Islamofobija

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islamofobija

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 16:38
Fatih je napisao/la: 19 sep 2020, 16:27

Nisam to rekao. Pricamo o islamofobiji, te necije unazadjivanje zemlje nema veze sa time.
Po meni ima...

Da meni netko u zemlji uvede islamska pravila, ja bi odmah izselio... :zbunj

Želim sam birati, kako ču živjeti... :ovaj
Prvo, nisam ti rekao sa islamska pravila, nego da ti neko dovede VLADARA. Kada je instaliran sah, prije Homeinija, jesu se neki trebali iseliti? Po tebi jesu, kad je dosao Homeini, onda drugo iseljavanje?

Kako god, bezveze mi je da idem u off-topic.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4657
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islamofobija

Post Postao/la Mehaning »

Iskra je napisao/la: 19 sep 2020, 16:49
Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 16:38

Po meni ima...

Da meni netko u zemlji uvede islamska pravila, ja bi odmah izselio... :zbunj

Želim sam birati, kako ču živjeti... :ovaj


Koja tačno.pravila Meha?
Bilo kakva... :zbunj

Mislim da znam sam odrediti, kako mi je živjeti... :zbunj
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islamofobija

Post Postao/la Iskra »

Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 17:02
Iskra je napisao/la: 19 sep 2020, 16:49



Koja tačno.pravila Meha?
Bilo kakva... :zbunj

Mislim da znam sam odrediti, kako mi je živjeti... :zbunj

Pa rekao si Islamska. A svaka.drzava ima.pravila.i regule, zato.pitam koja od Islamskih pravila?
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4657
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islamofobija

Post Postao/la Mehaning »

slika
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islamofobija

Post Postao/la Iskra »

Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 17:08 slika


Ne vidi se slika...de.ponovo.
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4657
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islamofobija

Post Postao/la Mehaning »

Iskra je napisao/la: 19 sep 2020, 17:09
Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 17:08 slika


Ne vidi se slika...de.ponovo.
Na telefonu sam...
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4657
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islamofobija

Post Postao/la Mehaning »

Da odmah kažem, da bi se jednako pobunio i da mi vatikanski travestiti pravila postavljanju... :djed
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4657
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islamofobija

Post Postao/la Mehaning »

Vjera je po meni preživjela stvar, koja može biti intima pojedinca, ali nikako pravilo bilo koje države i društva... :ovaj
0
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Islamofobija

Post Postao/la Čuvarkuća »

Za pojavu islamofobije su morali postojati motivi u političkim krugovima, a zahvaljujući ovoj ideologiji neki političari ostvaruju i ciljeve. U evropi su mnogi, naslanjajući se na islamofobiju, iznenada postali popularni.
Bilo je izjava da postoji opravdan strah konverzije hrišćana u muslimane, moš mislit :heidi2 i da ne treba dozvoliti širenje islama i šta sve već, kao da je evropski kontinent eksluzivno pravo jednih samo. Neki kao da nisu svjesni, da veliki broj muslimana dolazi u evropu zahvaljujući "uvođenju reda" u njihovim državama, upravo od strane tih istih političkih igrača. Pa bi se moglo zaključiti da svjetski moćnici zapravo učestvuju u širenju islama, kakve li ironije, rastjerujući muslimane po bijelom svijetu i uvodeći svoju demokratiju u njihove države. Naravno nisu samo političari koristili islamofobiju za svoju dobrobit, ima tu i književnika, glumaca, novinara itd. Čini se da su islamofobi trenutno glasniji, više su i medijski eksponirani, skandalozne izjave su čitanije, zato nam se može učiniti da je ova ideologija uveliko podržana.
3
3 slika
"Treba otimati radost danima što bježe".
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4657
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islamofobija

Post Postao/la Mehaning »

Dolaze ljudi u Evropu. Bježe iz zemalja, gdje im se život ne sviđa... :malagani

Kad stignu na cilj, trude se, da bi napravili isti sistem koji je tamo, gdje im se nije sviđalo... :sok

Neka me netko uvjeri, da sam ja glup... :zbunj
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Islamofobija

Post Postao/la Socrates »

Samo da napomenem, termin "islamski ekstremizam" I slicni izrazi ne koriste se iskljucivo u zapadnim zemljama.

Koriste se, I koristili su se u skoro svim zemljama na Bliskom Istoku, gdje su vecina stanovnistva muslimani,
u javnom diskursu, ukljucujuci, recimo, Saddamov Irak.

Ostalo sto se tice teme zahtijeva malo dublju analizu I pozeljno bi bilo iskljucivanje emocija.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islamofobija

Post Postao/la Iskra »

Čuvarkuća je napisao/la: 19 sep 2020, 18:32 Za pojavu islamofobije su morali postojati motivi u političkim krugovima, a zahvaljujući ovoj ideologiji neki političari ostvaruju i ciljeve. U evropi su mnogi, naslanjajući se na islamofobiju, iznenada postali popularni.
Bilo je izjava da postoji opravdan strah konverzije hrišćana u muslimane, moš mislit :heidi2 i da ne treba dozvoliti širenje islama i šta sve već, kao da je evropski kontinent eksluzivno pravo jednih samo. Neki kao da nisu svjesni, da veliki broj muslimana dolazi u evropu zahvaljujući "uvođenju reda" u njihovim državama, upravo od strane tih istih političkih igrača. Pa bi se moglo zaključiti da svjetski moćnici zapravo učestvuju u širenju islama, kakve li ironije, rastjerujući muslimane po bijelom svijetu i uvodeći svoju demokratiju u njihove države. Naravno nisu samo političari koristili islamofobiju za svoju dobrobit, ima tu i književnika, glumaca, novinara itd. Čini se da su islamofobi trenutno glasniji, više su i medijski eksponirani, skandalozne izjave su čitanije, zato nam se može učiniti da je ova ideologija uveliko podržana.


Pojačana Islamofobija je direktno uzrokovana sa jačanjem desničarskih partija, što je u Evropi uveliko slucaj, pa.mislim da ne da se cini da je ideologija podržana nego to zaista i jeste.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Islamofobija

Post Postao/la Socrates »

Ima i u Bosni medju (nominalno) Bosnjacima I Bosancima islamofobije koliko hoces, sudeci po onom sto sam citao na forumima.
1
1 slika
Zadnja izmjena: Socrates, dana/u 19 sep 2020, 19:01, ukupno mijenjano 1 put.
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Islamofobija

Post Postao/la Čuvarkuća »

Iskra je napisao/la: 19 sep 2020, 18:55
Pojačana Islamofobija je direktno uzrokovana sa jačanjem desničarskih partija, što je u Evropi uveliko slucaj, pa.mislim da ne da se cini da je ideologija podržana nego to zaista i jeste.
Ako bi imali podatke neke procentualno onda bi mogli znati pravo stanje.
0
"Treba otimati radost danima što bježe".
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islamofobija

Post Postao/la Iskra »

Čuvarkuća je napisao/la: 19 sep 2020, 18:59
Iskra je napisao/la: 19 sep 2020, 18:55
Pojačana Islamofobija je direktno uzrokovana sa jačanjem desničarskih partija, što je u Evropi uveliko slucaj, pa.mislim da ne da se cini da je ideologija podržana nego to zaista i jeste.
Ako bi imali podatke neke procentualno onda bi mogli znati pravo stanje.


Baš ću pokušati potražiti taj podatak, bilo bi zanimljivo zaista.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islamofobija

Post Postao/la Iskra »

Čuvarkuća je napisao/la: 19 sep 2020, 18:59
Iskra je napisao/la: 19 sep 2020, 18:55
Pojačana Islamofobija je direktno uzrokovana sa jačanjem desničarskih partija, što je u Evropi uveliko slucaj, pa.mislim da ne da se cini da je ideologija podržana nego to zaista i jeste.
Ako bi imali podatke neke procentualno onda bi mogli znati pravo stanje.


Zanimljiv članak star godinu dana ali ne mislim da je sada usta drugačije.

EKSTREMNA DESNICA U EUROPI JAČA, NASILNI ISPADI SVE SU ČEŠĆI' Europol upozorava da je sve više mladih koji su opčinjeni radikalnom ideologijom

 
 REUTERS

Europska policijska agencija Europol bilježi povećan broj uhićenja povezanih s desnim terorom. To stoji u povjerljivom 'Strateškom izvještaju' Europola do kojega su došli 'Süddeutsche Zeitung', NDR i WDR.

"Značajan porast" desnog raspoloženja "odražava se i kroz značajan broj nasilnih incidenata u mnogim zemljama članicama EU-a", navodi se u ovom dokumentu. Sam broj slučajeva uhićenja koja su, kako se navodi, povezana s desnim terorizmom tijekom posljednje tri godine bio je u stalnom porastu, s 12 slučajeva u 2016. na 44 u 2018. desne grupe su također pokazale konstantan interes za oružje i eksploziv, piše Deutsche Welle.

"Kako bi stekle fizičku sposobnost i ratne vještine upotrebe oružja”, kako se navodi u izvještaju, "članovi desnih grupa nastoje pridobiti vojno i sigurnosno osoblje, kako bi uz njihovu pomoć ovladali znanjem u oblasti nadzora i ratnih vještina". Važnu ulogu u tome igrala su i natjecanja u borilačkim sportovima, koja su koristili pripadnici desno ekstremne scene.

Ova institucija sa zabrinutošću napominje da desne radikalne organizacije i mreže postaju "sve popularnije" među mlađim i obrazovanijim slojevima stanovništva. Povećava se i transnacionalno umrežavanje ovih grupacija: Europol spominje mreže poput "Hammerskins", "Soldiers of Odin", u Njemačkoj zabranjenu "Blood & Honor", kao i grupu "Combat 18". Nekoliko pokrajinskih ministara unutarnjih poslova se izjasnilo za zabranu "Combat-a 18", dok savezni ministar unutrašnjih poslova Horst Seehofer o tome još nije donio odluku. No, očekuje se da će Seehofer uskoro predstaviti plan novih mjera u borbi protiv desnog ekstremizma, a odgovarajuće prijedloge za to već su mu podnijeli iz Službe za zaštitu ustavnog poretka i Saveznog ureda za kriminal.

Nasilni napadi, prema Europolu, uglavnom su usmjereni protiv izbjeglica i azilanata, muslimana, političara ili političkih protivnika iz lijevog spektra, ali i protiv seksualnih manjina. Europska policijska agencija je izrazila žaljenje zbog toga što mnogi nasilni incidenti nisu prijavljeni, jer većina nasilnih ekstremno desnih djela u EU-u nisu prepoznata kao teroristička ili incidenti u vezi s terorizmom, nego se prema nacionalnom zakonodavstvu smatraju „ekstremističkim aktivnostima"

Stoga postoji jaz između javno dostupnih informacija i obavijesti koje države članice prijavljuju Europolu. "Kao rezultat toga, Europol trenutno nema sveobuhvatnu bazu podataka o svim desnim terorističkim incidentima koji su poznati državama članicama EU", žale se iz ove organizacije.

Konstantin von Notz, zamjenik predsjednika zastupničkog kluba Zelenih, smatra da je potrebno djelovati u segmentu razmjene podataka. "Europol svoju misiju prikupljanja, analiziranja i procjene informacija i obavještajnih podataka, kao i informiranju država članica EU, može ispuniti samo ako za to postoji osnova", rekao je von Notz. Postojeći "nedostaci u razmjeni informacija i kvaliteta podataka”, kako je rekao, još uvijek nisu otklonjeni. Pri tome, na europskoj razini trenutno ne postoji "jedinstvena definicija za osobe koje predstavljaju sigurnosnu opasnost”.

Potpredsjednica stranke Lijevica Martina Renner zahtijeva da se uzmu u obzir političke poruke tih djela vezanih za jačanje desnice u društvu. Ona tvrdi da bi kriminalistički policajci ”koji prijestupnike prerano odbacuju kao spontano radikalizirane ili alkoholizirane, trebali razumjeti da ta djela imaju poruke s političkim jezgrom, a koje opet imaju veze sa situacijom jačanja desnice u društvu".
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islamofobija

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 19 sep 2020, 17:02
Iskra je napisao/la: 19 sep 2020, 16:49



Koja tačno.pravila Meha?
Bilo kakva... :zbunj

Mislim da znam sam odrediti, kako mi je živjeti... :zbunj
Mehaning, stvar je u tome sto ti imas pravo, ali, kada sam ti pomenuo iranskog saha (zato sto si ti pomenuo Homeinija), nisi nista odgovorio. Ko je pitao Irance zele li saha? Pokazalo se kasnije da su izgleda vise voljeli Homeinija, ma kakav bio i sto god se mislio njemu danas.

Svjetski mocnici namecu "demokraciju" zemljama bez da ih pitaju da li to uopste zele (druga je stvar, sto je to nama cudno, da oni to nece).

Ako cemo pricati o ovakvim stvarima,moramo biti objektivni. Ti si pomenuo Homeinija kao "pocetak". Ali ,molim te, je li njegov prethodnik izabran demokratski? I jesu li oni koji nisu bili za njega trebali seliti? Znaci, da nije bilo Amerike, ne bi bilo toliko mrznje prema Zapadu kada se desila Islamska Revolucija. Nadam se da se bar slazemo tu, da niko nikome ne treba nametati vladara/vladu. A to je dole uradjeno i onda cudjenje oko kasnijih dogadjaja.

Znaci, kad Zapad kaze da je nesto dobro, to se uzima bez preispitivanja. Dodje Homeini, uzas. Dvostruki standardi.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Društvo”