Zekat

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zekat

Post Postao/la Fatih »

MarlboroGold je napisao/la: 17 maj 2021, 22:38
Iskra je napisao/la: 10 maj 2021, 22:38 Moji j zivotu nisu dali zekat u Bejtul -mal.


Uvijek.u udruzenja, za skolovanje, za izgradnju roditeljske kuce, za bolnicu i slicno.


Znaci li to da im.se ne ne.pika.to?
Bez obzira na negativne stavove koje ljudi imaju prema IZ to bi trebalo biti centralizovano, jer je tako i bilo za vrijeme Muhammeda a.s. Tad je postojala islamska država i išlo je centralizovano. Danas bar kod nas nema islamske države jer je takvo uređenje, ali je zato IZ vrhovno tijelo. Druga priča je kako i na koji način oni dalje raspoređuju sredstva, ali bi sudeći po propisima to trebalo biti centralizovano. Sadaka je već nešto drugo.

Eh sad postoje i oprečni stavovi kad ljudi tvrde da je zekat ništa drugo nego državni porez kojeg već plaćamo, ali ne bih se sa ovim složio. Ipak kod zekata postoji religijska komponenta, kao i tačni propisi kome to ide i koja se ne bi trebala tek tako gurnuti u stranu i tvrditi da se radi o običnom porezu.

Da sumiram zekat nije zekat ako ne ide preko Bejtul-mal.
Sa svime ovim bih se licno slozio, da nisam svjedok da se sredstva iz Bejtul-mala koriste kako ne treba. Necu ici tako daleko da ih optuzujem za kriminalne radnje, ali zaista trose novac od zekata u svrhe, koje ne bi smjeli. Nakon sto je izdana fetva o davanju zekata u Bejtul-mal (iako, tehnicki, ona ne bi trebala biti ni potrebna), ja sam te godine svoj i dao u Bejtul-mal islamske zajednice.

Ali, kako znam mnogo ljudi u mnogo mjesta, pogotovo iz kraja gdje sam rodjen, uvidio sam da odmah te prve godine, Bejtul-mal nije posluzio svojoj svrsi. Mnogo kategorija koje su nabrojane u Kur'anu, kao primaoci zekata, nisu docekali ni da ih neko obraduje sa simbolicnom hedijom, koja im pripada po Serijatu.

Nakon sto sam svoje zapazanje prenio jednom eminentnom alimu, koji je tada bio uposlenik IZ, on mi je rekao da sve to zna i sam. Tada sam mu rekao, da jednostavno vise ne mogu nastaviti davati tu, a znati da nista ili jako malo od zekata nece doci do onih, za koje se zekat i prikuplja. Rekao mi je da bi fetva inace bila obavezujuca (sto sam znao i sam ali mi je drago sto mi je i on potvrdio), ako neko ne bi znao, ovo sto sam ja njemu rekao. Za onoga ko zna i ima za sebe dokaz, rece da slijedi kur'ansku naredbu.

Bejtul-mal je idealan nacin za prikupljanje zekata. Medjutim, Bejtul-mal mora da bude cist, od bilo kakvih zloupotreba.
4
4 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Zekat

Post Postao/la Desperado »

Ništa... jedino preostaje da IZ bude transparentnija i da ljudi unutar iste naprave čistku po pitanju toga. Ne vidim drugo rješenje, jer ovako će sve više Bošnjaka prestajati sa davanjem zekata u Bejtul-mal.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zekat

Post Postao/la Fatih »

MarlboroGold je napisao/la: 18 maj 2021, 16:47 Ništa... jedino preostaje da IZ bude transparentnija i da ljudi unutar iste naprave čistku po pitanju toga. Ne vidim drugo rješenje, jer ovako će sve više Bošnjaka prestajati sa davanjem zekata u Bejtul-mal.
Apsolutno. Slazem se, i zaista bih volio da se to i desi. Nama IZ treba. Ali, posto i ona treba nas, neka uvazi nase objektivne primjedbe. I svakako, sa transparentnoscu sigurno ne mogu izgubiti. Povjerenje je kljuc svugdje. Zao mi je i sto pricamo i pominjemo te termine, a pricamo o IZ.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zekat

Post Postao/la Iskra »

A kad bi se zekat popolovio, pa.pola.u Bejtul Mal a pola.kome hoces? :ovaj

@Fatih
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zekat

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 23 maj 2021, 14:04 A kad bi se zekat popolovio, pa.pola.u Bejtul Mal a pola.kome hoces? :ovaj

@Fatih
Da, zekat se ne mora dati na jednom mjestu. Neki ljudi daju mnogo zekata, pa to rasporede na vise ljudi. A iako nije puno, i tako se moze dati na vise mjesta. Bitno je da se da onima koji su od 8 kategorija koje su nabrojane (pricu o Bejtul-malu u IZ smo vec ispricali - svi imamo izbor).
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Zekat

Post Postao/la Bella_ »

Čovjek sve fino objasnio i ja se vodim ovim i tako će biti, ako Bog da i dalje.


0
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Odgovori

Natrag na “Religija”