Papa Franjo

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Papa Franjo

Post Postao/la storm »

slika
Što za gay zajednicu zapravo znači "priznanje" pape Franje da imaju pravo na zasnivanje obitelji?
Vijest je: Papa je rekao da su homoseksualci, lezbijke, transrodni Božja djeca. I da imaju pravo na obitelj. Biti u obitelji. Imati obitelj.


Autor filma "Francesco" Evgeny Afineevsky rekao je da je papa Franjo svoju podršku LGBT pravima izrazio tijekom intervjua koji je vođen za potrebe dokumentarca. Njegova izravna podrška građanskoj zajednici gej osoba radikalno je drugačiji stav od njegovih prethodnika, ali i njegovih prijašnjih stavova. Naime, dok je bio nadbiskup Buenos Airesa, Franjo se protivio legalizaciji istospolnih brakova. Ovo je dakle veliki iskorak za njega, za svijet, za Crkvu.

"Papi Franji je važno da ne etiketira ljude. I homoseksualnost, homoseksualci ili pak heteroseksualci, za njega je isto. Ne pokušava razdvajati ljude po spolnoj orijentaciji, već ih promatra kao ljudska bića u cjelini'', kazao je Evgeny Afineevsky, redatelj dokumentarca. Papa je istaknuo: "Ono što moramo napraviti jest zakonsko rješenje o životnom partnerstvu; na taj su način pravno pokriveni i ja se za to zalažem."

Dok je bio nadbiskup Buenos Airesa, Franjo se protivio legalizaciji istospolnih brakova. Ovo je veliki iskorak za njega, za svijet, za Crkvu

Osobno nisam fasciniran institucijom Pape niti bilo kojeg drugog vođe, bilo koje druge organizacije. Svi ti ljudi "na čelu" mi po prilici izgledaju kao maskote – što u suštini i jesu, kao što smo mi svi maskote svojih drugih, mnogih društvenih, političkih, a često i "intimnih" identiteta. Prava moć se odvija i razvija iza pozadine glasnogovornika tih institucija – nije to teorija urote, to su fakti. Iza pozadine naših uhodanih i wannabe identiteta. Homoseksualci i ini, drugih rodnih i seksualnih identiteta, tim čelnicima i vlastonošama su također slično izgledali. Sukob je to svjetova koji vole međusobno jedni druge difamirati. Zbog izostanka dijaloga, zbog izostanka pravih informacija.

Međutim, ljudi vole vjerovati u gluposti, vole vjerovati autoritetima, vole velike vođe (razni fašizmi ovog svijeta tome aktivno svjedoče), vole delegirati vlastitu odgovornost na nekog drugog: Sudbinu, Astrologiju, Oca, Mater, Boga, Influencera, Brend. Prostore između sebe i tih autoriteta, i takvih ideja nekada zovu "sloboda". Ja prvi. Dakle, kod Pape su mi super te "haljine", dizajnerske cipele, scenografski okvir u kome živi, celebrity lifestyle, zgodni muškarci kojima je okružen, a u zadnje vrijeme i pomirljiva retorika koja se obraća dominantnom dijelu "stada" kako bi se zaštitio drugi, manji, mršaviji, krhkiji, crnji dio stada – LGBTIQ. Ukratko, poručuje heteroseksićima: "Ljudi, i ovo su ljudi, i imaju ista prava kao i vi, koliko god vaši zadojeni umovi vjerovali da tome nije tako."

slika
Fotografija: Profimedia
Velika je to gesta koja je upućena širem puku, a kad to kažem – mislim: svijetu! Ovom koji voli čuti proglas od Oca (Pape) jer je on većini "medij" u relaciji Bog - Crkva - Stado. Iz ovog svog ciničnog komentara dakako da izuzimam ljude koji nelicemjerno žive pozitivne, humanističke i altruističke aspekte vjere, ljude koji vjeruju znanosti i ideji ljudskih prava.

Suspektne desničarske figure u našemu društvu, koji su nerijetko materijalno opskrbljeni, u eksplicitnim pozicijama moći imat će problem s ovakvom političkom intervencijom koju im Papa nadaje. Ukida im, jednostavnim rječnikom – tržište. Mržnja, isključenje i manipulacija nerijetko polučuju novac – sukob je kroz povijest civilizacije uvijek donosio dobit, u najmanju ruku – jednoj strani. Na tim nazadnim retorikama niskih strasti i naši su desni populisti ušli u razne odbore, u konačnici i u izvršnu vlast. Dok su neki od njih svoje "najniže porive" realizirali u diskretnim prostorima preko diskretnih internet aplikacija. Papa im poručuje: za sve nas ima mjesta pod ovim nebom, na ovom planetu. Njihov otpor bit će neznatan – sve više vjernika vjeruje riječima ovog šefa, sve više nevjernika poštuje misiju koju ovaj čovjek manje – više dosljedno sprovodi.

Svi ti ljudi "na čelu" mi po prilici izgledaju kao maskote. Prava moć se odvija i razvija iza pozadine glasnogovornika tih institucija – nije to teorija urote, to su fakti

Njegovu izjavu prvenstveno sam u stanju medijski čitati: ona je odjeknula, dijelom je polarizirala javnost, i ostvarila je efekt. Svi znaju da je to sada na stvari, da je tome tako – argument se uspostavio.

I koristimo ga!
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la storm »

Uglavnom...muk, šok, nevjerica u Vatikanu...
A priča ide pretežno u stilu, da se ruši katolička crkva...

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... a-15027264
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la Heidi »

Pa kosi se sa vjerovanjem, ne cudi me da su ljudi zbunjeni.

Ionako nemam sta lijepo reci o Vatikanu I Crkvi.
2
1 slika 1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la storm »

Heidi je napisao/la: 23 okt 2020, 09:15 Pa kosi se sa vjerovanjem, ne cudi me da su ljudi zbunjeni.

Ionako nemam sta lijepo reci o Vatikanu I Crkvi.
Kosi se sa crkvenim dogmama...
Jedan od temelja vjerovanja "svi smo bozija djeca" baš i ne odstupa od papinih izjava...
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la Heidi »

Ima I "Ne lijegaj sa muskarcem kao sto lijegas sa zenom! To je grozota."
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la Iskra »

Ja sam ovu vijest čula na radiju h vožnji pa sam zaključila da sam vjerovatno nešto pobrkala...malo mi ovo kontradiktorno.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la storm »

Heidi je napisao/la: 23 okt 2020, 10:19 Ima I "Ne lijegaj sa muskarcem kao sto lijegas sa zenom! To je grozota."
Eh sad.. Vrijeme, ljudi, običaji.
Crkva je u krizi, evidentno je da papa silno želi umjestiti crkvu u današnje vrijeme.
Nisam siguran, šta će to donijeti.
Prvo nastaje raskol u samoj crkvi, koji se kao drugo prenosi medju vjernike.
Kakav će biti rezultat svega, vidjeti ćemo...
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la R4IN »

Iskra je napisao/la: 23 okt 2020, 11:09 Ja sam ovu vijest čula na radiju h vožnji pa sam zaključila da sam vjerovatno nešto pobrkala...malo mi ovo kontradiktorno.
Zasto je ona bog stvorio adama i evu :ovaj

Al nencudi me od njih svakako ih svako malo potresaju sex skandali pedofilije sa muskom djecom..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la storm »

R4IN je napisao/la: 23 okt 2020, 12:30
Iskra je napisao/la: 23 okt 2020, 11:09 Ja sam ovu vijest čula na radiju h vožnji pa sam zaključila da sam vjerovatno nešto pobrkala...malo mi ovo kontradiktorno.
Zasto je ona bog stvorio adama i evu :ovaj

Al nencudi me od njih svakako ih svako malo potresaju sex skandali pedofilije sa muskom djecom..
Nema toliko, koliko se čini...nego nešto je drugo tu mnogo više problematično, što se svećenici koriste statusom moralne vertikale, kojima djeca i omladina bezgranično vjeruju...slično kao učitelji, obiteljski prijatelji, i te slične relacije, kad te životinje imaju pristup i povjerenje žrtava...
I zato tloko više i odjekuju slučajevi tih seksualnih zlostavljanja.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la storm »

Ne znam hoće li ovaj Papa izdržđati do kraja svog pontifikata :ovaj

Papa: Korupcija je stoljećima duboki problem Crkve
HINA
slika
Foto: EPA
KATOLIČKA crkva problem s korupcijom ima stoljećima, rekao je papa Franjo u razgovoru za talijansku novinsku agenciju Adnkronos dodajući da ga u borbi protiv korupcije čekaju prepreke i otpor.

"Crkva je bila i ostaje snažna, no korupcija je duboko ukorijenjen problem star više stoljeća", kazao je Papa.

"Naišao sam na mnoge ljude koji za mene preuzimaju rizike, koji riskiraju svoje živote i koji se s uvjerenjem bore za reforme", dodao je pa nastavio:

"Oni znaju da činimo dobro i da je put kojim smo krenuli, usprkos tisuća prepreka i prirodnom otporu, ispravan."

Papa: Vjerujem u Boga i ljude koji su mu odani
Papa Franjo izabran je 2013. nakon iznenađujuće ostavke njegovog prethodnika Benedikta XVI., poslije niza skandala seksualnog zlostavljanja i korupcije.

Skandali su se pod Franjom nastavili. Prošli mjesec otpustio je svog bliskog suradnika, kardinala Angela Becciua, optužujući ga da je zloupotrijebio vatikansku humanitarnu zakladu u korist svoje obitelji.

Andkronos prenosi kako je Papa rekao da nije previše optimističan oko svoje borbe za reformu Crkve, no da je s osmijehom dodao da "vjeruje u Boga i ljude koji su mu odani".

Kršćanski čelnik u razgovoru s talijanskom agencijom nije htio govoriti o svojim izjavama iz dokumentarnog filma Franjo u kojem je rekao da bi homoseksualce trebalo zaštititi zakonom o izvanbračnoj zajednici.



Za gejeve je rekao da su "djeca Božja"
"Homoseksualci imaju pravo na obitelj. Oni su djeca Božja i imaju pravo na obitelj. Nikoga se ne bi smjelo izbacivati i nitko se zbog toga ne bi smio osjećati jadno", rekao je Papa u filmu koji je režirao ruski redatelj Evgenij Afineevski, nominiran za Oscara, a koji je premijeru imao prošli tjedan na Rimskom filmskom festivalu.

"Ono što trebamo učiniti je izvanbračna zajednica. To je način da ih se pravno pokrije. Ja sam za to", dodao je Papa u filmu.

Konzervativni katolici bili su zgroženi tim izjavama za koje tvrde da proturječe nauku Crkve i njenom dugom protivljenju homoseksualnosti i istospolnim brakovima.

"Papa sluša sve kritike"
Kasnije se ispostavilo da je Papa te izjave dao u razgovoru za meksičku televiziju Televisa 2019., a u filmu je nekoliko dijelova razgovora koji nisu emitirani. Afineevski je spojio te izjave djelomice izostavivši kontekst, no vatikanski ured za odnose s medijima nije kritizirao film ili odgovorio nekim drugim komentarom.

Novinar Andkronosa pitao je Papu o nedavnim kritikama koje su mu zbog toga upućene, kao i zbog suradnje Vatikana s Kinom, no Papa je odgovorio općenito.

"Papa sluša sve kritike i tada se služi razboritošću i procjenjuje iza čega je dobra namjera, a iza čega nije", rekao je.

"Iako je točno da u kritikama trebam naći inspiraciju da budem bolji, svakako si ne smijem dopustiti da na mene utječe sve što je napisano o Papi, a nije pozitivno", zaključio je.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 23 okt 2020, 12:26
Heidi je napisao/la: 23 okt 2020, 10:19 Ima I "Ne lijegaj sa muskarcem kao sto lijegas sa zenom! To je grozota."
Eh sad.. Vrijeme, ljudi, običaji.
Crkva je u krizi, evidentno je da papa silno želi umjestiti crkvu u današnje vrijeme.
Nisam siguran, šta će to donijeti.
Prvo nastaje raskol u samoj crkvi, koji se kao drugo prenosi medju vjernike.
Kakav će biti rezultat svega, vidjeti ćemo...
Ovo je srz svega, i ono najbitnije. Nisam katolik, ali vjerujem da sam neki kardinal, da bih se tesko slozio sa papom, ma koliko ovo boldovano bilo tacno. A i papa je, da se ne izrazim drugacije, samo bacio bombu, i "nestao". Katolicki svijet je zbunjen. Posto je njegov autoritet ogroman, bilo je i za ocekivati.

Medjutim, "with great power, comes great responsibility". Mora do kraja da se objasni. Mislim da mu nece biti lako to uraditi.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la Polaris »

Ja sam pitala nesto vezano za LGBTQ+ populaciju na temi Islam ali je pitanje izignorisano pa sam ga obrisala
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la Fatih »

Ariel je napisao/la: 10 nov 2020, 16:58 Ja sam pitala nesto vezano za LGBTQ+ populaciju na temi Islam ali je pitanje izignorisano pa sam ga obrisala
Izvini, ja to nisam vidio. Da jesam, zasigurno to ne bih ostavio a da ne odgovorim. Izvinjavam se kao moderator.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la storm »

Papa prvi put spomenuo muslimansku etničku skupinu u Kini, nazvao ju je progonjenom
HINA
slika

Foto: EPA
U NOVOJ knjizi papa Franjo prvi put naziva Ujgure, muslimansku etničku skupinu u Kini, progonjenim narodom, nakon što su ga aktivisti za ljudska prava godinama pozivali da to učini.

"Često mislim na progonjene narode - Rohindže, siromašne Ujgure, Jezide...", rekao je Papa u poglavlju knjige u kojem također govori o progonjenim kršćanima u islamskim zemljama. Ovo je prvi put da spominje Ujgure.

Vjerski poglavari, aktivisti za ljudska prava i vlade rekli su da se nad Ujgurima u kineskoj regiji Xinjiangu, gdje se više od milijun ljudi nalazi u logorima, provode zločini protiv čovječnosti i genocid.

Pisao je i o koronavirusu
U knjizi "Let Us Dream: The Path to a Better Future" (Sanjajmo: Put u bolju budućnost) Papa također kaže da bi pandemija koronavirusa trebala potaknuti vlade da razmotre trajnu uspostavu univerzalnog temeljnog dohotka.




On govori i o tome da su ljudi, koji smatraju da je nošenje zaštitnih maski prisila koju nameće država, "žrtve samo u svojoj mašti".

Knjigu od 150 stranica Papa je napisao sa svojim engleskim biografom Austenom Ivereighom. U njoj Sveti Otac govori o ekonomskim, socijalnim i političkim promjenama koje su potrebne za rješavanje nejednakosti nakon okončanja pandemije. Knjiga u prodaju dolazi 1. prosinca.
2
2 slika
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la Sandeman »

Fatih je napisao/la: 10 nov 2020, 16:56
storm je napisao/la: 23 okt 2020, 12:26

Eh sad.. Vrijeme, ljudi, običaji.
Crkva je u krizi, evidentno je da papa silno želi umjestiti crkvu u današnje vrijeme.
Nisam siguran, šta će to donijeti.
Prvo nastaje raskol u samoj crkvi, koji se kao drugo prenosi medju vjernike.
Kakav će biti rezultat svega, vidjeti ćemo...
Ovo je srz svega, i ono najbitnije. Nisam katolik, ali vjerujem da sam neki kardinal, da bih se tesko slozio sa papom, ma koliko ovo boldovano bilo tacno. A i papa je, da se ne izrazim drugacije, samo bacio bombu, i "nestao". Katolicki svijet je zbunjen. Posto je njegov autoritet ogroman, bilo je i za ocekivati.

Medjutim, "with great power, comes great responsibility". Mora do kraja da se objasni. Mislim da mu nece biti lako to uraditi.
Uvijek je problem kada ljudi steknu moć i bogatstvo u nekoj organizaciji pod nekim pravilima tu organizaciju i ta pravila mijenjati.

Zato je sigurno da će pokušaj promjena imati veliki otpor od kardinala i inih. Vjernici će to lakše podnijeti, pogotovo promjene u katoličkoj crkvi. Katolici, vjernici, su spremni na promjene, okoštale strukture moći nisu.
0
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la Sandeman »

Heidi je napisao/la: 23 okt 2020, 09:15 Pa kosi se sa vjerovanjem, ne cudi me da su ljudi zbunjeni.

Ionako nemam sta lijepo reci o Vatikanu I Crkvi.
Vremenska oznaka 1:48:10 sljedećeg filma:

0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Ako je Papa rekao....

Post Postao/la laga-nini »

..nedavno su napisali da lajka curice u školskim uniformama svašta se pise ... :zbunj samo naprid..al nije mi jasno kad netko ko nema veze s katolicizmom iskazuje mržnju prema crkvici vatikanu..osim Srba to je dio njihove retorike... :tjesi
0
Odgovori

Natrag na “Religija”