Starenje

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Starenje

Post Postao/la lejlamo »

...nedavno sam, na dan starih i iznemoglih osoba, napisala da je lijepo sjetiti se tih ljudi, makar koju voćku odnijeti i to....
neki od komentara su bili, na fazon....ma, nemoj me sad' da i o tome razmišljam...

razmišljate li o starosti, svojoj? tuđoj?

postaju li starije osobe društveno nevidljive, smetala kojih se što prije svi žele riješiti?

šta mislite, a naravno da je sve individualno, ali onako....uopšteno, kada ljudi počnu obraćati pažnju na starenje? kada im roditelji dođu u fazu da se jednostavno mora primijetiti da su ostarili? ili...kada na sebi primijete znakove?
ima li straha?

zarade plastičnih hirurga, salona ljepote, kozmetičkih kuća... pokazuju da ljudi žele usporiti znakove starenja.
je li to samo fizički ili je manifestacija psihološke pozadine i skrivene nelagode od spoznaje da se stari?

znamo da dosta zemalja zagovara i obraća pažnju na vitalno starenje...
razmišljate li o tome ili mislite da je daleko, ili da nema poente o tome misliti?

Ima li razlike između muškog i ženskog starenja?

eto, tema se može sagledati sa nekoliko aspekata, pa ako želite koju riječ otipkati......bujrum :lejla
5
5 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Starenje

Post Postao/la Ramzess »

Uopce ne mislim o tome jer sam odlucio da ne starim, nek stari ko to zeli ... :zbunj
2
2 slika
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Starenje

Post Postao/la Moonlight »

Baš sam sa tatom razgovarala neki dan na tu temu. Otvorio se Centar za zdravo starenje tu u ulici. Pitam ga ide li, kaze ma ne, svi idu u neku kafanu u blizini :palm
Kod nas je to još neshvatljivo, ali svakako je potrebno. Ljudi nisu svjesni procesa koji im se dešavaju starenjem. I uz malo brige, može se značajno popraviti njihovo fizičko i psihičko zdravlje.
Žene još teže kroz to prolaze zbog menopauze, a kod nas im niko na to ne ukazuje, ne pruza terapiju i informacije koje su potrebne.
3
2 slika 1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Starenje

Post Postao/la Atomic »

Djeca su mi pocela govorit merhaba,to je jedan od simptoma starenja 😀
Ne bih volio ostariti,slab,iznemogao,nesposoban za rad i jos na to sam,bez djece ili unucadi.To bi za psihu bilo pogubno,radovao bih se smrti svaki dan.
4
1 slika 2 slika 1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Starenje

Post Postao/la Ramzess »

Moonlight je napisao/la: 03 nov 2020, 10:04 Baš sam sa tatom razgovarala neki dan na tu temu. Otvorio se Centar za zdravo starenje tu u ulici. Pitam ga ide li, kaze ma ne, svi idu u neku kafanu u blizini :palm
Kod nas je to još neshvatljivo, ali svakako je potrebno. Ljudi nisu svjesni procesa koji im se dešavaju starenjem. I uz malo brige, može se značajno popraviti njihovo fizičko i psihičko zdravlje.
Žene još teže kroz to prolaze zbog menopauze, a kod nas im niko na to ne ukazuje, ne pruza terapiju i informacije koje su potrebne.
Mislim koma mi ovo za kafanu ... :haha :haha :haha

Tako i moj stari, jos bolestan, ne bi smio kap popit ali ne's ti njemu oduzet njegovo drustvo ... :face
Govorio sam ja njemu - stari, moras se kretat, vjezbat ... on i u ribu kad ode to je lezaljka, zavali se, umoci glistu u vodu i okaci zvonce i spava zvonilo - ne zvonilo ... :face
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Starenje

Post Postao/la Moonlight »

Ma i ja sam se smijala. Doduše tata nije taj tip, rijetko nešto i popije, ne hoda po kafanama. Već pitao ovog komšiju koji vodi udruženje penzionera pa mu ovaj rekao.
A članarina je simbolična, 5 KM. Tu imaju kao kafu, čajeve i to ona neograničeno. Ne znam on ni šta ima sve, morat ću otići da provjerim. Vjerujem da imaju druženja, treninge, neka predavanja na njima korisne teme, izlete....Bar ja to nekako tako zamišljam.
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Starenje

Post Postao/la Hannibal »

ja sam cuo da dovode mlade zene u ta udruzenja
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Starenje

Post Postao/la Dina »

Hahaaa, moj otac je sušta suprotnost... Ne pije, ne puši. Od ranih tridesetih ima problema sa srcem, ali mislim baš zbog zdravog načina života, super se drži... On ne zna sjediti u kući, kafani, uvijek je u pokretu...
I plus redovno vježba :face
Mislim da mu brat zavidi na stomačnim mišićima :crni

I ja planiram tako :haya
Samo opuštenije, dio vremena potrošiću i na internetu... Počeću postepeno čim napunim 40 :fiju
3
1 slika 1 slika 1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Starenje

Post Postao/la lejlamo »

slavenka drakulić je napisala simpatičnu knjižicu koja obrađuje ovu temu...
to je zapravo zbirka priča na temu starenja...uglavnom ženskog...
ona kaže da se kroz književnu literaturu nije često susretala sa piscima koji su pisali o starosti...gotovo nikako....i imala je potrebu nešto napisati.

i ja sam se zapitala koju sam knjigu pročitala o tome....nemam pojma.

je li starost na neki način tabu tema?

ima jedan opis u toj slavenkinoj knjizi u kojem kaže, parafraziram, kako se jednu noć, u svojoj šezdesetoj godini skinula ispred muža koji je ležao, a on joj je rekao kako je debela i ostarila....

to je valjda bio trenutak potvrde da je stara....gotovooo...
ona opisuje i kako vremenom postaješ nevidljiv suprotnom spolu na način koji te pogodi...a kao da se sve to odjednom dogodi...

možda se to događa upravo zato što nismo pripremljeni, nismo informisani....kakva sve starost može biti, šta uraditi da poboljšamo svoj boravak u tom dobu....

da nas ne iznenadi.jer, eto, događa se to ljudima iako svi znamo da neizbježno starimo.
0
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Starenje

Post Postao/la pink floydd »

Znate kad izbace onu listu šaljivog karaktera, 14 znakova da ste ostarili. Prilično su tačne i ja ih mogu primijeniti na sebe.

Tako recimo ja sad izbjegavam kafiće sa glasnom muzikom, pa često zaboravim nečije ime, TV ne mogu gledati više od 10 min odma sam zahrčao....nekad sam se tome smijao a to su stvarno pokazatelji da starimo i fizički i psihički.

Često mi se otme i ona rečenica "joj ova djeca današnja...", pa im zamjerim na muzici, na ponašanju i manirima kao da ja eto nisam bio divljak kad me pubertet stigao.

Šta ja znam, nisu to neke godine ali 30 je otprilike taj prag između obješenjaka i ozbiljnog čovjeka. Neki ga nikad ne pređu u kontekstu ovih epiteta, ali opet je sve to individualno kako lejla reče.

Nisam ni razmišljao o starenju dok nisi ovu temu otvorila, eto :zbrk
3
2 slika 1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Starenje

Post Postao/la Hannibal »

Dina je napisao/la: 03 nov 2020, 10:32 Hahaaa, moj otac je sušta suprotnost... Ne pije, ne puši. Od ranih tridesetih ima problema sa srcem, ali mislim baš zbog zdravog načina života, super se drži... On ne zna sjediti u kući, kafani, uvijek je u pokretu...
I plus redovno vježba :face
Mislim da mu brat zavidi na stomačnim mišićima :crni

I ja planiram tako :haya
Samo opuštenije, dio vremena potrošiću i na internetu... Počeću postepeno čim napunim 40 :fiju
haha svi pocinju od sutra, samo dina kad napuni 40
3
3 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15023
Postovi: 9436
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Starenje

Post Postao/la Polaris »

Atomic je napisao/la: 03 nov 2020, 10:05 Djeca su mi pocela govorit merhaba,to je jedan od simptoma starenja 😀
Ne bih volio ostariti,slab,iznemogao,nesposoban za rad i jos na to sam,bez djece ili unucadi.To bi za psihu bilo pogubno,radovao bih se smrti svaki dan.
Mene u komsiluku djeca zovu teta 🙈
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Starenje

Post Postao/la storm »

Fizičko je starenje normalna stvar, i to treba prihvatiti... Možeš učiniti dosta toga, kretanjem, hranom, navikama, brigom uopće za zdravlje, ali rodni list nećeš promijeniti...
Ja mogu zahvaliti genetici, pa djelujem nešto mlađi, ali i do onoga gore nabrojanog je nešto... Brat je recimo devet godina mlađi, ali ima preko 100 kila... I često nas pitaju, koji je sad stariji :D
Ali bitnija je mentalna starost... Gledam mlade ljude, dosta mlađi od mene, stari u duši, zakuco i ne mrda... E to je u našim rukama, tu ne dam pardona...
Penziju ne čekam, da dignem onda sve 4 u zrak, nego će se jedino promijeniti, da ću raditi ono što volim više, a manje ono ostalo...
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Starenje

Post Postao/la Mehaning »

Dječurlija pametuje o starenju... :ovaj

Zanimljivo... :ovaj
3
3 slika
Avatar
Jimmy McNulty
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 489
Postovi: 273
Pridružen/a: 28 okt 2020, 21:37

Re: Starenje

Post Postao/la Jimmy McNulty »

Recite gdje treba potpisat da se sutra probudim sa 82 i sa rakom u terminalnoj fazi.

Život je precijenjen.

Prije par godina ocu od drugarice dijagnostikovan rak. Čovjek odmah kategorički odbio sve, neću da se liječim, hoću da preživim u miru ostatak života. Tad mi djelovao kao budala. Sad mi djeluje kao pametan insan.
0
I expect nothing and I'm still let down.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Starenje

Post Postao/la storm »

Jimmy McNulty je napisao/la: 03 nov 2020, 13:58 Recite gdje treba potpisat da se sutra probudim sa 82 i sa rakom u terminalnoj fazi.

Život je precijenjen.

Prije par godina ocu od drugarice dijagnostikovan rak. Čovjek odmah kategorički odbio sve, neću da se liječim, hoću da preživim u miru ostatak života. Tad mi djelovao kao budala. Sad mi djeluje kao pametan insan.
Pa sa 82, to i nije nešto posebno...
Rak sporo napreduje, većina bi teško podnijela kemo terapiju...
Tako da je "ništa ne dirati" jako česta odluka... Znam osobno jedan slučaj, i čuo za neke... I pozive još solidno.
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Starenje

Post Postao/la Hannibal »

Jimmy McNulty je napisao/la: 03 nov 2020, 13:58 Recite gdje treba potpisat da se sutra probudim sa 82 i sa rakom u terminalnoj fazi.

Život je precijenjen.

Prije par godina ocu od drugarice dijagnostikovan rak. Čovjek odmah kategorički odbio sve, neću da se liječim, hoću da preživim u miru ostatak života. Tad mi djelovao kao budala. Sad mi djeluje kao pametan insan.
za kolko je umro
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Odgovori

Natrag na “Društvo”