Psovke

Funkcioniranje društva, navike, kultura ophodjenja, pa i deviacije...
Moderator: Heidi
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Psovke

Post Postao/la Iskra »

Ljudi koji upotrebljavaju tabu riječi razumiju njihov opšti ekspresivni sadržaj, kao i nijanse u razlici između jednog ili drugog neprimjerenog izraza, na taj način svaki put koristeći psovku koja je primjerena njihovim osjećajima”, napisala je Joy u saopštenju za medije gdje se navodi i ovo: “Sposobnost raspoznavanja nijansi u razlici između dvije slične psovke ukazuje na opširno poznavanje riječi i izraza u nekom jeziku”.

Uz to, cijeli život nas uče kako je ružno psovati jer to zvuči prostački, otkriva manjak kulture i rezervisano je za “sirove”, neobrazovane ljude.Naučnici su i ovu pretpostavku odbacili te došli do potpuno suprotnih zaključaka. Psovanje zapravo ima terapeutski efekat na ljude.

Zašto je terapeutski psovati?

#1 Psovanje smanjuje bol

To se službeno naziva hipoalgezijskim efektom, a potvrdila ga je studija britanskog Univerziteta Keele. U njoj su naučnici testirali koliko dugo 67 studenata mogu držati ruke uronjene u vodu s ledom. Jednoj grupi su pritom dopustili da psuju, dok je druga gruta trebalo da šuti i stoički izdržati bol. Oni koji su smjeli da psuju izdržali su u prosjeku 40 sekundi duže ne vadeći ruke iz vode.

#2 Osjećamo se jačim

Činjenica je da psovanje potencira agresivno ponašanje, navalu adrenalina i tzv. spremnost na borbu. Tako psovanje podstiče mišljenje da smo jači, pa je, na primjer, prije suprotstavljanja nekom dobro psovati u sebi, kako tvrdi Stephens.

#3 Psovke ne znače da ste glupi ili neobrazovani

Ovo je najčešći mit po kojem najviše psuju najmanje obrazovani. Studije pokazuju da količina psovki u vokabularu ni u jednom smislu nije povezana s intelektom, već ponajprije uskom sredinom iz koje dolazimo. Psovanje na neki način je zarazno, pa ako vaši prijatelji i članovi porodice puno psuju, izgledno je da će i vama koji put psovka sići s usana.

#4 Pomažu da se lakše nosimo sa situacijom

Kao što je slučaj s ublažavanjem fizičke boli, u teškim životnim situacijama psovanje ublažava i fizičku, ali i psihičku bol koja je obično prati, na primjer, kod prekida ljubavne veze ili razvoda, gubitka posla, svađe s bliskom ljudima…

#5 Psovke čine stvari zanimljivim

Istraživanje sprovedeno na gledaocima televizijskih serija i filmova pokazalo je da ljudi ne vole gledati takve sadržaje koji ne sadrže psovke jer ih doživljavaju kao sterilne i puritanske. Generalno, što je veći broj psovki to se sadržaj percipira kao zanimljivi, što dokazuju uspjesi serija poput serije “The Wire”, “Breaking Bad” i slično.

#6 Povezuju nas s drugim ljudima

“Iako na prvu djeluje odbojno, psovanje se doživljava kao znak opuštenosti i iskrenosti, što pak doprinosi tome da nas više zbližava s ljudima, posebno onima koje smo tek upoznali”, objašnjava dr Monika Benarek.

#7 Najbolji izduvni ventil

Fizička aktivnost, ali i psovanje najbolji su način otpuštanja negativnih osjećaja poput depresije i nervoze. Tipičan primjer za to su sportisti, poznati po psovkama na teniskom terenu.

#8 Znak je kreativnosti

Ako postanu dio svakodnevnog govora te ljudi psovke koriste umjesto zareza ili tačke, tačno je tvrditi kako osiromašuju rječnik. Ipak, to ne vrijedi kod ljudi koji umjereno ili povremeno psuju. Kod njih psovke mogu biti jasan izraz kreativnosti, posebno kod osmišljavanja vlastitih .
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Psovke

Post Postao/la Iskra »

Eh....na ovu temu m3.ponukala kinverzacija izmedju @Ommadawn i @storm ( ne, nisu se ispsovali). Psovke su skoro.pa svakodnevni dio vokabulara na Balkanu. Kako vi ih dozivljavate? Psujete li? Kada i zasto? Kako je to u zemlji u kojoj se nalazite.

Sta uooce miskite o psovkama i ljudima koji ih praktikuju?
0
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Psovke

Post Postao/la pink floydd »

Uh, ja hoću opsovati ali moram se baš iznervirati. Potvrđujem to da ima terapeutsko djelovanje, ali poslije mi bude krivo i nerijetko me savjest grize i budem razočaran u sebe. Onda se opet iznerviram i sve ponovo....začarani krug.
2
1 slika 1 slika
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22278
Postovi: 16993
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Psovke

Post Postao/la Russki »

Opsujem. Kad sam ljut. Ili sam napravio problem. Eto.
0
abysmal depths are flooded
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19233
Postovi: 13100
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Psovke

Post Postao/la Lana »

Koliko meni krivo bude sto sam u tom drustvu s ljudima koji cesto hoce opsovati,ne volim to nikako kad cujem.
2
1 slika 1 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Psovke

Post Postao/la lejlamo »

upotrebljavam samo lajt psovke :lejla
ono...ebooo gaaa...
ne volim čuti prostačenja i grozote koje se ubrajaju u psovke...
2
1 slika 1 slika
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Psovke

Post Postao/la Moonlight »

Ne psujem. Tako sam odgojena. Nikad nisam čula roditelje ili brata da su izrekli psovku.
Ja baš moram biti ljuta do besvjesti da bih rekla "mrš" ili "*ebi ga :kriv
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Psovke

Post Postao/la Iskra »

Ja sam.se jedva navikla.cuti psovku. Ali jedva. I danas mi je pomalo neprirodno, naravno na svakodnevne koje htjela ili ne moram.cuti, vec sam oguglala ali zaista prostacenje ne podnosim. Nikako.

Jos nikad nikog u zivotu nisam.mrsnula.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Psovke

Post Postao/la laga-nini »

..nažalost dolazim iz dijela svijeta gdje se vjerojatno najviše psuje...i nisu to one lagane psovke to je psovanje boga svetaca gospe..užas..valjda utjecaj dok je to bila paganija..užas nesto jako ružno i nepristojno i nesto sto je najveći minus moga zavičaja..definitivno
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Psovke

Post Postao/la Hannibal »

Iskra je napisao/la: 29 nov 2020, 10:25 Ja sam.se jedva navikla.cuti psovku. Ali jedva. I danas mi je pomalo neprirodno, naravno na svakodnevne koje htjela ili ne moram.cuti, vec sam oguglala ali zaista prostacenje ne podnosim. Nikako.

Jos nikad nikog u zivotu nisam.mrsnula.
Iskra je napisao/la: 08 okt 2020, 11:30
Hannibal je napisao/la: 08 okt 2020, 11:09 iskra trudna 🤔


Mrs blento! :D
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
scorpio
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4032
Postovi: 2876
Pridružen/a: 15 aug 2020, 17:39

Re: Psovke

Post Postao/la scorpio »

Ja znam često :zbunj... i često koristim te izraze u nekom opštem govoru, zavisno od situacije

E sada, u službenoj komunikaciji ili kada se želim prodati, mogu da je nikada ne upotrijebim ;)
1
1 slika
samo malo provociram :crni
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Psovke

Post Postao/la Iskra »

Hannibal je napisao/la: 29 nov 2020, 10:39
Iskra je napisao/la: 29 nov 2020, 10:25 Ja sam.se jedva navikla.cuti psovku. Ali jedva. I danas mi je pomalo neprirodno, naravno na svakodnevne koje htjela ili ne moram.cuti, vec sam oguglala ali zaista prostacenje ne podnosim. Nikako.

Jos nikad nikog u zivotu nisam.mrsnula.
Iskra je napisao/la: 08 okt 2020, 11:30



Mrs blento! :D
Znas odlicno na koji nacin mislim :tersy
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Psovke

Post Postao/la Iskra »

laga-nini je napisao/la: 29 nov 2020, 10:36 ..nažalost dolazim iz dijela svijeta gdje se vjerojatno najviše psuje...i nisu to one lagane psovke to je psovanje boga svetaca gospe..užas..valjda utjecaj dok je to bila paganija..užas nesto jako ružno i nepristojno i nesto sto je najveći minus moga zavičaja..definitivno
Sto ce reci da i ti psujes?
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Psovke

Post Postao/la Hannibal »

scorpio je napisao/la: 29 nov 2020, 10:39 Ja znam često :zbunj... i često koristim te izraze u nekom opštem govoru, zavisno od situacije

E sada, u službenoj komunikaciji ili kada se želim prodati, mogu da je nikada ne upotrijebim ;)
brt jel i ti tri na karte uvek dodas kada hoces da se prodas
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Psovke

Post Postao/la storm »

Eto šta uradi Krk mrk :valja
Rijetko, rijetko opsujem, baš me mora iznervirati nešto...
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Psovke

Post Postao/la Iskra »

storm je napisao/la: 29 nov 2020, 10:48 Eto šta uradi Krk mrk :valja
Rijetko, rijetko opsujem, baš me mora iznervirati nešto...

:smaja
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Psovke

Post Postao/la Iskra »

storm je napisao/la: 29 nov 2020, 10:48 Eto šta uradi Krk mrk :valja
Rijetko, rijetko opsujem, baš me mora iznervirati nešto...

Nemoj da kazem sta sam te ja cula da opsujes! Istina jednim ali...pamtim ko slon!
0
Odgovori

Natrag na “Društvo”