Sadakatul fitr

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Fatih »

lejlamo je napisao/la: 09 maj 2021, 16:52
Iskra je napisao/la: 08 maj 2021, 02:13 Obaveznost ovog ibadeta, kao i njegovu samu propisanost, potvrđuju riječi Abdullaha ibn Omera: “Allahov Poslanik naredio je izdvajanje sadakatul-fitra, i to jedan sa’a pšenice, ili jedan sa’a ječma, slobodnom čovjeku, a i robu, muškarcu i ženi, maloljetnom i punoljetnom muslimanu. Naredio je da se izdvoji prije nego što ljudi izađu na bajram-namaz” (Buharija i Muslim)
e, ovo mi je malo nejasno, pa ako može objašnjenje...

znači svakom čovjeku, bez obzira na njegov položaj, naređen je sadakatul-fitr. to znači da i onaj koji primi sadakatul fitr, dužan ga je dati?
Samo ukoliko dobije sadakeull-fitra u iznosu preko nisaba (a to je da ima dovoljno hrane za dan i noc Bajrama - znaci, jako je niska "skala"), pa time i sam postane obavezan da ga da.
2
1 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Iskra »

Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 09:03 Kome dajemo zekat, a kome sadaku?

Odgovor: Zekat dajemo u poseban fond pri Islamskoj zajednici – Bejtu-l-mal u koji se ukupljaju sredstva zekata i sadekatu-l-fitra iz kojih se podmiruju potrebe korisnika zekata definiranih u Kur’anu («Zekjat pripada samo siromasima i nevoljnicima, i onima koji ga sakupljaju, i onima čija srca treba pridobiti, i za otkup iz ropstva, i prezaduženima, i u svrhe na Allahovu putu, i putniku – namjerniku. Allah je odredio tako! A Allah sve zna i mudar je» – Et-Tevba, 60. ajet).

Sadaku dajemo individualno siromasima i potrebnima na osnovu vlastite procjene i po vlastitom izboru.
Da, tako je. Niko ti ne moze narediti kome ces dati .
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 09 maj 2021, 17:01
lejlamo je napisao/la: 06 maj 2021, 17:54 a što se to preračunava u pare, kad je izvorno naređeno u hrani?
Ne znam zaista, ja sam.bila.iznenadjena kad sam.ovdje dosla pa vidjrla da Islamska zajednica izdaje obavijest o visini fitra u novcu. U Qataru npr , odes u poseban trgovinski obkekat, uplatis idredjenu svotu novca za hranu, a kasnije tu dolaze ljudi koji nemaju ( mada tamo nrma.takvih), a to su obicno siromasni radnici iz drugih zemalja.

Allahov Poslanik naredio je izdvajanje sadakatul-fitra, i to jedan sa’a pšenice, ili jedan sa’a ječma, slobodnom čovjeku, a i robu, muškarcu i ženi, maloljetnom i punoljetnom muslimanu. Naredio je da se izdvoji prije nego što ljudi izađu na bajram-namaz” (Buharija i Muslim)
Ponovo IZ. Ne zelim da ih blatim, jer, ima tu postenih i casnih ljudi (ali ih se nazalost ne pita), ali, i to preracunavanje u novac me udaljuje od njih (pogotovu pravljenje 3 razlicite skale, a zna se da je to isto, svejedno koliko neko ima!).
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la lejlamo »

hvala za odgovore, sada mi je jasnije. :ok
2
2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Iskra »

Fatih je napisao/la: 09 maj 2021, 17:10
Iskra je napisao/la: 09 maj 2021, 17:01

Ne hnam zaista, ja sam.bila.iznenadjena kad sam.ovdje dosla pa vidjrla da Islamska zajednica izdaje obavijest o visini fitra u novcu. U Qataru npr , odes u poseban trgovinski obkekat, uplatis idredjenu svotu novca za hranu, a kasnije tu dolaze ljudi koji nemaju ( mada tamo nrma.takvih), a to su obicno siromasni radnici iz drugih zemalja.

Allahov Poslanik naredio je izdvajanje sadakatul-fitra, i to jedan sa’a pšenice, ili jedan sa’a ječma, slobodnom čovjeku, a i robu, muškarcu i ženi, maloljetnom i punoljetnom muslimanu. Naredio je da se izdvoji prije nego što ljudi izađu na bajram-namaz” (Buharija i Muslim)
Ponovo IZ. Ne zelim da ih blatim, jer, ima tu postenih i casnih ljudi (ali ih se nazalost ne pita), ali, i to preracunavanje u novac me udaljuje od njih (pogotovu pravljenje 3 razlicite skale, a zna se da je to isto, svejedno koliko neko ima!).
Ali sad bas i.mene zanima od kad je to praksa u novcu.

Zaista ima toliko nacina, uplatiti hranu u javnu kuhinju npr, ili kupiti nekoj porodici ili...
1
1 slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Iskra je napisao/la: 09 maj 2021, 17:14
Fatih je napisao/la: 09 maj 2021, 17:10

Ponovo IZ. Ne zelim da ih blatim, jer, ima tu postenih i casnih ljudi (ali ih se nazalost ne pita), ali, i to preracunavanje u novac me udaljuje od njih (pogotovu pravljenje 3 razlicite skale, a zna se da je to isto, svejedno koliko neko ima!).
Ali sad bas i.mene zanima od kad je to praksa u novcu.

Zaista ima toliko nacina, uplatiti hranu u javnu kuhinju npr, ili kupiti nekoj porodici ili...
Danas sam napisala obrazloženje za takvu odluku IZ u BiH.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Iskra »

Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 17:16
Iskra je napisao/la: 09 maj 2021, 17:14

Ali sad bas i.mene zanima od kad je to praksa u novcu.

Zaista ima toliko nacina, uplatiti hranu u javnu kuhinju npr, ili kupiti nekoj porodici ili...
Danas sam napisala obrazloženje za takvu odluku IZ u BiH.
Nisam.stigla.procitati, izvini, kasnije cu
1
1 slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

lejlamo je napisao/la: 09 maj 2021, 17:12 hvala za odgovore, sada mi je jasnije. :ok
Nisam pomogla, ali sam pokušala. :ljubi
1
1 slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Iskra je napisao/la: 09 maj 2021, 17:17
Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 17:16

Danas sam napisala obrazloženje za takvu odluku IZ u BiH.
Nisam.stigla.procitati, izvini, kasnije cu
Prethodna stranica sa linkom.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Fatih »

Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 09:33
Tu odluku je 1968. godine donio Vrhovni Sabor Islamske zajednice. Namjera je bila sačuvati medresu, osnovati FIN i sačuvati Islamsku zajednicu.

Islamska zajednica je ranije ostala bez 90 posto svojih vakufa, od čega su se izdržavale medrese, hanovi, džamije, biblioteke, te da je opstanak ovih obrazovnih institucija i zajednice koja bi brinula o muslimanima Bosne bio posve upitan. Da nije bilo odluke da se zekat i sadekatul fitr daju u jednu kasu, ko zna da li bismo danas uopšte imali medrese, islamske fakultete, medije i imame u svakom kutku BiH.
https://balkans.aljazeera.net/teme/2017 ... a-ili-daje

@Moonlight :face

boldirani dio :lupa :D
Boldiranim dijelom sami priznaju, da su trosili zekat u svrhe koje nisu nabrojane u 8 kur'anskih kategorija, kojima se daje zekat. Ono, "na Allahovom Putu" objasnjenje je toliko smijesno da ga ne vrijedi ni komentarisati (ako je skolovanje u medresi i na fakultetu islamskih nauka "na Allahovom Putu", onda je to i masinski fakultet, medicinski, itd, itd. ).
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Malena »

Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 08:41
Malena je napisao/la: 08 maj 2021, 21:11

Kako nije dobrovoljna, hajd molim te objasni?
Nije, jer IZ vitre prima u novcu, na zajedničku kasu sa zekatom. Vitre se isključivo daju u obliku prehrambenih namirnica.
Ne znam da li to radiš namjerno ili slučajno ali skačeš s termina na termin.
Ja sam tražila objašnjenje tvog posta gdje navodiš da SADAKA nije dobrovoljna, odgovaraš mi za VITRE.

Sadaka se daje u toku cijele godine, kad god osjetiš da imaš dovoljno da DOBRE VOLJE SAM BEZ PRISILE odvojiš koliko ti srce želi i udijeliš kome smatraš da treba.

Vitre su obaveza koja se daje pred kraj Ramazana uoči Ramazanskog bajrama da onaj ko nije u mogućnosti da pripremi bajramski ručak, vitrama omogući. IZ uopšte nije tema.
Da li ćeš dati u parama ili hrani sad je stvar izbora jer je došlo vrijeme kada ne možeš znati šta kome fali i šta ko smije da jede. Možda je osoba kojoj si nanijetila vitre bolesna a da ti to ne znaš i ne smije jesti određenu hranu, u kom slučaju je bolje dati u novcu da osoba kupi ono što joj treba.
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Malena je napisao/la: 09 maj 2021, 20:38
Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 08:41

Nije, jer IZ vitre prima u novcu, na zajedničku kasu sa zekatom. Vitre se isključivo daju u obliku prehrambenih namirnica.
Ne znam da li to radiš namjerno ili slučajno ali skačeš s termina na termin.
Ja sam tražila objašnjenje tvog posta gdje navodiš da SADAKA nije dobrovoljna, odgovaraš mi za VITRE.

Sadaka se daje u toku cijele godine, kad god osjetiš da imaš dovoljno da DOBRE VOLJE SAM BEZ PRISILE odvojiš koliko ti srce želi i udijeliš kome smatraš da treba.

Vitre su obaveza koja se daje pred kraj Ramazana uoči Ramazanskog bajrama da onaj ko nije u mogućnosti da pripremi bajramski ručak, vitrama omogući. IZ uopšte nije tema.
Da li ćeš dati u parama ili hrani sad je stvar izbora jer je došlo vrijeme kada ne možeš znati šta kome fali i šta ko smije da jede. Možda je osoba kojoj si nanijetila vitre bolesna a da ti to ne znaš i ne smije jesti određenu hranu, u kom slučaju je bolje dati u novcu da osoba kupi ono što joj treba.
Sadakatul fitr su vitre. To je vrsta sadake. Pročitaj prethodnu stranicu.
0
Zadnja izmjena: Crvena Nit, dana/u 09 maj 2021, 22:23, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Fatih je napisao/la: 09 maj 2021, 20:21
Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 09:33

https://balkans.aljazeera.net/teme/2017 ... a-ili-daje

@Moonlight :face

boldirani dio :lupa :D
Boldiranim dijelom sami priznaju, da su trosili zekat u svrhe koje nisu nabrojane u 8 kur'anskih kategorija, kojima se daje zekat. Ono, "na Allahovom Putu" objasnjenje je toliko smijesno da ga ne vrijedi ni komentarisati (ako je skolovanje u medresi i na fakultetu islamskih nauka "na Allahovom Putu", onda je to i masinski fakultet, medicinski, itd, itd. ).
Nevjerovatni su :hehe
0
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Malena »

Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 20:54
Malena je napisao/la: 09 maj 2021, 20:38

Ne znam da li to radiš namjerno ili slučajno ali skačeš s termina na termin.
Ja sam tražila objašnjenje tvog posta gdje navodiš da SADAKA nije dobrovoljna, odgovaraš mi za VITRE.

Sadaka se daje u toku cijele godine, kad god osjetiš da imaš dovoljno da DOBRE VOLJE SAM BEZ PRISILE odvojiš koliko ti srce želi i udijeliš kome smatraš da treba.

Vitre su obaveza koja se daje pred kraj Ramazana uoči Ramazanskog bajrama da onaj ko nije u mogućnosti da pripremi bajramski ručak, vitrama omogući. IZ uopšte nije tema.
Da li ćeš dati u parama ili hrani sad je stvar izbora jer je došlo vrijeme kada ne možeš znati šta kome fali i šta ko smije da jede. Možda je osoba kojoj si nanijetila vitre bolesna a da ti to ne znaš i ne smije jesti određenu hranu, u kom slučaju je bolje dati u novcu da osoba kupi ono što joj treba.
Sadakatul fitr su vitre.
Opet radiš isto.

Ja pišem o dva različita termina,

1 Sadaka
2 Vitre
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Malena je napisao/la: 09 maj 2021, 22:22
Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 20:54

Sadakatul fitr su vitre.
Opet radiš isto.

Ja pišem o dva različita termina,

1 Sadaka
2 Vitre
Pročitaj od prethodne stranice.

Tema nije sadaka koja se daje tokom cijele godine.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Iskra »

Svakom čovjeku određeno je da svakog dana u kojem Sunce izađe podijeli sadaku.” Ashabi rekoše: “Allahov Poslaniče, odakle nama da udjeljujemo sadaku!?” Poslanik odgovori: “Zaista je puno dženetskih vrata; tesbih, tekbir, tahmid, naređivanje dobra i odvraćanje od zla, uklanjanje prepreka s puta, urazumiti gluha, uputiti slijepa, ispuniti potrebu potrebitom, žurno utješiti ucviljenog i žalosnog i čvrsto stati uz potlačenog. Sve je to sadaka od tebe za tebe.” (Ibn Hibban)
0
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Bella_ »

..
0
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Odgovori

Natrag na “Religija”