ĐURĐEVDAN

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la radostan dan »

Iskra je napisao/la: 06 maj 2021, 02:57 Sretna slava @radostan dan :cvijece
:ljubi :ok
1
1 slika
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la radostan dan »

Iskra je napisao/la: 06 maj 2021, 02:58 Mogao si nam napisati kakav je to praznuk, zasto se slavi , kada...meni bi bilo zanimljivo, jer ne znam.
slično pitanje sam dobio prije malo više od 10 godina...
jaca-maca » 15/12/2010 22:44

Momak me je pozvao na slavu sad u nedjelju 19.12 (Sv. Nikola). Ja nemam pojma sta se radi na tim slavama niti sta cu im reci. Da li se kaze samo "sretna slava" ili treba jos nesto? :-D Najgore od svega je sto ce biti tu njegovi roditelji, koje cu upoznati prvi put :lol: Drugarica mi je rekla da ponesem flasu crnog vina, pa kad je to moja mama cula, spremila mi flasu, a ja se sad dvoumim da li da ponesem na slavu ili ne. Drugarica je takodje spominjala donosenje nekakvih bombona :? Ali posto je ona iz Srbije, ne znam da li se to isto radi u Bosnu tacnije Sarajevu?
Help :lol:
kao stručnjak za religijske stvari, smatrao sam se pozvanim da nevinu dušu obogatim novim saznanjima, doprinesem međureligijskom razumjevanju i ukupnoj stabilizaciji.
radostan dan wrote:
Imaš sreće da mi se ne spava, pa naletjeh na ovu temu, na koju sam već zaboravio. :-)

Uglavnom, dečko ti je ukazao posebnu čast pozvavši te na porodičnu slavu, te bi bio red da to povjerenje i opravdaš ( a očito je iz tvog posta da to i hoćeš :thumbup: ).

Dakle, ponesi flašu pića, može vino, može viljamovka, štok, sve jedno, ono - upakovano kao za rođendan ili novu godinu.
Čim uđeš, domaćinima, tj - ocu i majci od dečka kažeš - Mir Božiji, Hristos se rodi, na što ćeš dobiti odgovor - Vaistinu se rodi. Ako ti se učini da im je čudan izraz lica ,bolje reći - za tebe nepoznat, to je tako jer se sa strahopoštovanjem odnose pri pomenu Boga, to jest svevišnjeg.

Predaj piće, izljubi se sa njima i kaži im - Čestitam vam praznik.

Zatim odeš do ikone sv. Nikole i kažeš - Mir Božiji, Hristos vaskrese. Na to nećeš dobiti nikakav odgovor, jer se obraćaš isključivo svecu, je li, to si sama zaključila...

Zatim sjedaš za stol i onda ide posluženje - kafa, sok, piće... ali ti ništa ne uzimaj i ne pričaj ako imaš ozbiljne namjere sa tim dečkom, time pokazuješ smjernost, pitomost i krotkost pred njegovom familijom i prijateljima, što će doprinijeti tvom pozitivnom imidžu u njihovim očima.

Zatim ide lomljenje slavskog kolača, i tu nemaš nikakve obaveze, jer to rade domaćin i njegov kum, samo stojiš kao i drugi. kad se oni prekrste prekrstiš se i ti, kad oni kažu amin kažeš i ti (a - dugo, min - kratko...znači - aaaaa min).

Ukoliko se pak ne krstiš...kad se oni prekrste, ti se nakloniš svima, otprilike onako kao na dvorovima, duboki naklon i te stvari, ili klimneš glavom kao marlon brando u filmu kum, ako si gledala.

E onda ide glavno - predjelo sastavljeno od milion stvari i glavno jelo, koje je sastavljeno od milion izuzetno ukusnih jela, a na kraju hiljade torti i kolača.
Ali ti i dalje ništa ne uzimaj ako si ozbiljna u vezi tog dečka, odnosno ako imaš ozbiljne namjere. Ako ne, onda može sve.

Uglavnom, kad se nakon par sati atmosfera raskravi i opusti, kad krene pjesma i šala, onaj koji hoće da se predstavi kao veliki prijatelj porodice ili da pokaže svoju privrženost ( a ja predlažem da to budeš ti), ustaje, grli osobe sa svoje desne i lijeve strane( i oni isto tako, pa se sastavi krug) i tada započinješ pjesmu - Pomozi nam Nikolaa, Nikolaa, Nikolaaaaa (jer je svetac Nikola, je li), pomozi nam Nikolaa, Nikolaa, Nikolaaaa ( i tako 3 puta).

Što se tiče pitanja da li su relevantni običaji iz Srbije, nije problem da tako kažem odakle je običaj, jer je to svakako pod okriljem Srpske Pravoslavne Crkve, nego je pitanje pod koje odjeljenje odnosno školu SP Crkve potpada taj rejon odakle se javljaš.

Moji su npr. pripadnici Resavske škole, ja slavim sv. Đorđa i pjevam - pomoz' ako boga znaš, Đoorđee, Đooorđeee, pomoz' ako boga znaš....

Eto, ukratko. Sretno.

ps

možda, ali samo možda, ako imaš utisak da je sve bilo ok, nije loše da pri odlasku iz kuće, u hodniku zapališ neku manju navijačku baklju, što je simbolika osvjetljenja puteva kojim ćete zi i dečko moždakrenuti, a sveti nikola je zaštitnik putnika i moreplovaca.
4
2 slika 2 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la Hannibal »

sve ko u sretnom braku, a navece u kafani ne zna se koja se vise dere djurdjevdan je a ja nisam s onim kojim volim
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la Iskra »

:ok odlican post radosni
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la radostan dan »

onda mi je neka @baby angel uništila žurku...
@radostan dan
Ne bih da zvučim nepristojno , ali ovakav opis još nikad nigdje nisam ni vidjela ni doživjela. Moj suprug i ja ne slavimo slavu, ali naše porodice i kompletna familija slavi, tako da nikad nismo propustili ni jednu, i ovo što si ti napisao ja još nikad ne doživih.
2
2 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la Socrates »

Hannibal je napisao/la: 09 maj 2021, 22:41 sve ko u sretnom braku, a navece u kafani ne zna se koja se vise dere djurdjevdan je a ja nisam s onim kojim volim
Pola planete završi sa tuđim ženama i muževima. Treba počet' tražiti srodnu dušu tek kad uđeš u brak, jer znaš da postoje velike šanse da si nešto zajeb'o.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la radostan dan »

Iskra je napisao/la: 09 maj 2021, 22:44 :ok odlican post radosni
zajebavO sam se bona, ono veze s mozgom nema...
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la Iskra »

radostan dan je napisao/la: 09 maj 2021, 22:47
Iskra je napisao/la: 09 maj 2021, 22:44 :ok odlican post radosni
zajebavO sam se bona, ono veze s mozgom nema...
Pa.znam.bolan, vidis reakciju :D

Nista ne diraj , nista ne govori :D
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la storm »

Sve je bilo u redu do baklje u hodniku :valja

Hehe odlične upute :cool
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la Hannibal »

Socrates je napisao/la: 09 maj 2021, 22:46
Hannibal je napisao/la: 09 maj 2021, 22:41 sve ko u sretnom braku, a navece u kafani ne zna se koja se vise dere djurdjevdan je a ja nisam s onim kojim volim
Pola planete završi sa tuđim ženama i muževima. Treba počet' tražiti srodnu dušu tek kad uđeš u brak, jer znaš da postoje velike šanse da si nešto zajeb'o.
drago mi je da sam ja u ovoj drugoj polovini 😊
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la radostan dan »

radostan dan je napisao/la: 09 maj 2021, 22:45 onda mi je neka @baby angel uništila žurku...
@radostan dan
Ne bih da zvučim nepristojno , ali ovakav opis još nikad nigdje nisam ni vidjela ni doživjela. Moj suprug i ja ne slavimo slavu, ali naše porodice i kompletna familija slavi, tako da nikad nismo propustili ni jednu, i ovo što si ti napisao ja još nikad ne doživih.
baby_angel wrote:
radostan dan wrote:
Kojem ti odjeljenju pripadaš sestro anđele?
Ja sam Resavska škola.
:thumbup:
Moji roditelji slave sv. Nikolu, a od muža slave sv. Đorđa. Mi ne slavimo ni jednu, tako da nisam baš sigurna da li igdje pripadamo. :)
radostan dan wrote:

sv Nikola i sv Đorđe ???
Uhhh što je kod vas komplikovana pjesma, kako to izvodite, ako ih oboje pominjete istovremeno? :shock:
4
4 slika
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la radostan dan »

dokle ja ono dođoh u nabrajanju šta je bilo na meniju?

slane zanimacije bile...

onda je išla domaća supa -

slika
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la radostan dan »

pa sarma...

slika
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la radostan dan »

...i punjena paprika.

slika
1
1 slika
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la radostan dan »

onda roštilj i mješano meso, sa napadima rolovane piletine sa lijevog, i malo jagnjetine sa desnog boka.

slika
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la radostan dan »

od salata -

slika

slika

i njeno veličanstvo -

slika
1
1 slika
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22404
Postovi: 17124
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: ĐURĐEVDAN

Post Postao/la Russki »

gledaj sofre

curak mi kreno na usta
0
abysmal depths are flooded
Odgovori

Natrag na “Religija”