Dove

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Dove

Post Postao/la Fatih »

Kur'anske dove, dove iz Sunneta i nase sopstvene dove
3
3 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Dove

Post Postao/la Bella_ »

slika
3
1 slika 2 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Dove

Post Postao/la Malena »

Nikad nisam dovila naučenim dovama, već ono iz srca, kad završim namaz, dignem ruke i molim Uzvišenog za ono što mi je u srcu i na duši. A On najbolje zna.
Najčešće molim za oprost mojim roditeljima, da ih uvede u Dzennet. Zatim da moj evlad izvedem na pravi put, da budu od onih kojima će On biti zadovoljan. Na kraju molim za sebe, da me sačuva od zlih misli i loših djela i da mi olakša da raspoznam dobro od lošeg, da me učvrsti na dobrom putu a sačuva od pogrešnog.
3
2 slika 1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dove

Post Postao/la Fatih »

Malena je napisao/la: 16 sep 2020, 16:17 Nikad nisam dovila naučenim dovama, već ono iz srca, kad završim namaz, dignem ruke i molim Uzvišenog za ono što mi je u srcu i na duši. A On najbolje zna.
Najčešće molim za oprost mojim roditeljima, da ih uvede u Dzennet. Zatim da moj evlad izvedem na pravi put, da budu od onih kojima će On biti zadovoljan. Na kraju molim za sebe, da me sačuva od zlih misli i loših djela i da mi olakša da raspoznam dobro od lošeg, da me učvrsti na dobrom putu a sačuva od pogrešnog.
To je jako pohvalno. Ne traziti nista iskljucivo materijalno u dovama, osim ako nisi u nuzdi. Ima takodjer mnogo dova koje su u skladu sa ovim sto si ti nabrojala, a koje je Poslanik a.s ucio. Tako da ucenjem tih dova, cinis i dovu, a ujedno slijedis jos jedan sunnet. :ok


[mention]Miss Y.[/mention] Edit je ubacena podebljana rijec. Hvala na ispravci.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dove

Post Postao/la Fatih »

Poslanikova a.s dova za pokajanje (nakon izgovorenog istigfara):

Allahu moj, Ti si moj Gospodar, nema boga osim Tebe, Ti si me stvorio i ja sam Tvoj rob. Svoje obaveze i obecanje Tebi ispunjavam koliko god mogu. Utjecem ti se od zla onoga sto sam ucinio. Priznajem Tvoju blagodat prema meni i priznajem svoj grijeh pa mi oprosti, jer grijehe, doista, niko drugi ne oprasta osim Tebe.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Dove

Post Postao/la Malena »

Ne stvarno, nikad nisam dovila za materijalno. Jefino ako se ne podrazumijeva kad sam dovila za pomoć da položim ispit :hm
Ne. Jer ono što meni treba jeste zdravlje, razum, čvrst iman, mir u duši.
I žudim za danom kad ću saznati koja vrata će mi se otvoriti i da li će iza njih biti moja mamica i moja Malena.
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dove

Post Postao/la Fatih »

Malena je napisao/la: 16 sep 2020, 16:30 Ne stvarno, nikad nisam dovila za materijalno. Jefino ako se ne podrazumijeva kad sam dovila za pomoć da položim ispit :hm
Ne. Jer ono što meni treba jeste zdravlje, razum, čvrst iman, mir u duši.
I žudim za danom kad ću saznati koja vrata će mi se otvoriti i da li će iza njih biti moja mamica i moja Malena.
Za ovo boldovano, uputio sam dovu, da bude onako kako bi ti najvise zeljela. Da nam Allah svima oprosti i smiluje nam se, te nas sve sastavi u perivojima Firdevsa. Amin.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Dove

Post Postao/la Bella_ »

:srce


slika
3
1 slika 2 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Dove

Post Postao/la Iskra »

Ja često dovim Allahu da mi da snagu, da me.ojaca u mom imanu, pokaže mi moje greške i pomogne mi da ih ispravim. Onda dovim za zdravlje mojih najdražih.
Četvrtkom poslije aksam .namaza dovim za Dzennet svim onima kojima.nema.ko proučiti a petkom za familiju i ljude koje poznajem.
4
2 slika 2 slika
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Dove

Post Postao/la Bella_ »

Svaki put zaplačem na ove rijeci😢

slika
4
3 slika 1 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dove

Post Postao/la Fatih »

Jedino ovaj tekst sa slike, ja nikada ne bih uputio kao dovu. Sanja covjek svasta. :zbunj
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Dove

Post Postao/la East_side »

Dovim svakodnevno, za sve i svasta...
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Dove

Post Postao/la Miss Y. »

Imam vremena malo opsirnije da napisem.
Ne bih se slozila da insan ne treba da dovi za materijalno.
Jedne prilike nakon teravih namaza jedan divan imam je na vrlo saljiv nacin pricao o dovama, i zaista se s njim slažem.
Rekao je: nemoj te biti skromni u zeljama, dragi Allah je tu da vas saslusa. Bitno je samo da su vaše dove od halala.
Obratio se i momčićima u prvom safu, ako ti se svidja neka djevojka i imas nijjet za brak s njom, moli Allaha da Vas sastavi ako je to hajr za tebe i za nju, na ovome i onome svijetu, moli za posao, za berićet, da ti Allah otvori nafaku, da rješiš stambeno pitanje.
Naravno da ćes trazit samo halal stvari, nećes sada traziti dobitak na Bingu, rekao je :oo
Bas se slažem sa tim.
Treba Gospodaru reći svoje potrebe, naravno da On zna sta je u nasim srcima, i On će svakako dati ono što je hajr za nas.



Ja uvijek tražim od Gospodara da mi otvori puteve koji su hajr za mene oba svijeta, i ovisno o desavanjima u zivotu, otvorim svoju dusu i kazem bojazni i želje.
Naravno da neću sada traziti Audi A2 - 2018g, Sportback 1.6 TDI Design Style, u dvije boje, panorama :missy
4
4 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Dove

Post Postao/la Bella_ »

Fatih je napisao/la: 16 sep 2020, 23:10 Jedino ovaj tekst sa slike, ja nikada ne bih uputio kao dovu. Sanja covjek svasta. :zbunj
Postavila sam taj tekst, jer me dirnuo u dubini duše, nisam mislila kao Dovu. Izvinjavam se.

Ja ne sanjam ništa, osim da mi Allah podari zdravlje i da su moji voljeni zdravi, ja drugih želja nemam.
Sve ostalo Elhamdulillah imam.
2
1 slika 1 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dove

Post Postao/la Fatih »

Divlja_u_srcu je napisao/la: 17 sep 2020, 10:16
Fatih je napisao/la: 16 sep 2020, 23:10 Jedino ovaj tekst sa slike, ja nikada ne bih uputio kao dovu. Sanja covjek svasta. :zbunj
Postavila sam taj tekst, jer me dirnuo u dubini duše, nisam mislila kao Dovu. Izvinjavam se.

Ja ne sanjam ništa, osim da mi Allah podari zdravlje i da su moji voljeni zdravi, ja drugih želja nemam.
Sve ostalo Elhamdulillah imam.
Ma nisam zaista nista drugo htio reci, osim onoga sto sam vec napisao. A ovo iznad slike je prelijepo. :ok
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dove

Post Postao/la Fatih »

Miss Y. je napisao/la: 17 sep 2020, 09:32 Imam vremena malo opsirnije da napisem.
Ne bih se slozila da insan ne treba da dovi za materijalno.
Jedne prilike nakon teravih namaza jedan divan imam je na vrlo saljiv nacin pricao o dovama, i zaista se s njim slažem.
Rekao je: nemoj te biti skromni u zeljama, dragi Allah je tu da vas saslusa. Bitno je samo da su vaše dove od halala.
Obratio se i momčićima u prvom safu, ako ti se svidja neka djevojka i imas nijjet za brak s njom, moli Allaha da Vas sastavi ako je to hajr za tebe i za nju, na ovome i onome svijetu, moli za posao, za berićet, da ti Allah otvori nafaku, da rješiš stambeno pitanje.
Naravno da ćes trazit samo halal stvari, nećes sada traziti dobitak na Bingu, rekao je :oo
Bas se slažem sa tim.
Treba Gospodaru reći svoje potrebe, naravno da On zna sta je u nasim srcima, i On će svakako dati ono što je hajr za nas.



Ja uvijek tražim od Gospodara da mi otvori puteve koji su hajr za mene oba svijeta, i ovisno o desavanjima u zivotu, otvorim svoju dusu i kazem bojazni i želje.
Naravno da neću sada traziti Audi A2 - 2018g, Sportback 1.6 TDI Design Style, u dvije boje, panorama :missy
Upravi si. Nisam se dobro izrazio. Imam je to dobro rekao (mozda cak pisemo o istome jer mi to "vuce" na njegov stil jednostavnog objasnjavanja-ako jeste, on i ja smo prijatelji). Htio sam reci da treba izbjegavati traziti samo materijalno. Onaj ko je u nuzdi, njemu ni to nije zamjeriti niti je pokudjeno.

A naravno da se smije moliti i za halal imetak. Da nije tako, to bi bilo u suprotnosti hadisu koji govori da je Allahu drazi musliman "koji je jaci" (u svemu sto je pozitivno, ukljucujuci i bogatstvo).

Lijepo je sto si ovo "potegla". Sve sto se moze ispraviti, ne treba ostavljati krivo.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Dove

Post Postao/la Miss Y. »

Drago mi je da sam u pravu :hehe

Šalim se, drago mi je kad drugi nauče nesto novo na ovu temu , kao što i ja volim.
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Odgovori

Natrag na “Religija”