Europa i Islam

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Mehaning »

Iskra je napisao/la: 29 nov 2020, 12:10
Mehaning je napisao/la: 29 nov 2020, 11:48
Europa je naravno kriva za sve... :ccc


Kaze meni @storm da ja necu imati problema u Sloveniji jer nosim dva prezimena, i bosansko.i arapsko. Za svaki slucaj ja sam se odvazila i to isto.pitanje postavila covjeku koji je clan slovenske akademine nauke( ili kako se to vec zove), cisto ono da znam sta me ceka tamo. Dobila.sam.odgovor da u okrezenju u kojem cu raditi sasvim.sigurno necu nailaziti na predrasude ili probleme radi toga, ali da bih u svakodnevnom zivotu mogla biti suocena sa "neuobicajenim pogleduma" koji se sasvim sigurno nece temeljiti na netrpeljivosti vec cisto radi egzotike mog prezimena. Za sad, ja tom covjeku vjerujem . Ali sasvim sigurno, ako bih ikada ali i najmanje osjetila neko sikaniranje ili slicno....ma zdravo Slovenia!

Ja sam.ljekar i Slovenija treba mene , a ja mogu da biram , ona ne.
Ako ne očekuješ, da će se svi prilagođavati tebi (vjerujem da ne), onda ne vjerujem, da ćeš imati problema... :ovaj
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Iskra »

Mehaning je napisao/la: 29 nov 2020, 12:25
Iskra je napisao/la: 29 nov 2020, 12:10



Kaze meni @storm da ja necu imati problema u Sloveniji jer nosim dva prezimena, i bosansko.i arapsko. Za svaki slucaj ja sam se odvazila i to isto.pitanje postavila covjeku koji je clan slovenske akademine nauke( ili kako se to vec zove), cisto ono da znam sta me ceka tamo. Dobila.sam.odgovor da u okrezenju u kojem cu raditi sasvim.sigurno necu nailaziti na predrasude ili probleme radi toga, ali da bih u svakodnevnom zivotu mogla biti suocena sa "neuobicajenim pogleduma" koji se sasvim sigurno nece temeljiti na netrpeljivosti vec cisto radi egzotike mog prezimena. Za sad, ja tom covjeku vjerujem . Ali sasvim sigurno, ako bih ikada ali i najmanje osjetila neko sikaniranje ili slicno....ma zdravo Slovenia!

Ja sam.ljekar i Slovenija treba mene , a ja mogu da biram , ona ne.
Ako ne očekuješ, da će se svi prilagođavati tebi (vjerujem da ne), onda ne vjerujem, da ćeš imati problema... :ovaj
Zasto bi se iko prilagodjvao meni? Pa to je tako glupo ocekivati. I u vlastitoj zemlji bih se svakako ja prilagodjavala okolini i radnom okruzenju i to je po meni pitanje ozbiljnosti pristupa poslu kao i mojoj licnoj profesionalnosti. Ali ako neko ocekuje da s ponosom necu reko ko sam sta sam i odakle sam, ako me neko.pita, onda se taj neko jako vara.

Primjer...kad sam trazila gdje bi mi najbolje bilo specijalizirati, ( o svom trosku naravno kao sto cu i u Sloveniji, dakle ni jedan euro na mene potrositi nece vasi porezni obveznici), imala sam.ponudu i iz Austrije. Veleucilisna kardioloska klinika Bec. Oni su poslali papir u kojem izmedju ostalog stoji, da su po tom nekom njihovom zakonu, meni kao.potencijalnij uposlenici , zagarantovana sva vjerska prava kao i pravo na upraznjavanje praznika koje slavim.

To sto sam se idlucila.za Sloveniju bilo je samo jer sam dosla.do nekih informavija iz prve ruke.od strane osobe koja je odbila specijalizaciju u Ljubljani , pa je znala sve kako to ide, i pokajala se. I radi blizine Bosni, radi nane i dede.
Storm.je dosao tek.poslije toga.

Ako sam.ja spremna ( bas kao i ovi visokoobrazovani migranti koji su odavno nasli svoje mjesto kao radnici u eu), raditi odgovorno, predano i dati od sebe 100%, na obostranu korist i meni i poslodavcu, onda ne vidim razliga zasto taj poslodavac ne bi meni ukazao respekt i uvazavanje , bas kao i ja njemu.
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Mehaning »

Iskra je napisao/la: 29 nov 2020, 12:35
Mehaning je napisao/la: 29 nov 2020, 12:25

Ako ne očekuješ, da će se svi prilagođavati tebi (vjerujem da ne), onda ne vjerujem, da ćeš imati problema... :ovaj
Zasto bi se iko prilagodjvao meni? Pa to je tako glupo ocekivati. I u vlastitoj zemlji bih se svakako ja prilagodjavala okolini i radnom okruzenju i to je po meni pitanje ozbiljnosti pristupa poslu kao i mojoj licnoj profesionalnosti. Ali ako neko ocekuje da s ponosom necu reko ko sam sta sam i odakle sam, ako me neko.pita, onda se taj neko jako vara.

Primjer...kad sam trazila gdje bi mi najbolje bilo specijalizirati, ( o svom trosku naravno kao sto cu i u Sloveniji, dakle ni jedan euro na mene potrositi nece vasi porezni obveznici), imala sam.ponudu i iz Austrije. Veleucilisna kardioloska klinika Bec. Oni su poslali papir u kojem izmedju ostalog stoji, da su po tom nekom njihovom zakonu, meni kao.potencijalnij uposlenici , zagarantovana sva vjerska prava kao i pravo na upraznjavanje praznika koje slavim.

To sto sam se idlucila.za Sloveniju bilo je samo jer sam dosla.do nekih informavija iz prve ruke.od strane osobe koja je odbila specijalizaciju u Ljubljani , pa je znala sve kako to ide, i pokajala se. I radi blizine Bosni, radi nane i dede.
Storm.je dosao tek.poslije toga.

Ako sam.ja spremna ( bas kao i ovi visokoobrazovani migranti koji su odavno nasli svoje mjesto kao radnici u eu), raditi odgovorno, predano i dati od sebe 100%, na obostranu korist i meni i poslodavcu, onda ne vidim razliga zasto taj poslodavac ne bi meni ukazao respekt i uvazavanje , bas kao i ja njemu.
Koliko sam te do sada uspjeo skužiti, sa tobom če biti manje problema, nego sa puno autoktonih Slovenaca... :ovaj

Znam Alžirca, koji radi kao inženjer strojarstva u Njemačkoj. Divna osoba... :ovaj

Jednom smo mu u našoj radioni dali karton na pod i makli se, da je miru odmolio... :ovaj

A ninđe, koje hodajući u koloni Viču, kako su sve nepokrivene žene kurve, samo bi skrenuo do željezničke stanice i besplatno vozio doma... :malagani
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Iskra »

Mehaning je napisao/la: 29 nov 2020, 12:55
Iskra je napisao/la: 29 nov 2020, 12:35

Zasto bi se iko prilagodjvao meni? Pa to je tako glupo ocekivati. I u vlastitoj zemlji bih se svakako ja prilagodjavala okolini i radnom okruzenju i to je po meni pitanje ozbiljnosti pristupa poslu kao i mojoj licnoj profesionalnosti. Ali ako neko ocekuje da s ponosom necu reko ko sam sta sam i odakle sam, ako me neko.pita, onda se taj neko jako vara.

Primjer...kad sam trazila gdje bi mi najbolje bilo specijalizirati, ( o svom trosku naravno kao sto cu i u Sloveniji, dakle ni jedan euro na mene potrositi nece vasi porezni obveznici), imala sam.ponudu i iz Austrije. Veleucilisna kardioloska klinika Bec. Oni su poslali papir u kojem izmedju ostalog stoji, da su po tom nekom njihovom zakonu, meni kao.potencijalnij uposlenici , zagarantovana sva vjerska prava kao i pravo na upraznjavanje praznika koje slavim.

To sto sam se idlucila.za Sloveniju bilo je samo jer sam dosla.do nekih informavija iz prve ruke.od strane osobe koja je odbila specijalizaciju u Ljubljani , pa je znala sve kako to ide, i pokajala se. I radi blizine Bosni, radi nane i dede.
Storm.je dosao tek.poslije toga.

Ako sam.ja spremna ( bas kao i ovi visokoobrazovani migranti koji su odavno nasli svoje mjesto kao radnici u eu), raditi odgovorno, predano i dati od sebe 100%, na obostranu korist i meni i poslodavcu, onda ne vidim razliga zasto taj poslodavac ne bi meni ukazao respekt i uvazavanje , bas kao i ja njemu.
Koliko sam te do sada uspjeo skužiti, sa tobom če biti manje problema, nego sa puno autoktonih Slovenaca... :ovaj

Znam Alžirca, koji radi kao inženjer strojarstva u Njemačkoj. Divna osoba... :ovaj

Jednom smo mu u našoj radioni dali karton na pod i makli se, da je miru odmolio... :ovaj

A ninđe, koje hodajući u koloni Viču, kako su sve nepokrivene žene kurve, samo bi skrenuo do željezničke stanice i besplatno vozio doma... :malagani


Ma.takvih radikala o kojima govoris je jako malo cak i tamo.odakle.dolaze, i na njih se ni tamo ne gleda sa simpatijama.
Radikalizam je po meni, svojstven neobrazovanom i nesamosvjesnom covjeku, radikalizam Islam osudjuje. Islam.je vjera razumjevanja, blagosti i postovanja svih ljudi svijeta. Samo sto svugdje pa i u Islamu ima zlonamjernih ljudi koji su zbog vlastite dobrobiti spremni na svasta.

P.s. nisam ja bolan pokrivena :D
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Mehaning »

Iskra je napisao/la: 29 nov 2020, 12:59
Mehaning je napisao/la: 29 nov 2020, 12:55

Koliko sam te do sada uspjeo skužiti, sa tobom če biti manje problema, nego sa puno autoktonih Slovenaca... :ovaj

Znam Alžirca, koji radi kao inženjer strojarstva u Njemačkoj. Divna osoba... :ovaj

Jednom smo mu u našoj radioni dali karton na pod i makli se, da je miru odmolio... :ovaj

A ninđe, koje hodajući u koloni Viču, kako su sve nepokrivene žene kurve, samo bi skrenuo do željezničke stanice i besplatno vozio doma... :malagani


Ma.takvih radikala o kojima govoris je jako malo cak i tamo.odakle.dolaze, i na njih se ni tamo ne gleda sa simpatijama.
Radikalizam je po meni, svojstven neobrazovanom i nesamosvjesnom covjeku, radikalizam Islam osudjuje. Islam.je vjera razumjevanja, blagosti i postovanja svih ljudi svijeta. Samo sto svugdje pa i u Islamu ima zlonamjernih ljudi koji su zbog vlastite dobrobiti spremni na svasta.

P.s. nisam ja bolan pokrivena :D
Da I jesi, to bi bio tvoj problem i ne moj... :ovaj

Jako mi fali kritika ekstremista od strane normalnih Muslimana... :ovaj

Kad bi netko u moje ime gazio ljude i mahao mačetom, ja bi se jako pobunio... :meha2

I ne samo nekom pustom deklaracijom... :meha1
2
1 slika 1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Europa i Islam

Post Postao/la laga-nini »

..je propast će SLO bez tebe il bez mehe il bilo koga eto kako imas pogrešan stav..
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Europa i Islam

Post Postao/la Iskra »

laga-nini je napisao/la: 29 nov 2020, 13:13 ..je propast će SLO bez tebe il bez mehe il bilo koga eto kako imas pogrešan stav..

Normalno da nece propasti, ali ja necu nikada dozvoliti da me neko sikanira, ni po kojem osnovu, Allahu hvala imam mogucnost da takve stvari ne treba da trpim.

Propala.ne propala.kao.sto rekoh ja mogu da biram. :missy
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Europa i Islam

Post Postao/la laga-nini »

..dobro kažeš ti si odabrala sloveniju nije ona tebe..i pristojnop je reć da sam zahvalna što su mi dali šansu neovisno o tome trebaju li oni tebe il ne..to je minimum respektiranja zemlje koja te prihvatila...ako te prihvatila.. :kiss i prihvatit zakone te države a ne one od koje si došla...nije obvezno al bilo bi dobro i običaje...
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Europa i Islam

Post Postao/la Iskra »

laga-nini je napisao/la: 29 nov 2020, 20:13 ..dobro kažeš ti si odabrala sloveniju nije ona tebe..i pristojnop je reć da sam zahvalna što su mi dali šansu neovisno o tome trebaju li oni tebe il ne..to je minimum respektiranja zemlje koja te prihvatila...ako te prihvatila.. :kiss i prihvatit zakone te države a ne one od koje si došla...nije obvezno al bilo bi dobro i običaje...


A gdje si ti procitao da ja kazem.nesto kontra toga? Ili ti je samo cilj da vrijedjas i kintriras. Ne razumijrm.te. malo je reci....plasum se ljudi poput tebe. Sutra da se nadjem.u nevolji ne dao mi Allah negdhe u tvim.kraju, bjezala bih od tebe ko mahnita. Nikad ti se ne bih obratila za pomoc. Nikad.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Europa i Islam

Post Postao/la laga-nini »

Ja sam.ljekar i Slovenija treba mene , a ja mogu da biram , ona ne...
..oš reć da su ovo riči moga pokojnoga ćaće... :tjesi
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Europa i Islam

Post Postao/la Iskra »

laga-nini je napisao/la: 29 nov 2020, 20:26 Ja sam.ljekar i Slovenija treba mene , a ja mogu da biram , ona ne...
..oš reć da su ovo riči moga pokojnoga ćaće... :tjesi


I necu dozvoliti da me jiko sikanira po osnovu mog prezimena, vjere ili svjetonazora .


Tacno. Moje rijeci. Procitaj i ostatak.

Ides na foe. Ne zelim sebi kvariti vrijeme.provedeno ovdje. Svako dobro :cao
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Europa i Islam

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 29 nov 2020, 20:26 Ja sam.ljekar i Slovenija treba mene , a ja mogu da biram , ona ne...
..oš reć da su ovo riči moga pokojnoga ćaće... :tjesi
Sjaši...
Zasigurno će se bolje snaći bilo gdje u svijetu, pa i u Sloveniji, jer je odgojena, za razliku od tebe i tvojih svjetonazora , te predrasuda, koje ne propustiš ni jednu priliku, da iskažeš...
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Europa i Islam

Post Postao/la laga-nini »

..to je u redu vitez triba pomoć djevi.. :ok
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Europa i Islam

Post Postao/la Mehaning »

Iskra je napisao/la: 29 nov 2020, 21:09
laga-nini je napisao/la: 29 nov 2020, 20:26 Ja sam.ljekar i Slovenija treba mene , a ja mogu da biram , ona ne...
..oš reć da su ovo riči moga pokojnoga ćaće... :tjesi


I necu dozvoliti da me jiko sikanira po osnovu mog prezimena, vjere ili svjetonazora .


Tacno. Moje rijeci. Procitaj i ostatak.

Ides na foe. Ne zelim sebi kvariti vrijeme.provedeno ovdje. Svako dobro :cao
Ja isto nemam slovensko prezime, pa me u ovih 57 godina života u Sloveniji nitko živ nije pitao ni o vjeri, ni o poreklu... :ovaj

Barem se ne mogu sjetiti... :ovaj

Mislim da su me jednom pitali u Hrvatskoj nešto od toga. Nije mi bilo važno, pa nisam ni zapamtio... :ovaj

Ako baš nemaš sreče, možeš naletiti na šefa, koji bi te mogao šikanirati, ali više zbog problema, koje sam i ma u glavi, nego radi tebe... :meha2

Koliko mogu ja primijetiti, a vjerujem, da to može i Storm potvrditi, Bosanci koji rade u Sloveniji, najviše su šikanirani i iskorištavani od svoje brače, koja je u Sloveniju došla par godina prije njih... :meha2

Prošle godine mi je jedna mašina stisnula i dva puta polomila palac na ljevoj ruci. Na urgenci me je oskrbio doktor, koji je jedva nešto pokušavao Slovensko govoriti. Istina, da uz sav moj trud, ali sve smo se dogovorili... :ok
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Europa i Islam

Post Postao/la Iskra »

Mehaning je napisao/la: 08 dec 2020, 10:53
Iskra je napisao/la: 29 nov 2020, 21:09



I necu dozvoliti da me jiko sikanira po osnovu mog prezimena, vjere ili svjetonazora .


Tacno. Moje rijeci. Procitaj i ostatak.

Ides na foe. Ne zelim sebi kvariti vrijeme.provedeno ovdje. Svako dobro :cao
Ja isto nemam slovensko prezime, pa me u ovih 57 godina života u Sloveniji nitko živ nije pitao ni o vjeri, ni o poreklu... :ovaj

Barem se ne mogu sjetiti... :ovaj

Mislim da su me jednom pitali u Hrvatskoj nešto od toga. Nije mi bilo važno, pa nisam ni zapamtio... :ovaj

Ako baš nemaš sreče, možeš naletiti na šefa, koji bi te mogao šikanirati, ali više zbog problema, koje sam i ma u glavi, nego radi tebe... :meha2

Koliko mogu ja primijetiti, a vjerujem, da to može i Storm potvrditi, Bosanci koji rade u Sloveniji, najviše su šikanirani i iskorištavani od svoje brače, koja je u Sloveniju došla par godina prije njih... :meha2

Prošle godine mi je jedna mašina stisnula i dva puta polomila palac na ljevoj ruci. Na urgenci me je oskrbio doktor, koji je jedva nešto pokušavao Slovensko govoriti. Istina, da uz sav moj trud, ali sve smo se dogovorili... :ok
Ja Mehe vjerujem da ljudi normalni, i u svakidasnjoj komunikaciji , daju tj uzvracaju ono sto primaju. Pa tako ne muslim da cu naletjeti na nesto lose, zaista ne. Ja nemam predrasuda ni prema kome, niti uzimam sebi za pravo da ocjrnjujem ljude, svoj stav formiram.prema vlastitom dozivljaju i ljudi i zemlje. Smatram.da je vecina srvari do.mene, ja sam.ta koja treba da se prilagodi i nadje svoj put.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Europa i Islam

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 08 dec 2020, 10:53
Iskra je napisao/la: 29 nov 2020, 21:09



I necu dozvoliti da me jiko sikanira po osnovu mog prezimena, vjere ili svjetonazora .


Tacno. Moje rijeci. Procitaj i ostatak.

Ides na foe. Ne zelim sebi kvariti vrijeme.provedeno ovdje. Svako dobro :cao
Ja isto nemam slovensko prezime, pa me u ovih 57 godina života u Sloveniji nitko živ nije pitao ni o vjeri, ni o poreklu... :ovaj

Barem se ne mogu sjetiti... :ovaj

Mislim da su me jednom pitali u Hrvatskoj nešto od toga. Nije mi bilo važno, pa nisam ni zapamtio... :ovaj

Ako baš nemaš sreče, možeš naletiti na šefa, koji bi te mogao šikanirati, ali više zbog problema, koje sam i ma u glavi, nego radi tebe... :meha2

Koliko mogu ja primijetiti, a vjerujem, da to može i Storm potvrditi, Bosanci koji rade u Sloveniji, najviše su šikanirani i iskorištavani od svoje brače, koja je u Sloveniju došla par godina prije njih... :meha2

Prošle godine mi je jedna mašina stisnula i dva puta polomila palac na ljevoj ruci. Na urgenci me je oskrbio doktor, koji je jedva nešto pokušavao Slovensko govoriti. Istina, da uz sav moj trud, ali sve smo se dogovorili... :ok
I ja bih se složio....svi koji dolaze iz Bosne ovamo...najviše se trebaju paziti "svojih"
Pogotovo onih, nedavno pridošlih...
A Slovenci....ni zatvoreno, ni otvoreno društvo, neki prosjek...ali vjerojatno zbog juge, nitko se ne čudi, i čudno gleda prezime na ić, te neko neslovensko ime, jer su generacije i generacije sad već tu.
0
Odgovori

Natrag na “Društvo”