Aja Sofija..

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la storm »

Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 12:13
Iskra je napisao/la: 25 jul 2020, 11:52

Bojkotu, i ja ću s tobom. Eto.mu sad!

Eno Max načeo temu Bajram :lol:

A o tome ko je I kakav je popričati ćemo kasnije. Teško mu se🤣

ma kavi tesko mu se...to je veliki debelokozac. :lol:

A stose bajrama tice, svakako cu nesto pisati. Mozda oko propisa Kurban Bajrama. Mnogo ljudi ne znaju neke jako vazne stavri u vezi toga.
De me barem na pp tračajte....neugodno mi pred ljudima :lol: :lol: :lol:
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 25 jul 2020, 12:15
Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 12:13
ma kavi tesko mu se...to je veliki debelokozac. :lol:

A stose bajrama tice, svakako cu nesto pisati. Mozda oko propisa Kurban Bajrama. Mnogo ljudi ne znaju neke jako vazne stavri u vezi toga.
De me barem na pp tračajte....neugodno mi pred ljudima :lol: :lol: :lol:
Ma vjerujem da si se zacrvenio kao jabuka. :oops: :lol:
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 11:27
laga-nini je napisao/la: 25 jul 2020, 11:11 ..umišljam da sam neutralan nit sam musliman ni pravoslavac pa mislim da je erdogan napravio autogol jer samim tim sto je aja Sofija bila muzej je vec bio kompromis..
Vrijeme ce pokazati koliko je to za njega politicki dobro ili lose. Ali, ne treba zaboraviti da ni Ataturkovo maslo "nije za Ramazana". Sud je potvrdio da je odluka koju je donio bila nezakonita. Ipak, dizati ovoliku prasinu zbog PAUZE statusa dzamije bilo bi licemjerno. Zasto se niko mngo nije bunio kada je po prviput pretvorena u dzamiju? Panije se ni moglo, a sacuvati obraz. Nesto malo kasnije, znamo sta je ostalo od dzamija u Spaniji, koliko ih je nestalo u Indiji, itd.

Moramo gledati na svaki dogadjaj sa brutalnom objektivnoscu. Iako ova dzamija kao molitveni prostor nije donijela mnogo (uzimajuci u obzir koliko dzamija tu ima), ona ima istorijski znacaj, za obje religije. Pa onda da zakljucimo objektivno: Ako Mustafa Kemal nije imao pravo da je pretvori u muzej (posto je to vakuf/zaduzbina), sta onda ostaje? Crkva ili dzamija. Koje od toga dvoga ima vise logike da se ostvari, uzimajuci sve cinjenice u obzir?
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la storm »

Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 12:20
Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 11:27 Vrijeme ce pokazati koliko je to za njega politicki dobro ili lose. Ali, ne treba zaboraviti da ni Ataturkovo maslo "nije za Ramazana". Sud je potvrdio da je odluka koju je donio bila nezakonita. Ipak, dizati ovoliku prasinu zbog PAUZE statusa dzamije bilo bi licemjerno. Zasto se niko mngo nije bunio kada je po prviput pretvorena u dzamiju? Panije se ni moglo, a sacuvati obraz. Nesto malo kasnije, znamo sta je ostalo od dzamija u Spaniji, koliko ih je nestalo u Indiji, itd.

Moramo gledati na svaki dogadjaj sa brutalnom objektivnoscu. Iako ova dzamija kao molitveni prostor nije donijela mnogo (uzimajuci u obzir koliko dzamija tu ima), ona ima istorijski znacaj, za obje religije. Pa onda da zakljucimo objektivno: Ako Mustafa Kemal nije imao pravo da je pretvori u muzej (posto je to vakuf/zaduzbina), sta onda ostaje? Crkva ili dzamija. Koje od toga dvoga ima vise logike da se ostvari, uzimajuci sve cinjenice u obzir?
Realno...mogu vlasnici sa svojom imovinom što god hoće ( bezbroj je vjerskih objekata širom svijeta, promijenilo namjenu, u svim smjerovima).
Da sam ja tamo vlast...obavljale bi se molitve petkom, džuma namaz, prekriju se freske i ikone hologramima ( kako čujem da će i učiniti), ostale dane neka bude muzej, iz kojih će posjeta dobit, ići u vakufsku blagajnu....i eto, svima oke :mrgreen:
Mogao je vlasnik skroz poništiti arhitekturu, adaptirati na džamiju, fizički skloniti sve iz bizanta, no to ipak nije učinjeno...
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 25 jul 2020, 12:29
Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 12:20
Realno...mogu vlasnici sa svojom imovinom što god hoće ( bezbroj je vjerskih objekata širom svijeta, promijenilo namjenu, u svim smjerovima).
Da sam ja tamo vlast...obavljale bi se molitve petkom, džuma namaz, prekriju se freske i ikone hologramima ( kako čujem da će i učiniti), ostale dane neka bude muzej, iz kojih će posjeta dobit, ići u vakufsku blagajnu....i eto, svima oke :mrgreen:
Mogao je vlasnik skroz poništiti arhitekturu, adaptirati na džamiju, fizički skloniti sve iz bizanta, no to ipak nije učinjeno...
Upravo tako, mnogi zaboravljaju da se desilo unistenje svega sto podsjeca na crkvu nakon pada Konstantinopola, niko to ne bi gledao kao nesto barbarsko. Vremena se bila takva. I sada, mnogi ulaze u paradoks, govoreci u pokrivanju freski i kona, a zaboravlja se ko ih je ostavio "na miru".
0
Zadnja izmjena: Fatih, dana/u 25 jul 2020, 12:51, ukupno mijenjano 1 put.
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la storm »

Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 12:40
storm je napisao/la: 25 jul 2020, 12:29 Realno...mogu vlasnici sa svojom imovinom što god hoće ( bezbroj je vjerskih objekata širom svijeta, promijenilo namjenu, u svim smjerovima).
Da sam ja tamo vlast...obavljale bi se molitve petkom, džuma namaz, prekriju se freske i ikone hologramima ( kako čujem da će i učiniti), ostale dane neka bude muzej, iz kojih će posjeta dobit, ići u vakufsku blagajnu....i eto, svima oke :mrgreen:
Mogao je vlasnik skroz poništiti arhitekturu, adaptirati na džamiju, fizički skloniti sve iz bizanta, no to ipak nije učinjeno...
Upravo tako, mnogi zaboravljaju da se desilo unistenje svega sto podsjeca na crkvu nakon pada Konstantinopola, niko to ne bi gledao kao nesto brabarsko. Vremena se bila takva. I sada, mnogi ulaze u paradoks, govoreci u pokrivanju freski i kona, a zaboravlja se ko ih je ostavio "na miru".
Pa to...moglo je biti, da ne bi ostao kamen, na kamenu....a zdanje je nedirnuto ostalo stoljećima, i kako vidim održavano...
Eto znamo iz bliskih primjera i povijesti, kako pravoslavci održavaju džamije... uglavnom zoljama i minobacačima...
Zato bolje da šute...
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la laga-nini »

..nebi se složio kršćanski je ko tebe kamenom ti njega kruhom..meni nikad nebi bio problem da muslimani drže obred i katoličkoj crkvi..il muslimani..jedan je Bog i za muslimane i katolike i pravoslavce..da rezimiram nije mi problem sto se vrsi o red Aja Sofiji al cemu prisvajanjem dokazivat moc..moc religije nad religion i to najbliskijom sto moze bit..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 25 jul 2020, 12:47
Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 12:40 Upravo tako, mnogi zaboravljaju da se desilo unistenje svega sto podsjeca na crkvu nakon pada Konstantinopola, niko to ne bi gledao kao nesto brabarsko. Vremena se bila takva. I sada, mnogi ulaze u paradoks, govoreci u pokrivanju freski i kona, a zaboravlja se ko ih je ostavio "na miru".
Pa to...moglo je biti, da ne bi ostao kamen, na kamenu....a zdanje je nedirnuto ostalo stoljećima, i kako vidim održavano...
Eto znamo iz bliskih primjera i povijesti, kako pravoslavci održavaju džamije... uglavnom zoljama i minobacačima...
Zato bolje da šute...

Pa radi toga sami pomenuo Grcku. Pitao bih i njih, gdje su onolike dzamije u Grckoj? Neka se buni svako, ali vi se pokrijte cebetom. Kao i oni sa kojima su vasi dobrovoljci unistili preko 600 dzamija i stotine drugih vjerskih i pomocnih objekata u BiH. Sistemski i sistematski.

Opet kazem, neka pokazu dzamiju koja je sada muzej, bicu prvi koji ce korigovati svoj stav prema Grckoj i izviniti se.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la laga-nini »

TURSKA I GRČKA izmijenile su teške riječi zbog pretvaranja Aje Sofije u džamiju, dan nakon prvog namaza u Aji Sofiji nakon što je 86 godina bila muzej.

Grčka je oštro kritizirala pretvaranje Aje Sofije iz muzeja u džamiju, a crkvena zvona širom Grčke zvonila su u petak, u vrijeme dok je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan obavljao namaz u Aji Sofiji...eto krenulo je..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 25 jul 2020, 12:47
Bosfor je napisao/la: 25 jul 2020, 12:40 Upravo tako, mnogi zaboravljaju da se desilo unistenje svega sto podsjeca na crkvu nakon pada Konstantinopola, niko to ne bi gledao kao nesto brabarsko. Vremena se bila takva. I sada, mnogi ulaze u paradoks, govoreci u pokrivanju freski i kona, a zaboravlja se ko ih je ostavio "na miru".
Pa to...moglo je biti, da ne bi ostao kamen, na kamenu....a zdanje je nedirnuto ostalo stoljećima, i kako vidim održavano...
Eto znamo iz bliskih primjera i povijesti, kako pravoslavci održavaju džamije... uglavnom zoljama i minobacačima...
Zato bolje da šute...
Ja te razumijem. Ali hajde, pustimo Erdogana. On je postigao sto je zelio. Sada pricamo i o drugim aspektima ove odluke. Zaista ne bih zelio da stvaram jos jednu paralelnu diskusiju, ali i to je istorija, koja je dokaziva. Zar nije u 4. krstaskom ratu ova crkva pretvorena u katolicku, skoro sedam decenija? I dok za vecinu muslimana to nista ne govori jer ce mnogi reci, "pa krcsani, svejedno koji", ipak znamo da to nije bas tako bilo.

Ali, to su sve stvari koje treba uzeti u obzir, kada zelimo iznijeti neku kritiku prema bilo kome. Ja za Grke vec jesam.

Na kraju, ko zna je li i ovo samo jos jedna od faza kroz koju ce ova impozantna crkva/dzamija proci? Samo Bog zna sta nosi buducnost.

Na kraju, Poslanik Muhamed a.s je jednom
prilikom rekao da je jedan ljudski zivot vrijedniji od Ka'abe (kojoj se Aja Sofija, niti bilo koja druga dzamija, ne moze prici ni na "milion svjetlosnih godina"). Sta onda reci u ovom slucaju?
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la laga-nini »

..ne znam kolko je usporedivo al ne mogu odolit i ne kritizirat komunjare il bilo koje totalitarne rezime pa sam se usudio ovo stavit jer prepostavljam da većina forumaša zbog godina nije upoznata s poviješću “najpoznatije”džamije u hr.. Poslije drugoga svjetskog rata džamiju je nakon "oslobođenja" nova vlast srušila, a ispred nje obješen prvi zagrebački muftija Ismet ef. Muftić. Trg na kojem je bila nova je vlast preimenovala u Trg žrtava fašizma. 1948. nova je vlast dala nalog za rušenje minareta i preuređivanje džamije u Muzej narodnog oslobođenja.[1] Spomen-ploča postavljena u povodu otvaranja maknuta je tek 1946. godine. Inicijativa za rušenje džamije poglavnika Ante Pavlića došla je iz Sarajeva, koju je književnik Šukrija Pandžo nazvao "najkrvavijom džamijom u zemlji". Rujna 1945. održana je u Sarajevu muslimanska konferencija Glavnog odbora Muslimana BiH, na kojoj je zatraženo rušenje džamije, odnosno minareta u Zagrebu te je poslije te upućen zahtjev za rušenjem džamije predsjedniku vlade NR Hrvatske Vladimiru Bakariću. Bakarić je taktički lukavo zanemario zahtjev. Rušenju su se usprotivile Islamske vjerske vlasti u BiH i Zagrebu koje su u dopisima naglasile da "nije djelo tzv. poglavnika i NDH nego djelo muslimana". Novi val propagande za rušenje krenuo je ožujka 1948. godine. Član društva Preporod Lutvo Hajdaragić, koji se predstavljao „kao musliman i sudionik narodno-oslobodilačke borbe“, zatražio je u tad rušenje minareta koji su "simbol krvave ustaške tiranije".[2] Nalog je 9. travnja 1948.[2] potpisao tadašnji potpredsjednik Predsjedništva Gradskog narodnog odbora u Zagrebu, do rata postolarski šegrt Mika Špiljak.[1]
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 25 jul 2020, 13:23 TURSKA I GRČKA izmijenile su teške riječi zbog pretvaranja Aje Sofije u džamiju, dan nakon prvog namaza u Aji Sofiji nakon što je 86 godina bila muzej.

Grčka je oštro kritizirala pretvaranje Aje Sofije iz muzeja u džamiju, a crkvena zvona širom Grčke zvonila su u petak, u vrijeme dok je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan obavljao namaz u Aji Sofiji...eto krenulo je..
Ma to ce biti, "tresla se gora, rodio se mis". Vise je zabrinjavajuci njihov spor oko pomorskih granica i rada turskih kompanija u vodama za koje Grcka tvrdi da su njihove. To jeste zabrinjavajuce.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 25 jul 2020, 13:34 ..ne znam kolko je usporedivo al ne mogu odolit i ne kritizirat komunjare il bilo koje totalitarne rezime pa sam se usudio ovo stavit jer prepostavljam da većina forumaša zbog godina nije upoznata s poviješću “najpoznatije”džamije u hr.. Poslije drugoga svjetskog rata džamiju je nakon "oslobođenja" nova vlast srušila, a ispred nje obješen prvi zagrebački muftija Ismet ef. Muftić. Trg na kojem je bila nova je vlast preimenovala u Trg žrtava fašizma. 1948. nova je vlast dala nalog za rušenje minareta i preuređivanje džamije u Muzej narodnog oslobođenja.[1] Spomen-ploča postavljena u povodu otvaranja maknuta je tek 1946. godine. Inicijativa za rušenje džamije poglavnika Ante Pavlića došla je iz Sarajeva, koju je književnik Šukrija Pandžo nazvao "najkrvavijom džamijom u zemlji". Rujna 1945. održana je u Sarajevu muslimanska konferencija Glavnog odbora Muslimana BiH, na kojoj je zatraženo rušenje džamije, odnosno minareta u Zagrebu te je poslije te upućen zahtjev za rušenjem džamije predsjedniku vlade NR Hrvatske Vladimiru Bakariću. Bakarić je taktički lukavo zanemario zahtjev. Rušenju su se usprotivile Islamske vjerske vlasti u BiH i Zagrebu koje su u dopisima naglasile da "nije djelo tzv. poglavnika i NDH nego djelo muslimana". Novi val propagande za rušenje krenuo je ožujka 1948. godine. Član društva Preporod Lutvo Hajdaragić, koji se predstavljao „kao musliman i sudionik narodno-oslobodilačke borbe“, zatražio je u tad rušenje minareta koji su "simbol krvave ustaške tiranije".[2] Nalog je 9. travnja 1948.[2] potpisao tadašnji potpredsjednik Predsjedništva Gradskog narodnog odbora u Zagrebu, do rata postolarski šegrt Mika Špiljak.[1]
Rusenju te dzamije su kumovali kripto-ulema, udbasi, itd. Gledao sam slike kako je to izgledalo, bila je zaista predivna dzamija na predivnoj lokaciji. Ali eto, to nam pokazuje da onaj koji zavlada kroji uzuse pravde i prava/zakonitosti.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la laga-nini »

To govori o vladaru..ni jedan istinski Hrvat I Katolik nebi je studio..u Tom smislu zanimam erdoganu
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 25 jul 2020, 13:44 To govori o vladaru..ni jedan istinski Hrvat I Katolik nebi je studio..u Tom smislu zanimam erdoganu
Pa vidi, nije je Erdogan srusio. I dalje je tu. Vracen je njen status dzamije. A sto se vladara tice, pa Aja Sofija je nadzivjela sve osmanske sultane. Nijedan nikad nije unistio ono sto je ostalo od tragova crkve. Naprotiv, svaki objektivni historicar ce posvjedociti da su ikone i freske opstale najvise zbog osmanske vladavine.

A znajuci koliku je moc imao Sultan u osmanskom carstvu, mogaoje jednom recenicom da izbrise sve sto iole lici na crkvene detalje. Njima je bilo lakse to sve unistiti, umjesto prekrivati. Ali ipak, to nisu uradili...
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la laga-nini »

..a cudno je da se poziva u svojim govorima na ataturka a na ovaj način mu prkosi..il mozda imanoglu koji ga tuče nemilice u Istanbulu
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Aja Sofija..

Post Postao/la Fatih »

Ataturka se mora pominjati jos, zbog pragmaticnosti. Ali, tesko da ce Imamoglu moci pobijediti Erdogana u predsjednickim izborima. A, i ovo oko Aja Sofije, ici ce na ruku Erdoganu u Istanbulu.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Religija”