Islam: Pitanja i odgovori

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7561

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Malena »

@Fatih ja bih se nadovezala s mišljenjem da se učenje Kur'ana za duše umrlih odnosi na učenje od strane djece. Jer pored ta tri spomenuta dobra od kojih umrli ima korist i nakon preseljenja, je dobro i odgojeno dijete. U smislu odgoja, mislim na dijete naučeno da uči Kur'an, pa će ono za svog roditelja da nastavi učiti i tražizi optost za svog roditelja. . Mislim da učenje hatme nije u potpunosti kad ato odradi neko drugi pa još za bilo kakvu hediju. Nije to to. Ljepše i vrijednije je da dijete prouči bilo šta iz Kur'ana nego čitav džemat (karikiram).
Ali ovo je moje mišljenje, ispravi me ako sam u krivu, molim te.
1
1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22409

Post Postao/la Heidi »

@Fatih pretpostavljala sam. Hvala ti na odgovoru.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Fatih
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 6798

Post Postao/la Fatih »

Malena je napisao/la: 18 jan 2023, 07:04 @Fatih ja bih se nadovezala s mišljenjem da se učenje Kur'ana za duše umrlih odnosi na učenje od strane djece. Jer pored ta tri spomenuta dobra od kojih umrli ima korist i nakon preseljenja, je dobro i odgojeno dijete. U smislu odgoja, mislim na dijete naučeno da uči Kur'an, pa će ono za svog roditelja da nastavi učiti i tražizi optost za svog roditelja. . Mislim da učenje hatme nije u potpunosti kad ato odradi neko drugi pa još za bilo kakvu hediju. Nije to to. Ljepše i vrijednije je da dijete prouči bilo šta iz Kur'ana nego čitav džemat (karikiram).
Ali ovo je moje mišljenje, ispravi me ako sam u krivu, molim te.
Nisi u krivu. Iako i sam slijedim hanefijsku skolu fikha, u ovom slucaju mi je prihvatljivije misljenje Imama Safije i Malika (jer, dokazi koje oni citiraju meni izgledaju jace). Ali, po misljenju svih, djeca mogu uciti Kur'an i poklanjati sevab od ucenja svojim roditeljima. Razlika u misljenju je o ucenju od strane ostalih (Naravno, svi ostali uvijek mogu da upucuju dove za bilo koga, tu se ulema ne razilazi).

Koliko sam puta morao da odbijem ucenje ili Hatme ili Jasina, i, koliko je samo tesko objasniti vecini nasih ljudi "zasto". Za ovo snosi krivicu IZ i imami jer nikada ljudima nisu objasnili (bar kada je u pitanju novac). Jedan bivsi alim IZ je donio fetve u vezi toga, ali, izgleda da se one otvoreno krse, posto niko ne krije uzimanje novca za ucenje.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Fatih
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 6798

Post Postao/la Fatih »

Heidi je napisao/la: 19 jan 2023, 13:43 @Fatih pretpostavljala sam. Hvala ti na odgovoru.
Nema na cemu. Meni je drago kada je ova tema iole aktivna.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6665

Post Postao/la Bella_ »

Hvala @Fatih na odgovoru, bas si mi lijepo pojasnio :)
1
1 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Odgovori

Natrag na “Religija”