Dove

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Dove

Post Postao/la East_side »

Treba spomenuti i to da je svaka naša dova kabul, baš svaka!

Postoje tri načina na koje nam naš Gospodar s.w.t. kabuli, tj. prihvata dove:

1. da dobijemo baš ono što smo tražili, bez obzira koliko vremena prošlo od upućivanja dove. Samo Allah zna kada je najbolje vrijeme za nešto.
2. da izbjegnemo neki belaj, tegobu srazmjernu težini upućene dove jer, opet, mi ne znamo da je konkretno to što smo tražili možda loše po nas a On to zna.
3. da nas ta dova čeka na ahiretu kao otkup od nekih grijeha.

I šta na kraju reći osim hvala Allahu, Gospodaru svih svjetova!

Zato stalno i u svakoj situaciji možemo doviti, neće biti uzalud. Čak naprotiv. To je istovremeno i zikr, tj. spominjanje, sjećanje na Gospodara što je jedan od vrijednijih ibadeta, odmah nakon namaza, posta, sadake...

A naravno, namaz, kao stub i temelj vjere je uslov, ključ, "propusnica" za sve ostale ibadete, pa tako i dovu.
4
2 slika 2 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Dove

Post Postao/la Malena »

Miss Y. je napisao/la: 17 sep 2020, 09:32 Imam vremena malo opsirnije da napisem.
Ne bih se slozila da insan ne treba da dovi za materijalno.
Jedne prilike nakon teravih namaza jedan divan imam je na vrlo saljiv nacin pricao o dovama, i zaista se s njim slažem.
Rekao je: nemoj te biti skromni u zeljama, dragi Allah je tu da vas saslusa. Bitno je samo da su vaše dove od halala.
Obratio se i momčićima u prvom safu, ako ti se svidja neka djevojka i imas nijjet za brak s njom, moli Allaha da Vas sastavi ako je to hajr za tebe i za nju, na ovome i onome svijetu, moli za posao, za berićet, da ti Allah otvori nafaku, da rješiš stambeno pitanje.
Naravno da ćes trazit samo halal stvari, nećes sada traziti dobitak na Bingu, rekao je :oo
Bas se slažem sa tim.
Treba Gospodaru reći svoje potrebe, naravno da On zna sta je u nasim srcima, i On će svakako dati ono što je hajr za nas.



Ja uvijek tražim od Gospodara da mi otvori puteve koji su hajr za mene oba svijeta, i ovisno o desavanjima u zivotu, otvorim svoju dusu i kazem bojazni i želje.
Naravno da neću sada traziti Audi A2 - 2018g, Sportback 1.6 TDI Design Style, u dvije boje, panorama :missy
Joj izvini, ali čitajući post i sad na kraju čitam ovo boldirano i nastavljam u sebi: "al eto ako već imam priliku, nek bude nebesko plava metalik..." :haha
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Dove

Post Postao/la Miss Y. »

:hehe

Ja bi bijeli :kriv
2
1 slika 1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dove

Post Postao/la Fatih »

Miss Y. je napisao/la: 17 sep 2020, 10:36 Drago mi je da sam u pravu :hehe

Šalim se, drago mi je kad drugi nauče nesto novo na ovu temu , kao što i ja volim.
Tako i treba. :ok
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Dove

Post Postao/la Heidi »

Imam knjizicu dova na nasem jeziku, poklonila mi mama. :srce

Naucila sam osnovno iz ilmihala da bih mogla klanjati namaz, a dove su iz mog srca I na nasem.

U ratu sam napisala jednu svoju dovu. :hihi
3
3 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Dove

Post Postao/la Iskra »

"Allahu moj, udalji me od grijeha mojih kao što si udaljio istok od zapada! Allahu moj, očisti me od grijeha kao što se čisti bijela odjeća od prljavštine!"
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Dove

Post Postao/la Iskra »

Heidi je napisao/la: 14 okt 2020, 20:59 Imam knjizicu dova na nasem jeziku, poklonila mi mama. :srce

Naucila sam osnovno iz ilmihala da bih mogla klanjati namaz, a dove su iz mog srca I na nasem.

U ratu sam napisala jednu svoju dovu. :hihi

A da je podijelis s nama.? :trep
0
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Dove

Post Postao/la Bella_ »

InšAllah 🤲

slika
2
2 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Dove

Post Postao/la Bella_ »

Ovo uvjek ucim i sve je istina sto piše 🤲

slika
1
1 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Dove

Post Postao/la Iskra »

Allahu moj...
Ti si Svemocan, Tvojoj milosti nema kraja, smiluj se robu svom, uslisi moje zelje i umanji patnju. Allahu moj, pred tobom sam kap u moru, zrno pijeska u pustunji, prasina na vjetru, al sedzdu ti cinim suzama, srcem i dusom. Allahu moj ono sto je najbolje za mene daj mi, pokazi mi put, razbistri vid. Allahu moj smanji moja iskusenja, povecaj strpljivost i daj mi kuveta.
4
4 slika
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Dove

Post Postao/la Bella_ »

Ya Rabbi....da mi je isplakati...sve tuge...da mi je...sve ove misli sto me pritišću kao kamen...odbaciti..sa svojih prsa i pleća...pa udahnuti čist vazduh...punim plućima...Ya Rabbi...daj mi snage još jednom...da ustanem...da obrišem prašinu sa svoje odjeće...da operem prljave dlanove...da umijem lice suzama...da sklonim se pod okrilje Tvoje..Ya Rabbi...daj mi snage još ovaj put...da očistim svoje srce...da pročistim svoje misli...Ya Rabbi...samo Ti to možeš...Ya Rabbi....da mi je ono srce od prije...pa da liježem i budim se samo sa mišlju o Tebi...o Tvojim blagodatima neizmjernim...Ya Rabbi...da Ti svaku noć zahvalim na proživljenom danu...Ya Rabbi...da svako jutro Ti zahvalim na još jednoj prilici...na još jednom danu...Ya Allah...Ya Hajju...Ya Rahmanu...Ya Halimu...Ya Gaffaru...smiluj mi se...primi me pod okrilje Milosti Svoje...kao i bezbroj puta do sada...učini prostranim prsa moja...očisti srce moje...od svih prljavština dunjaluckih...okupaj me suzama tewbe...daj mi da ustrajem na putu istine...ne dopusti da skrenem ili lutam stranputicama...Ya Rabbi...daj mi najljepše rijeci kojima ću ti dovu uputiti, u samoći i tišini...Ya Rabbi...velika je Milost Tvoja kojom obasipaš robove svoje...Ya Rabbi...primi i ovu pokajničku...iskrenu dovu od robinje Tvoje...ničim dostojne Tvoje Milosti beskrajne...Amin.








2
2 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Dove

Post Postao/la Iskra »

اللهم آغْفِرْ لِى ، وآرحمنى ، وآهدنى ، وعافنى ، وآرزقنى

ALLAHUMME-GFIRLI, VERHAMNI, VEHDINI, VE ‘AFINI, VERZUKNI

Gospodaru moj, oprosti mi, smiluj mi se, uputi me, podari mi zdravlje I opskrbu
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Dove

Post Postao/la Heidi »

Dove Allahovog Poslanika Muhammeda, a.s.


Dova za otklanjanje straha, nesanice, nemira, tuge i potištenosti

Allāhumme rabbes-semāvātis-seb‘i ve mā ezallet ve rabbel-erādīne ve mā eкallet ve rabbeš-šejātīne ve mā edallet kun lī džāren min šerri ħalкike kullihim džemī‘ā en jefruta ‘alejje eĥadun minhum ev en jebgā ‘alejje ‘azze džāruke ve dželle senāuke ve lā ilāhe gajruke.

“Allahu moj, Gospodaru sedam Nebesa i onoga što ona prekrivaju, Gospodaru zemalja i onoga što one nose, Gospodaru šejtana i onih koje oni zavedu na krivi put, budi mi zaštitnik od zla svakog Tvoga stvorenja, da me neko od njih ne savlada ili da mi ne učini nepravdu, Tvoja zaštita je nenadmašna, a ugled uzvišen i nema boga osim Tebe.”
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Dove

Post Postao/la Heidi »

Dove za oprost grijeha

Allāhummagfir lī ħatīetī ve džehlī ve isrāfī fī emrī ve mā ente e‘alemu bihī minnī. Allāhummagfir lī džiddī ve hezlī ve ħataī ve ‘amdī ve kulle zālike ‘indī. Allāhummagfir lī mā кaddemtu ve mā eħħartu ve mā esrertu ve mā e‘alentu ve mā ente e‘alemu bihī minnī entel-muкaddimu ve entel-mu-eħħiru ve ente ‘alā kulli šej-in кadīr.

“Allahu moj, oprosti mi moj grijeh i moje neznanje, i neumjerenost moju u postupcima mojim, koje Ti poznaješ bolje od mene. Allahu moj, oprosti mi ono što sam u zbilji i šali učinio, ono što omaškom i što hotimično uradim, a svega toga ima kod mene. Allahu moj, oprosti mi ono što sam god ikada učinio, što sam tajno i što sam javno uradio, a što Ti znaš bolje

od mene. Ti određuješ šta će se desiti prije a šta kasnije i Ti si Svemoćan.”

Allāhumme inneke ‘afuvvun kerīmun tuĥibbul-‘afve f‘afu ‘annī.

“Allahu moj, Ti doista praštaš i Plemenit si, voliš praštanje, pa oprosti mi!”

Allāhumme innī zalemtu nefsī zulmen kesīren ve lā jagfiruz-zunūbe illā ente fagfir lī magfireten min ‘indike verĥamnī inneke entel-gafūrur-raĥīm.

“Gospodaru, ja sam sebi mnogo nasilje učinio, a samo Ti grijehe opraštaš, pa mi oprosti Tvojim oprostom i smiluj mi se, jer Ti opraštaš i Milostiv si!”
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Dove

Post Postao/la Heidi »

Zahvala za zaštitu od teških iskušenja

El-ĥamdu lillāhil-lezī ‘āfānī mimmenib-telā ve feddalenī ‘alā kesīrin mimmen ħaleкa tefdīlā.

„Hvala Allahu Koji me je spasio od iskušenja i veliku mi prednost dao nad mnogim Svojim stvorenjima.“
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dove

Post Postao/la Fatih »

''Ako me budeš pitao za moje grijehe na Sudnjem Danu, Gospodaru, ja ću Tebe moliti za milost.

Ako me budeš pitao, Gospodaru, za moje propuste, ja ću Te moliti za oprost.

Ako me baciš u Vatru, kazat ću stanovnicima Vatre da Te volim.''



Sulejman Ed-Dari (njegova dova u noćnom namazu)
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Dove

Post Postao/la Iskra »

ALLAHUMME-GFIRLI, VERHAMNI, VEHDINI, VE ‘AFINI, VERZUKNI
Gospodaru moj, oprosti mi, smiluj mi se, uputi me, podari mi zdravlje I opskrbu
0
Odgovori

Natrag na “Religija”