Islamofobija

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Islamofobija

Post Postao/la Iskra »

JutroS gledam neku talijansku krimiseriju, pa me to nagnalo na ovu temu...dakako...musliman može biti samo terorista u serijama filmovima...šta je to i kako je nastala Islamofobija? Kokiko smo sami doprinijeli tome da nas se gleda kroz negativan kontekst? Kako se boriti protiv toga?

"Pojam islamofobija, počeo se koristiti početkom 20. vijeka, a u političkoj upotrebi je od 1997. godine, nakon objave izvještaja o britanskim muslimanima i islamofobiji pod nazivom "Islamofobija: Izazov za sve nas“ od Runnymede Trusta. Uobičajena definicija islamofobije je da predstavlja strah, mržnju ili predrasudu prema islamu kao religiji ili prema muslimanima uopće, posebno kada se termin posmatra u političkim okvirima. Višestruki su razlozi za pojavu islamofobije, ovisno i od podneblja gdje se ona pojavljuje, ali je evidentno da je na globalnom nivou islamofobija u porastu nakon terorističkih napada 11. septembra 2011. godine u SAD-u kao i zbog povećanog prisustva muslimanske populacije u SAD-u i državama Evropske unije."
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islamofobija

Post Postao/la Mehaning »

Nekako si mislim, da je Homeini glavnu ulogu odigrao... :ovaj

Pogledajte što je iz Irana napravio... :malagani
0
Avatar
Spreca
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 362
Postovi: 422
Pridružen/a: 31 jul 2020, 20:26
Lokacija: Nema gdje me nema

Re: Islamofobija

Post Postao/la Spreca »

Iskra je napisao/la: 19 sep 2020, 14:39 JutroS gledam neku talijansku krimiseriju, pa me to nagnalo na ovu temu...dakako...musliman može biti samo terorista u serijama filmovima...šta je to i kako je nastala Islamofobija? Kokiko smo sami doprinijeli tome da nas se gleda kroz negativan kontekst? Kako se boriti protiv toga?

"Pojam islamofobija, počeo se koristiti početkom 20. vijeka, a u političkoj upotrebi je od 1997. godine, nakon objave izvještaja o britanskim muslimanima i islamofobiji pod nazivom "Islamofobija: Izazov za sve nas“ od Runnymede Trusta. Uobičajena definicija islamofobije je da predstavlja strah, mržnju ili predrasudu prema islamu kao religiji ili prema muslimanima uopće, posebno kada se termin posmatra u političkim okvirima. Višestruki su razlozi za pojavu islamofobije, ovisno i od podneblja gdje se ona pojavljuje, ali je evidentno da je na globalnom nivou islamofobija u porastu nakon terorističkih napada 11. septembra 2011. godine u SAD-u kao i zbog povećanog prisustva muslimanske populacije u SAD-u i državama Evropske unije."
Islamofobija i strah od Islama je ocito projekat koji pokusava da od Islama napravi zlu i izopacenu religiju koju odlikuje terorizam,zlocini i nista pozitivno.Nije veliki spisak zlocina i terora koji je uradio neko ko dolazi iz Islama u odnosu na druge religije a posebno krscanstvo,
Mozda je razlog tome prelazak velikog broja na Islam iz reda drugih religija,pun je internet takvih slucajeva i to neobicnog naroda i to pismenog a ne nekog zatucanog naroda
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islamofobija

Post Postao/la Fatih »

Zaista mi se na ovu temu ne pise mnogo, posto sam se, pa skoro "potrosio" pisuci i govoreci o ovom terminu, njegovoj pojavi, kao i cilju. Nesumnjivo je da je islamofobiji, u zadnje vrijeme" najvise doprinijeo takozvani "islamski terorizam" (ne znam za neki oblik terorizma da je dobio vjerski predznak, iako ga je bilo, preko ljudi koji su iz vjerskih ubjedjenja cinili terorizam, ali, nikad ne dobi naziv "krscanski" - Timothy McWeigh, Anders Breivik).

Ne zelim, niti imam volju da nekome objasnjavam da je fraza "islamski terorizam" jedan od boljih primjera oksimorona. Zato, tonecu dirati. Ko shvati, shvatio je.

Mislim da je vecini poznato kome treba neki perpetualni neprijatelj, kako i zasto. Nakon pada berlinskog zida, morao se traziti novi "neprijatelj". Nismo dugo cekali. "Islamski teroristi". Ovo je cak korisniji neprijatelj, jer, mozes svoj narod da ubijedis da ga ima i u njihovom podrumu ako nije zakljucan.

Gdje su se svi zadnji ratovi vodili? U muslimanskim zemljama. Rezimi se skidali u ime "spasavanja od terorizma" i uspostavljanja demokratije.

Naprimjer, Sadam Hussein. Znalo se da on nema nista od onoga zbog cega je Irak napadnut. Ali, sve za istrijebljenje Al-Qaede (za koju se takodjer znalo da nema veze sa Sadamom). Odredjenim ljudima sam govorio da se u Iraku otvara Pandorina kutija jer sam primijetio da malo ko razmislja o sunnitm i sitima tamo. Ako ste toliko osjetljivi na diktatore

Gadafi, Hussein...tirani, diatatori. Pa, otkada to USA i NATO imaju ovlasti da njeguju demokratiju po svijetu? Pogledajte sada sve zemlje koje se usle u rat, KAO ZBOG ovoga/onoga. Jad i cemer. No, terorizam je ziv i najvaznije ,mobilan. Vise to nije drzava,pa da narod kaze "gotovi su,ne saljite vise nasu djecu nikud". Dovoljno je da negdje "pukne". Sta mislite ko puca (ne bih trebao ovo da pisem, ali pisacu)? Zasto niko nista nije radio protiv Burme, gdje su muslimani zrtve nevidjenih zlocina (paljenje ljudi, klanja...ucestvuje policija, vojska i narod, svi zajedno). To oni miroljobivi budisti? A zbog cega im to rade? Niko ne prica na TV o tome mnogo. Niti u novinama. Samo muslimani vicu! ALI UZALUD.

KO JOS VJERUJE U ZVANICNU VERZIJU DOGADJAJA 9/11? Cak i u USA? Nasao pasos nekog tamo Ate, ono, kao da je nekome pala "ziga" sa cigarete na posaos, koji prezivi onu masivnu eksploziju, i bas na put pade. Kakav je izgledao, ne bi mu trebao novi, koliko je ostecen bio.

(Oko 9/11 ima se sta pricati dva sata).

Stotine drugih primjera, sto iz USA sto odnekle drugo, mogu da pomenem. Ali to je nebitno. Vecina ljudi vidi sta se dogadja, ali skoro nikad ne znaju ko to i zasto radi. Slusaj sta ti vlada i mediji govore. Oni ce za tebe ocijeniti bezbjedonosnu situaciju.


"Islamski terorizam" je zamijenio komunizam. Iskreno se nadam da ce brzo naci drugog neprijatelja. Jer, vec se malo stalo na kocnicu. Bilo je procjena da bi se "moglo desiti"

Svim islamofobima, zelim da dobiju mozak bez drzavnog i medjskog update-a. Obrazovan covjek je onaj ciji je ugao posmatranja 360 stepeni. Svaki stepen koji ti drzava/mediji uzmu, kada izvjastavaju o "islamom terorizmu" je tvoj licni gubitak, uz osjecaj da si "naucio vise o islamu/muslimanima".

A hvala Bogu, bez obzira na stanje muslimana danas, nema sumnje da se islam ne moze zaustaviti. Mnogi su pokusali. Evo, vec ko imalo zna pratiti stvari, moze vidjeti da su svi napori u tom smjeru vec osudjeni na propast. (Ovdje se ne radujem samo sto sirenje islama ne moze zaustaviti niko, nego mi drago sto to mogu vidjeti i islamofobi).
3
3 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islamofobija

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 15:00 Nekako si mislim, da je Homeini glavnu ulogu odigrao... :ovaj

Pogledajte što je iz Irana napravio... :malagani
Moj Meha... A ko je u Iranu bio prije Homeinija i cijom pomocu/silom je doveden na vlast? Da li bi ti volio u Sloveniji da ti Amerika DOVEDE KRALJA Slovenije? Zasto svi krecete od tacke koja je vama logicna, jer, imate vec svoj izgradjen stav po nekim pitanjima?

Drugo, je li Iran pod Homeinijem napao ikog na Zapadu? Nije. Kako to, da onda ima bilo kakvu, a kamoli glavnu ulogu? Sta je to Homeini uradio Zapadu, pa da se i danasnje generacije muslimana posmatraju, (sve jace u nekim zemljama) sa podozrenjem, u najmanju ruku? Nista. Nije problem on. Problem je stvaranje novog neprijatelja gladnoj ratnoj masineriji/profiterstvu, nakon pada komunizma.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islamofobija

Post Postao/la Iskra »

Deset hiljada Evropljana 2017 g.odgovaralo je na pitanje da li se slažu da njihove zemlje zabrane ulazak doseljenika iz većinski muslimanskih zemalja.
20200919_153241.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islamofobija

Post Postao/la Iskra »

Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 15:29
Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 15:00 Nekako si mislim, da je Homeini glavnu ulogu odigrao... :ovaj

Pogledajte što je iz Irana napravio... :malagani
Moj Meha... A ko je u Iranu bio prije Homeinija i cijom pomocu/silom je doveden na vlast? Da li bi ti volio u Sloveniji da ti Amerika DOVEDE KRALJA Slovenije? Zasto svi krecete od tacke koja je vama logicna, jer, imate vec svoj izgradjen stav po nekim pitanjima?

Drugo, Je li Iran pod Homeinijem napao ikog na Zapadu? Nije. Kako to,da onda ima bilo kakvu, a kamoli glavnu ulogu?

Vjerujem da je tako ali zar to onda ne.povlaci i pitanje naše vlastite ne/odgovornosti ili saucesnistva tj indiferencije , bar u početku stvaranja Islamofobije?
1
1 slika
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Islamofobija

Post Postao/la Podrinjac »

Ja nisam islamofob, ali jesam religiofob :valja
2
2 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islamofobija

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 15:29
Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 15:00 Nekako si mislim, da je Homeini glavnu ulogu odigrao... :ovaj

Pogledajte što je iz Irana napravio... :malagani
Moj Meha... A ko je u Iranu bio prije Homeinija i cijom pomocu/silom je doveden na vlast? Da li bi ti volio u Sloveniji da ti Amerika DOVEDE KRALJA Slovenije? Zasto svi krecete od tacke koja je vama logicna, jer, imate vec svoj izgradjen stav po nekim pitanjima?

Drugo, Je li Iran pod Homeinijem napao ikog na Zapadu? Nije. Kako to,da onda ima bilo kakvu, a kamoli glavnu ulogu?
Nema absolutne istine po meni... :zbunj

Ali to, da je unazadio zemlju za 50 godina, teško mpžeš i ti zanijekati... :zbunj
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islamofobija

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 15:53
Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 15:29

Moj Meha... A ko je u Iranu bio prije Homeinija i cijom pomocu/silom je doveden na vlast? Da li bi ti volio u Sloveniji da ti Amerika DOVEDE KRALJA Slovenije? Zasto svi krecete od tacke koja je vama logicna, jer, imate vec svoj izgradjen stav po nekim pitanjima?

Drugo, Je li Iran pod Homeinijem napao ikog na Zapadu? Nije. Kako to,da onda ima bilo kakvu, a kamoli glavnu ulogu?
Nema absolutne istine po meni... :zbunj

Ali to, da je unazadio zemlju za 50 godina, teško mpžeš i ti zanijekati... :zbunj
Kakve vez unazadjivanje ima sa ovom o cemu pisemo? Otvorimo temu o ljudima koji su syebali svoju zemlju i onda OK. Ima ih podosta. I nisu svi muslimani, daleko od toga.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islamofobija

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 16:16
Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 15:53

Nema absolutne istine po meni... :zbunj

Ali to, da je unazadio zemlju za 50 godina, teško mpžeš i ti zanijekati... :zbunj
Kakve vez unazadjivanje ima sa ovom o cemu pisemo? Otvorimo temu o ljudima koji su syebali svoju zemlju i onda OK. Ima ih podosta. I nisu svi muslimani, daleko od toga.
Mogu ja i šutjeti, ako ti je tako lakše...
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islamofobija

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 19 sep 2020, 15:48
Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 15:29

Moj Meha... A ko je u Iranu bio prije Homeinija i cijom pomocu/silom je doveden na vlast? Da li bi ti volio u Sloveniji da ti Amerika DOVEDE KRALJA Slovenije? Zasto svi krecete od tacke koja je vama logicna, jer, imate vec svoj izgradjen stav po nekim pitanjima?

Drugo, Je li Iran pod Homeinijem napao ikog na Zapadu? Nije. Kako to,da onda ima bilo kakvu, a kamoli glavnu ulogu?

Vjerujem da je tako ali zar to onda ne.povlaci i pitanje naše vlastite ne/odgovornosti ili saucesnistva tj indiferencije , bar u početku stvaranja Islamofobije?
A sta smo trebali, sta smo mogli? Ako je "radikalni islam" problem, ja se onda pitam zasto nisu naapli Iran i smijenili Homeinija na samom pocetku. Zato sto tada nije trebalo nikome. Neka budala dole laje nesto, koga briga... A sada, ovolika briga oko Irana? Vjeruj mi, tu se nista ne prepusta slucaju. Da je Homeini predstavljao ikakav potencijal za stvaranje opasnosti Zapadu, on bi zivio jos nekoliko sedmica nakon sto postade "ajatollah".

I drugo, dokle ce vise muslimani biti optuzivani za ovo sto si navela gore? Pa jesu li to muslimani, kao vjerska skupina bez centralne institucije/osobe, duzni da sprjecavaju da se medju njih 1.8 milijardi ne provuce koja hiljada budala? Taman posla.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islamofobija

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 16:26
Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 16:16

Kakve vez unazadjivanje ima sa ovom o cemu pisemo? Otvorimo temu o ljudima koji su syebali svoju zemlju i onda OK. Ima ih podosta. I nisu svi muslimani, daleko od toga.
Mogu ja i šutjeti, ako ti je tako lakše...
Nisam to rekao. Pricamo o islamofobiji, te necije unazadjivanje zemlje nema veze sa time.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islamofobija

Post Postao/la Iskra »

Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 16:26
Iskra je napisao/la: 19 sep 2020, 15:48


Vjerujem da je tako ali zar to onda ne.povlaci i pitanje naše vlastite ne/odgovornosti ili saucesnistva tj indiferencije , bar u početku stvaranja Islamofobije?
A sta smo trebali, sta smo mogli? Ako je "radikalni islam" problem, ja se onda pitam zasto nisu naapli Iran i smijenili Homeinija na samom pocetku. Zato sto tada nije trebalo nikome. Neka budala dole laje nesto, koga briga... A sada, ovolika briga oko Irana? Vjeruj mi, tu se nista ne prepusta slucaju. Da je Homeini predstavljao ikakav potencijal za stvaranje opasnosti Zapadu, on bi ziviojos nekoliko sedmic nakon sto posstade "ajatollah".

I drugo, dokle ce vise muslimani biti optuzivani za ovo sto si navela gore? Pa jesu li to muslimani, kao vjerska skupina bez centralne institucije/osobe, duzni da sprjecavaju da se medju njih 1.8 milijardi ne provuce koja hiljada budala? Taman posla.

Budala ima svugdje ne samo kod nas muslimana. Ali to nije opravdanje, da mladi ljudi, sad, odmah, počnu da mijenjaju stvari iz temelja. Svojim naobrazbom, življenje Islama koji propovijeda suživot, lijep ahlak, i na taj način pokazivati primjerom da Islamofobija ne stoji.
Osim toga, mi prvo izmedju sebe moramo da postignemo jedinstvo "vanjske.politike" koje se apsolutno mora temeljiti na razbijanju predrasuda.
Osim toga.. ...vidi Šta uradis Emiracani a na štetu Palestinaca? Neko ih natjerao? Jasta je! Nametanje sankcija Qatru? I to nas neko natjerao? Razjedinjeni smo...to ti je.
Na koncu....što Turcima neko ne dovede i ne instalira vodju? Ma.koliko se ne slagala s nekim stavovima i politikom koju vodi Erdogan, priznati se mora da je trenutno najveći lider iz reda Islama. I ide mu. Jednom sam gledala emisiju u kojoj spanski istoricar kaže
."Turska je islamska velesila na tlu Europe i mi ne znamo što ćemo s tim"!

Do nas je, bar 50%. Najmanje
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islamofobija

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 16:27
Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 16:26

Mogu ja i šutjeti, ako ti je tako lakše...
Nisam to rekao. Pricamo o islamofobiji, te necije unazadjivanje zemlje nema veze sa time.
Po meni ima...

Da meni netko u zemlji uvede islamska pravila, ja bi odmah izselio... :zbunj

Želim sam birati, kako ču živjeti... :ovaj
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islamofobija

Post Postao/la Iskra »

Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 16:38
Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 16:27

Nisam to rekao. Pricamo o islamofobiji, te necije unazadjivanje zemlje nema veze sa time.
Po meni ima...

Da meni netko u zemlji uvede islamska pravila, ja bi odmah izselio... :zbunj

Želim sam birati, kako ču živjeti... :ovaj


Koja tačno.pravila Meha?
0
Avatar
Spreca
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 362
Postovi: 422
Pridružen/a: 31 jul 2020, 20:26
Lokacija: Nema gdje me nema

Re: Islamofobija

Post Postao/la Spreca »

Zasto je ucinjeno to sto je ucinjeno sa Irakom i Libijom,pokusaj sa Egiptom i to sta se dogadja sa Jemenom, kome smetaju pobrojane drzave?
0
Odgovori

Natrag na “Društvo”