Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Fatih »

Trazili ste, evo teme.

Nemogucnost da se dokaze postojanje Boga. Na ovoj temi, ateisti mogu iznijeti svoje stavove, i eventuelno, odgovore na pitanja koje pripadnici neke religije zele da ih pitaju.

Pravila su kao i na ostalim temama. Bes uvreda i omalovazavanja necijeg misljenja, na nacin koji se protivi pravilima foruma.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re:Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Dina »

Prepisaću svoje pitanje...
Znači, da li vidite sebe superiornijim, pametnijim ili mudrijim u odnosu na one koji vjeruju?
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la lejlamo »

možda da se ne ograniči naslovom isključivo na ateizam.

postoje i oni koji vjeruju u postojanje sile koja se može nazvati bogom, ali nisu uvjereni u religijska tumačenja koja su im dostupna.

agnosticizam, takođe. i sl.
4
4 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 07 nov 2020, 11:55 Trazili ste, evo teme.

Nemogucnost da se dokaze postojanje Boga. Na ovoj temi, ateisti mogu iznijeti svoje stavove, i eventuelno, odgovore na pitanja koje pripadnici neke religije zele da ih pitaju.

Pravila su kao i na ostalim temama. Bes uvreda i omalovazavanja necijeg misljenja, na nacin koji se protivi pravilima foruma.
Na jedno pitanje dobiti ćeš mnogo različitih odgovora... :zbunj

Ja bi ti mogao različite odgovore dati, ovisno od dana i razpoloženja... :ovaj

Ti, ako neznaš neko pravilo, ideš ga pročitati, dok ja moram mišljenje sam doraditi... :djed
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 07 nov 2020, 12:10
Fatih je napisao/la: 07 nov 2020, 11:55 Trazili ste, evo teme.

Nemogucnost da se dokaze postojanje Boga. Na ovoj temi, ateisti mogu iznijeti svoje stavove, i eventuelno, odgovore na pitanja koje pripadnici neke religije zele da ih pitaju.

Pravila su kao i na ostalim temama. Bes uvreda i omalovazavanja necijeg misljenja, na nacin koji se protivi pravilima foruma.
Na jedno pitanje dobiti ćeš mnogo različitih odgovora... :zbunj

Ja bi ti mogao različite odgovore dati, ovisno od dana i razpoloženja... :ovaj

Ti, ako neznaš neko pravilo, ideš ga pročitati,
dok ja moram mišljenje sam doraditi
... :djed
Alas, ova tema.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Mehaning »

lejlamo je napisao/la: 07 nov 2020, 12:03 možda da se ne ograniči naslovom isključivo na ateizam.

postoje i oni koji vjeruju u postojanje sile koja se može nazvati bogom, ali nisu uvjereni u religijska tumačenja koja su im dostupna.

agnosticizam, takođe. i sl.
Religije su po mome, zloupotrijebile vjeru... :ovaj
3
3 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 07 nov 2020, 12:13
Mehaning je napisao/la: 07 nov 2020, 12:10

Na jedno pitanje dobiti ćeš mnogo različitih odgovora... :zbunj

Ja bi ti mogao različite odgovore dati, ovisno od dana i razpoloženja... :ovaj

Ti, ako neznaš neko pravilo, ideš ga pročitati, ... :djed
Alas, ova tema.
:sok

Što je to "Alas"... :zbunj
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 07 nov 2020, 12:15
Fatih je napisao/la: 07 nov 2020, 12:13

Alas, ova tema.
:sok

Što je to "Alas"... :zbunj
Rijecni ribar... :malagani

EDIT: To je nesto kao "nazalost"... jer su neki trazili upravo ovu temu, zato sam je otvorio, iako ne volim imati previse tema koje lice jedna na drugu.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Arslan_11
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17253
Postovi: 9599
Pridružen/a: 15 aug 2020, 09:02

Re: Ateizam

Post Postao/la Arslan_11 »

Procitaj zadnju recenicu prvo!!!

Ja sam od rodjenja kjafir. Nisam nikad uspio uspostaviti konekciju sa Bogom. Neko vrijeme sam mislio da nisam normalan, jer su svi u okruženju bili vjernici, bar su to govorili, neki su i praktikovali vjeru.
Kada sam vidio da i nisam bas jedini na svijetu koji tako razmislja, osjeca, lahnulo mi je.
Nije prazna prica, ali ja stvarno nikad nisam imao zle misli, da nekome zelim lose, da lazem radi neke koristi ili da se druzim sa nekim radi iste. Nisam ljubomoran na neciji uspjeh, bogatstvo i sl.
Dodatno mi je lahnulo kada sam na svojoj kozi poceo da osjecam ovo gore navedeno od ljudi koji se deklarisu kao vjernici.
Ne smatram da sam jaci, bolji, superiorniji i sl. od ljudi koji su vjernici. Svakog covjeka gledam kao jedinku. Od nekih sam ljepsi, pametniji,uspjesniji od nekih nisam. Dal je vjernik ili ne nema veze sa time. Mada toga ima sigurno na obe strane.
Smisao zivota? Ne trazim ga. Jel mora postojati? Ne mora.
Sto se mene tice nek postanem gnojivo i neka zbog mene izraste neki lijepi cvijet. Al ko da gledam bit ce to neki zbun.

I da nisam bezgresan i ja sam sigurno povrijedio na neki nacin ljude, nek mi ne zamjere sigurno nisam to sa namjerom uradio.

Izvinite na postu, mnogo napisano, a nista receno. Taki sam, zbrkan sav.
6
2 slika 4 slika
Stop askin' me questions, I just wanna feel alive
Until I die!
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 07 nov 2020, 12:17
Mehaning je napisao/la: 07 nov 2020, 12:15

:sok

Što je to "Alas"... :zbunj
Rijecni ribar... :malagani

EDIT: To je nesto kao "nazalost"... jer su neki trazili upravo ovu temu, zato sam je otvorio, iako ne volim imati previse tema koje lice jedna na drugu.
Meni su te teme iskreno dosadile, a to radi toga, jer mene kao čovjeka opisuje 1000 i više osobina, a na kraju ispada najvažnije to, da ne vjerujem u bogove... :malagani

Po meni je to samo jedna od manje važnih stvari... :malagani

Imam dobrih prijatelja, za koje pojma nemam, ako su vjerni... :zbunj

I ne zanima me... :malagani
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Iskra »

Mehaning je napisao/la: 07 nov 2020, 12:14
lejlamo je napisao/la: 07 nov 2020, 12:03 možda da se ne ograniči naslovom isključivo na ateizam.

postoje i oni koji vjeruju u postojanje sile koja se može nazvati bogom, ali nisu uvjereni u religijska tumačenja koja su im dostupna.

agnosticizam, takođe. i sl.
Religije su po mome, zloupotrijebile vjeru... :ovaj


I ljudski se zakoni zloupotrebljavaju .

Mislis religijske vodje su zloupotrijebili vjeru ?
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Dina »

Postojanje pravila ne znači uniformisanost u mišljenju... Zato ljudi jedne te iste stvari vide drugačije, shodno svome mentalnom sklopu, svojim interesima, i mogu potpuno drugačije shvatiti i primjeniti, čak i zloupotrijebiti data pravila, čak i zakone...

Uvijek mi bude interesantno kada kažu za nekoga ko vjeruje - lahko je vama, vi imate opravdanje, objašnjenje, često i u smislu omalovažavanja, kao ne morate koristiti mozak i sl... Reći ću samo da slijepo sljeđenje i ne korištenje zdravog razuma je opasno u bilo čemu...

Interesuje me također...
Kada se nešto loše desi, ljudi su skloni okrivljivati božanstva, u smislu da nisu vjerna svojim savršenim atributima kada tako nešto dozvoljavaju da se desi... Mada meni nema logike da neko smatra odgovornim nešto u što ne vjeruje...
Pa bih pitala... Kako se vi nosite sa lošim stvarima u životu?
Sa tragedijom? Nesretnim slučajem? Lupam, genetskom bolešću, npr...
Prihvatate to u smislu da niko nije kriv, sve je slučajno, greška prirode ili slično?!
Pošto meni to onda djeluje nepravedno...
Ne znam, neko se rodi zdrav, atletski građen, inteligentan, živi stotinu godina... A neko u muci prodevera svojih dvadesetak i umre bez da je imao prilike uživati...
Smeta li vam ta nepravda?
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Mehaning »

Iskra je napisao/la: 07 nov 2020, 12:32
Mehaning je napisao/la: 07 nov 2020, 12:14

Religije su po mome, zloupotrijebile vjeru... :ovaj


I ljudski se zakoni zloupotrebljavaju .

Mislis religijske vodje su zloupotrijebili vjeru ?
Da, za osobnu korist... :ok
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Mehaning »

Dina je napisao/la: 07 nov 2020, 12:37 Postojanje pravila ne znači uniformisanost u mišljenju... Zato ljudi jedne te iste stvari vide drugačije, shodno svome mentalnom sklopu, svojim interesima, i mogu potpuno drugačije shvatiti i primjeniti, čak i zloupotrijebiti data pravila, čak i zakone...

Uvijek mi bude interesantno kada kažu za nekoga ko vjeruje - lahko je vama, vi imate opravdanje, objašnjenje, često i u smislu omalovažavanja, kao ne morate koristiti mozak i sl... Reći ću samo da slijepo sljeđenje i ne korištenje zdravog razuma je opasno u bilo čemu...

Interesuje me također...
Kada se nešto loše desi, ljudi su skloni okrivljivati božanstva, u smislu da nisu vjerna svojim savršenim atributima kada tako nešto dozvoljavaju da se desi... Mada meni nema logike da neko smatra odgovornim nešto u što ne vjeruje...
Pa bih pitala... Kako se vi nosite sa lošim stvarima u životu?
Sa tragedijom? Nesretnim slučajem? Lupam, genetskom bolešću, npr...
Prihvatate to u smislu da niko nije kriv, sve je slučajno, greška prirode ili slično?!
Pošto meni to onda djeluje nepravedno...
Ne znam, neko se rodi zdrav, atletski građen, inteligentan, živi stotinu godina... A neko u muci prodevera svojih dvadesetak i umre bez da je imao prilike uživati...
Smeta li vam ta nepravda?
Priroda bi nas prečistila, da se mi nismo umiješali... :ovaj
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Dina »

Mehaning je napisao/la: 07 nov 2020, 12:42
Dina je napisao/la: 07 nov 2020, 12:37 Postojanje pravila ne znači uniformisanost u mišljenju... Zato ljudi jedne te iste stvari vide drugačije, shodno svome mentalnom sklopu, svojim interesima, i mogu potpuno drugačije shvatiti i primjeniti, čak i zloupotrijebiti data pravila, čak i zakone...

Uvijek mi bude interesantno kada kažu za nekoga ko vjeruje - lahko je vama, vi imate opravdanje, objašnjenje, često i u smislu omalovažavanja, kao ne morate koristiti mozak i sl... Reći ću samo da slijepo sljeđenje i ne korištenje zdravog razuma je opasno u bilo čemu...

Interesuje me također...
Kada se nešto loše desi, ljudi su skloni okrivljivati božanstva, u smislu da nisu vjerna svojim savršenim atributima kada tako nešto dozvoljavaju da se desi... Mada meni nema logike da neko smatra odgovornim nešto u što ne vjeruje...
Pa bih pitala... Kako se vi nosite sa lošim stvarima u životu?
Sa tragedijom? Nesretnim slučajem? Lupam, genetskom bolešću, npr...
Prihvatate to u smislu da niko nije kriv, sve je slučajno, greška prirode ili slično?!
Pošto meni to onda djeluje nepravedno...
Ne znam, neko se rodi zdrav, atletski građen, inteligentan, živi stotinu godina... A neko u muci prodevera svojih dvadesetak i umre bez da je imao prilike uživati...
Smeta li vam ta nepravda?
Priroda bi nas prečistila, da se mi nismo umiješali... :ovaj
Pa je li dobro što smo se umiješali... Je li humano da opstaju "samo najjači"?
Mislim, šta ako si ti ili neko tvoj u skupini onih otpisanih...
Znači li to da je ovaj svijet okrutan i nepravedan u korjenu svoje prirode...
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Arslan_11
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17253
Postovi: 9599
Pridružen/a: 15 aug 2020, 09:02

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la Arslan_11 »

Samo da napomenem da ne tvrdim da ne postoji Bog. Ne znam.
Jednom sam napisao da sam najblizi deizmu. Postoji, ali nas ne motri, ne slusa, ne ceka nase molitve, ne osudjuje, ne smatra nas robovima i def. nas nece prziti vjecno.
Nepravdu koju Dina spominje, smatram dokazom njegovog odsustva.
1
1 slika
Stop askin' me questions, I just wanna feel alive
Until I die!
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Ateizam, agnosticizam, antiteizam

Post Postao/la pink floydd »

Dina je napisao/la: 07 nov 2020, 12:37

Interesuje me također...
Kada se nešto loše desi, ljudi su skloni okrivljivati božanstva, u smislu da nisu vjerna svojim savršenim atributima kada tako nešto dozvoljavaju da se desi... Mada meni nema logike da neko smatra odgovornim nešto u što ne vjeruje...
Kada se nešto loše desi vjerniku, on ne krivi božanstvo u koje vjeruje nego to opravdava, i sebi pokušava olakšati, nekim "većim planom", uživanjem na drugom svijetu itd.

Meni je recimo to interesantno :ovaj

Ja nemam odgovor na tvoje pitanje, koga ili šta kriviti kad se nešto loše desi :zbunj nesreće su nešto drugo, to je većinom ljudska greška. O genetskim poremećajima se da pričati, ali i za to sve ima logično objašnjenje....ono o sudbini ja ne prihvatam :meha1
0
Odgovori

Natrag na “Religija”