srednju završi, a namjera mi je preko faksa ga progurati... :djed
Svaka čast...
Zato sam i napisao, ako ću poklanjati novac, pokloniti ću kome ja mislim da treba, poput ovog tvog slučaja...
Ne da me lezihljebovici levate...
Odlično :ok
1
1 slika
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la carobnjak_N »

Mehaning je napisao/la: 18 aug 2020, 11:34
carobnjak_N je napisao/la: 18 aug 2020, 07:19 Upitno je zna li se , zato što većina tih vrijednosti pada u vodu ukoliko su smetnja u penjanju društvenom ljestvicom.
Tipa, dobro plaćen uhljebski posao, ići će se preko stranke , tražiće se veza .
Onda u klasičnoj nekoj trgovini , tipa kupuješ auto od privatne osobe, 90 % ljudi će lagati i ići na to da te zjbe.
Vjernici danas uopšte ne vrijede za ljude od povjerenja , naročito u tim poslovima, prevarau takvog tipa če tumačiti
kao "pa to je trgovina" itd.
Znam dosta ljudi koji su baš ono praktični vjernici , klanjaju pet vakata ali koliko mu god dopustiš , zavrnuće te .
Jednostavno, neke elementarne vrijednosti tipa govori istinu , ne zakidaj ljude, su većinom fasada dok se ne pojavi prilika
za novcem, e onda sve pada u vodu.
Moje osobno iskustvo je najgore baš sa raznim vjernicima... :palm

Ako nisi ukalupljen u njegovo razmišljanje, to ti broji kao manu i nedostatak. U stilu, tko ne razmišlja kao ja, razmišlja naopako. Zašto, "zato jer meni to od djetinjstva dalje nabijaju u glavu kao obsolutnu istinu... :djed

Ja sam absolutni Ateista, ali moje moralne vrijednosti su jako visoko postavljene. Ne zato, jer mi je to netko zakucavao u glavu od malena, nego zato, jer razmišljam sa svojom glavom... :cek
naveo sam vjernike samo kao primjer ljudi koji imaju doslovno napisana pravila , a koja kad je u pitanju novac budu nekako
istumačena na nemoralan način.
nemam ni bolje mišljenje o ateistima, nego je to izgleda jednostavno do pojedinca i do nekog ličnog osjećaja .
Kažu da je u islamu rečeno "poslušaj svoje srce, makar bila već donešena fetva -zakon".
Što se opet može istumačiti i iskriviti na loš način.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 17 aug 2020, 21:35 "Sljedeće, još teže oboljenje je pakost. Ono podrazumijeva zajedljivost, cinizam, otrovnost, zlobu, ironiju, sarkazam, ujedljivost, jetkost i opakost. "

Zar ovo nisufaktori na koje možemo uticati? Možemo. U ovom poremećeni društvu, sarkazam (maliciozni) je proglašen odlikom inteligenntnih ljudi. Možda. Ali ne i emotivno inteligentnih.

Sami možemo uticati i sami oblikujemo svoje ponašanje kao i vlastitu projekciju na okolinu.
vala me nerviraju podjebavanja. u fejs tu fejs komunikaciji to ne dozvoljavam.
na forumima je baš postalo toksično. svaka druga nekakav šatro podjeb.
4
4 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bolest društva i poremećeni sistem vrijednosti

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 18 aug 2020, 17:53
Iskra je napisao/la: 17 aug 2020, 21:35 "Sljedeće, još teže oboljenje je pakost. Ono podrazumijeva zajedljivost, cinizam, otrovnost, zlobu, ironiju, sarkazam, ujedljivost, jetkost i opakost. "

Zar ovo nisufaktori na koje možemo uticati? Možemo. U ovom poremećeni društvu, sarkazam (maliciozni) je proglašen odlikom inteligenntnih ljudi. Možda. Ali ne i emotivno inteligentnih.

Sami možemo uticati i sami oblikujemo svoje ponašanje kao i vlastitu projekciju na okolinu.
vala me nerviraju podjebavanja. u fejs tu fejs komunikaciji to ne dozvoljavam.
na forumima je baš postalo toksično. svaka druga nekakav šatro podjeb.

Ja sam odlučila da zato više nikom ne sutim .
2
2 slika
Odgovori

Natrag na “Društvo”