Novotarije u islamu

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Otvorio sam ovu temu, da bi bar svi mi, na ovom forumu naucili o stvarima koje nemaju apsolutno nikakvog uporista u islama, a u manjoj ili vecoj mjeri su zastupljene (cesto i zvanicno pod odobrenjem IZ BiH).

Volio bih da svi koje ova tematika zanima, daju svoj prilog i/ili primjer i tako daju osporavanju nekih novotarija veci legitimitet na forumu (da ne bude, Fatih tamo sam nesto brblja). Tema je jako ozbiljna i znam i da je osjetljiva i da ce sigurno biti i neslaganja. Neka, forum i jeste za raspravu. Samo vas sve molim, da se drzimo teme (naravno, neslaganje sa necijim misljenjem je OK). Za druge stvari oko islamskog ucenja, imamo temu "Islam".
4
4 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu.

Post Postao/la Fatih »

Evo, ja cu poceti sa jednim primjerom, koji je opsteprisutan i opstepoznat svim muslimanima (bar na nasim prostorima). "Ceteresnica, ceteresnina". Ovim sam zapoceo zato sto sam skoro na forumu procitao da se to pominje.

Kada u necijoj porodici neko umre, on se obrati svom lokalnom imamu (ili nekom iz dzematskog odbora) i tada mu se uruci lista svih stvari koje su potrebne za obavljanje dzennaze i ukopa. Na toj listi (bilo bi lijepo kada bi je neko mogao naci i postaviti ovdje) postoje dvije kategorije koje su vezane za pripremu dzennaze: "Obavezno i "Nije obavezno". U ovoj drugoj kategoriji, nalazi se i ova novotarija u vjeri koju sam za pocetak odabrao za ovu temu. Ona ima i svoju cijenu, kao i sve ostale kategorije.

Sta je onda problem, ako pise "nije obavezno"? Pa problem je sto se, uprkos tome sto pise da nije obavezno, ova stavka uopste nalazi na toj listi (sluzbeni obrazac IZ). Ako pitate bilo kog imama, od kada postoji ceteresnica u Islamu, najvjerovatnije cete dobiti upravoodgovor da to nije obavezno.

Ali, i za takav eventualni odgovor imama (ili bilo kog drugog), onda postoji jos jedno pitanje. Da li su o tome ucili u medresi ili fakultetu islamskih nauka? Naravno, odgovor ce biti biti negativan. Pa zasto onda nasa ulema cuti o tome? Kada ih se malo vise "pritisne', onda kazu "narod to hoce"!

Otkada se u islamu moze ugadjati bilo kome, ako je to sa cim se ugadja u suprotnosti sa islamom?

Prof. Ljevakovic (fetva-i emin) je na ovo pitanje (cini mi se 2000-2001) dao sljedeci odgovor (parafraziram iz sjecanja): "Ceteresnica uistinu nema uporiste u islamu. Medjutim, posto nasi imami ne insistiraju na tome, treba pustiti vremenu da to samo od sebe nestane iz prakse muslimana".

Ovaj odgovor je toliko besmislen. Koliko je fetvi od tada donijeto, za daleko manje bitne stvari? Posaljete dopis svim imamima (kao sto se uvijek radi), da procitaju na hutbi, i time fetva postaje obavezujuca. Ali, to se nikad nije dogodilo. Nadalje, Ljevakovic zna koliko dugo je ta praksa prisutna, da je smijesno reci da ce to "vrijeme samo odnijeti"). Evo, dvije decenije nakon odgovora ef. Ljevakovica, i dalje su "u prometu" liste sa oznacenom ceteresnicom na njoj. To, sto nije stavljenja u kategoriju "obaveznih" stvari, ne znaci nista u ovom kontekstu. Zato sto je to znak da nije ni zabranjena. A trebala bi i morala biti.

Poznato je, da su preci bosanskih muslimana, bili ogromnom vecinom krscani. I kao sto su i krscani primanjem krscanstva, zadrzali neke oblike paganskog vjerovanja, tako su i muslimani zadrzali neke stvari koju cu cinili njihovi preci (uz dodatni teret, gdje i kod nas cak postoji mali broj paganskih obicaja - iako zaista mali).

Eto, ja sam temu "naceo" sa ovim, a nadam se da cete vi ostali pomenuti neki drugi obicaj koji, kao i ovaj, ne pripada islamskom vjerovanju.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Novotarije u islamu.

Post Postao/la Miss Y. »

Da li se i tzv. "sedmina" nalazi u istoj kategoriji?
U nekim područjima se uopšte to ne praktikuje, kao ni tevhid pri ukopu mejta tj.u vrijeme dženaze.

Lično smatram da je puno tih "običaja" ostalo iz nekih praktičnih razloga npr.
Ne konkretno ovaj koji si opisao, ali ima ih.
2
2 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu.

Post Postao/la Fatih »

Miss Y. je napisao/la: 05 aug 2020, 15:02 Da li se i tzv. "sedmina" nalazi u istoj kategoriji?
U nekim područjima se uopšte to ne praktikuje, kao ni tevhid pri ukopu mejta tj.u vrijeme dženaze.

Lično smatram da je puno tih "običaja" ostalo iz nekih praktičnih razloga npr.
Ne konkretno ovaj koji si opisao, ali ima ih.
Da, svakako su i te nabrojane stvari u istoj ravni sa ceteresnicom. S tim, sto neke nisu naslijedje krscanskih obicaja, nego poticu od nekih radikalnih sufijskih ucenja i dosta drugih razloga. Ali, ako budemo nastavili sa primjerima, pokusacemo i da objasnimo izvor/razlog za cinjenje tih stvari.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Novotarije u islamu.

Post Postao/la Max »

Kod nas je u Visokom običaj da se, hm kako da se odrazim.. prouči tevhid (ako to tako mogu reći "prouči"), na dan dženaze umrlog, na 7 dana oliti sedminu, četresnicu, pola godine i godinu...

Pretežno se održavalo u kući preselilog gdje je ženski tevhid ili u džamiji gdje je i muški i ženski tevhid.

Govorimo li o toj vrsti četrestice?
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu.

Post Postao/la Fatih »

mad_max_ba je napisao/la: 05 aug 2020, 15:10 Kod nas je u Visokom običaj da se, hm kako da se odrazim.. prouči tevhid (ako to tako mogu reći "prouči"), na dan dženaze umrlog, na 7 dana oliti sedminu, četresnicu, pola godine i godinu...

Pretežno se održavalo u kući preselilog gdje je ženski tevhid ili u džamiji gdje je i muški i ženski tevhid.

Govorimo li o toj vrsti četrestice?
Da, to je to. Samo su razlike (od mjesta do mjesta) u tim nekim "malim nijansama" nacina na koji se to obavlja.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Novotarije u islamu.

Post Postao/la Max »

Fatih je napisao/la: 05 aug 2020, 15:12
mad_max_ba je napisao/la: 05 aug 2020, 15:10 Kod nas je u Visokom običaj da se, hm kako da se odrazim.. prouči tevhid (ako to tako mogu reći "prouči"), na dan dženaze umrlog, na 7 dana oliti sedminu, četresnicu, pola godine i godinu...

Pretežno se održavalo u kući preselilog gdje je ženski tevhid ili u džamiji gdje je i muški i ženski tevhid.

Govorimo li o toj vrsti četrestice?
Da, to je to. Samo su razlike (od mjesta do mjesta) u tim nekim "malim nijansama" nacina na koji se to obavlja.
ma
kod nas npr je to toliko standardizovano da IVZ apsolutno ništa i ne daje, porodica samo najavi IVZ-u kada i gdje, kako bi se mogle organizovati bule ili ako je u džamiji da se pripremi džamija....
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu.

Post Postao/la Fatih »

mad_max_ba je napisao/la: 05 aug 2020, 15:18
Fatih je napisao/la: 05 aug 2020, 15:12

Da, to je to. Samo su razlike (od mjesta do mjesta) u tim nekim "malim nijansama" nacina na koji se to obavlja.
ma
kod nas npr je to toliko standardizovano da IVZ apsolutno ništa i ne daje, porodica samo najavi IVZ-u kada i gdje, kako bi se mogle organizovati bule ili ako je u džamiji da se pripremi džamija....

Iako cu mozda malo sa ovime otici u off-topic... izgleda da je jak pritisak na vrh IVZ da se ovo nastavlja, zbog ociglednih stvari. Ali, oni su tu zato da tumace ljudima islam onako kako je on dostavljen. Istina se mora reci, donijeti o tome fetvu, pa makar te kostalo i puno vise od stolice u IVZ.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Iskra »

Gdje je Fatih?

Kako tumači učenje tevhida obzirom da tevhid nije sunnet ni farz, dok učenje jasina jeste.
0
Zadnja izmjena: Iskra, dana/u 05 aug 2020, 17:06, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 16:15 Gdje je Fatih?

Kako tumači učenje tevhida obzirom da tebi od jije ni sunnet ni farz, dok učenje jasina jeste.
ne razumijem te sad ja

a šta je učenje jasina, sunnnet?
0
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Iskra »

mad_max_ba je napisao/la: 05 aug 2020, 16:34
Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 16:15 Gdje je Fatih?

Kako tumači učenje tevhida obzirom da tebi od jije ni sunnet ni farz, dok učenje jasina jeste.
ne razumijem te sad ja

a šta je učenje jasina, sunnnet?

To sam čula od efendije. Tevhid nije ji sunnet ni farz učenje jasina jeste. Ako je tako onda je tevhid nobotarija.
0
Zadnja izmjena: Iskra, dana/u 05 aug 2020, 17:12, ukupno mijenjano 1 put.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Mehaning »

Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 17:07
mad_max_ba je napisao/la: 05 aug 2020, 16:34
ne razumijem te sad ja

a šta je učenje jasina, sunnnet?

To sam čula od efendije. Tevhid nije ji sunnet ni faze a učenje jasina jeste. Ako je tako onda je tevhid nobotarija.
Sve što ovdje mogu razumjeti je to, da so od nekoga nešto čula... :palm
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 16:15 Gdje je Fatih?

Kako tumači učenje tevhida obzirom da tevhid nije sunnet ni farz, dok učenje jasina jeste.
Ni sam bas potpuno ne razumijem, ali, pokusacu onako kako sam shvatio. Ucenje tevhida umrlim, kao i ucenje Jasina umrlim je takodjer praksa nepoznata u islamu. Jedino direktni potomci imaju pravo (Kur'anska poruka) da se mole za svoje roditelje, pa i ucenjem Jasina.

Zasto? Pa, svako ko uci Jasin, uci znaci Kur'an. Ucenje Kur'ana je veliki sevab. Kada se ucenje zavrsi, potomak onda dovi (na bilo kom jeziku), da SEVAB DOBIJEN UCENJEM JASINA, dostavi dusama njegovih/njenih roditelja, umjesto njima (i onda, ako ucis djecu kako treba, taj se krug stalno krece).

Jer, ne zaboravimo, ako osoba nije ucila Kur'an dok je bila ziva, ili ga bar neko od porodice nije nagovarao na to, cemu ucenje TOJ osobi kada umre?

Kur'an je objavljen ZIVIMA.

SVA ULEMA je saglasna o djeci koja se mole za svoje roditelje. SVA ULEMA se slaze da je zabranjeno placati za ucenje Kur'ana (osim, haman kod nas, gdje postoji nezvanicni cjenovnik- "koliko halalis", a zna se otprilike cijena za sve.)
3
3 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Iskra »

Mehaning je napisao/la: 05 aug 2020, 17:10
Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 17:07


To sam čula od efendije. Tevhid nije ji sunnet ni faze a učenje jasina jeste. Ako je tako onda je tevhid nobotarija.
Sve što ovdje mogu razumjeti je to, da so od nekoga nešto čula... :palm


Tevhid= učenje dova ( molitva) na dan ukopa umrlog ili na 40 dana, 6 mjeseci itd.
Sunnet=to je sve ono sto je Boziji Miljeenik.Muhamed savs za života radio ili govori o ili šutnjom odobrio. Za nas muslimane sunnet je neki normativ koji slijedimo.
Farz=je sve ono što je stroga dužnost svakog muslimana, ono što nam je naloženo od Allaha .


Izvini na gramatickum greskama
2
2 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 05 aug 2020, 17:07
mad_max_ba je napisao/la: 05 aug 2020, 16:34
ne razumijem te sad ja

a šta je učenje jasina, sunnnet?

To sam čula od efendije. Tevhid nije ji sunnet ni farz učenje jasina jeste. Ako je tako onda je tevhid nobotarija.
Naravno da nije farz. A sunnet ne moze ni biti jer ga u vrijeme Poslanika s.a.v.s nije ni bilo. Znaci, tvoja konstatacija o tevhidu (ne o onom tevhidu kao srcu islama -jednoci Allaha) je TACNA. Neka bilo ko, ko tvrdi suprotno, donese dokaz da se to radilo medju prvim generacijama muslimana (a nace ga naci).

Eh, ne znam sta je mislio s time da je ucenje Jasina farz. Ako je mislio na ucenje umrlome, bez uvrede, njemu treba traziti da pokaze diplomu da je zavrsio bar medresu. Nama jeste farz da u kontinuitetu ucimo Kur'an. Ali ponavljam, to je obaveza nas zivih prema Allahu. Proucim svake godine po ko zna koliko Jasin-a, ali najvise zbog sebe, iako koristim pravo koje mi je dato, da se molim za svoju majku r.a.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la carobnjak_N »

Osim ovog formalno-pravnog aspekta islama, on ima i svoju duhovnu, psihološku stranu .
Najčešće se veže uz derviško-sufijske prakse, a jedna od njih je četeresnica ili četrdeset dana nakon nečije smrti.
Ona nije toliko vezana za umrlu osobu, koliko je za njoj bliske ljude.
Pošto su oni skloni izučavanju ljudske duše, danas bi mogli reći i psihe , valjda su skontali da je to vrijeme potrebno čovjeku da
ga prođe ona prva tuga , nakon koje se učenjem tevhida i samim ritualom ponavljanja svetih božijih imena, na neki način rodbina
i bliski ljudi oproste i od umrlog i od tugovanja. Ima to i uporište u psihologiji, pošto je 40 dana čovjeku potrebno da se prođe neke navike
ili da stvori novu. Kad su svi na okupu i dijele uspomene na umrlog , kao na takvim događajima,
to je onda lakše , a vjerovatno ove sedmine i kako još gdje ima koji period da se uči tevhid umrlom, su praktikovane kad neko umre
mlad ili pogine i slično.

Možda i jeste bid'at (novo u vjeri ) ali ima svoj smisao, kao što rekoh, a i ne izlazi svojom formom iz islamskih okvira.
1
1 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Max »

Na laganinijevo pitanje priznajem samo fatihov odgovor, sve ostalo cu se morati obratiti “Gazija” instanci. A ne bih ako ne moram..
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Odgovori

Natrag na “Religija”