Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Ramzess »

Dina je napisao/la: 07 nov 2020, 12:44 Pa je li dobro što smo se umiješali... Je li humano da opstaju "samo najjači"?
Mislim, šta ako si ti ili neko tvoj u skupini onih otpisanih...
Znači li to da je ovaj svijet okrutan i nepravedan u korjenu svoje prirode...
Normalno da nije dobro. Ne postajemo sretniji jer smo sebi kreirali potrosacko drustvo u kojem smo robovi radnog vremena i sticanja materijalnog. Otudjili smo se od prirode i unistavamo sve oko sebe, unistavamo vlastiti planet i ucinit cemo da nestanemo jer smo postali nezajazljivi. Malo ljudi to shvata, evo pricao sa kinezom, pita koliko imam tetki i tetaka, reko jednu tetku. Kaze on ima deset tetaka i svaki od njih ima desetak komada djece ... i tako sirotinja se razmnozava ko zecevi pa trk u evropu da prezive, dzaba im objasnjavati ... jedini katalizator nase pohlepe su kuge i ratovi. Da nije bilo Dzinghis Khana i Atile davno bismo potrosili resurse, pojeli sadnjeg nosoroga i svi bismo izumrli. I onda pitanje vjerujes li u Boga? Naravno da vjerujem i vjerujem da ce nam dozvoliti da se unistimo kao sto se desilo dinosaurusima. Nesto zohara i pacova ce prezivjeti i zivot ce se nastaviti bez nas i svi ce biti rahat.
I nije svijet okrutan. Svijet je divan ali smo mi okrutni. Ljudska priroda je okrutna. Moras biti okrutan da bi prezivjeo medju okrutnima.
0
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Ateizam

Post Postao/la vjesticanametli »

Arslan_11 je napisao/la: 07 nov 2020, 12:22 Procitaj zadnju recenicu prvo!!!

Ja sam od rodjenja kjafir. Nisam nikad uspio uspostaviti konekciju sa Bogom. Neko vrijeme sam mislio da nisam normalan, jer su svi u okruženju bili vjernici, bar su to govorili, neki su i praktikovali vjeru.
Kada sam vidio da i nisam bas jedini na svijetu koji tako razmislja, osjeca, lahnulo mi je.
Nije prazna prica, ali ja stvarno nikad nisam imao zle misli, da nekome zelim lose, da lazem radi neke koristi ili da se druzim sa nekim radi iste. Nisam ljubomoran na neciji uspjeh, bogatstvo i sl.
Dodatno mi je lahnulo kada sam na svojoj kozi poceo da osjecam ovo gore navedeno od ljudi koji se deklarisu kao vjernici.
Ne smatram da sam jaci, bolji, superiorniji i sl. od ljudi koji su vjernici. Svakog covjeka gledam kao jedinku. Od nekih sam ljepsi, pametniji,uspjesniji od nekih nisam. Dal je vjernik ili ne nema veze sa time. Mada toga ima sigurno na obe strane.
Smisao zivota? Ne trazim ga. Jel mora postojati? Ne mora.
Sto se mene tice nek postanem gnojivo i neka zbog mene izraste neki lijepi cvijet. Al ko da gledam bit ce to neki zbun.

I da nisam bezgresan i ja sam sigurno povrijedio na neki nacin ljude, nek mi ne zamjere sigurno nisam to sa namjerom uradio.

Izvinite na postu, mnogo napisano, a nista receno. Taki sam, zbrkan sav.
nemam sta dodat ista sam 😀😂
0
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Podrinjac »

Koliko kjafira ccc

Ne volim ja nista dokazivati, pa ni postojanje boga. Realno, i ne razmisljam previse da li postoji ili ne. Ako postoji, mislim da se ni on ne opterecuje sa nama.
0
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Desperado »

Tako je. Ne opterecuje se sa nama jer mu ne trebamo u njegovoj svemogucnosti. Egzistira svakako. Zato se postavlja i pitanje robovanja njemu? Toliko smo beznacajni u njegovim ocima (logicki posmatrano), a s druge strane nas nijedan jedini naucni koncept ne svrstava u beznacajna bica. Taj isti Bog koji je dopustio toliko zla na planeti i ne mrdne prstom. Isti Bog koji je zbrisao Lutov narod sa lica zemlje zbog grijeha, a pusta sejtana ili Lucifera da kroz milenije pravi probleme i jos mu dopusti da se nasladjuje u okretanju ljudi protiv Boga. Njegove kreacije koju on, navodno, voli. Toliko voli da se djeca rode smrtno bolesna ni kriva ni duzna. Bjezi...

Abrahamski Bog je, za mene, samo jedan sadista i egomanijak.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Socrates »

Polako, brt. Malo ti to bukvalno tumacis.

Naucni koncept nas itekako svrstava u beznacajna bica. Zapravo, nauka ima tu duznost. Sve joj je beznacajno dok ne postane znacajno.

Po cemu smo mi, recimo, znacajni u beskonacnosti Kosmosa? :zbunj
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Socrates »

Sta je znacajno u ljudima koji se rode, zive, i umru?

Nije ih bilo milijardama godina, zive nekih prosjecnih 80-90, ako su sretni, umru, i onda ih nema milijardama godina?
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Socrates »

Da ne govorim o nekom Extinction Event.

Pa kaze;

Likelihood. Many experts who study these issues estimate that the total chance of human extinction in the 21st century is between 1 and 20%.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Desperado »

Zato što beskonačnost Kosmosa je više pitanje svega, i nas samih pored svih ostalih živih bića u svemiru, nego nečeg individualno. Sve ima svoju vrijednost u kosmosu.

Ako smo jedina živa bića na ovom nivou onda smo na vrhu piramide kosmosa. Ako ima i drugih planeta sa životom onda se to mijenja. To što smo kao kap u moru gledajući u taj široki nepoznati Kosmos ne znači da se naša vrijednost treba zanemariti. To je pogrešno i to nas ne svrstava u beznačajna bića.
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Socrates »

Apsolutno se ne slazem.

Vrijednost citave ljudske vrste u ravnodusnom Kosmosu je skoro nikakva i kad nas ima. :zbunj

Znacimo nesto sami sebi, ali, realno, kad izumremo, duplo smo golo.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Desperado »

To je za mene samo prosirena piramida koju vec imamo na zemlji. Tacno je da je ona u poredjenju sa kosmosom kao zrno pijeska u pustinji, ali to po defaultu ne znaci i beznacajnost.
0
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Desperado »

Postavio si tri vrlo kompleksna pitanja... kad dodjem kuci osvrnucu se i na ostalo u skladu sa mojim mogucnostima da odgovorim :oo
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Socrates »

Pa kome je I gdje znacajno?

Znacaj je ozbiljna rijec. Podrazumijeva razum onih koji ga ocjenjuju.i podrazumijeva da nase akcije imaju neki uticaj na desavanja u ravnodusnom Kosmosu.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Socrates »

Pretpostavljam da razumna bica mogu postojati i izvan nase planete. Ako, recimo, i nisu Bogovi koji su nas stvorili


Ali, ova druga pretpostavka. Ni po cemu mi nismo znacajni.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Re:Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Nice try »

Dina je napisao/la: 07 nov 2020, 11:58 Prepisaću svoje pitanje...
Znači, da li vidite sebe superiornijim, pametnijim ili mudrijim u odnosu na one koji vjeruju?
Ne, nikako.
Prema nekim definicijama sebe sam svrstala u agnostike.
Ne smatram da je neko pametniji, mudriji ili superiorniji jer ne vjeruje ili vjeruje i slijedi bilo koju religiju.
0
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Desperado »

Prvi problem je sto mi sami za sebe smatramo da smo beznacajni i to po defaultu. Razumijem zasto, ali kad krenes sa takvom pretpostavkom sta onda raditi ako se u buducnosti ispostavi da smo mi ta ziva bica na vrhu kosmicke piramide ili smo jedina (tj. Zemlja)? Onda smo mi ti koji toga trebamo biti svjesni, ali ne narcisoidno vec odgovorno za ostale ispod nas. Ako nismo ne moramo biti special u odnosu na to i desavanja u kosmosu, ali vrijednosni znacaj ipak postoji.
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Mehaning »

IMG-c91fb52c52386255a79d36bd1b5aaf83-V.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Podrinjac »

Bog da se mogao dokazati, dosada bi bio dokazan. A ne bi se kroz historiju mijenjali ko na traci.
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Religija”