Odlazak na hadzdz

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Peti islamski šart je hadzdz. Zelja mnogih, ako ne i svih, muslimana je da nekad za zivota obave i ovaj sveti cin.

Da li je neko vec isao da isprica svoja iskustva i dozivljaje? Razgovarajmo i o propisima te samim pripremama za hadzdz.
6
4 slika 2 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Dina »

Mene interesuje koliko godina mora imati žena da bi išla bez mahrema, u društvu drugih žena?
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Iskra »

Dina je napisao/la: 02 okt 2020, 16:20 Mene interesuje koliko godina mora imati žena da bi išla bez mahrema, u društvu drugih žena?


Mislim da sam.nekad negdje pročitala da je to.u dobi kada žena više nije fertilna.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 02 okt 2020, 17:57
Dina je napisao/la: 02 okt 2020, 16:20 Mene interesuje koliko godina mora imati žena da bi išla bez mahrema, u društvu drugih žena?


Mislim da sam.nekad negdje pročitala da je to.u dobi kada žena više nije fertilna.
Islamska zajednica BiH je na stavu da treba biti starija od 45 godina. Znaci, za one koji bi isli iz BiH (ili iz drugih zemalja ali iz dzemata koji pripada IZ BiH), vrijedi to pravilo.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Fatih »

Digla_da_kreči je napisao/la: 02 okt 2020, 16:00 Peti islamski šart je hadzdz. Zelja mnogih, ako ne i svih, muslimana je da nekad za zivota obave i ovaj sveti cin.

Da li je neko vec isao da isprica svoja iskustva i dozivljaje? Razgovarajmo i o propisima te samim pripremama za hadzdz.
Isao sam ja, jednom. Zaista je tesko izdvojiti bilo sta kao najbolji/najljepsi dio. Naravno, dodir Kabe je nesto izvansvjetsko, ako se moze tako nazvati. Prije odlaska u Meku, bili smo 6 dana u Medini, hotel 200m od Poslanikove a.s dzamije. Klanjati unutra svaki namaz, je takodjer nezaboravno.

Koliko god sam se radovao odlasku u Meku i pocinjanju obreda hadzdza, bilo je tesko ostaviti Poslanikovu dzamiju iza sebe. U Medini su ljudi predivni.


JEDINO sto mi se nije svidjelo, to je onaj veliki toranj u blizini Kabe. Mnogi gledaju u njega, a Kaba 20-ak metara od njih...
4
1 slika 2 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la SmokingMan »

Izvini @Fatih mislim da su od Hadža i Umre u najmanju ruku naprvili turističku ponudu/turu.

Neću zalaziti u ničiju bogobojaznost, ali je veći pioritet bio da se raseli stanovništo oko samog hrama, sruše stambeni objekti i dodatno proširi prostor, kako bi bilo više prostora za veći broj vjernika.
0
slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Fatih »

Trafalgar Law je napisao/la: 03 okt 2020, 17:18 Izvini @Fatih mislim da su od Hadža i Umre u najmanju ruku naprvili turističku ponudu/turu.

Neću zalaziti u ničiju bogobojaznost, ali je veći pioritet bio da se raseli stanovništo oko samog hrama, sruše stambeni objekti i dodatno proširi prostor, kako bi bilo više prostora za veći broj vjernika.
Pa zaista, tu se svasta nesto moze reci. Ali, ja to izbjegavam, da ne bih sebi umanjio ono radi cega sam ja bio tamo. Samo sam taj jedan primjer naveo, i to samo zato, sto zbilja odnosi paznju sa onoga sto je bitno (kako vizuleno, tako i sa vjerskog aspekta).
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la laga-nini »

..na prvu sam procita odlazak na HDZ.. :face
2
2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Iskra »

Fatih je napisao/la: 02 okt 2020, 20:24
Digla_da_kreči je napisao/la: 02 okt 2020, 16:00 Peti islamski šart je hadzdz. Zelja mnogih, ako ne i svih, muslimana je da nekad za zivota obave i ovaj sveti cin.

Da li je neko vec isao da isprica svoja iskustva i dozivljaje? Razgovarajmo i o propisima te samim pripremama za hadzdz.
Isao sam ja, jednom. Zaista je tesko izdvojiti bilo sta kao najbolji/najljepsi dio. Naravno, dodir Kabe je nesto izvansvjetsko, ako se moze tako nazvati. Prije odlaska u Meku, bili smo 6 dana u Medini, hotel 200m od Poslanikove a.s dzamije. Klanjati unutra svaki namaz, je takodjer nezaboravno.

Koliko god sam se radovao odlasku u Meku i pocinjanju obreda hadzdza, bilo je tesko ostaviti Poslanikovu dzamiju iza sebe. U Medini su ljudi predivni.


JEDINO sto mi se nije svidjelo, to je onaj veliki toranj u blizini Kabe. Mnogi gledaju u njega, a Kaba 20-ak metara od njih...


Misli s na onaj sa cetverostranim satom?
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 03 okt 2020, 18:48
Fatih je napisao/la: 02 okt 2020, 20:24

Isao sam ja, jednom. Zaista je tesko izdvojiti bilo sta kao najbolji/najljepsi dio. Naravno, dodir Kabe je nesto izvansvjetsko, ako se moze tako nazvati. Prije odlaska u Meku, bili smo 6 dana u Medini, hotel 200m od Poslanikove a.s dzamije. Klanjati unutra svaki namaz, je takodjer nezaboravno.

Koliko god sam se radovao odlasku u Meku i pocinjanju obreda hadzdza, bilo je tesko ostaviti Poslanikovu dzamiju iza sebe. U Medini su ljudi predivni.


JEDINO sto mi se nije svidjelo, to je onaj veliki toranj u blizini Kabe. Mnogi gledaju u njega, a Kaba 20-ak metara od njih...


Misli s na onaj sa cetverostranim satom?
Da, taj. Za vrijeme vladavine sultana Abdulhamida II, postojala je zabrana gradjenja objekata visih od 5 metara u blizini Kabe. Ovo, da mi Allah oprosti, kao da je napravljeno da je zasjeni svojim impozantnoscu.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Iskra »

Fatih je napisao/la: 03 okt 2020, 18:59
Iskra je napisao/la: 03 okt 2020, 18:48



Misli s na onaj sa cetverostranim satom?
Da, taj. Za vrijeme vladavine sultana Abdulhamida II, postojala je zabrana gradjenja objekata visih od 5 metara u blizini Kabe. Ovo, da mi Allah oprosti, kao da je napravljeno da je zasjeni svojim impozantnoscu.


Gledala.sam.na Aljazeeri kako su ga gradili...kazaljke i brojevi su od čistog zlata...sve do završnih radova angažirani su stručnjaci iz svijeta, ali sami završetak prepustili su svojim ljudima.

unnamed (1).jpg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 03 okt 2020, 19:00
Fatih je napisao/la: 03 okt 2020, 18:59

Da, taj. Za vrijeme vladavine sultana Abdulhamida II, postojala je zabrana gradjenja objekata visih od 5 metara u blizini Kabe. Ovo, da mi Allah oprosti, kao da je napravljeno da je zasjeni svojim impozantnoscu.


Gledala.sam.na Aljazeeri kako su ga gradili...kazaljke i brojevi su od čistog zlata...sve do završnih radova angažirani su stručnjaci iz svijeta, ali sami završetak prepustili su svojim ljudima.


unnamed (1).jpg
Ne bas potpuno. I Bosnje su ucestvovale u postavljanju kazaljki. Jedna je teska oko 7 tona.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la SmokingMan »

Fatih je napisao/la: 03 okt 2020, 18:10
Trafalgar Law je napisao/la: 03 okt 2020, 17:18 Izvini @Fatih mislim da su od Hadža i Umre u najmanju ruku naprvili turističku ponudu/turu.

Neću zalaziti u ničiju bogobojaznost, ali je veći pioritet bio da se raseli stanovništo oko samog hrama, sruše stambeni objekti i dodatno proširi prostor, kako bi bilo više prostora za veći broj vjernika.
Pa zaista, tu se svasta nesto moze reci. Ali, ja to izbjegavam, da ne bih sebi umanjio ono radi cega sam ja bio tamo. Samo sam taj jedan primjer naveo, i to samo zato, sto zbilja odnosi paznju sa onoga sto je bitno (kako vizuleno, tako i sa vjeskog aspekta).
Uivijek imam to na umu, a niti sam imao namjeru da izazovem tvoj komentar zbog koga bi se kasnije i vjerovatno kajao.

Moje pravo na subjektivno mišljenje, možda i opravdano.
1
1 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36491
Postovi: 29561
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la storm »

Iskra je napisao/la: 03 okt 2020, 19:00
Fatih je napisao/la: 03 okt 2020, 18:59

Da, taj. Za vrijeme vladavine sultana Abdulhamida II, postojala je zabrana gradjenja objekata visih od 5 metara u blizini Kabe. Ovo, da mi Allah oprosti, kao da je napravljeno da je zasjeni svojim impozantnoscu.


Gledala.sam.na Aljazeeri kako su ga gradili...kazaljke i brojevi su od čistog zlata...sve do završnih radova angažirani su stručnjaci iz svijeta, ali sami završetak prepustili su svojim ljudima.


unnamed (1).jpg
Imali su po meni boljih rješenja, u predivnoj arapskoj arhitekturi, za sveto mjesto, tj neposrednu okolinu.
1
1 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la R4IN »

Hadzi storm :oo
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Fatih »

R4IN je napisao/la: 04 okt 2020, 01:33Hadzi storm :oo
In sha Allah.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Odlazak na hadzdz

Post Postao/la Sandeman »

Fatih je napisao/la: 02 okt 2020, 20:24 Naravno, dodir Kabe je nesto izvansvjetsko, ako se moze tako nazvati.
U skladu sa tim da u islamu nema totema?
0
Odgovori

Natrag na “Religija”