Ašura/Dan Ašure

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Fatih »

Ommadawn je napisao/la: 15 aug 2021, 12:52 Da ja nađem na švedskom prevedem pa postavim?
Mislim uzet će mi vremena al’ ako se raji ne žuri.
Bujrum, zaista. Jedino, uzmi u obzir ovo sto je vec napisano od vjerovatno desetina ucenjaka najvise eminencije, da tu ne guramo nesto sto je izgradjeno na hadisima koji su ili izmisljeni ili jako, jako sumnjivi.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Iskra »

@Fatih de klikni link...

Na vecinu tvog texta potpisan je Ceman...da nije Pezic samo preuzeo?

https://minber.ba/dan-aure/
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Iskra »

Fatih je napisao/la: 15 aug 2021, 12:29
Iskra je napisao/la: 15 aug 2021, 11:13

Ja sam procitala i pitam. Zasto nisi spomenuo taj obicaj i njegovu simboliku?
Pa zato sto je ta simbolika proistekla iz obicaja koji su nastali na osnovu hadisa koji su okategorisani slabim ili apokrifnim.

Evo nesto od imama Jusuf el-Karadavija, covjeka koji je posvetio decenije, da pokusa da siite i sunite priblizi, pa je na kraju priznao da je to nemoguce:




Savremeni islamski učenjak, imam Jusuf el-Karadavi, na pitanje o ibadetima i običajima vezanim za dan Ašure, ističe: “Od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., nije prenešeno ništa vjerodostojno u pogledu ibadeta na ovaj dan, izuzev posta. Što se tiče opskrbe porodice, postoji predaja u kojem stoji: Ko opskrbi svoju porodicu u ovom danu, njega će Allah opskrbiti za cijelu godinu. Ovu predaju prenose et-Taberani i el-Bejheki, koji ističe da su svi senedi ovog hadisa slabi. Ibn Dževzi je ovaj hadis uvrstio u zbirku izmišljenih hadisa, a el-Iraki ga ocijenio hasenom. Vjerodostojnim ga ocijenio imam Sujuti, koji je imao jako lahke kriterije u vezi ovakvih hadisa.

Navode se i neke predaje o pohvaljenosti stavljanja surme na dan Ašure, ali su te predaje, kako navodi Hakim izmišljene. On još kaže: Od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., nije zabilježeno da je to činio, i to je novotarija koju su uveli Husejnovi, r.a., ubice.

Imam el-Karadavi ističe da je nužno upoznati okolnosti nastanka ovih predaja i njihovog izmišljanja kako bi se shvatila pozadina tih običaja: Odredba je bila da Husejn, r.a., bude ubijen na dan Ašure, što je dovelo do toga da šije ovaj dan uzimaju kao dan tuge i patnje, čak i čitav mjesec obilježavaju u tom obliku i izbjegavaju svaki vid radosti i veselja. To je uzrokovalo da ekstremni protivnici šija ovaj dan uzmu za dan svoga veselja i radosti, te su u tom pogledu izmislili određene hadise, koje smo spomenuli.

Šejhu-l-islam Ibn Tejmije, u svojim Fetvama, također ističe: Grupa onih koji se izdaju za sunije prenijeli su izmišljene hadise na kojima temelje svoje običaje u vezi ovoga dana, suprotstavljajući se tako rafidijama. Neistinom su se suprotstavili neistini i novotarijom se suprotstavili novotariji.

Ibn Redžeb, u svome poznatom djelu Letaifu el-me’arif (prevedeno pod naslovom Ljepote spoznaje) navodi: “Sve ono što se prenosi o kupanju, stavljanju surme ili kane na dan Ašure je izmišljeno i nema osnova.”

Poslanik, s.a.v.s., je dan Ašure postio i prije nego je učinio hidžru. Buhari bilježi hadis od Aiše, r.a., u kojem stoji da su Arapi u džahilijetu postili dan Ašure, tako da nisu ispravne neke tvrdnje orijentalista da je to običaj koji su muslimani preuzeli od Jevreja. To što su i Jevreji postili ovaj dan, a što bilježi također Buhari u svom Sahihu, ne znači da taj dan nije bio poznat i Arapima mnogobošcima. Razlozi njihovog posta ovoga dana su, najvjerovatnije. što je to ostatak ispravne Ibrahimove vjere, a Ibn Hadžer navodi još jedan od razloga: “U nekim predanjima se navodi da je Arape pogodila suša, pa je ovoga dana pala kiša i oni su ga postili iz zahvalnosti.”

Ovo je dan u kojem je Musa, a.s., spašen od faraona i faronove vojske, koji su potopljeni, a predaja o tome se nalazi u Sahihima. Imam Ahmed, također, prenosi predaju u kojoj se navodi da je ovoga dana Nuhova, a.s., lađa pristala na brdo Džudijj i da su oni, iz zahvalnosti, postili taj dan, mada u tom predanju postoje nepoznati prenosioci, što predanje čini slabim.

Također, klanjanje posebnih nafila uoči ili na dan Ašure, što se sreće u praksi nekih muslimana, nema osnove u sunnetu Allahovog Poslanika, niti u praksi prvih generacija muslimana.

Sve u svemu, prema stavovima islamskih učenjaka, kako muhadisa tako i islamskih pravnika, hadisi koji se prenose o posebnim ibadetima ovoga dana su, izuzev hadisa o postu, ili veoma slabi ili izmišljeni i uglavnom su produkt nastojanja da se odgovori šijama koji ovaj dan obilježavaju kao dan tuge i bola.
Hvala, razumjela sam odhovor.

Ja sam vidjela i na stranici islamske zajednice da se propagira taj obicaj :ovaj

Dan Ašure - Jevmu Ašura
Published in Juli 29, 2021Kategorija: BiH
Dan Ašure - Jevmu Ašura, srijeda, 18. august 2021.

Deseti dan mjeseca muharrema naziva se Danom Ašure. Prema predanjima u ovom je danu nakon potopa pristala lađa Božijeg poslanika Nuha, neka je mir i spas Božiji na njega. Preporuka Božijeg poslanika Muhammeda, neka je mir i spas Božiji na njega, je da se posti 9. i 10. muharem, ili 10. i 11. dan ovoga mjeseca. Na ovaj dan se spravlja i posebno jelo ašura (na arapskom deset). Spravlja se tako da se stavi više vrsta voća i povrća i tako napravi smjesa kao znak sjećanja na Nuha, neka je spas i mir Božiji na njega, koji je, po predanjima, u svoju lađu ukrcao po par od svega živoga.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Fatih »

Poznato mi je to iz IZ. I nisu pogrijesili oko 3 dana posta, iako se moze postiti i jedan. A sve ovo ostalo, kazem opet, bazira se na slabim hadisima. Kod njih se moze naci jos gomilu stvari koje su se, po njima desile bas na ovaj dan.

Sto se tice teksta, ja sam ga kopirao nakon sto sam procitao. I pisalo je tako. Kako god, ako ga je pisao Ceman, to samo potvrdjuje ono sto ja cijelo vrijeme govorim: Nije bitno ko je autor, ako je sadrzaj istinit. Uz to, Ceman je jos skolovaniji i dolazi sa potpuno "druge strane". Ipak, znaci da su obojica potpuno istog stava.

EDIT:

Tvoj link vodi ka clanku prije 5 godina, sto znaci da ga je Ceman napisao, sto znaci da ga je Pezic samo preuzeo (tako izgleda, iako se uvijek napise/da kredit originalnom autoru).
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Iskra »

Fatih je napisao/la: 15 aug 2021, 17:51 Poznato mi je to iz IZ. I nisu pogrijesili oko 3 dana posta, iako se moze postiti i jedan. A sve ovo ostalo, kazem opet, bazira se na slabim hadisima. Kod njih se moze naci jos gomilu stvari koje su se, po njima desile bas na ovaj dan.

Sto se tice teksta, ja sam ga kopirao nakon sto sam procitao. I pisalo je tako. Kako god, ako ga je pisao Ceman, to samo potvrdjuje ono sto ja cijelo vrijeme govorim: Nije bitno ko je autor, ako je sadrzaj istinit. Uz to, Ceman je jos skolovaniji i dolazi sa potpuno "druge strane". Ipak, znaci da su obojica potpuno istog stava.

EDIT:

Tvoj link vodi ka clanku prije 5 godina, sto znaci da ga je Ceman napisao, sto znaci da ga je Pezic samo preuzeo (tako izgleda, iako se uvijek napise/da kredit originalnom autoru).


Svakako.

Ali ako je potpisao Cemanov tekst, kao svoj...onda mu to bas i ne sluzi na cast.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 15 aug 2021, 18:53
Fatih je napisao/la: 15 aug 2021, 17:51 Poznato mi je to iz IZ. I nisu pogrijesili oko 3 dana posta, iako se moze postiti i jedan. A sve ovo ostalo, kazem opet, bazira se na slabim hadisima. Kod njih se moze naci jos gomilu stvari koje su se, po njima desile bas na ovaj dan.

Sto se tice teksta, ja sam ga kopirao nakon sto sam procitao. I pisalo je tako. Kako god, ako ga je pisao Ceman, to samo potvrdjuje ono sto ja cijelo vrijeme govorim: Nije bitno ko je autor, ako je sadrzaj istinit. Uz to, Ceman je jos skolovaniji i dolazi sa potpuno "druge strane". Ipak, znaci da su obojica potpuno istog stava.

EDIT:

Tvoj link vodi ka clanku prije 5 godina, sto znaci da ga je Ceman napisao, sto znaci da ga je Pezic samo preuzeo (tako izgleda, iako se uvijek napise/da kredit originalnom autoru).



Ali ako je potpisao Cemanov tekst, kao svoj...onda mu to bas i ne sluzi na cast.
Svakako. Slazem se. (A sada kao za inat, ne mogu da nadjem link sa koga sam kopirao tekst).
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Ommadawn »

@Fatih
A što nisi ti sam napisao tekst a ne copy-paste?
Onako sažeto za početak.
Pa onda koga interesuje kreneš fino objašnjavati dio po dio pozivajući se na upravo taj tekst, kojeg eto ispostavilo se, nije ni Pezić napisao.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Fatih »

Ommadawn je napisao/la: 15 aug 2021, 20:54 @Fatih
A što nisi ti sam napisao tekst a ne copy-paste?
Onako sažeto za početak.
Pa onda koga interesuje kreneš fino objašnjavati dio po dio pozivajući se na upravo taj tekst, kojeg eto ispostavilo se, nije ni Pezić napisao.
Pa mogao sam. Ali kao sto i sam kazes, i ja bih se morao pozvati na izvore i hadise koji se pominju (a ne znam to sve napamet "rijec za rijec", a hadisi se drugacije ne trebaju prenositi). I ponovo smo na pocetku. Ko god da napise bilo sta, morace se pozvati na ono sto se zasigurno zna da je bila praksa prvih muslimana. Fatih, Ommadawn, Hannibal... svi bi naisli na isto, i ne bi mogli zakljuciti stvari razlicito.

Ali, vidim da je ovdje slican slucaj kao sa Djozom. Nije bitno sta je prenijeto, nego od koga. Usput, uz svo Pezicevo znanje, ima hrpa stvari gdje se ne slazem sa njegovim stavovima, kada recimo sagledam koje je hadise uzeo u obzir da ustvrdi nesto, da potpuno ignorise analogiju, kada za njom postoji potreba zbog novonastale situacije, za koju nema jasnih ajeta ili hadisa.

Medjutim, ovdje je rijec u necemu sto je potvrdjeno od strane svih poznavalaca hadiskih nauka (on nije jedan od njih, ali je prenio od njih ovo u tekstu).

P.S.

Negdje ovdje, napisao jednom bez copy/paste jedan poduzi post (nekoliko njih ustvari, u istoj temi). Kad sam vidio da sam mogao 80% toga samo kopirati i prenijeti ovdje, osjecao sam se bas kao blesav.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Iskra »

Ne spominji Djozu napravicuhaos :djed
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Ommadawn »

I gdje su zapisani hadisi?
U Kur’anu?
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Xeno »

U udruzenju smo prije imali program Dan(i) Asure uz predavanje, ucenje Kur'ana i iftarenje, pojma nemam da li se ta praksa zadrzala i danas. Ali, ako mi se ne cini, o Asuri se i ne prica previse, generalno, a niti na sam dan.
Bitno da Ajvatovica i Djevojacka budu puni i da svi znaju kad je. :maxuz

Groteskni prizori i obicaji siita su za posebne teme. Mislim i da nemamo temu o Kerbeli.

O Djozi mislite i pricajte sta hocete, Handzar ovo, Handzar ono. On je dokinuo novotarijama i obicajima koje su se uvukle u religiju i praksu muslimana i rijaseta a koje ova danasnja truhla IZ ponovo njeguje i zmiri na iste zarad vlastite koristi.
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Ommadawn »

A Đozo ono bješe pripadnik Handžar divizije?
One divizije koja bješe naklonjena fašistima?
Ona koja počini zločine?

Nije tema al’ just askin’..
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Max »

Podsjecamo vas i pozivamo da postite Dan Asure (10 dan mjeseca muharema), koji podpada u srijedu 18.08.2020, za koji slijedi velika nagrada i za koji je nas Poslanik, saws, rekao: 'Post Ašure je uzrokom praštanja grijeha koji su ucinjeni protekle godine!'(Muslim) Poznati ashab Abdullah ibn Abbas,r.a. je rekao:... "Nisam vidio da Allahov poslanik, sallallahu alejhi we selleme, toliko nastoji postiti dan smatrajući ga boljim od drugih kao što je nastojao postiti ovaj dan, dan Ašure, i ovaj mjesec, mjesec Ramazan" (Buharija). Post devetog dana uz deseti Abdullah ibn Abbas.r.a je takodjer rekao: "Poslanik, sallallahu alejhi we selleme, je postio dan Ašure i naredio da se posti, pa su rekli: Allahov Poslaniče to je dan kojeg slave Jevreji i Kršćani! Na to je Poslanik, sallallahu alejhi we selleme, rekao: Kada dođe naredna godina postit ćemo, ako Bog da, i deveti dan. Međutim prije nego je došla naredna godina Poslanik, sallallahu alejhi we selleme, je preselio" (Muslim). Poslanik, sallallahu alejhi we selleme, je postio deseti dan Muharrema i naumio je postiti i deveti dan, pa je stoga pohvalno postiti deveti dan sastavljeno i uz deseti dan mjeseca Muharrema. Poznati islamski ucenjak Ibn El-Kajjim je rekao:" post dana Ašure ima različite stepene; - najpotpunije je da se posti, deveti, deseti i jedanaesti dan, - drugi stepen je, da se posti, deveti i deseti, - i najnizi stepen je, da se posti samo deseti dan. Braćo i sestre! Posteći ova dva dana, uz Allahovu, dž.š., pomoć postižemo nekoliko ciljeva: 1) Bićemo nagrađeni posebnom nagradom, za post, kao poseban vid ibadeta; 2) Posteći i izvršavajući druge ibadete u mjesecu muharrenu, postižemo Allahovo, dž.š., zadovoljstvo i milost; 3) Ovim načinom posta se razlikujemo od sljedbenika prošlih knjiga; 4) Slijedimo praksu Muhammeda, s.a.v.s.,; 5) Brišu nam se grijesi koje smo učinili u protekloj godini...
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Max »

Ommadawn je napisao/la: 15 aug 2021, 21:33 I gdje su zapisani hadisi?
U Kur’anu?
jel ovo fakat pitaš ili?
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Ommadawn »

Max je napisao/la: 16 aug 2021, 14:52
Ommadawn je napisao/la: 15 aug 2021, 21:33 I gdje su zapisani hadisi?
U Kur’anu?
jel ovo fakat pitaš ili?
Da.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Ašura/Dan Ašure

Post Postao/la Max »

Ommadawn je napisao/la: 16 aug 2021, 15:04
Max je napisao/la: 16 aug 2021, 14:52

jel ovo fakat pitaš ili?
Da.
u Kuranu nisu zabilježeni hadisi, toga nema.
Hadisi su zapravo objašnjenja onoga što je Muahamed a.s (PBUH) radio i govorio čime se muslimani vode u prakticiranju naredbi Allaha dž.š.
Pa tako imaš vjerodostojne (one koji su potvrđeni od više prenosilaca a najčešće se uzimaju od Muslima i Buharije koji su napravili zbirke) i slabi hadisi koji nisu potvrđeni od većeg broja prenosilaca.


Primjera radi u Kuranu nema nigdje način na koji se obavlja namaz već se namazi obavljaju na način kako je to Muhammed a.s (PBUH) radio.


Dalje, bez da odobravam ili negiram Pezića imaju neke stvari u Islamu koje nisu podložne nečijem mišljenju, kao što je to primjer sa Ašurom, ili bilo kojim drugim datumom, bajramima, ramazanom itd itd, tako da bilo čiji tekst da pročitaš a vezano za ovu tematiku je isti...

U prilogu jedan od mojih razgovora sa mojom hanumom a vezano za jednu islamsku temu, čisto kao dokaz da ne misliš da Pezića nešta branim.
:keke
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
I say what I think, I think what I say
Odgovori

Natrag na “Religija”