Novotarije u islamu

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Ariel je napisao/la: 25 okt 2020, 18:27
Fatih je napisao/la: 24 okt 2020, 15:42

Samo budala ne vjeruje u naucne dokaze. Ali, teorije su vec nesto drugo.

9/11 u Americi je nakon odradjene istrage potvrdio da je Bin Laden stojao iza teroristckog napada. Medjutim, ogroman broj Amerikanaca vidi mnogo rupa u toj prici.

Tako i sa Darwinom.
Sta nije uredu sa Darwinom?
Koliko znam, nije nimalo uredu, cuo sam da je umro. :D Salim se. Govorim o njegovoj mehanizmu evolucije. :ok
3
1 slika 1 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Polaris »

Fatih je napisao/la: 25 okt 2020, 18:29
Ariel je napisao/la: 25 okt 2020, 18:27
Sta nije uredu sa Darwinom?
Koliko znam, nije nimalo uredu, cuo sam da je umro. :D Salim se. Govorim o njegovoj mehanizmu evolucije. :ok
Ok :ok

Znam da nije tema, ali ja vjerujem u njegov rad 🙂
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Ariel je napisao/la: 25 okt 2020, 18:30
Fatih je napisao/la: 25 okt 2020, 18:29

Koliko znam, nije nimalo uredu, cuo sam da je umro. :D Salim se. Govorim o njegovoj mehanizmu evolucije. :ok
Ok :ok

Znam da nije tema, ali ja vjerujem u njegov rad 🙂
Pa dobro, savim OK. Ja bas i ne.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Danas mnogi muslimani obijezavaju mevlud, rodjenje Muhameda s.a.v.s. Ova praksa nije bila poznata za vrijeme njegova zivota. kao ni medju prvim generacijama muslimana.

Nadalje, niko ne zna tacan dan rodjenja Poslanika s.a.v.s. Ali, zasigurno se zna da je preselio na drugi svijet na danasnji datum (po hidzri). Kako onda cak opravdati i slavljenje njegovog rodjenja (datum nepoznat) na dan kada je on ustvari umro? Time slavimo dan kada je on umro.

Eh, izvolite, ledja sam vec poturio i skinuo majicu. Udrite.
3
3 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 29 okt 2020, 16:25 Danas mnogi muslimani obijezavaju mevlud, rodjenje Muhameda s.a.v.s. Ova praksa nije bila poznata za vrijeme njegova zivota. kao ni medju prvim generacijama muslimana.

Nadalje, niko ne zna tacan dan rodjenja Poslanika s.a.v.s. Ali, zasigurno se zna da je preselio na drugi svijet na danasnji datum (po hidzri). Kako onda cak opravdati i slavljenje njegovog rodjenja (datum nepoznat) na dan kada je on ustvari umro? Time slavimo dan kada je on umro.

Eh, izvolite, ledja sam vec poturio i skinuo majicu. Udrite.
Što te briga. Važno sa se slavi... :cool
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Atomic »

Mevlud bude razlog zajednickog namaza i ucenja Kur'ana.
Tako da ne mogu reci da nema vrijednosti.Danas kad u dzamiji bude par ljudi...
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Atomic je napisao/la: 29 okt 2020, 16:33 Mevlud bude razlog zajednickog namaza i ucenja Kur'ana.
Tako da ne mogu reci da nema vrijednosti.Danas kad u dzamiji bude par ljudi...
A sto bi mevlud trebao biti razlog zajednickog namaza? Zajednicki namaz se podrazumijeva. Ucenje Ku'rana je takodje neograniceno dozvoljeno da se uci, bilo kada. Ali, ako se to radi oragnizovano, na dan koji ne znaci nista u islamu, to je vec uvodjenje nove prakse u vjeru.

Zaista je bas ovako jednostavno.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 29 okt 2020, 16:32
Fatih je napisao/la: 29 okt 2020, 16:25 Danas mnogi muslimani obijezavaju mevlud, rodjenje Muhameda s.a.v.s. Ova praksa nije bila poznata za vrijeme njegova zivota. kao ni medju prvim generacijama muslimana.

Nadalje, niko ne zna tacan dan rodjenja Poslanika s.a.v.s. Ali, zasigurno se zna da je preselio na drugi svijet na danasnji datum (po hidzri). Kako onda cak opravdati i slavljenje njegovog rodjenja (datum nepoznat) na dan kada je on ustvari umro? Time slavimo dan kada je on umro.

Eh, izvolite, ledja sam vec poturio i skinuo majicu. Udrite.
Što te briga. Važno sa se slavi... :cool
Pa jeste me briga. Kao muslimanu, duznost mi je da u svom kapacitetu ukazujem na sve sto je lose, kako u praktikovanju vjere, tako i cinjenju ruznih stvari, koje nisu ogranicene samo na vjeru.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Atomic »

Zelim ti reci ako drugim danima bude 5 ljudi u dzamiji a za mevlud 50,onda ne vidim nesto lose.Cak stavise,vjerujem da ima ljudi koji inace ne idu u dzamiju,dodju.Mozda cak krenu praktikovati vjeru.
0
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Malena »

Fatih je napisao/la: 29 okt 2020, 16:25 Danas mnogi muslimani obijezavaju mevlud, rodjenje Muhameda s.a.v.s. Ova praksa nije bila poznata za vrijeme njegova zivota. kao ni medju prvim generacijama muslimana.

Nadalje, niko ne zna tacan dan rodjenja Poslanika s.a.v.s. Ali, zasigurno se zna da je preselio na drugi svijet na danasnji datum (po hidzri). Kako onda cak opravdati i slavljenje njegovog rodjenja (datum nepoznat) na dan kada je on ustvari umro? Time slavimo dan kada je on umro.

Eh, izvolite, ledja sam vec poturio i skinuo majicu. Udrite.
Izvini @Fatih ali kako se ne zna :ovaj Zar nije rođen 20. aprila 571. godine po Isa a.s.?
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Atomic je napisao/la: 29 okt 2020, 16:42 Zelim ti reci ako drugim danima bude 5 ljudi u dzamiji a za mevlud 50,onda ne vidim nesto lose.Cak stavise,vjerujem da ima ljudi koji inace ne idu u dzamiju,dodju.Mozda cak krenu praktikovati vjeru.
Ma shvatam sta zelis reci. Kada neko ima iskrenu namjeru, on tako razmislja. Medjutim, dok su u islamu stvari koje ce ljude upucivati da cine vise dobra pozeljne, to se isto nikako ne moze reci za vjerske obrede. Tu su stvari prilicno jasne, pogotovo kada se uzme u obzir opstepoznati hadis o unosenju u vjeru necega sto nije od nje.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 29 okt 2020, 16:50
Atomic je napisao/la: 29 okt 2020, 16:42 Zelim ti reci ako drugim danima bude 5 ljudi u dzamiji a za mevlud 50,onda ne vidim nesto lose.Cak stavise,vjerujem da ima ljudi koji inace ne idu u dzamiju,dodju.Mozda cak krenu praktikovati vjeru.
Ma shvatam sta zelis reci. Kada neko ima iskrenu namjeru, on tako razmislja. Medjutim, dok su islamu stvari koje ce ljude upucivati da cine vise dobra pozeljne, to se isto nikako ne moze reci za vjerske obrede. Tu su stvari prilicno jasne, pogotovo kada se uzme u obzir opstepoznati hadis o unosenju u vjeru necega sto nije od nje.
Kako je krenulo, mislim da če u vjerskim objektima brzo i kanapeje djeliti... :ovaj
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 29 okt 2020, 16:56
Fatih je napisao/la: 29 okt 2020, 16:50

Ma shvatam sta zelis reci. Kada neko ima iskrenu namjeru, on tako razmislja. Medjutim, dok su islamu stvari koje ce ljude upucivati da cine vise dobra pozeljne, to se isto nikako ne moze reci za vjerske obrede. Tu su stvari prilicno jasne, pogotovo kada se uzme u obzir opstepoznati hadis o unosenju u vjeru necega sto nije od nje.
Kako je krenulo, mislim da če u vjerskim objektima brzo i kanapeje djeliti... :ovaj
Pa evo, kada ovako bude mevlud, bude bonbona, keksa i sl. na izlazu. :malagani
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Malena je napisao/la: 29 okt 2020, 16:47
Fatih je napisao/la: 29 okt 2020, 16:25 Danas mnogi muslimani obijezavaju mevlud, rodjenje Muhameda s.a.v.s. Ova praksa nije bila poznata za vrijeme njegova zivota. kao ni medju prvim generacijama muslimana.

Nadalje, niko ne zna tacan dan rodjenja Poslanika s.a.v.s. Ali, zasigurno se zna da je preselio na drugi svijet na danasnji datum (po hidzri). Kako onda cak opravdati i slavljenje njegovog rodjenja (datum nepoznat) na dan kada je on ustvari umro? Time slavimo dan kada je on umro.

Eh, izvolite, ledja sam vec poturio i skinuo majicu. Udrite.
Izvini @Fatih ali kako se ne zna :ovaj Zar nije rođen 20. aprila 571. godine po Isa a.s.?
Halali, ne primjetih tvoj post. Stvarno, eto da ne bude da sam ja odgovorio. Otidji na google i pokusaj naci datum. Tu ces vidjeti da jedni kazu ovako, neki onako, dok mnogi ostaju samo pri 571.g ne ulazeci cak ni u mjesec.

A kod nas je 12. rebiu-l-evvel, kao mevlud, slavljenje dana njegovog rodjenja. Dok se za rodjenje eto ipak vecina razilazi, niko ne spori da je umro bas na ovaj dan.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Malena »

Halalim.
Vidi, za ovakve stvari ja ne guglam iz razloga što ne znam ko stoji iza teksta. Od početka učenja o mojoj vjeri Islamu, u svim ilmihalima i historijskim knjigama koje sam čitala i iz kojih sam učila, Muhammed a.s. je rođen 20. aprila 571. godine po Isa a.s.
Ne može biti 12. rebiul-evela jer je to mjesec po Hidžri, odnosno po Hidžretskom kalendaru koji se računa po prelasku Muhammeda a.s. iz Mekke u Medinu, logika.
Eh, obzirom da se ne može izračunati koji bi to dan bio po Hidžretskom kalendaru dan Poslanikova rođenja, a postoji potreba iskazivanja ljubavi prema Poslaniku, mislim, da su ljudi 12. rebiul-evel, kao poznati datum Hidžretskog kalendara koji je vezan za Muhammeda a.s. uzeli kao datum koji treba obilježavati.
Shvatam ja o čemu ti pišeš, ne treba biti musliman samo određenih dana u godini, ali možeš li ti shvatiti da je to potreba čovjeka da ima određenu obavezu baš tog dana više doviti, više se pokoravati, težiti Božijoj blizini.
Možda je to neshvatljivo za one koji redovno obavljaju namaz, koji poštuju i provode sve propise, ali pokušajmo shvatiti i one kojima treba trun vjetra u leđa da budu na pravom putu.
I ja i ti smo na putu, ali vrlo često smo na raskrsnicama gdje nam treba putokaz.
Dalje, šta je toliko loše u mevludu? Jel se uzdiže Poslanikovo ime na viši nivo nego mu pripada? Ne.
Jel se Poslanik obožava? Ne.
Jel mu se pridaje išta što ne posjeduje? Ne.
Samo ga se sjećamo i jačamo LJUBAV prema njemu. Zasuze nam oči, pa zahvalimo Uzvišenom što nas je stvorio baš u Ummetu Muhammedovom, najboljih i posljednjih.
Nemoj molim te da bi shvatio ovaj post kao raspravu, ovo je samo moje viđenje.
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Razumijem ja tebe potpuno. Ali, zao mi je zaista, sto ne mogu reci i da slazem sa nekim stvarima. Ali de, i ne moramo se u svemu slagati. Forum i jeste razmjena misljenja, ucenja jednih od drugih. A ovaj forum, posto je zaista vise nego OK, moze da posluzi i da nekom pomognemo ako bi ustrebalo.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 29 okt 2020, 17:02
Mehaning je napisao/la: 29 okt 2020, 16:56

Kako je krenulo, mislim da če u vjerskim objektima brzo i kanapeje djeliti... :ovaj
Pa evo, kada ovako bude mevlud, bude bonbona, keksa i sl. na izlazu. :malagani
Moram ti priznati, da mislim da Đamiju nisam još čak ni iz vanjske strane vidio, osim na televiziji... :kriv

Smije li se nenajavljeno i bez pratnje uči unutra... :zbunj

Pošto, koliko sam uspjeo shvatiti, nema slika ni kipova, što ima obično vidjeti unutra... :ovaj
0
Odgovori

Natrag na “Religija”