Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 08 nov 2020, 16:30
Mehaning je napisao/la: 07 nov 2020, 18:18

Baš tako. Neobično, nepoznato, strano... :zbunj

Mislim, da je to baš onaj prvinski refleks... :ovaj

Mada mislim, da bi se brzo prilagodio... :ovaj
Insallah. :haha
To ne znači da odobravam... :necu
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 08 nov 2020, 17:56
Fatih je napisao/la: 08 nov 2020, 16:30

Insallah. :haha
To ne znači da odobravam... :necu
Ah, polako. Ni ja nisam odobravao drzati macku u kuci prije... :D
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 08 nov 2020, 17:59
Mehaning je napisao/la: 08 nov 2020, 17:56

To ne znači da odobravam... :necu
Ah, polako. Ni ja nisam odobravao drzati macku u kuci prije... :D
:valja

Ti sigurno misliš da si prvi, koji mene pokušava "na pravi put" usmjeriti... :haha

Tvoji predhodnici nisu imali nekih pomaka, kojih bi se mogao sjetiti... :valja
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la storm »

Sto maraka na Mehaninga :D
2
2 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 09 nov 2020, 09:31 Sto maraka na Mehaninga :D
Mozes komotno firmu uloziti na njega. :D
3
1 slika 2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Ramzess »

Dina je napisao/la: 07 nov 2020, 11:46 Ja bih voljela čitati temu na kojoj bi ateisti objasnili šta je po njima smisao života, kako oni vide ljudsku prirodu i njihov stav spram formiranja moralnih načela i slično... ovo iskreno kažem, bez provokacije, jer se tema svela na objašnjavanje onih koji vjeruju što je meni već poznato...
Voljela bih čuti malo i dr stranu...
Ne mogu reci da sam ateista ali imam drugacije poglede na sam zivot kao i zivot nakon zivota, odnosno samo nase postojanje. Na osnovu mojih istrazivanja, citanja nekih mnogo starih a i novijih djela, i na osnovu zivotnih iskustava mislim da raj i pakao ne postoje, da su izmisljeni od ljudi koji su koristili religiju za usadjivanje straha u svoje podanike kako bi ostvarivali svoje ciljeve kontrole i dominacije nad drugim ljudima, i u nedostatku logicnijih objasnjenja. Mislim da mi ponavljamo ovaj zivot dok se ne rijesimo strahova, blokada, dok ne dozivimo moralni napredak, i kad prodjemo tu vrstu prociscenja mozda se uspinjemo na visi stepen postojanja pa prozivljavamo drugaciji zivot sa drugim zadanim nam nedacama, ili se vracamo u formu vjecne energije i svijesti, napokon postajemo svjesni sebe i Stvoritelja ili te istine o nasem postojanju. Postojanje vidim kao simbiozu nama prepoznatljivog materijalnog postojanja koje je mozda i nematerijalno ali ga mi vidimo i dozivljavamo kao materijalno, i onog spiritualnog, u formi vjecne energije koja cini zivot i svijest. U Shopenhauerovom djelu Svijet kao volja i predstava on postavlja interesantna metafizicka pitanja kroz cije tumacenje dolazimo do pitanja da li je i koliko ista oko nas stvarno, i da li mi ustvari zivimo u svojoj matrici nesvjesni postojanja matrice, da li je nas individualni zivot samo u formi naseg zamisljenog filma u kojem se mijenjaju akteri i dogadjaji oko nas kao pojedinaca oko kojih se radnja vrti, i zavisi od naseg djelovanja. Ipak ne odgovara na pitanje svrhe naseg postojanja i sta nakon sto se film zavrsi, sta biva sa nama kao glavnim junacima tog filma. Spominjem ga samo radi te interesantne pretpostavke da je nas zivot mozda vrsta nekog individualnog i samo za nas kreiranog filma u kojem dozivljavamo razne nepredvidjene situacije i borimo se sa problemima nesvjesno sakupljajuci bodove za nastavak filma, da - kao u video-igrici. Imas odredjeni broj zivota i sa njima moras preci igricu do kraja da bi presao na visi nivo.
Interesantna je i postavka iz Bhagavad Gite da se prvo rodimo kao mrav pa vremenom zasluzimo da se rodimo kao ptica ili macka i tako dok se ne rodimo kao covjek koji treba da dozivi prociscenje u svom zivotu i na kraju spozna vjecnu istinu i vrati se stvoritelju kao dio njegove vjecne energije. Bhagavad Gita jedino ne podrzava da jedan zivot mozemo zivjeti vise puta sto je meni prihvatljivo radi sjecanja iz istog ovog zivota - efekat "Vec vidjeno", ili kad sanjamo dogadjaj koji ce se tek desiti.
Samim ovim pitanje moralnih nacela mi je jasno kao moja vlastita nadogradnja prema savrsenstvu ili prema dostizanju viseg nivoa postojanja. Logicno ... :zbunj
2
2 slika
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Sandeman »

Malena je napisao/la: 07 nov 2020, 14:04
MarlboroGold je napisao/la: 07 nov 2020, 13:24
Pa eto recimo status žena u Islamu. Od pokrivanja pa na dalje. Ovo je samo jedan primjer od mnogih. Editovao sam prošli post... ateizam nije ideologija i nema manual života kojeg se mora pridržvati.
Jednom sam čitala da neki američki novinar u svom istraživanju muslimana i muslimanskih običaja, u razgovoru sa jednim dedom pitao zašto se žene u islamu pokrivaju, na što mu je dedo odgovorio da je takav propis. A na pitanje da li se to muškarcima dopada ili bi više voljeli da dobiju nepokrivenu ženu, na što je dedo odgovorio:

"Kad si bio mali, pa ti babo kupi slatkiš, jesi više volio da bude raspakovan, uprljan raznim prljavštinama, ili upakovan pa se ti ono sav razdragan potrudiš da raspakuješ čist i privlačan slatkiš?!"
Fuj.

P. S.

Brišite moderatori, ako je i vama post koji nepokrivene žene smatra prljavim prihvatljiv pa ga ne brišete, a reakcija na taj post za brisanje, samo brišite. Da se zna šta mislite o ženama koje nisu pokrivene i o muškarcima koji ih smatraju prljavim.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Fatih »

Sandeman je napisao/la: 10 nov 2020, 20:13
Malena je napisao/la: 07 nov 2020, 14:04

Jednom sam čitala da neki američki novinar u svom istraživanju muslimana i muslimanskih običaja, u razgovoru sa jednim dedom pitao zašto se žene u islamu pokrivaju, na što mu je dedo odgovorio da je takav propis. A na pitanje da li se to muškarcima dopada ili bi više voljeli da dobiju nepokrivenu ženu, na što je dedo odgovorio:

"Kad si bio mali, pa ti babo kupi slatkiš, jesi više volio da bude raspakovan, uprljan raznim prljavštinama, ili upakovan pa se ti ono sav razdragan potrudiš da raspakuješ čist i privlačan slatkiš?!"
Fuj.

P. S.

Brišite moderatori, ako je i vama post koji nepokrivene žene smatra prljavim prihvatljiv pa ga ne brišete, a reakcija na taj post za brisanje, samo brišite. Da se zna šta mislite o ženama koje nisu pokrivene i o muškarcima koji ih smatraju prljavim.
Koliko sam ja vidio, kada sam gledao zasto ti je pobrisan post, vidio sam da tamo stoji samo tvoje "fuj". To se moglo odnositi na onoga koga si citirao, pa i samo takve reakcije na jedan komentar su dovoljne da se obrisu...I obrisao ti je neko, a ti to ponovo pises. Usput, kritikujes moderaciju za ono za sta si samo ti kriv, itd.

Meni je razumljivo ako ti uistinu trazis ban. Ali, kao sto vidis, prodje tvoje "fuj", samo zato sto si nesto napisao uz to (iako je i ovo trebalo brisati radi kritike na nacin koji radi moderacija).

Evo, ovo ti niko nece ni brisati, niti ce te neko banovati zbog ovoga. Ali, nemoj da ovo uzmes kao mjerilo sta ce se dopustati, a sta brisati. Ovo je iznimka, jer, svakome treba dati sansu (ovo je samo moje licno misljenje) i objasniti mu zasto je nesto izbrisano, zasto se dobio ban, itd.

Sada, okreni se konstruktivnijem dijalogu, na nacin gdje se clanovi, iako mozda imaju razlicita misljenja od tvoga, tretiraju sa postovanjem.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Sandeman »

Ja ću ono šta hoću i kako hoću, a ti šta hoćeš i kako hoćeš.

Samo bez pridika i predavanja.

A to što ćeš komentar na napisano razumjeti kao komentar na osobu, koja mi je anonimna kao i ja njoj, to je već tvoja stvar. Imaš pravo na svoje greške. I mogućnost da prođeš nekažnjen zbog njih.

Da forumašica Malena ne pomisli da sam njoj napisao, nisam. Komentarisao sam "poučnu pričicu".

Da sam htio forumašicu komentarisati pitao bih je da li joj stvarno, i kao ženi, u stvari prvenstveno kao ženi, ta pričica izgleda kao nešto šta treba istaknuti. Meni je to uvreda za žene, ali šta ja znam, nisam žena.
0
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Podrinjac »

Dina je napisao/la: 07 nov 2020, 11:46 Ja bih voljela čitati temu na kojoj bi ateisti objasnili šta je po njima smisao života, kako oni vide ljudsku prirodu i njihov stav spram formiranja moralnih načela i slično... ovo iskreno kažem, bez provokacije, jer se tema svela na objašnjavanje onih koji vjeruju što je meni već poznato...
Voljela bih čuti malo i dr stranu...
Religije nisu formirale moral, niti moral religije. Moral je formiran jos prije religija. Isto tako moralna načela nisu ista od prije 1500 godina i danas. Ako bi to tako bilo, onda bi 90% zena bile nemoralne jer nisu pokrivene.
Druga stvar.... Zasto se uopšte spominje taj nekakav smisao života? Jedini smisao je smrt. Život je da se živi, pa dokle god. Smisla nema kao takvog. Svak formira svoj smisao života kako hoce.
0
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Sandeman »

Ama, nema smisla. Živimo jer du nas rodili, postojimo jer su se tako atomi spojili i evolucija nas oblikovala.

Jasna je želja da se sazna i strah od ne samo nepoznatog nego i nesigurnog. Psiholozi kažu da je ljudima lakše podnijeti sigurnu nedreću nego neizvjestan ishod, paradoksalno, čak i nesreća djeluje umirujuće ako je izvjesna i poznata.

Zato vjernici ne mogu shvatiti ateisze kojinprihvataju da ne znaju, nemaju sve odgovore i nema dve uzrok i posljedicu. Ne, ako si dobar čovjek i dobar vjernik nećeš završiti u raju sigurno. Možda te bog pošalje u pakao samo zbog ironije. Može mu se, ko će ga kazniti ako ne ispuni obećanje?

Prihvatite da postoji slučaj i da neće svaki put isti uzrok imati istu posljedicu. I sami kažete "neka bude tvoja volja bože" upravo zato što znate da nije izvjesno čak i sa pravilima.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Hannibal »

FB_IMG_1632229629784.jpg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Šabović Adis
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 461
Postovi: 595
Pridružen/a: 30 maj 2023, 17:44

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Šabović Adis »

Psi su, inače, dvonožne životinje? I dijele se na evolucioniste i kreacioniste? :o
0
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3038
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Čuvarkuća »

Ne vjerujem. Jednostavno me nisu usmjeravali u tom pravcu.
0
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Podrinjac »

Ne. Jer ga nisam upoznao. Ali ne da nisam želio.


Aa zapravo to sam već rekao, na početku
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Mehaning »

Podrinjac je napisao/la: 04 jun 2023, 19:55 Ne. Jer ga nisam upoznao. Ali ne da nisam želio.


Aa zapravo to sam već rekao, na početku
Nemoj nas ateiste prikazivati kao tako površne... :malagani

Nisam ni ja tebe upoznao, pa vjerujem, da postojiš. Ne vidim ni zrak koji dišem, pa itekako vjerujem, da postoji... :ovaj
0
Šabović Adis
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 461
Postovi: 595
Pridružen/a: 30 maj 2023, 17:44

Re: Bog - vjerujete li ili ne? Sta je najvise uticalo na to da vjerujete ili ne vjerujete?

Post Postao/la Šabović Adis »

Mehaning je napisao/la: 09 jun 2023, 12:17
Podrinjac je napisao/la: 04 jun 2023, 19:55 Ne. Jer ga nisam upoznao. Ali ne da nisam želio.


Aa zapravo to sam već rekao, na početku
Nemoj nas ateiste prikazivati kao tako površne... :malagani

Nisam ni ja tebe upoznao, pa vjerujem, da postojiš. Ne vidim ni zrak koji dišem, pa itekako vjerujem, da postoji... :ovaj
Šta ima tu da se vjeruje? :o
0
Odgovori

Natrag na “Religija”