Starenje

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Starenje

Post Postao/la Socrates »

Podsjeti me ova tema (ili, zapravo, tok teme) na članak koji je proizveo najveću "svađu" (ili diskusiju) na jednom predavanju kad sam išao na fakultet.

Postoji li "dužnost da se umre"? Autor članka "Duty to Die" je John Hardwig, profesor filozofije u Tenesiju. Pritom, on nije mislio na neku herojsku smrt, na patriotsku dužnost, i slično. Nego na dužnost da umreš kad tvoje življenje predstavlja veliku teškoću, emotivnu, fizičku i financijsku, za sve oko tebe, i pogotovo tvoju porodicu.

On je argumentirao da pod izvjesnim okolnostima postoji dužnost čovjeka da umre. On sam priznaje da možda ni on neće biti dovoljno hrabar da ispuni tu dužnost.
I can readily imagine that, through cowardice, rationalisation, or failure of resolve, I will fail in this obligation to protect my loved ones. If so, I think I would need to be excused or forgiven for what I did.
Ali, ne odustaje od svoje teze da postoji "dužnost da se umre" pod izvjesnim okolnostima.
It is one of the tragedies of our lives that someone who wants very much to live can nevertheless have a duty to die.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Starenje

Post Postao/la Iskra »

Bolesti starije životne dobi

Alzheimerova bolest i druge demencije

Dekubitus

Ozljeda kože nastala uslijed dugotrajnog pritiska

Benigno uvećanje ( hiperplazija) prostate

Zamućenje leće oka koje smanjuje vid

Kronična limfocitna leukemija

Bolest bijelih krvnih stanica

Šećerna bolest (tip 2)

Glaukom

Monoklonske gamapatije


Osteoartritis

Osteoporoza


Parkinsonova

Rak prostate

Karcinom prostate u muškaraca

Herpes zoster

Osip na koži i dugotrajnu bol uzrokuje virus

Moždani udar

Inkontinencija mokraće


Ako nemate par ovih bolesti, niste stari :missy
0
Avatar
Zara
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 6946
Postovi: 3585
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:08

Re: Starenje

Post Postao/la Zara »

Moja majka je 35.godište i u zadnje vrijeme joj se stanje sa demencijom baš pogoršalo, naročito nakon moždanog. Prije par dana joj govorim majka hajmo praviti uštipke, a ona kaže "kako ćemo kad ih nisam nikad pravila"

Njeni uštipci su najbolji na svijetu i nikad ih niko neće moći zamijeniti :srce
5
4 slika 1 slika
Shoot for the moon! Even if you miss, you'll land among the stars.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Starenje

Post Postao/la Iskra »

Zara je napisao/la: 22 nov 2021, 22:33 Moja majka je 35.godište i u zadnje vrijeme joj se stanje sa demencijom baš pogoršalo, naročito nakon moždanog. Prije par dana joj govorim majka hajmo praviti uštipke, a ona kaže "kako ćemo kad ih nisam nikad pravila"

Njeni uštipci su najbolji na svijetu i nikad ih niko neće moći zamijeniti :srce


Dusa draga :srce
0
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Starenje

Post Postao/la Nice try »

Socrates je napisao/la: 22 nov 2021, 19:22 Podsjeti me ova tema (ili, zapravo, tok teme) na članak koji je proizveo najveću "svađu" (ili diskusiju) na jednom predavanju kad sam išao na fakultet.

Postoji li "dužnost da se umre"? Autor članka "Duty to Die" je John Hardwig, profesor filozofije u Tenesiju. Pritom, on nije mislio na neku herojsku smrt, na patriotsku dužnost, i slično. Nego na dužnost da umreš kad tvoje življenje predstavlja veliku teškoću, emotivnu, fizičku i financijsku, za sve oko tebe, i pogotovo tvoju porodicu.

On je argumentirao da pod izvjesnim okolnostima postoji dužnost čovjeka da umre. On sam priznaje da možda ni on neće biti dovoljno hrabar da ispuni tu dužnost.
I can readily imagine that, through cowardice, rationalisation, or failure of resolve, I will fail in this obligation to protect my loved ones. If so, I think I would need to be excused or forgiven for what I did.
Ali, ne odustaje od svoje teze da postoji "dužnost da se umre" pod izvjesnim okolnostima.
It is one of the tragedies of our lives that someone who wants very much to live can nevertheless have a duty to die.
Kad se dese takve okolnosti, da postaneš samo teret sebi i onima oko sebe, vjerujem da i nije potrebno mnogo hrabrosti za smrt... samo, kako se kod nas kaže, ne može živ pod zemlju.
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Starenje

Post Postao/la Heidi »

Jedino mi umiranje jos ima smisla.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Starenje

Post Postao/la Mehaning »

Heidi je napisao/la: 23 nov 2021, 09:28 Jedino mi umiranje jos ima smisla.
:ccc
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Starenje

Post Postao/la Iskra »

Autoeutanazija :ovaj
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Starenje

Post Postao/la Heidi »

Mehaning je napisao/la: 23 nov 2021, 09:43
Heidi je napisao/la: 23 nov 2021, 09:28 Jedino mi umiranje jos ima smisla.
:ccc


Takva razmisljanja mi dolaze dok posmatram druge ljude. Uglavnom starije koji se muce, a i prije toga su imali prilicno tezak zivot. Nikad kraja, pa ni pred smrt da se odmoris, pocinju tegobe i raspadanje. Doduse, kad se preselis, mores citavu vjecnost odmarati.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Starenje

Post Postao/la Heidi »

O svojoj starosti razmisljam pozitivno.
Vjerujem da cu biti cool bakica. Zabavljat cu cijeli staracki dom i sakrivati muskarcima papuce.

Samo da me zdravlje dugo posluzi, ima jointa i dobrih drugara. :ganja
Ako nesto krene nizbrdo, onda je besmisleno.
2
2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Starenje

Post Postao/la Mehaning »

Heidi je napisao/la: 23 nov 2021, 10:26
Mehaning je napisao/la: 23 nov 2021, 09:43

:ccc


Takva razmisljanja mi dolaze dok posmatram druge ljude. Uglavnom starije koji se muce, a i prije toga su imali prilicno tezak zivot. Nikad kraja, pa ni pred smrt da se odmoris, pocinju tegobe i raspadanje. Doduse, kad se preselis, mores citavu vjecnost odmarati.
Prije par dana su me zvali, ako se želim dopunsko osigurati za opciju "Best doctors"... :meha2

To ti dođe da kad oboliš, oni te šalju po Evropi, da te mrcvare razni doktori, koje smatraju kao najbolje... :face

Moje prvo pitanje je bilo, ako pokrivaju eutanaziju. Pošto je ne pokrivaju, naravno nije me zanimalo ni osiguranje... :meha1

Najbolje da ako obolim, još me mrcvare po cijeloj Europi, nebi li pridobio neku kilavu godinu života... :face

Nije to za mene. Volim živjeti, ali želim i sam do zahoda... :meha2
2
2 slika
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Starenje

Post Postao/la Bella_ »

Heidi je napisao/la: 23 nov 2021, 10:30 O svojoj starosti razmisljam pozitivno.
Vjerujem da cu biti cool bakica. Zabavljat cu cijeli staracki dom i sakrivati muskarcima papuce.

Samo da me zdravlje dugo posluzi, ima jointa i dobrih drugara. :ganja
Ako nesto krene nizbrdo, onda je besmisleno.
Ti si cool sada a vjerujem da ćeš biti i kad budeš bakica, kao sto sama kažeš cool bakica :ok
1
1 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Starenje

Post Postao/la Heidi »

Mehaning je napisao/la: 23 nov 2021, 10:46
Heidi je napisao/la: 23 nov 2021, 10:26



Takva razmisljanja mi dolaze dok posmatram druge ljude. Uglavnom starije koji se muce, a i prije toga su imali prilicno tezak zivot. Nikad kraja, pa ni pred smrt da se odmoris, pocinju tegobe i raspadanje. Doduse, kad se preselis, mores citavu vjecnost odmarati.
Prije par dana su me zvali, ako se želim dopunsko osigurati za opciju "Best doctors"... :meha2

To ti dođe da kad oboliš, oni te šalju po Evropi, da te mrcvare razni doktori, koje smatraju kao najbolje... :face

Moje prvo pitanje je bilo, ako pokrivaju eutanaziju. Pošto je ne pokrivaju, naravno nije me zanimalo ni osiguranje... :meha1

Najbolje da ako obolim, još me mrcvare po cijeloj Europi, nebi li pridobio neku kilavu godinu života... :face

Nije to za mene. Volim živjeti, ali želim i sam do zahoda... :meha2

Pa da, upravo o tome i pisem. Besmisleno mrcvarenje u svakom obliku.
Ali razumijem i kad se covjek hvata za slamku.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Starenje

Post Postao/la Heidi »

Bella_ je napisao/la: 23 nov 2021, 10:47
Heidi je napisao/la: 23 nov 2021, 10:30 O svojoj starosti razmisljam pozitivno.
Vjerujem da cu biti cool bakica. Zabavljat cu cijeli staracki dom i sakrivati muskarcima papuce.

Samo da me zdravlje dugo posluzi, ima jointa i dobrih drugara. :ganja
Ako nesto krene nizbrdo, onda je besmisleno.
Ti si cool sada a vjerujem da ćeš biti i kad budeš bakica, kao sto sama kažeš cool bakica :ok
Bakica cije ce price voljeti slusati ljudi od 7 do 77. :valja

Jednom, ja, 2007....:djed :heidi2 :D
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Starenje

Post Postao/la Iskra »

Biti star ne znači nužno i biti bolestan. Zato zdravlje cuvajte sada.
3
3 slika
Odgovori

Natrag na “Društvo”