Bonton

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Bonton

Post Postao/la storm »

Sve se mijenja, život se ubrzava, pa smo često u dilemi. Mislim da još uvijek neki balans najviše vrijedi....ne držati se slijepo starinskih pravila, ali ni bezglavo preuzimati neke novitete, samo da bi bili in...
Mislim da ipak postoji repertoar, iz kojeg se nazire pristojnost, kućni odgoj, a ta neka pravila će svatko primjeniti s obzirom na društvo u kojem se kreće...

Bonton nekad i sad: Pravila koja danas NE VAŽE
Postoje pravila ponašanja koja su do nedavno pokazivala da čovek poznaje dobre manire. Mnoga od njih danas ne samo da ne znače to isto, nego su i - nepristojna.

slika

FOTO: Shutterstock

Mnogo toga se promenilo u zadnjih desetak godina, od tehnologije do mode, što pomalo uključuje i način na koji se ponašamo, odnosno manire.

To je dobra stvar, kaže Lisa Grots, stručnjak za bonton.

Kako se društvo menja, tako se i naš način života mora menjati, jer se prilagođavamo svetu oko nas.

- Postali smo mnogo brži i očekujemo da stvari budu brze i praktičnije, što znači da se i ponašanje menja od formalnog prema onom manje formalnom - kaže Lisa Grots.

Evo nekih pravila kojih su se naši roditelji nekad čvrsto držali da ne bi zaradili etiketu čoveka bez manira, a koja danas pomalo gube smisao.




Staro pravilo: Pretpostaviti da je "partner" sigurno neko suprotnog pola.

Pre samo deset godina, kad biste upoznavali nekog muškarca, pretpostavili biste da je u vezi sa ženom, ili obrnuto: kod upoznavanja sa ženom biste pretpostavili da ima partnera.

Danas ne samo da ne bi trebalo pretpostavljati nečiji bračni status, jer mnogi ljudi ne vole da nose prstenje ili ne žele da se venčaju, iako su u dugogodišnjoj vezi, već nipošto ne biste smeli pretpostavljati pol partnera, kaže Marijana Parker, stručnjak za međunarodni poslovni i društveni bonton.

Novo pravilo: Koristite rodno neutralne zamenice dok ne znate koji pol osoba preferira.

Zapravo, ne korišćenje zamenice "on" ili "ona" u pisanju poruka jedno je od 12 gramatičkih pravila koja su se takođe ustalila u poslednjoj deceniji.

Staro pravilo: Prvo dame.

Ne, viteštvo nije mrtvo, samo se menja definicija onoga što se smatra pokazivanjem poštovanja prema ženama. Stvari poput otvaranja vrata i privlačenja stolica za žene nisu nepristojne, ali to se više ne smatra nužnim, kaže Parker.

Novo pravilo: Treba izbegavati insistiranje na tome, odnosno preterivanje, pogotovo na radnom mestu, ljubazno je napraviti neki gest u smislu poštovanja uloge žene.

Danas smo na radnom mestu rodno neutralni, kaže savetnica.

Staro pravilo: Na sahrani morate da nosite crnu garderobu.

U većini slučajeva do sada, na sahranama se obično nosilo crno, konzervativna odeća koja ne otkriva puno.

Danas mnogi ljudi više ne smatraju da je takav kodeks oblačenja potreban, zato što nemaju vremena za presvlačenje, nemaju neku formalnu odeću ili jednostavno zato što na sahrani radije slave nečiji život i ne doživljavaju ga kao tužan događaj, tvrdi Parkerova.

Novo pravilo: Nije pogrešno nositi crno, ali slobodno obucite sve što je lepo i prikladno za osobu koju poštujete.

Staro pravilo: Čeka se formalni uvod za upoznavanje određene osobe.

Ovo je nekad bila taktika koja se koristila na poslu ili u elitnim klubovima. Bio je to način da se druženje ograniči na osnovu rase ili pola. Srećom, to je praksa koja danas više nije prihvatljiva.

Danas se čak ideja da treba da čekate da vas neko drugi predstavi pre nego što se upoznate smatra znakom da ste previše pristojni.

Novo pravilo: Samopredstavljanje je sada pristojno ponašanje.

Staro pravilo: Zahvalnica mora biti napisana rukom.

Rukom pisane zahvalnice još uvek su lep gest i ljudi ih često cene i čuvaju. Ali odvojiti vreme da pronađete odgovarajuću, napišite je i pošaljete često nije lako, a sam čin zahvalnosti puno je važniji od načina na koji to radite.

Novo pravilo: Za brzo iskazivanje zahvalnosti pošaljite mejl ili SMS i to je sasvim u redu.

Međutim, ako je reč o nečijem velikom gestu, potrudite se, jer rukom pisana poruka stvarno ima veću vrednost i nikad ne izlazi iz mode.

Staro pravilo: Porodica mlade plaća venčanje.

Posle velike recesije više nije pravilo da mladina porodica plaća venčanje. Većina novih parova radije se potrudi da sami uštede i uživaju na svom venčanju za svoj novac onako kako žele.

Novo pravilo: Par je zadužen za finansiranje svog veselja, iako mogu da zamole bilo koju porodicu za finansijsku pomoć.

Naravno, možete se držati drugih tradicionalnih verovanja, pa ne odustajte od bacanja buketa, na primer.

FOTO: Shutterstock
FOTO: Shutterstock
Staro pravilo: Biznis kežual znači pantalone i ispeglana košulja.

Današnji mladi puno se ležernije nose, pa i na poslu, zato mnoge kompanije prihvataju tu modernu kulturu.

Novo pravilo: Standardi se razlikuju od kompanije do kompanije.

U poređenju s proteklim razdobljem, stvari su znatno ležernije, pa se u taj stil mogu uklopiti i farmerke i lepa karirana košulja ili lanene pantalone sa majicom. Međutim, klonite se pocepanih pantalona.

Staro pravilo: Ruke su položene u krilu, moje dame.

Nekada se očekivalo da žene za vreme obroka drže ruke u krilu, odnosno ispod stola. To se smatralo znakom elegancije, ali i pokornosti, što više nije primenjivo, jer su današnje žene ravnopravni partneri u bilo kom razgovoru ili poslu.

Novo pravilo: Ruke svih treba da budu na vrhu stola (ne laktovi, samo ruke).

Staro pravilo: Venčanje daleko od kuće se ne smatra "pravim" venčanjem.

Brak usput, odnosno bežanje partnera da se venčaju negde daleko od kuće, na brzinu, nekad se smatralo sramotom, rubnim ponašanjem iz prkosa, ili rezultatom prevelike količine alkohola. Ali, posle velike recesije i to se promenilo.

Novo pravilo: Danas se takav "beg" vidi kao savršeno razumna alternativa tradicionalnom venčanju i često se ohrabruje, prvenstveno iz finansijskih razloga.

Staro pravilo: Na telefonski poziv treba uzvratiti pozivom.

Pre desetak godina smatralo bi se nepristojnim da ne odgovorite na telefonski poziv čim ste u mogućnosti, danas se ljudi često ne javljaju.

Novo pravilo: Iako nije idealno - jer se gubi mogućnost da pojasnite detalje i rizikujete nesporazum - na poziv možete odgovoriti i mejlom.

Ipak, ako znate da je reč o važnom pozivu, dobro je uzvratiti telefonom.

Staro pravilo: Ako nije na društvenim mrežama, nije se dogodilo.

Pre desetak godina pametni telefoni i društveni mediji bili su novi za mnoge ljude, pa je snimanje susreta, obroka, ili nekog događaja dok je u toku, koji ste odmah i objavili, bilo čak i simpatično.

Novo pravilo: Nikad ne bismo trebali koristiti telefon za stolom za razgovor, slanje poruka, ažuriranje društvenih medija ili uopšte za surfovanje.

I uvek prvo pitajte za pristanak pre nego što objavite ili označite prijatelja u nekoj objavi.

Staro pravilo: Uvek morate da koristite prefiks kad se obraćate nadređenom.

Iako je Amerika tradicionalno manje formalna oko titula, donedavno se smatralo dobrim načinom obraćanja ljudima uz korištenje titule "gospođa", odnosno "gospodin", posebno onima koji su na višem položaju.

Novo pravilo: Opšti kodeksi ponašanja više ne zahtevaju takvu formalnost.

Ipak lep je, verbalni način pokazati ljubaznost i poštovanje prema drugima. Opet, ako neko zatraži da mu se obraćate imenom, uvažite zahtev.

Staro pravilo: Muškarac bi ustao kad žena uđe u sobu.

Tradicionalno, svi bi muškarci ustali kad bi žena ušla u prostoriju, ili trebala da sedne za njihov stoe.To se doživljavalo kao znak poštovanja i viteštva. U poslednjoj deceniji došlo je do velikog kulturnog pomaka u načinu na koji postupamo prema polovima, posebno na poslu.

Novo pravilo: U redu je ostati na mestu i pozdraviti ženu isto kao da je muškarac.

Danas mnoge žene žele da na njih gledaju kao na jednake, a ne samo kao na žene.

Staro pravilo: Svetle boje i cvetni dezeni nisu za zimu.

Mnogi modni stručnjaci još uvek savetuju da pre zime priđemo na tamnije boje i prikrivene dezene.

Novo pravilo: Sve dok je vaša odeća prikladna vremenskim prilikama, nosite sve boje i dezene koji vam se sviđaju.

Tkanina je jedina stvar koju treba menjati, a ne boja.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bonton

Post Postao/la Fatih »

Slabo zanimanje za bonton... Nekad se to gledalo "napamet nauciti".
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bonton

Post Postao/la Iskra »

Meni se sviđaju stara pravila. Da ne ustane kad dolazim na mjesto sastanka meni bi bilo kao da mu je svejedno jesam li došla.ili ne.
2
2 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Bonton

Post Postao/la Dina »

Imam negdje knjigu "Šaljivi bonton", ili je sličan naziv... Ilustrovana, interesantna,, duhovita i korisna :tada
Pisana je kao za djecu, ali dotiče se pravila koje mnogi odrasli ne znaju...


Edit, našla, fulala sam naslov skroz :oo
"Bonton bez dlake na jeziku"
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Insomnia
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 222
Postovi: 254
Pridružen/a: 29 jul 2020, 18:52

Re: Bonton

Post Postao/la Insomnia »

Sta kaze rodno neutralno. Sorose, Sorose korona ti kosti pojela.
Ona autorica Hari Portira se nasali sa “osobama koje imaju menatruaciju” pa je pojedose.
Nema, tacno nama treba neka globalna katastrofa pa da se lijepo resetujemo na fabricke postavke i nastavimo sa nekih sto godina blagostanja
1
1 slika
Zadnja izmjena: Insomnia, dana/u 31 jul 2020, 22:57, ukupno mijenjano 1 put.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Bonton

Post Postao/la laga-nini »

..ja sam stara škola a ova emancipacija uništila puno toga dobrog..
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bonton

Post Postao/la storm »

Ne zanimaju me ti noviteti...ali mnogi hoće furati to neko pomodarstvo, i kroz to...
Slično kao i kod mode...nositi će ono što im uopće ne pristaje, ali je trendy..
U redu je uklopiti neke stvari, jer vremena se mijenjaju, ali svaku glupost prihvatiti, jok...
ipak old school rulz :oo
1
1 slika
Spinerka
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 590
Postovi: 894
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:13

Re: Bonton

Post Postao/la Spinerka »

laga-nini je napisao/la: 31 jul 2020, 22:55 ..ja sam stara škola a ova emancipacija uništila puno toga dobrog..
.. kao, sta?
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Bonton

Post Postao/la laga-nini »

pa staru školu..
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bonton

Post Postao/la Iskra »

Dina je napisao/la: 31 jul 2020, 22:27 Imam negdje knjigu "Šaljivi bonton", ili je sličan naziv... Ilustrovana, interesantna,, duhovita i korisna :tada
Pisana je kao za djecu, ali dotiče se pravila koje mnogi odrasli ne znaju...


Edit, našla, fulala sam naslov skroz :oo
"Bonton bez dlake na jeziku"


Daj nam.poneku zanimljivost.
0
respo
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 268
Postovi: 786
Pridružen/a: 28 jul 2020, 22:52

Re: Bonton

Post Postao/la respo »

daj ba kakva kurtoazija na temi ispade kao da je monakoforum
pa 3% nepismenih u bosni a kamoli da znaju bonton ni stari ni novi
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Bonton

Post Postao/la Hannibal »

ja sam mafijas staroga kova
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Bonton

Post Postao/la Miss Y. »

Hannibal je napisao/la: 03 aug 2020, 12:46 ja sam mafijas staroga kova
Ne govori to novoj koni jer : ostat ćes večiti momaaakkk , sve zbog nje, sve zbog nje :pjeva
2
1 slika 1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Bonton

Post Postao/la laga-nini »

hani bečka škol bosanski smjer... :cool
1
1 slika
Spinerka
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 590
Postovi: 894
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:13

Re: Bonton

Post Postao/la Spinerka »

:DDD
..sta si u njemu vidio -bosanski..
2
2 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Bonton

Post Postao/la laga-nini »

:ha a da u pravu je za ono mafija/sandžak)..
0
Spinerka
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 590
Postovi: 894
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:13

Re: Bonton

Post Postao/la Spinerka »

to je -momak - koji obecava.. :kez
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Društvo”