Novotarije u islamu

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la SmokingMan »

East_side je napisao/la: 20 okt 2020, 12:40
Trafalgar Law je napisao/la: 20 okt 2020, 08:51
Ovakve stvari nemaju nikakvog utemeljenja u Islamu. Neke ši'itske i sufijske sekte baštine ova probadanja. Ali svakako su oni malobrojni u islamskom svijetu.

Što reče jedan alim, ši'izam i sufizam su dvije strane istog novčića.
Da Salik sa klixa ovo može sada pročitati. :D
0
slika
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Moonlight »

Dobro muškarcima je lahko skinuti čarape. Žene recimo kada nose štramplice imaju komplikaciju.
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la East_side »

Max je napisao/la: 20 okt 2020, 12:57
East_side je napisao/la: 20 okt 2020, 12:44

Ja često koristim olakšicu u vidu mesha po čarapama. Posebno kad sam na poslu.
ja, opet posebno kada sam na poslu....


neka...
https://www.islamskazajednica.ba/index. ... Itemid=734

https://www.n-um.com/meshpotiranje-po-m ... -carapama/

I ja sam nekad imao šuhvu po tom pitanju ali možeš se opustiti :oke

Piše fino da je bolje uzeti potpuno ako nam je pri ruci, mada ni tad ovo nije zabranjeno ako ispunjavamo navedene uslove.

Allah želi da nam olakša a ne da poteškoće imamo.
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Max »

East_side je napisao/la: 20 okt 2020, 13:14
Max je napisao/la: 20 okt 2020, 12:57
ja, opet posebno kada sam na poslu....


neka...
https://www.islamskazajednica.ba/index. ... Itemid=734

https://www.n-um.com/meshpotiranje-po-m ... -carapama/

I ja sam nekad imao šuhvu po tom pitanju ali možeš se opustiti :oke

Piše fino da je bolje uzeti potpuno ako nam je pri ruci, mada ni tad ovo nije zabranjeno ako ispunjavamo navedene uslove.

Allah želi da nam olakša a ne da poteškoće imamo.
nisi me skontao, ne zbog propisa već zbog miomirisa iz cipela...
2
1 slika 1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la East_side »

@Max e to je već nešto drugo :oo
2
1 slika 1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Dina »

Moonlight je napisao/la: 20 okt 2020, 12:45
Max je napisao/la: 20 okt 2020, 12:20

to nije abdest nego tejemum

kada nema vode...

a prije koju godinu, čekam red da uzmem abdest i ispred mene jedan poznanik i kao govori ono meni, ne znam kojem meshebu pripadaš ali je dozvoljeno preko cipela uzeti abdest da se noge ne pokvase i uze pokvasi ruku i mahnu preko cipela...

Moj red i kontam se možda i jeste, ali ja ću po svom....
Nama je bula u Mektebu govorila preko ženskih čarapa tankih da možemo uzeti abdest.
Koliko sam ja upućena, tejemum važi samo kada nisi u prilici uzeti abdest. Pored vode tejemum gubi smisao.
Tejemum mijenja gusul, abdest ne...
Znaci, ako se nisi u prilici okupati, a trebala bi, onda ide tejemum umjesto gusula, i ne trebas poslije abdest...
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Miss Y. »

Preko čarapica mozes samo ako si bila pod abdestom prije oblačenja čarapa.
Znači ako su noge bile čiste i čiste čarape.
Tako su mene učili mada ja abdest uzmem iznova i zato nosim dokoljenice kad znam da cu morati abdestiti se.
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Ramzess »

Max je napisao/la: 20 okt 2020, 12:20 to nije abdest nego tejemum

kada nema vode...

a prije koju godinu, čekam red da uzmem abdest i ispred mene jedan poznanik i kao govori ono meni, ne znam kojem meshebu pripadaš ali je dozvoljeno preko cipela uzeti abdest da se noge ne pokvase i uze pokvasi ruku i mahnu preko cipela...

Moj red i kontam se možda i jeste, ali ja ću po svom....
Da on nije obucarski red? :ovaj
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la SmokingMan »

Opasne su olakšice gdje se mesh upotrebljava kada nema potrebe, ne bi se usudio reći da je to čak i mekruh, nisam ulema.
1
1 slika
slika
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la East_side »

Trafalgar Law je napisao/la: 21 okt 2020, 22:53 Opasne su olakšice gdje se mesh upotrebljava kada nema potrebe, ne bi se usudio reći da je to čak i mekruh, nisam ulema.
Nije brate ništa tu opasno. Ako uzimaš abdest više puta u toku dana radi namaza a veći dio dana provedeš npr. u zgradi gdje nisu baš idealni uslovi (blago rečeno) za potpuni abdest. Nije opasno čak ni kući to koristiti, a u ovom prethodnom primjeru pogotovo.

Ponavljam, bitno je prvi abdest u toku dana uzeti potpuno dok si još kući. I na njega obnavljaš sve naredne meshom.

Dalje, ako pogledamo hadise i islamsku literaturu, Poslaniku s.a.v.s. je za abdest bila dovoljna jedna čaša vode. Dakle, mekruh je i pretjerano rasipanje vode bez potrebe.

Postoje olakšice i za sam namaz. Možeš i sjedeći klanjati, čak i išaretom/mislima ako nemaš adekvatnu prostoriju na poslu i sl.

Na putu se namazi spajaju (podne sa ikindijom, akšam sa jacijom) i skraćuju se; klanjaju se po dva rekata svakog namaza osim akšama, on ostaje na tri rekata.

Dovoljno je samo farze klanjati. Mada je naravno bolje upotpuniti namaz i sunnetima. Namaz je stub vjere i prvo za šta ćemo biti pitani. Uslov za valjanost svih ostalih djela. Poslanik,s.a.v.s., je rekao: ”Prva stvar za koju će čovjek na Sudnjem danu polagati račun jeste namaz. Pa ako mu namaz bude dobar, bit će mu dobra (ispravna) i ostala djela.” (Taberani)

Ako uzmemo u obzir sve navedeno, dolazimo do zaključka da je, zapravo, jedino opasno nikako ne klanjati namaz i služiti se opravdanjima da "ne možemo uzeti abdest" (a možemo čak i kad nikako nemamo vode), "nemamo gdje klanjati" i td.
2
2 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la SmokingMan »

Ne znam, ljudi rade što im je volja, što misle da je za njih najbolje, i gdje se mogu osloniti na olakšice a gdje ne. Djela se vrijeduju prema nijetu, i mala je granica između vjerovanja i nevjsrtva. Doći će vrijeme kada će čovjek osvanuti kao vjernik, a zanoćiti kao nevjrnik...Ne opterećujem se naročito tim stvarima, koliko me fasciniraju hadisi svojim sadržajem. Dedždžal mi je najzanimlniviji lik, a eto čitajući haidse o njegovoj pojavi, zamišljam ga ništa manje ružnijim od Kvazimoda.
1
1 slika
slika
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la East_side »

Da ne editujem prethodni post, samo da dodam još nešto.

Za sve ibadete postoje razlozi i opravdanja za propuštanje/odgađanje. Npr. post zbog puta ili bolesti, hadždž zbog bolesti ineimaštine i td.

Jedino za namaz ne! Čak i kad čovjek leži nepokretan u krevetu (a da je pri svijesti, bitna napomena), nije pošteđen obavljanja namaza.

Samo da se ogradim, ja ne navodim sve ovo da bih ispao sad nešto... da ja nekom nešto namećem, popujem i sl.

Ja samo dijelim nešto što već duži niz godina intenzivno i pažljivo istražujem (iz brojnih izvora) iz praktičnih razloga, zbog sebe samog. I navodim onako kako zaista jeste. Dakle dobronamjerno. Ako se neko okoristi, bio bih sretan.

Mada ja i sebe samog podsjećam na ove stvari. Nisam ni ja perfektan, daleko od toga. I ja prespavam, preskočim iz ovog ili onog razloga pa onda to nadoknadim.

Samo pokušavam skrenuti pažnju na, s jedne strane, važnost namaza te, s druge strane, jednostavnost islamskih propisa. Ako se malo zamislimo, shvatimo da zaista ništa nije teško. Ja sam se sam uvjerio da je zaista tako.
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la East_side »

Trafalgar Law je napisao/la: 22 okt 2020, 00:48 Ne znam, ljudi rade što im je volja, što misle da je za njih najbolje, i gdje se mogu osloniti na olakšice a gdje ne. Djela se vrijeduju prema nijetu, i mala je granica između vjerovanja i nevjsrtva. Doći će vrijeme kada će čovjek osvanuti kao vjernik, a zanoćiti kao nevjrnik...Ne opterećujem se naročito tim stvarima, koliko me fasciniraju hadisi svojim sadržajem. Dedždžal mi je najzanimlniviji lik, a eto čitajući haidse o njegovoj pojavi, zamišljam ga ništa manje ružnijim od Kvazimoda.
Dedždžal i ahiru-z-zeman je posebno zanimljiva tema. :oke i jako značajna, pogotovo danas.

Za vikend aBd namjeravam otvoriti temu "Islamska eshatologija" i pisati detaljnije o tome.
2
1 slika 1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

East_side je napisao/la: 22 okt 2020, 00:54
Trafalgar Law je napisao/la: 22 okt 2020, 00:48 Ne znam, ljudi rade što im je volja, što misle da je za njih najbolje, i gdje se mogu osloniti na olakšice a gdje ne. Djela se vrijeduju prema nijetu, i mala je granica između vjerovanja i nevjsrtva. Doći će vrijeme kada će čovjek osvanuti kao vjernik, a zanoćiti kao nevjrnik...Ne opterećujem se naročito tim stvarima, koliko me fasciniraju hadisi svojim sadržajem. Dedždžal mi je najzanimlniviji lik, a eto čitajući haidse o njegovoj pojavi, zamišljam ga ništa manje ružnijim od Kvazimoda.
Dedždžal i ahiru-z-zeman je posebno zanimljiva tema. :oke i jako značajna, pogotovo danas.

Za vikend aBd namjeravam otvoriti temu "Islamska eshatologija" i pisati detaljnije o tome.
To "arslane" moj! :srce
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 20 okt 2020, 09:00 Jeli islam priznao evoluciju... :zbunj
Ne. Ne na nacin, kako to objasnjava TE. Naravno, ljudi i sva bica su evoluirala na neki nacin, prilagodjavajuci se vremenu ui uslovima u kojima zive. Ali da crv i ja imamo zajednickog pretka, NE. :russ
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Dina je napisao/la: 20 okt 2020, 13:38
Moonlight je napisao/la: 20 okt 2020, 12:45

Nama je bula u Mektebu govorila preko ženskih čarapa tankih da možemo uzeti abdest.
Koliko sam ja upućena, tejemum važi samo kada nisi u prilici uzeti abdest. Pored vode tejemum gubi smisao.
Tejemum mijenja gusul, abdest ne...
Znaci, ako se nisi u prilici okupati, a trebala bi, onda ide tejemum umjesto gusula, i ne trebas poslije abdest...
Dina, zaista mi je "teska ruka" dokovopisem, ali, tejemum zaista moze da zamjeni oboje. S tim sto, mnogi tu olaksicu uzimaju isuvise olako. Ne moze se uzeti tejemum, a znas daima vode blizu, pa makar se radilo i vecoj udljanosti, ako znas da ces stici na vrijeme da obavis namaz.

P.S.

Hvala ti sto pises ovdje. :ok
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Novotarije u islamu

Post Postao/la Fatih »

Trafalgar Law je napisao/la: 20 okt 2020, 13:01
East_side je napisao/la: 20 okt 2020, 12:40

Ovakve stvari nemaju nikakvog utemeljenja u Islamu. Neke ši'itske i sufijske sekte baštine ova probadanja. Ali svakako su oni malobrojni u islamskom svijetu.

Što reče jedan alim, ši'izam i sufizam su dvije strane istog novčića.
Da Salik sa klixa ovo može sada pročitati. :D
Video necu ni da gledam. BUDALE. Ovo treba jos dodati im kakav mac, pa ih bodriti da moze i kroz srce proci, te im nista nece biti. :ooo
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Religija”