Nasilje u porodici

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la storm »

Dina je napisao/la: 23 aug 2020, 19:45
storm je napisao/la: 23 aug 2020, 19:35 Nisam miran ni na jedno nasilje...
Kad vidiš da se dva balvana pohvataju, naravno okrenuti ću se, u svim ostalim slučajevima, nema šanse...
Nažalost nemam dobra iskustva, ono malo što sam intervenirao, žrtva i nasilnik, opet su nekako našli zajednički jezik...
Mada sa druge strane, možda je ta ili bilo čija intervencija bila nekome klik!
Svejedno i kako god, ne mogu si pomoći...
Ako ništa, uvijek prijaviti policiji.
Bolje da bude deset prijava, nego dvije, sve to može žrtvi koristiti samo, ako dodje do nekih epiloga.

Ne volim stav, briga me... Zbog punog tramvaja tih stavova, ubijen je momak u tramvaju, par godina nazad u Sarajevu.
Ne treba se tući, stani blizu, daj gestom do znanja, da ne ide tako, zovi policiju, nešto.
Oke žene, fizički inferiorne (mada sam vidio da znaju itekako odlučno stati u zaštitu žrtve) nerviraju me Kofol muškarci, koji okrenu glavu, a mogu u zubima nasilnika odnijeti...
E too...
Ja sam se tada bila toliko razočarala jer je bilo dosta muškaraca koji su mogli nešto poduzeti, koji su imali iza sebe funkciju, položaj u društvu, pa i bogatstvo, uticaj, moć... Da me jedan takav nije zaštitio možda bih ja završila kao žrtva, i moje dijete...
Na niske grane je naše društvo spalo kada sam ja morala otići u socijalni rad :palm
To sam i rekla socijalnom radniku...
I zaboravih napisati da se uz veliki trud psihologa, pedagoga, socijalnih radnika, situacija popravila, to dijete je sada tinejdžer i djeluje ok :bih1
Drago mi je, da je ipak završilo kako treba :oke
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Ommadawn »

Jednom davno, bila neka naša fešta. Ja došao, bario neku malu što mi se tad sviđala a i sa nekim društvom, koje znam još od prvih kampovskih dana, malo se sjelo, popila koja i tako.
Izađem sa jednim jaranom van sale, da on ispuši jednu. On je onako miran lik, ma kao jogurt, milina ti biti sa njim. A onako razvijen, k’o od brda odvaljen, ma balvan od njega možeš prepoloviti.
Vidimo tamo na parkingu neka galama, ženski glas koji viče, muški kako urla. Približimo se malo kad imaš šta vidjeti, mladi bračni par, znam ih iz viđenja. Udara on nju i yebe joj sve po spisku. Kad ovaj baci cigaru, priđe ko lokomotiva, spuca lika šakom, ovaj pade, on ga diže, pa udri još. Velim “Nemoj ba Acko, pusti” ma kakav, odgurnu on mene. Ja prišao ženi, da je smirim, sklonim, kad ona skoči na mog jarana i udara ga “Ostavi mog muža, ne diraj ga, Hbm ti oca i majku mrtvu”. Ja stao, on stao, okrenu se, odgurnu je od sebe.
Sad oni su stajali pored svog auta, otvorena vrata, Passat karavan. On otvori gepek i ugura nju u gepek pa onda krenuo da ugura i njega, uhvatila ga smrtna huja “Meni psuješ oca, ja mu ni za grob ne znam!!” jedva sam ga smirio. Uspijem ga skloniti odatle, odemo ispred sale, on se malo nekako i smiri. Veli “Koji sam ja konj, šta se petljam... a opet gledam kako je udara, gdje neću pomoći. Moj je amidža ubijao strinu od batina kad popije, nek mi Bog prosti al bolje da su četnici odveli njega nego oca”.
Dođe kasnije policija, njih dvoje zvali ali ja sam posvjedočio u korist jarana. Kako sam skontao, nije prvi put da policija interveniše, valjda ih zna od prije.
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Mehaning »

Žena koja me može trpjeti, zaslužuje svo poštovanje, koje postoji... :izv
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Iskra »

Francuska: Roditelji iz BiH pretukli kćerku nakon saznanja da je u vezi s momkom iz Srbije

Sedamnaestogodišnju djevojku islamske vjeroispovijesti porijeklom iz Bosne i Hercegovine pretukla je njena porodica nakon što su saznali da je u vezi s momkom, kršćaninom, iz Srbije, pišu francuski mediji.

Iako su različite vjere to ih nije spriječilo da imaju savršenu vezu. Budući da se njena porodica nije slagala s njihovom vezom, djevojka je pobjegla od roditelja i započeli su zajednički život, piše L'Est Républicain.

Nekoliko dana poslije odlučili su posjetiti njene roditelje. Međutim, situacija je ubrzo eskalirala. Roditelji su odveli djevojku u sobu i počeli je tući. Momak je ubrzo pozvao policiju.


Kako navode francuski mediji roditelji su je zajedno s njenim ujakom i tetkom tukli po licu i tijelu, a potom su joj obrijali glavu. Kada su čuli policiju, roditelji su pokušali sakriti nesretnu djevojku no policija ju je pronašla i hitno smjestila u bolnicu.

Roditelji su djevojci slomili rebro i napravili brojne modrice po tijelu.

"Sve četvero su optuženi da za nasilje nad maloljetnom osobom", potvrdila je Margaret Parietti iz Tužilaštva u Besançonu.

Djevojka se trenutno nalazi pod sudskom zaštitom.



klix.ba
1
1 slika
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Sarajka »

Iskra je napisao/la: 23 aug 2020, 21:29 Francuska: Roditelji iz BiH pretukli kćerku nakon saznanja da je u vezi s momkom iz Srbije

Sedamnaestogodišnju djevojku islamske vjeroispovijesti porijeklom iz Bosne i Hercegovine pretukla je njena porodica nakon što su saznali da je u vezi s momkom, kršćaninom, iz Srbije, pišu francuski mediji.

Iako su različite vjere to ih nije spriječilo da imaju savršenu vezu. Budući da se njena porodica nije slagala s njihovom vezom, djevojka je pobjegla od roditelja i započeli su zajednički život, piše L'Est Républicain.

Nekoliko dana poslije odlučili su posjetiti njene roditelje. Međutim, situacija je ubrzo eskalirala. Roditelji su odveli djevojku u sobu i počeli je tući. Momak je ubrzo pozvao policiju.


Kako navode francuski mediji roditelji su je zajedno s njenim ujakom i tetkom tukli po licu i tijelu, a potom su joj obrijali glavu. Kada su čuli policiju, roditelji su pokušali sakriti nesretnu djevojku no policija ju je pronašla i hitno smjestila u bolnicu.

Roditelji su djevojci slomili rebro i napravili brojne modrice po tijelu.

"Sve četvero su optuženi da za nasilje nad maloljetnom osobom", potvrdila je Margaret Parietti iz Tužilaštva u Besançonu.

Djevojka se trenutno nalazi pod sudskom zaštitom.



klix.ba
Ovo je strašno. Zaista. Koje traume će djevojke nositi. Neljdudski i nehumano.

Obzrom da imaju vize i da će ih vratiti za BIH nadam se da će djevojka ostati u F.
0
A sad adio :sara
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la SmokingMan »

Teško da ovakvo zvijerstvo može doći od iskrenog i čestitog muslimana, osim onih koji više preferiraju nacionalizam kao svoju religiju. Pa da ikako mogu intervenisati, zahtjevao bi da se iz života ove djevojke odstrani njena porodica, jer očigledno je da im je neophodno dugotrajno kolektivno liječenje kod neuropsihijatra.
4
4 slika
slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Ommadawn »

Eto, i šta su postigli?
Da će ih rođeno dijete mrziti do kraja života.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Gudi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 709
Postovi: 1081
Pridružen/a: 29 jul 2020, 20:57

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Gudi »

Ommadawn je napisao/la: 24 aug 2020, 04:52 Eto, i šta su postigli?
Da će ih rođeno dijete mrziti do kraja života.
Ma hoce kyrac...
0
test 👾
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Ommadawn »

Rajvosa je napisao/la: 24 aug 2020, 05:32
Ommadawn je napisao/la: 24 aug 2020, 04:52 Eto, i šta su postigli?
Da će ih rođeno dijete mrziti do kraja života.
Ma hoce kyrac...
Ma ja, šta se ima petljat’ s Vlahom...
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la storm »

Ommadawn je napisao/la: 24 aug 2020, 04:52 Eto, i šta su postigli?
Da će ih rođeno dijete mrziti do kraja života.
Vidio sam tih primjera... Pa ne vide više nikad svoje dijete, ni unuke...
Ili se dovuku na koljenima nakon 10, 20 godina i kmece kako su uludo bacili te godine... Ako kojim slučajem dodje iz guzice u glavu...
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Iskra »

Rajvosa je napisao/la: 24 aug 2020, 05:32
Ommadawn je napisao/la: 24 aug 2020, 04:52 Eto, i šta su postigli?
Da će ih rođeno dijete mrziti do kraja života.
Ma hoce kyrac...

Znaš da tvoje mišljenje i nije baš u cjelosti pogrešno, i vrlo je moguće da se ne desi da ih mrzi..ako su oni bili u stanju to uraditi svom djetetu to vrlo vjerovatno nije prvi put, zlostavljana je vrlo moguće i ranije. Ako je tacan podatak da je ona sama ponovo došla u roditeljsku kuću, to indicira mogućnost da se desi Ili se već desio stockholmski sindrom kod te djevojke.
Na sreću će ih protjerati iz Fr .
0
Gudi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 709
Postovi: 1081
Pridružen/a: 29 jul 2020, 20:57

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Gudi »

Iskra je napisao/la: 24 aug 2020, 07:10
Rajvosa je napisao/la: 24 aug 2020, 05:32

Ma hoce kyrac...

Znaš da tvoje mišljenje i nije baš u cjelosti pogrešno, i vrlo je moguće da se ne desi da ih mrzi..ako su oni bili u stanju to uraditi svom djetetu to vrlo vjerovatno nije prvi put, zlostavljana je vrlo moguće i ranije. Ako je tacan podatak da je ona sama ponovo došla u roditeljsku kuću, to indicira mogućnost da se desi Ili se već desio stockholmski sindrom kod te djevojke.
Na sreću će ih protjerati iz Fr .
Moje mišljenje da je ovo sa vlahom samo izgovor...Dublji su tu problemi i neslaganja...

Mozda je to ona samo iz inata roditeljima...jer treba imati u vidu godine/pubertet...
0
test 👾
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Iskra »

Rajvosa je napisao/la: 24 aug 2020, 07:25
Iskra je napisao/la: 24 aug 2020, 07:10


Znaš da tvoje mišljenje i nije baš u cjelosti pogrešno, i vrlo je moguće da se ne desi da ih mrzi..ako su oni bili u stanju to uraditi svom djetetu to vrlo vjerovatno nije prvi put, zlostavljana je vrlo moguće i ranije. Ako je tacan podatak da je ona sama ponovo došla u roditeljsku kuću, to indicira mogućnost da se desi Ili se već desio stockholmski sindrom kod te djevojke.
Na sreću će ih protjerati iz Fr .
Moje mišljenje da je ovo sa vlahom samo izgovor...Dublji su tu problemi i neslaganja...

Mozda je to ona samo iz inata roditeljima...jer treba imati u vidu godine/pubertet...


O spomenutom slučaju ne možemo ulaziti u detalje jer su nam.naravno nepoznati ali je dobar primjer, za ovu temu. Znači momak je reagirao, vlasti su reagirale, i vrlo moguće spasili život djevojci.
Mada će sasvim sigurno sve to.ostaviti posljedice na nju.
Postavlja se dakle pitanje , na osnovu ovog slučaja, a i mnogih drugih, kako se može očekivati zdrava populacija, ako u ( prema.onom podatku o 47%zlostavljanju žena u BiH) svakoj drugoj kući neko trpi nasilje. Takve osobe su psihički nestabilne, takve osobe teško da mogu ne.prenijeti neke negativne faktore ba potomstvo. Do čega to dugoročno vodi?
Ja zaista ne razumijem kako se neko može oglusiti i okrenuti glavu od nasilja.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Iskra »

SOS crvena linija za žrtve nasiljaImate pravo potražiti pomoć i dobiti podršku drugih.Mi Vas razumijemo, možemo i hoćemo Vam pomoći.Pozovite nas!Možete ostati anonimni.Mi ćemo Vas saslušati, pružiti psihološku podršku, uputiti kome se možete obratiti za dalju pomoć ili pozvati pomoć za Vas.Prekinimo šutnju jer Nasilje je krivično djelo i za njega nema opravdanja.

SOS crvena linija - 033 222 000 - je broj telefona koji građankama/ima Kantona Sarajevo, i šire, omogućava da tokom 24 sata prijave bilo koji oblik nasilja u porodici: fizičko, psihološko, seksualno i ekonomsko nasilje.

Nakon prijave nasilja, koja može biti anonimna,dobit će adekvatnu informaciju na koji način pristupiti rješavanju problema nasilja ili sprečavanju nasilja, tj. kome se obratiti za dalju pomoć.

U slučaju potrebe, nakon telefonske prijave može se koordinirati intervencija policije i nadležne službe socijalne zaštite, odnosno postoji mogućnost koordinacije zbrinjavanja u Sigurnu kuću.

Otvaranju ove linije prethodilo je potpisivanje Protokola o postupanju između Fondacije lokalne demokratije, MUP-a Kantona Sarajevo i JU Kantonalnog centra za socijalni rad.

Fondacija lokalne demokratije je 2008. godine sa još pet organizacija potpisala memorandum o suradnji sa Gender centrom Vlade FBiH o uspostavljanju jedinstvenog SOS telefona 1265 za područje Federacije. Fondacija lokalne demokratije, prema regionalnom rotiranju poziva na SOS telefon za žrtve nasilja u porodici, preuzima pozive s područja Kantona Sarajevo i Bosansko-podrinjskog kantona.

Na SOS telefonu rade operaterke koje su završile specijalni edukativni program za rad sa žrtvama nasilja u porodici.




broj za RS je 1264, a 1265 za Federaciju BiH. Brojevi su dostupni 24 sata.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Iskra »

Da mi mislite i u kolikoj mjeri , edukacija i naobrazba žena može i da li doprinosi podizanju svijesti kod žena o njihovim pravima u braku , i da li obrazovane žene manje trpe nasilje nego druge ?

Ja nešto mislim, da to baš i nema neku značajnu ulogu, obzirom da je bh društvo izgradjeno na jakim patrijarhalnim temeljima.

"Nek je kako babo kaže pa makar i naopako"
2
2 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Miss Y. »

Nema to veze sa obrazovanjem ni sa babom. Često ima veze i sa njenim nekim psihičkim poremećajem.
Često se vidi da žene ne znaju prepoznati pažnju odnosno manjak pažnje od muškarca, eventualno nepoštovanje ili agresiju čak.
Neke to čak i uzbudjuje, i misle da ih muskarac "voli", ako je često nervozan, galami ili psuje, ili ima neke ljubomorne ispade, kaže vidiš da mu je stalo :zgazi
Svega u Božijoj bašti i ne moze se tačno reći koji faktori na kraju preovladaju kad žena namjerno pravi od sebe žrtvu!
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Nasilje u porodici

Post Postao/la Mehaning »

Ja mislim da je sa nasilnicima treba dobro popričati... :djed


Naravno na jeziku, kojeg takvi ljudi mogu najbolje razumjeti... :mlat
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Društvo”