Žena u islamu

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Malena »

Iskra je napisao/la: 16 feb 2021, 17:28
Crvena Nit je napisao/la: 16 feb 2021, 17:27

Uzvicnik ne prezentira vikanje! Mozda signalizira uzbudjenost od vasih reakcija.
UZ vic nik , vidis ovo vic e to ti je od vikati
Oplakah sestro mila 😂😂😂😂
1
1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Max »

Crvena Nit je napisao/la: 16 feb 2021, 17:36

Moji izvori su osobe sa arapskog govornog podrucja, kao i akademski obrazovane osobe, a koje su isle u medresu u BiH.

Lijep pozdrav
pa svi smo išli u medresu (medresa je škola) ili misliš na medresu kao naziv srednje škole?

a to nas sve ne čini akademskim građanima


puna si pogrešnih interpretacija
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Crvena Nit »

lejlamo je napisao/la: 12 aug 2020, 13:30 ne može sve izrečeno u tim uslovima biti univerzalno.
:klanja
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Fatih »

@lejlamo osveticu se za ovo. Ubacujes mi fitnu u temu. :D
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Fatih »

@lejlamo Nemoj mi tih smajlija, odmah mislim da sam nesto debelo zgrijesio. Salio sam se, na meni svojstven nacin, i eto... :sunja
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Žena u islamu

Post Postao/la lejlamo »

Fatih je napisao/la: 19 feb 2021, 16:42 @lejlamo Nemoj mi tih smajlija, odmah mislim da sam nesto debelo zgrijesio. Salio sam se, na meni svojstven nacin, i eto... :sunja
ma znam bolan, 'ta ti je :lejla
1
1 slika
Avatar
Angela
Novi behar
Novi behar
Reactions: 156
Postovi: 119
Pridružen/a: 22 feb 2021, 08:51

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Angela »

Fatih je napisao/la: 12 aug 2020, 12:46 "Prema zenama su velikodusni i pazljivi samo plemeniti ljudi, a zene ponizuju i zlostavljaju samo oni koji su losi i niske naravi." (Ibn Asakir)
Ovo je lekcija nase planete I vazi za sve zene I muskarce podjednako u bilo kakvim svakodnevnim susretima, u familiji u dzamiji, na poslu, u skoli, na fakultetu zdravstvenim ustanovama na putovanjima itd
4
4 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Iskra »

Evo moze ovdje , Iz se ocitovala na Pezicevu Izjavu

Klix.ba


Stavovi 'islamskih influensera' o statusu žena u islamu nisu naši stavovi", ukazali su iz Islamske zajednice nakon kontroverzne izjave islamskog predavača Elvedina Pezića.

Pezić, čije objave na Facebooku prati više od 222.000 osoba, je ranije ove sedmice istakao da se "zapadno društvo moralno srušilo onog momenta kada su ženu izveli iz kuće, i onda kada je žena postala sve osim majka".

Ovaj njegov stav je izazvao mnoštvo reakcija, a mnogi su ga osudili smatrajući da nije primjeren. Sada su reagovali iz Islamske zajednice Bosne i Hercegovine. Naglasili su da "islamski influenseri" kroz, kako su saopćili, vlastitu prizmu sagledavajući i analizirajući sveukupne islamske principe i realnost, nude "svoje" površno, uskogrudno i opskurno tumačenje pravila, principa i pojava.

OD KRITIKE DO PODRŠKEIslamski predavač Elvedin Pezić izjavom o ulozi žene izazvao burne reakcije

Konkretnije, reagovali su u Odjelu za brak, porodicu i pitanje žena Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice potcrtavši da je riječ o stavovima koji su u suprotnosti sa, kako su naveli, učenjem osnovnih izvora islama, Kur'anom i Sunnetom, odnosno pravima i obavezama muslimanki da se obrazuju, usavršavaju u različitim naukama i na taj način doprinesu boljitku porodice i zajednice.

Ukazali su da ovo nisu stavovi Islamske zajednice.

"Također, ove izjave ne mogu se dovoditi u vezu sa stavom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini o pitanjima žena te se želimo ograditi od ovakvih tumačenja položaja i mjesta žene u društvu", saopćili su.

Kako su ukazali, građanima Bosne i Hercegovine, a muslimanima posebno, je poznato opredjeljenje i stav Islamske zajednice o statusu žene i njezinoj društvenoj angažiranosti.

"U prilog tome važno je istaći da se u osam medresa i tri fakulteta čiji je osnivač Rijaset, uče i obrazuju buduće muallime, vjeroučiteljice, profesorice, odnosno stručnjakinje različitih profila te da se rad i angažman žena u institucijama i ustanovama Islamske zajednice, ali i u široj društvenoj zajednici izuzetno cijeni i poštuje", zaključili su u Odjelu za brak, porodicu i pitanja žena Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
1
1 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Max »

@Crvena Nit

možemo na ovu temu
Pezićeva izjava:

Istakao je da se "zapadno društvo moralno srušilo onog momenta kada su ženu izveli iz kuće, i onda kada je žena postala sve osim majka".

Koliko istine ima u ovome?
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Crvena Nit »

Max je napisao/la: 12 jan 2022, 15:39 @Crvena Nit

možemo na ovu temu
Pezićeva izjava:

Istakao je da se "zapadno društvo moralno srušilo onog momenta kada su ženu izveli iz kuće, i onda kada je žena postala sve osim majka".

Koliko istine ima u ovome?
Da je društvo to lakše prihvatilo, napravilo neke smijernice suradnje, bilo bi prekrasno. Ovako decenijska natezanja su tužna. Kažu, žena sad ima više obaveza, ali to nije točno, ako postoji suradnja muškarca u toj zajednici.

Realno, danas smo svi žrtve eksploatacije kompanija, koje nije briga o balansu posla i privatnog života radnika.
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Max »

Crvena Nit je napisao/la: 12 jan 2022, 15:44
Max je napisao/la: 12 jan 2022, 15:39 @Crvena Nit

možemo na ovu temu
Pezićeva izjava:

Istakao je da se "zapadno društvo moralno srušilo onog momenta kada su ženu izveli iz kuće, i onda kada je žena postala sve osim majka".

Koliko istine ima u ovome?
Da je društvo to lakše prihvatilo, napravilo neke smijernice suradnje, bilo bi prekrasno. Ovako decenijska natezanja su tužna. Kažu, žena sad ima više obaveza, ali to nije točno, ako postoji suradnja muškarca u toj zajednici.

Realno, danas smo svi žrtve eksploatacije kompanija, koje nije briga o balansu posla i privatnog života radnika.
Zapravo globalizacija a i mi sami kao potrošačko društvo doprinosimo ovakvom stanju.

i opet se slažem

čaba sam krečio
:valja
2
2 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Heidi »

NIje se upecala :oo
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Max »

Heidi je napisao/la: 12 jan 2022, 15:49 NIje se upecala :oo
mislim da je na drugom frontu
:valja
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Crvena Nit »

Max je napisao/la: 12 jan 2022, 15:47
Crvena Nit je napisao/la: 12 jan 2022, 15:44

Da je društvo to lakše prihvatilo, napravilo neke smijernice suradnje, bilo bi prekrasno. Ovako decenijska natezanja su tužna. Kažu, žena sad ima više obaveza, ali to nije točno, ako postoji suradnja muškarca u toj zajednici.

Realno, danas smo svi žrtve eksploatacije kompanija, koje nije briga o balansu posla i privatnog života radnika.
Zapravo globalizacija a i mi sami kao potrošačko društvo doprinosimo ovakvom stanju.

i opet se slažem

čaba sam krečio
:valja
Ja nisam kriva, uopće ne trošim neuravnoteženo, a da smo moderni robovi, jesmo, ali još uvijek imamo opcije birati, ali tu opciju nemaju večina stanovnika. Najbolje je danas udaljiti se od toga, ako se može.
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Crvena Nit »

Max je napisao/la: 12 jan 2022, 15:51
Heidi je napisao/la: 12 jan 2022, 15:49 NIje se upecala :oo
mislim da je na drugom frontu
:valja
Kojem :mig
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Max »

Crvena Nit je napisao/la: 12 jan 2022, 15:52
Max je napisao/la: 12 jan 2022, 15:47
Zapravo globalizacija a i mi sami kao potrošačko društvo doprinosimo ovakvom stanju.

i opet se slažem

čaba sam krečio
:valja
Ja nisam kriva, uopće ne trošim neuravnoteženo, a da smo moderni robovi, jesmo, ali još uvijek imamo opcije birati, ali tu opciju nemaju večina stanovnika. Najbolje je danas udaljiti se od toga, ako se može.
Ma vidi
Nije uopšte stvar neuravnotežene potrošnje, u našim uslovima unutar BiH je puko preživljavanje od plate do plate.
Međutim ono što je porazno, jeste da je natalitet u značajnom padu u odnosu na mortalitet, unutar BiH je razumljivo zbog opšte situacije, ljudi se teško odlučuju za 2 djece da ne govorim o većem broju.
U zapadnim društvima to nije slučaj, socijalna situacija dosta bolja zbog uređenja države po tim pitanjima ali je natalitet u daleko većem padu nego u BiH.
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Žena u islamu

Post Postao/la Crvena Nit »

Max je napisao/la: 12 jan 2022, 15:56
Crvena Nit je napisao/la: 12 jan 2022, 15:52

Ja nisam kriva, uopće ne trošim neuravnoteženo, a da smo moderni robovi, jesmo, ali još uvijek imamo opcije birati, ali tu opciju nemaju večina stanovnika. Najbolje je danas udaljiti se od toga, ako se može.
Ma vidi
Nije uopšte stvar neuravnotežene potrošnje, u našim uslovima unutar BiH je puko preživljavanje od plate do plate.
Međutim ono što je porazno, jeste da je natalitet u značajnom padu u odnosu na mortalitet, unutar BiH je razumljivo zbog opšte situacije, ljudi se teško odlučuju za 2 djece da ne govorim o većem broju.
U zapadnim društvima to nije slučaj, socijalna situacija dosta bolja zbog uređenja države po tim pitanjima ali je natalitet u daleko većem padu nego u BiH.
Vani se sad sklapaju brakovi i prave bebice sa 35 godina starosti, drugo vani najčešće nemaju nasljeđene stanove, kuću.

Vani socijalna situacija nije krasna, istina u EU je bolja od drugih razvijenih društava u kojim je tempo života užasno brz. Meni se to zgadilo u SAD. A tako je i u Kanadi.
0
Odgovori

Natrag na “Religija”