Aja Sofija..

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Aja Sofija..

Post Postao/la laga-nini »

..muzej...crkva ili džamija..erdogan ocito nema dileme.. :?: :?:
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Sarajka »

Najpametnije bi bilo da ostala muzej. Ne vidim nikakvu svrhu, pored toliko lijepih dzamija u Istanbulu pretvarati jos jednu u tu namjenu. Jedino da Tayip bilda ego, poput dokazanog egomanijaka.
0
A sad adio :sara
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la storm »

Ovih dana Tayip bome udara na sve strane...
Aktivan u Libiji, ovaj, pa pomalo gaf sa Aja Sofijom...
Dok sa Grcima zamalo počeo rat jučer...
Mislim da je posrijedi ipak galvanizacija društva pred izbore... Ne stoji nešto dobro, prema analiticarima...
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Sarajka »

Ne sumnjam da će sebi namjestiti izbore. Egomanijak je ubijedjen da je reinkarnacija Sulejmana Veličanstvenog. 😂
0
A sad adio :sara
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la storm »

Sarajka je napisao/la: 24 jul 2020, 21:51 Ne sumnjam da će sebi namjestiti izbore. Egomanijak je ubijedjen da je reinkarnacija Sulejmana Veličanstvenog. 😂
Ruralci će ga izvući... U urbanim sredinama, već neko vrijeme gubi na svim izborima, ili je jako tijesno...
Oproban recept... Malo udari na vjerske emocije, malo zakuhaj, te daj do znanja, da je narod samo uz tebe siguran... I eto ga :mrgreen:
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Sarajka »

storm je napisao/la: 24 jul 2020, 21:56
Sarajka je napisao/la: 24 jul 2020, 21:51 Ne sumnjam da će sebi namjestiti izbore. Egomanijak je ubijedjen da je reinkarnacija Sulejmana Veličanstvenog. 😂
Ruralci će ga izvući... U urbanim sredinama, već neko vrijeme gubi na svim izborima, ili je jako tijesno...
Oproban recept... Malo udari na vjerske emocije, malo zakuhaj, te daj do znanja, da je narod samo uz tebe siguran... I eto ga :mrgreen:
Ma tamo pokrade. Lakse i nema kontrole.
0
A sad adio :sara
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

Ah, ovu temu htjedoh danas otvoriti. Ali, posto ste mi ukrali ideju (mozda pomocu 5G mreze, Gates-a...), sad necu nista pisati. Eh, steta. Zanimljivo bi bilo. :lol:
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la storm »

Bosfor je napisao/la: 24 jul 2020, 22:40 Ah, ovu temu htjedoh danas otvoriti. Ali, posto ste mi ukrali ideju (mozda pomocu 5G mreze, Gates-a...), sad necu nista pisati. Eh, steta. Zanimljivo bi bilo. :lol:
De, de... Ne bilo ti zapovijedjeno :lol:
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Iskra »

Meni je žao da takva gradjevina ostane zatvorena za oci javnosti i turista .
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 25 jul 2020, 10:04 Meni je žao da takva gradjevina ostane zatvorena za oci javnosti i turista .
Pa moci se ulaziti, kao i svaku drugu dzamiju. Sada se nece ni placati. Naravno, nece se vidjeti ikone i mnogo toga...ali to je vec stvar vas koji ste mi ukrali temu. :lol: Ima tu mnogo faktora koje treba objektivno uzeti u obzir. Je li neko misli da ne postoji poveznica, izmedju otvaranje Aja Sofije kao dzamije, i napetosti izmedju Grcke i Turske u Egejskom moru? Ovo sa Aja Sofijom se moglo davno uraditi. Dovoljno je vidjeti koliko je jeddnostavan proces bio da se to moza zakljuciti. Ali, eto, uradise bas sada. Ipak, nije to razlog, ali "timing" jeste.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la laga-nini »

..umišljam da sam neutralan nit sam musliman ni pravoslavac pa mislim da je erdogan napravio autogol jer samim tim sto je aja Sofija bila muzej je vec bio kompromis..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 25 jul 2020, 11:11 ..umišljam da sam neutralan nit sam musliman ni pravoslavac pa mislim da je erdogan napravio autogol jer samim tim sto je aja Sofija bila muzej je vec bio kompromis..
Vrijeme ce pokazati koliko je to za njega politicki dobro ili lose. Ali, ne treba zaboraviti da ni Ataturkovo mslo "nije za Ramazana". Sud je potvrdio da je odluka koju je donio bila nezakonita. Ipak, dizati ovoliku prasinu zbog PAUZE statusa dzamije bilo bi licemjerno. Zasto se niko mngo nije bunio kada je po prviput pretvorena u dzamiju? Panije se ni moglo, a sacuvati obraz. Nesto malo kasnije, znamo sta je ostalo od dzamija u Spaniji, koliko ih je nestalo u Indiji, itd.

Moramo gledati na svaki dogadjaj sa brutalnom objektivnoscu. Iako ova dzamija kao molitveni prostor nije donijela mnogo (uzimajuci u obzir koliko dzamija tu ima), ona ima istorijski znacaj, za obje religije. Pa onda da zakljucimo objektivno: Ako Mustafa Kemal nije imao pravo da je pretvori u muzej (posto je to vakuf/zaduzbina), sta onda ostaje? Crkva ili dzamija. Koje od toga dvoga ima vise logike da se ostvari, uzimajuci sve cinjenice u obzir?
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Iskra »

Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 10:53
Iskra je napisao/la: 25 jul 2020, 10:04 Meni je žao da takva gradjevina ostane zatvorena za oci javnosti i turista .
Pa moci se ulaziti, kao i svaku drugu dzamiju. Sada se nece ni placati. Naravno, nece se vidjeti ikone i mnogo toga...ali to je vec stvar vas koji ste mi ukrali temu. :lol: Ima tu mnogo faktora koje treba objektivno uzeti u obzir. Je li neko misli da ne postoji poveznica, izmedju otvaranje Aja Sofije kao dzamije, i napetosti izmedju Grcke i Turske u Egejskom moru? Ovo sa Aja Sofijom se moglo davno uraditi. Dovoljno je vidjeti koliko je jeddnostavan proces bio da se to moza zakljuciti. Ali, eto, uradise bas sada. Ipak, nije to razlog, ali "timing" jeste.

Onda temu preseli na Politiku, pa je pretresi kvalitetno, ja ti se u to ništa ne razumijem :roll:

Otvori nam temu o Bajramu , eto ga , samo što nije 😊
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 25 jul 2020, 11:34
Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 10:53 Pa moci se ulaziti, kao i svaku drugu dzamiju. Sada se nece ni placati. Naravno, nece se vidjeti ikone i mnogo toga...ali to je vec stvar vas koji ste mi ukrali temu. :lol: Ima tu mnogo faktora koje treba objektivno uzeti u obzir. Je li neko misli da ne postoji poveznica, izmedju otvaranje Aja Sofije kao dzamije, i napetosti izmedju Grcke i Turske u Egejskom moru? Ovo sa Aja Sofijom se moglo davno uraditi. Dovoljno je vidjeti koliko je jeddnostavan proces bio da se to moza zakljuciti. Ali, eto, uradise bas sada. Ipak, nije to razlog, ali "timing" jeste.

Onda temu preseli na Politiku, pa je pretresi kvalitetno, ja ti se u to ništa ne razumijem :roll:

Otvori nam temu o Bajramu , eto ga , samo što nije 😊
Ma ne znam, mozda cu bojkotovati i ovu temu. A sve zbog storma. Laze mi, obecaje...tako da znas ko je i kakav je. :lol: :lol: :lol:

:mrgreen:
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la laga-nini »

..ma nije to politička tema vise o toleranciji..a sto se Bajrama tiče on se vec slavio u mojoj kući jer mi je nevista muslimanka :D
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Iskra »

Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 11:50
Iskra je napisao/la: 25 jul 2020, 11:34
Onda temu preseli na Politiku, pa je pretresi kvalitetno, ja ti se u to ništa ne razumijem :roll:

Otvori nam temu o Bajramu , eto ga , samo što nije 😊
Ma ne znam, mozda cu bojkotovati i ovu temu. A sve zbog storma. Laze mi, obecaje...tako da znas ko je i kakav je. :lol: :lol: :lol:

:mrgreen:


Bojkotu, i ja ću s tobom. Eto.mu sad!

Eno Max načeo temu Bajram :lol:

A o tome ko je I kakav je popričati ćemo kasnije. Teško mu se🤣
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 25 jul 2020, 11:52
Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 11:50 Ma ne znam, mozda cu bojkotovati i ovu temu. A sve zbog storma. Laze mi, obecaje...tako da znas ko je i kakav je. :lol: :lol: :lol:

:mrgreen:


Bojkotu, i ja ću s tobom. Eto.mu sad!

Eno Max načeo temu Bajram :lol:

A o tome ko je I kakav je popričati ćemo kasnije. Teško mu se🤣

ma kavi tesko mu se...to je veliki debelokozac. :lol:

A stose bajrama tice, svakako cu nesto pisati. Mozda oko propisa Kurban Bajrama. Mnogo ljudi ne znaju neke jako vazne stavri u vezi toga.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Religija”