Bajram i Kurban Bajram

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Max »

Obzirom na pandemiju koja nam je za vratom...

Kako planirate, šta mislite vi o dijeljenju kurbana...


Mi smo nekako ovako razmišljali.

Obzirom da uzimam godinama kod istog čovjeka a već sam ga zvao ranije da potvrdim kurbane, mislili smo da ove godine ne šaljemo djecu da dijele.
Planiram odvojiti onoliko mesa koliko je sljeduje za nas a ostalo odnijeti u javnu kuhinju.
Da nisam zvao čovjeka da potvrdim vjerovatno bi smo uplatili u IVZ ili negdje već (a ima, ima mnogo potrebitih)
0
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Iskra »

Obzirom da su moji daleko ja to ovdje obavljam s dedom i nanom. I veliko zadovoljstvo mi je upravo podijeliti kurban po komsiluku. Ove godine ćemo i mi uplatiti u IVZ , najviše jer ne želim da rizikujem da se njih dvoje sastaju s ljudima.s kojima baš ne moraju. A žao mi baš ali On zna najbolje.
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 25 jul 2020, 11:56 Obzirom da su moji daleko ja to ovdje obavljam s dedom i nanom. I veliko zadovoljstvo mi je upravo podijeliti kurban po komsiluku. Ove godine ćemo i mi uplatiti u IVZ , najviše jer ne želim da rizikujem da se njih dvoje sastaju s ljudima.s kojima baš ne moraju. A žao mi baš ali On zna najbolje.
pa kakvo je vrijeme došlo, da se moralo adaptirati i obavljanje namaza, gdje safovi više nisu zbijeni, već distancirani i ovde je potrebna prilagodba.

Nama lično, posebno problem predstavlja velika temperatura što dodatno otežava već komplikovanu situaciju, zbog samog rezanja mesa na kurbane.

Mi to npr, godinama radimo u našoj režiji, na balkonu. Punac i ja, naša dva kurbana sječemo tu.
0
Zadnja izmjena: Max, dana/u 25 jul 2020, 13:41, ukupno mijenjano 1 put.
I say what I think, I think what I say
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la laga-nini »

..nije vec vrime drugog Bajrama ako sam se dobro izrazio
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Max »

laga-nini je napisao/la: 25 jul 2020, 13:37 ..nije vec vrime drugog Bajrama ako sam se dobro izrazio
aBd naredni petak...
0
I say what I think, I think what I say
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la laga-nini »

Bajram je u Petak I’ll SUbotu..mislio sam da je obicno u Rujnu
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Max »

laga-nini je napisao/la: 25 jul 2020, 13:42 Bajram je u Petak I’ll SUbotu..mislio sam da je obicno u Rujnu
a ne
obzirom da hidžretska godina ima 10 dana manje od gregorijanskog kalendara, jer se ravna po mjesecu a ne po suncu, tako da je svake godine 10 dana ranije sve. I Ramazan i Bajram i kurban Bajram.....

Drugim riječima, gledajući po gregorijanskom kalendaru, niti jedan islamski vjerski praznik ne pada na isti datum.
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Fatih »

mad_max_ba je napisao/la: 25 jul 2020, 13:44
laga-nini je napisao/la: 25 jul 2020, 13:42 Bajram je u Petak I’ll SUbotu..mislio sam da je obicno u Rujnu
a ne
obzirom da hidžretska godina ima 10 dana manje od gregorijanskog kalendara, jer se ravna po mjesecu a ne po suncu, tako da je svake godine 10 dana ranije sve. I Ramazan i Bajram i kurban Bajram.....

Drugim riječima, gledajući po gregorijanskom kalendaru, niti jedan islamski vjerski praznik ne pada na isti datum.
Bar ne, nekih 36 godina. :)
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Iskra »

ZBOG POGORŠANE SITUACIJE 

Islamska zajednica u BiH donijela nove instrukcije za Bajram i obavljanje namaza u džamijama

A. Z.
Klix.ba

Zbog pogoršane epidemiološke situacije u Bosni i Hercegovini, reisu-l-ulema Islamske zajednice Husein ef. Kavazović donio je Instrukciju kojom se određuju novi uslovi obavljanja namaza u džamijama i obavljanje predstojećeg Kurban-bajrama.

Prema novoj instrukciji, otkazuju se sve bajramske svečanosti i prijemi, kao i druge vjerske manifestacije osim namaza.

U džamijama će se klanjati samo farzovi radi što kraćeg zadržavanja. Isto se odnosi i na džumu-namaz. Hutbe se ograničavaju na 5-7 minuta, a dova se uči odmah iza farza.

Sabah-namaz, na dan Kurban-bajrama u džamijama će klanjati samo imam i džematski odbor, a džamija će za bajram-namaz biti otvorene samo 15 minuta prije namaza uz primjenu mjera zaštite.

Sve navedene mjere će se primjenjivati i nakon bajramskih dana ukoliko epidemiološke prilike to budu zahtijevale. Glavni imam uz saglasnost nadležnog muftije može u pojedinim mjestima poduuzeti dodatne mjere u skladu sa epidemiološkom situacijom.

Bajram-namazu ne smije prisustvovati osoba koja je pozitivna na koronavirus, koja je bila u kontaktu sa pozitivnom osobom, koja ima bilo kakve simptome respiratorne infekcije, kojoj je određena samoizolacija ili je u redovnom kontaktu s osobom koja je u samoizolaciji.

Za ulazak u džamiju potrebno je imati i pravilno nositi masku, izbjegavati fizički kontakt i držati distancu, koristiti vlastitu sedžadu koja je prethodno dezinficirana, a obuću odlagati u pojedinačne kese.

Također, ukoliko uslovi dozvoljavaju klanjanje je potrebno organizovati na otvorenom, a čestitanje treba obaviti bez fizičkog kontakta uz distancu. Džematski odbori su dužni angažirati redare koje će pratiti poštovanje mjera.
0
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Malena »

Jutros baš električar i ja komentarišemo, kako će on i momak na namaz... Oni inače uvijek nose sa sobom svoje sedžade i vani klanjaju, kad su fini dani, a kad je kiša uđu unutra logično.
Što se tiče kurbana, ja bih to prepustila ili odraslima ili što kaže prijatelj, dio koji pripada u kuću ostaviti, ostatak u javnu kuhinju ili kod nas recimo vrlo često odnesemo u starački dom, pa im naprave bajramski ručak.
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Fatih »

Cudim se novim odredbama IZ po pitanju klanjanja namaza. Kada je situacija u zemlji bila daleko bolja, dzamije su bile zatvorene za vjernike, a namaz su klanjali imam i dzematski odbor (isto je bilo i sa dzuma-namazom), radi kontinuiteta obavljanja namaza u dzematu.

Ne vidim kako ce krace zadrzavanje, klanjanjem samo farzova, doprijeniti zaustavljanja sirenja virusa. Ako je neko pored tebe zarazen, ili u zatvorenm prostoru imamo virus, malo je bitno koliko dugo cemo tu ostati.

Naravno, jedva cekam da sve ovo nestane, pa da se dzamije ponovo napune u punom kapacitetu. Ipak, jos prosli petak, u dzematu u kom sam se zadesio, niko nije drzao distancu, par ljudi imali svoje serdzade i samo 5% (ili jos manje)je nosilo masku. Izasao sam vani i klanjao i slusao hutbu izvan, ionako je ozvucenje prenosilo sve i napolje.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Fatih »

Malena je napisao/la: 26 jul 2020, 20:54 Jutros baš električar i ja komentarišemo, kako će on i momak na namaz... Oni inače uvijek nose sa sobom svoje sedžade i vani klanjaju, kad su fini dani, a kad je kiša uđu unutra logično.
Što se tiče kurbana, ja bih to prepustila ili odraslima ili što kaže prijatelj, dio koji pripada u kuću ostaviti, ostatak u javnu kuhinju ili kod nas recimo vrlo često odnesemo u starački dom, pa im naprave bajramski ručak.
Ja sam uplatio svoj kurban da se zakolje u jednoj siromasnoj africkoj zemlji. Citav moj komsiluk i ja, (pa i rodbina koja zivi malo dalje) svake godine donosimo kurbansko meso jedni drugima, cime se nekako gubi poenta same svrhe kurbana. Kurban je i zrtva i odricanje od manjeg dijela materijalnog dobra. Recimo da svako dobije kurbana onoliko koliko je i dao, dodjes na to da imas cio kurban za sebe (naravno, za ovo nema serijatske prepreke ali sam vec objasnio zasto sam ja odlucio drugacije).

Zamislite samo, da svaki 4. musliman koji svake godine zrtvuje kurban, odluci da uradi sto i ja... Mogli bi nahraniti Afriku na krace vrijeme. A jos kada se uzme da se samo u Arabiji zakolje 3 miliona (cesto i vise) na Bajram, plus svi muslimani koji nisu na hadzu, jasno je o koliko hrane se radi. Kurbansko meso se moze i konzervirati, te tako i posluziti onima kojima je najvise potreban, veci dio godine.

Ovo je samo moje misljenje, nikako ukazivanje da je pogresno ono sto vecina radi. Radi prakticnih razloga, nikako vjerskih - iako islam decidno naredjuje paznju prema siromasnima.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Max »

Bosfor je napisao/la: 26 jul 2020, 21:52
Malena je napisao/la: 26 jul 2020, 20:54 Jutros baš električar i ja komentarišemo, kako će on i momak na namaz... Oni inače uvijek nose sa sobom svoje sedžade i vani klanjaju, kad su fini dani, a kad je kiša uđu unutra logično.
Što se tiče kurbana, ja bih to prepustila ili odraslima ili što kaže prijatelj, dio koji pripada u kuću ostaviti, ostatak u javnu kuhinju ili kod nas recimo vrlo često odnesemo u starački dom, pa im naprave bajramski ručak.
Ja sam uplatio svoj kurban da se zakolje u jednoj siromasnoj africkoj zemlji. Citav moj komsiluk i ja, (pa i rodbina koja zivi malo dalje) svake godine donosimo kurbansko meso jedni drugima, cime se nekako gubi poenta same svrhe kurbana. Kurban je i zrtva i odricanje od manjeg dijela materijalnog dobra. Recimo da svako dobije kurbana onoliko koliko je i dao, dodjes na to da imas cio kurban za sebe (naravno, za ovo nema serijatske prepreke ali sam vec objasnio zasto sam ja odlucio drugacije).

Zamislite samo, da svaki 4. musliman koji svake godine zrtvuje kurban, odluci da uradi sto i ja... Mogli bi nahraniti Afriku na krace vrijeme. A jos kada se uzme da se samo u Arabiji zakolje 3 miliona (cesto i vise) na Bajram, plus svi muslimani koji nisu na hadzu, jasno je o koliko hrane se radi. Kurbansko meso se moze i konzervirati, te tako i posluziti onima kojima je najvise potreban, veci dio godine.

Ovo je samo moje misljenje, nikako ukazivanje da je pogresno ono sto vecina radi. Radi prakticnih razloga, nikako vjerskih - iako islam decidno naredjuje paznju prema siromasnima.
Ma vidi...

Ima jedna tradicija koja bi se trebala ispoštovati, a to je da se u kući nešto izdešava po tom pitanju, onaj ko je u mogućnosti najbolje bi bilo uplatiti i jedan za afriku i jedan za kuću.... Nije 240 KM neka cifra.
Ja svakako pored komšiluka i rodbine uvijek nosim u našu javnu kuhinju.
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Max »

Malena je napisao/la: 26 jul 2020, 20:54 Jutros baš električar i ja komentarišemo, kako će on i momak na namaz... Oni inače uvijek nose sa sobom svoje sedžade i vani klanjaju, kad su fini dani, a kad je kiša uđu unutra logično.
Što se tiče kurbana, ja bih to prepustila ili odraslima ili što kaže prijatelj, dio koji pripada u kuću ostaviti, ostatak u javnu kuhinju ili kod nas recimo vrlo često odnesemo u starački dom, pa im naprave bajramski ručak.
Vjeruj mi da ni sam ne znam kako ću ovaj bajram. Da ne objašnjavam na tanane, povezani smo sa ovim našim džematom malo više no samo obavljenjem namaza. Vjerujem da će nas džematski odbor postaviti u najmanju ruku kao redare....
U našem džematu mi smo već odvojili safove tako da u jednom safu stane 6 osoba (ovo je bilo znatno ranije), napolju i nemamo nekog prevelikog prostora, steremo svake godine 3 ona velika tepiha i imamo onog debelog celofana za jedan dio koji smo ramazanski bajram sterali na cestu...

Vidjet ćemo, bil hajr aBd...
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Bajram i Kurban Bajram

Post Postao/la Fatih »

mad_max_ba je napisao/la: 27 jul 2020, 08:36
Bosfor je napisao/la: 26 jul 2020, 21:52

Ja sam uplatio svoj kurban da se zakolje u jednoj siromasnoj africkoj zemlji. Citav moj komsiluk i ja, (pa i rodbina koja zivi malo dalje) svake godine donosimo kurbansko meso jedni drugima, cime se nekako gubi poenta same svrhe kurbana. Kurban je i zrtva i odricanje od manjeg dijela materijalnog dobra. Recimo da svako dobije kurbana onoliko koliko je i dao, dodjes na to da imas cio kurban za sebe (naravno, za ovo nema serijatske prepreke ali sam vec objasnio zasto sam ja odlucio drugacije).

Zamislite samo, da svaki 4. musliman koji svake godine zrtvuje kurban, odluci da uradi sto i ja... Mogli bi nahraniti Afriku na krace vrijeme. A jos kada se uzme da se samo u Arabiji zakolje 3 miliona (cesto i vise) na Bajram, plus svi muslimani koji nisu na hadzu, jasno je o koliko hrane se radi. Kurbansko meso se moze i konzervirati, te tako i posluziti onima kojima je najvise potreban, veci dio godine.

Ovo je samo moje misljenje, nikako ukazivanje da je pogresno ono sto vecina radi. Radi prakticnih razloga, nikako vjerskih - iako islam decidno naredjuje paznju prema siromasnima.
Ma vidi...

Ima jedna tradicija koja bi se trebala ispoštovati, a to je da se u kući nešto izdešava po tom pitanju, onaj ko je u mogućnosti najbolje bi bilo uplatiti i jedan za afriku i jedan za kuću.... Nije 240 KM neka cifra.
Ja svakako pored komšiluka i rodbine uvijek nosim u našu javnu kuhinju.

Aferim. Ja kao da mi je mozak stopirao. Moze se i vise kurbana nanijjetiti. :oke
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Kako će se klanjati Kurban Bajram

Post Postao/la Iskra »

Islamska zajednica objavila detaljne upute o obilježavanju Bajrama, struka pozvala na odgovornost



Klix.ba

Kurban-bajram muslimani će obilježiti u okolnostima pandemije koronavirusa. Iz federalnog Ministarstva zdravstva i Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini imaju savjete za građane kako obilježiti ovaj blagdan.

Reisul-ulema islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović pozvao je građane da se ponašaju u skladu sa prijedlozima nadležnih. Poziv se odnosi na ponašanje u vjerskim objektima, ali i izvan njih. Naloženo je da se džamije, mesdžidi i drugi objekti, kako je navedeno iz Islamske zajednice, temeljito očiste, dezinfikuju i provjetre uoči bajram-namaza.

"Mjere predviđaju, između ostalog, i osiguranje dezinfekcionih sredstava za ruke na ulazu u džamije, kao i hlor za dezinfekciju obuće, onemogućavanje korištenja abdesthana, zajedničkih peškira i drugih predmeta i sredstava za zajedničku upotrebu, izrađene su uz konstataciju sa zdravstvenim radnicima, epidemiolozima i nadležnim kriznim štabovima", obrazložili su iz Islamske zajednice.

Naglašeno je da bajram-namazu ne smiju prisustvovati osobe koje imaju koronavirus, osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženim, onaj ko ima simptome koronavirusa, osoba kojoj je propisana izolacija ili kojoj je neko od ukućana u samoizolaciji, a često su u kontaktu.

Po dolasku u džamiju, objasnili su iz Islamske zajednice, vjernici su dužni: obaviti ličnu higijenu i uzeti abdest, ispravno nositi masku, izvršiti dezinfekciju ruku na ulazu, izbjegavati bliski kontakt i održavati propisanu fizičku distancu, nositi i koristiti vlastitu sedžadu prethodno dezinficiranu, obuću odlagati u pojedinačne kese, po dolasku kući primjenjivati higijenske mjere koje se odnose na presvlačenje odjeće i obuće te drugih higijenskih mjera.

Ukazali su i na način čestitanje Kurban-bajrama.

"Shodno infrastrukturnim mogućnostima kao i vremenskim prilikama predviđa se organizovanje klanjanja bajram-namaza na otvorenom, na tradicionalnim musalama. Čestitanja će se obaviti bez fizičkog kontakta i sa propisane distance. Džematski odbori su dužni angažirati redare za praćenje poštivanja propisanih mjera", naveli su.

Islamska zajednica je zahtjevala otkazivanje masovnih bajramskih svečanosti, prijema i drugih vjerskih manifestacija osim namaza. Osvrnuli su i na način izvršavanja molitvi.

"Instrukcija predviđa i da se u džamijama do daljnjeg klanjaju samo farzovi, odnosno da se obavljaju samo obavezne molitve, radi što kraćeg zadržavanja. Isto se odnosi i na džuma-namaz. Hutba se ograničava na pet do sedam minuta, a dova uči odmah poslije farza. Sabah-namaz, na dan Kurban-bajrama, u džamiji/džematu će klanjati samo imam i džematski odbor. Džamije će za bajram namaz biti otvorene 15 minuta prije početka namaza uz primjenu mjera zaštite", istakli su.

Islamska zajednica je pozvala sa primjenom zaštitnih mjera i nakon blagdana naglasivši da glavni imam može poduzeti dodatne mjere. Objavili su i sugestije za postupanje s kurbanskim mesom.

- muslimani koji su pripremili životinju za izvršenje propisa kurbana, dužni su primjeniti propise Islama koji se odnose na žrtvu kurbana u pogledu zdravlja, starosne dobi i drugih osobina odabrane životinje;

- sam čin žrtvovanja kurbana provesti prema propisima Islama;

- obradu mesa i svih dijelova kurbana obaviti tako da se ne umanji vrijednost ispravnog izvršenja propisa;

- podjelu kurbanskog mesa vršiti uz primjenu svih epidemioloških mjera zaštite od širenja zaraze koronavirusom. S obzirom na aktuelnu epidemiološku situaciju, kurbansko meso se može zadržati za vlastite potrebe;

- nejestive dijelove kurbana (unutrica i sl.) zbrinuti na ekološki prihvatljiv način u skladu sa propisima Islama i važećim propisima državnih organa i

- Rijaset Islamske zajednice preporučuje muslimanima da kožicu kurbana - bravčeta zbrinu na ekološki prihvatljiv način ili obrade i zadrže za svoje potrebe (postekija za klanjanje namaza i sl.). Oni koji to nisu u stanju učiniti, predat će je na sabirno mjesto. S goveđim kožicima treba postupati kao i do sada.

Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez je u izjavi za Klix.ba upozorio da svako okupljanje može biti rizik i da je posebno potrebno zaštiti osjetljive kategorije stanovništva.

"Ako se već pozivamo na ljubav tokom blagdana, onda je poželjno da blagdan obilježimo kod kuće, a da čestitamo koristeći sredstva komunikacije. Treba izbjeći ljubljenje, grljenje i držati preporučenu fizičku distancu", rekao je.

Građani su pozvani da poštuju epidemiološke mjere i nakon molitve u džamijama, a to se prije svega odnosi na masovnija okupljanja.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Kako će se klanjati Kurban Bajram

Post Postao/la Iskra »

Počelo obavljanje obreda hadža u Mekki: Historijski tavaf oko Kabe s distancom




Tavaf oko Kabe

Ograničen broj vjernika nakon izlaska iz karantina danas je počeo s obavljanjem obreda hadža, a historijske fotografije tavafa oko Kabe u vrijeme pandemije koronavirusa obišle su svijet.

Obrede hadža samo prošle godine obavljalo je više od dva miliona vjernika iz cijelog svijeta, a zbog pandemije koronavirusa ovogodišnji hadž mogu obaviti samo državljani Saudijske Arabije, odnosno njih 1.000.



Međutim, prema informacijama saudijskih medija očekuje se i prisustvo vjernika iz inostranstva koji bi po izlasku iz karantina trebali obaviti obrede hadža, ali brojka ne bi trebala prelaziti više od 10.000 osoba.

Danas je po prvi put nakon četiri mjeseca harem u Mekki otvorio vrata za veći broj vjernika koji su obavili počasni tavaf prilikom dolasku u Mekku i koji predstavlja sunnet u Islamu.



Tavaf se obavlja organizovano te su svi vjernici dužni prilikom ulaska u harem nositi masku, a prilikom obavljanja tavafa obavezno je i poštivanje distance između vjernika.

Harem je u potpunosti dezinficiran, a vjernici suprotno vjerskim običajima ove godine ne mogu dodirivati Kabu.



Svi vjernici su prilikom dolaska na obrede hadža, kako su to ranije izvijestili saudijski mediji, dobili dezinfikovane kamenčiće za obred kamenovanja šejtana, tespihe, ihrame, zaštitne maske i sredstva za dezinfekciju.



Centralni događaj, hodočašće na planini Arafat, planiran je sutra, a prvi obredi obavljeni su već danas.
0
Odgovori

Natrag na “Religija”