Hidžab, odijevanje po Islamu

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 19 nov 2020, 15:26
Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 15:14

A njih opet tamo...ali, na TV mi gledamo samo Evropu i USA. To su dvostruki standardi o kojim govorim. O Rohingya-ama smo samo povrsno slusali, dok su bili paljeni zivi, sistemski. Bas sam gledao jedan video, gdje to cine, i tu su civili, vojska, policija...svi ucestvuju. A predsjednica im dobila Nobelovu nagradu za mir...
Slažem se, da ima po svjetu nenormalno puno nepravde, ali ne vjerujem, da če pokrivanje žena to ikako ispraviti... :ovaj

A slobodna volja kod indoktrinacije od malih nogu, me teško može ubjediti... :ovaj

Što se mene tiče, može si ženska ikebanu sa cvječem i grančicama smreke napraviti na glavi. Neču joj ništa reči, ali če mi se činiti užasno glupo... :ovaj
Ali Meha, vidis, ne pricamo o percepciji i ukusima. Zatim, danas je te indoktrinacije (bar na nasim prostorima) najmanje. Tako da, sve one koje vidis da nose hidzab, mozes biti prilicno siguran da je to izbor. Moja supruga ne nosi hidzab, osim kada klanja (moli se). NIkada nisam pokusao da joj sugerisem bilo sta. Ali, u zadnje vrijeme primjecujem da cesto ne uklanja hidzab nakon klanjanja, pa tako ode do prodavnice i sl.

Je li mi drago? Jeste. Ali, siguran sam da ces priznati, da kada je neko takvu vidi, pomislice kao i ti, da je to mozda indoktrinacija. Sto naravno, nije tacno .
3
2 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

..prika govoriš o slobodi izbora i uvjerenja pa je normalno da Francuzi ne prihvaćaju ono sto bi Turci prihvatili..naročito u nekim službama jer je tema otvorena u tom smjeru čini mi se...neka plemena u Africi tj njihove zene hodaju gole iako nema nista protiv nudizma naprotiv nebi bi mi bilo ugodno vidit da hodaju gole po ulicama Sarajeva ni tebi vrijeđale bi neke opce priznate konvencije ponašanja sredine jao sto je Sarajevo..a mozda one takve u Africi hodaju iz nekog uvjerenja prepostavljam..tako hidžab shvacam jao dio folklora iako je po kuranu poželjan..jednom davno je neki moj susjed prica da u životu nije vidio golu svoju ženu..al danas je to valjda normalno..tako uzimam za pravo da je normalnonda je muslimanka bez hidžaba..naravno kad ide u džamiju prihvaćam da ima svoje zakonitosti ko i kad ide u crkvu..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 19 nov 2020, 15:58 ..prika govoriš o slobodi izbora i uvjerenja pa je normalno da Francuzi ne prihvaćaju ono sto bi Turci prihvatili..naročito u nekim službama jer je tema otvorena u tom smjeru čini mi se...neka plemena u Africi tj njihove zene hodaju gole iako nema nista protiv nudizma naprotiv nebi bi mi bilo ugodno vidit da hodaju gole po ulicama Sarajeva ni tebi vrijeđale bi neke opce priznate konvencije ponašanja sredine jao sto je Sarajevo..a mozda one takve u Africi hodaju iz nekog uvjerenja prepostavljam..tako hidžab shvacam jao dio folklora iako je po kuranu poželjan..jednom davno je neki moj susjed prica da u životu nije vidio golu svoju ženu..al danas je to valjda normalno..tako uzimam za pravo da je normalnonda je muslimanka bez hidžaba..naravno kad ide u džamiju prihvaćam da ima svoje zakonitosti ko i kad ide u crkvu..
Govorim o slobodi izbora ali i vjerskim pravima. Grijesis sto pocinjes od premise da je hidzab "pozeljan". On je obavezan. I onda, kada doneses uredbu, da npr, uciteljica ne smije imati hidzab...ne znam sta vise da ti kazem. :zbunj
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Iskra »

Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 16:05
laga-nini je napisao/la: 19 nov 2020, 15:58 ..prika govoriš o slobodi izbora i uvjerenja pa je normalno da Francuzi ne prihvaćaju ono sto bi Turci prihvatili..naročito u nekim službama jer je tema otvorena u tom smjeru čini mi se...neka plemena u Africi tj njihove zene hodaju gole iako nema nista protiv nudizma naprotiv nebi bi mi bilo ugodno vidit da hodaju gole po ulicama Sarajeva ni tebi vrijeđale bi neke opce priznate konvencije ponašanja sredine jao sto je Sarajevo..a mozda one takve u Africi hodaju iz nekog uvjerenja prepostavljam..tako hidžab shvacam jao dio folklora iako je po kuranu poželjan..jednom davno je neki moj susjed prica da u životu nije vidio golu svoju ženu..al danas je to valjda normalno..tako uzimam za pravo da je normalnonda je muslimanka bez hidžaba..naravno kad ide u džamiju prihvaćam da ima svoje zakonitosti ko i kad ide u crkvu..
Govorim o slobodi izbora ali i vjerskim pravima. Grijesis sto pocinjes od premise da je hidzab "pozeljan". On je obavezan. I onda, kada doneses uredbu, da npr, uciteljica ne smije imati hidzab...ne znam sta vise da ti kazem. :zbunj

Taman tako.
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

..onda jesi ti u grijehu sto je nosis hidzab..
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

..I jel zbog toga sto ga nebi mogla nosit u Ljubljani osjećala diskriminaciju..
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la R4IN »

Islam se uvjek prilagodjavao i mislim da u ovim vremenima poslanik muhamed ne bi se ponasao onako, vec u skladu s vremenom, zato mi nisu jasni ljudi koji se ponasaju kao u ona vremena :ovaj

Jos kad vidim neka pitanja,sto postavljaju tipa jel se smiju voziti autom od tacke A do tacke B...
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

R4IN je napisao/la: 19 nov 2020, 16:23 Islam se uvjek prilagodjavao i mislim da u ovim vremenima poslanik muhamed ne bi se ponasao onako, vec u skladu s vremenom, zato mi nisu jasni ljudi koji se ponasaju kao u ona vremena :ovaj

Jos kad vidim neka pitanja,sto postavljaju tipa jel se smiju voziti autom od tacke A do tacke B...
..ja sam takvog promišljanja jer se stvari mijenjaju kroz stoljeća čak i godine...zato sam i spomenuo moga Dida koji nikad babu nije vidio golu..pa hlače na ženama nisu bile prihvaćene i osudiovane od skoro svi religija..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

R4IN je napisao/la: 19 nov 2020, 16:23 Islam se uvjek prilagodjavao i mislim da u ovim vremenima poslanik muhamed ne bi se ponasao onako, vec u skladu s vremenom, zato mi nisu jasni ljudi koji se ponasaju kao u ona vremena :ovaj

Jos kad vidim neka pitanja,sto postavljaju tipa jel se smiju voziti autom od tacke A do tacke B...
Kada i u cemu se islam kao vjera "prilagodjavao". Sve zabrane koje su bile na snazi tada, i danas su. I obratno. To sa autom, su jedino ahmaci Saudijci se "dozvali pameti", ti nikada nije bilo zabranjeno.

A, zaista si ulozio veliki cip, kada si usvrdio da Poslanik a.s zivi danas, da se ne bi "ponasao ovako" (kako?). Mislis li da bi rekao, "skinite hidzab,nije danas potrebno"? A upravo danas je potrebniji nego onda!

Molim te, ziv bio, daj mi jos neki primjer ponasanja "kao u ona vremena".
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 19 nov 2020, 16:27
R4IN je napisao/la: 19 nov 2020, 16:23 Islam se uvjek prilagodjavao i mislim da u ovim vremenima poslanik muhamed ne bi se ponasao onako, vec u skladu s vremenom, zato mi nisu jasni ljudi koji se ponasaju kao u ona vremena :ovaj

Jos kad vidim neka pitanja,sto postavljaju tipa jel se smiju voziti autom od tacke A do tacke B...
..ja sam takvog promišljanja jer se stvari mijenjaju kroz stoljeća čak i godine...zato sam i spomenuo moga Dida koji nikad babu nije vidio golu..pa hlače na ženama nisu bile prihvaćene i osudiovane od skoro svi religija..
Izvini prika, ali ako je crkva ponesto vremenom i dopustila, ne mozes ocekivati da se to ocekuje i od islama. Islam u sebi sadrzi mehanizme, koji ga brane od izmjena. Islam nema nekog kao Papu. Da, imali smo halife, ali oni su bili okruzeni ucenjacima islama, tako da im ne bi palo na pamet da samostalno dodaju ili oduzimaju od islama.

Ako je islam toliko "zapeo" u 7.-8. stoljecu, zasto je onda religija koja se najbrze siri (od vecih religija)?
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la R4IN »

Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 16:30
R4IN je napisao/la: 19 nov 2020, 16:23 Islam se uvjek prilagodjavao i mislim da u ovim vremenima poslanik muhamed ne bi se ponasao onako, vec u skladu s vremenom, zato mi nisu jasni ljudi koji se ponasaju kao u ona vremena :ovaj

Jos kad vidim neka pitanja,sto postavljaju tipa jel se smiju voziti autom od tacke A do tacke B...
Kada i u cemu se islam kao vjera "prilagodjavao". Sve zabrane koje su bile na snazi tada, i danas su. I obratno. To sa autom, su jedino ahmaci Saudijci se "dozvali pameti", ti nikada nije bilo zabranjeno.

A, zaista si ulozio veliki cip, kada si usvrdio da Poslanik a.s zivi danas, da se ne bi "ponasao ovako" (kako?). Mislis li da bi rekao, "skinite hidzab,nije danas potrebno"? A upravo danas je potrebniji nego onda!

Molim te, ziv bio, daj mi jos neki primjer ponasanja "kao u ona vremena".
Zene su to vise nosile svakako posebno tamo radi pjeska i sunca, kao inkod nas zene na selima vecinom.. a nametnuto im je ostalo od strane muskih(ljubomora) to nema nigdje u kuranu osim gdje se spominje poslanikova saputnica koja je svakako bosila maramu na glavi..

Kako se ne prilagodjava sta su fetve i kako kad nisu ista vremena kao onda i susrecu se sa raznim novim izumima danasnjice kojeg nije bilo u to vrujeme..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

R4IN je napisao/la: 19 nov 2020, 16:38
Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 16:30

Kada i u cemu se islam kao vjera "prilagodjavao". Sve zabrane koje su bile na snazi tada, i danas su. I obratno. To sa autom, su jedino ahmaci Saudijci se "dozvali pameti", ti nikada nije bilo zabranjeno.

A, zaista si ulozio veliki cip, kada si usvrdio da Poslanik a.s zivi danas, da se ne bi "ponasao ovako" (kako?). Mislis li da bi rekao, "skinite hidzab,nije danas potrebno"? A upravo danas je potrebniji nego onda!

Molim te, ziv bio, daj mi jos neki primjer ponasanja "kao u ona vremena".
Zene su to vise nosile svakako posebno tamo radi pjeska i sunca, kao inkod nas zene na selima vecinom.. a nametnuto im je ostalo od strane muskih(ljubomora) to nema nigdje u kuranu osim gdje se spominje poslanikova saputnica koja je svakako bosila maramu na glavi..

Kako se ne prilagodjava sta su fetve i kako kad nisu ista vremena kao onda i susrecu se sa raznim novim izumima danasnjice kojeg nije bilo u to vrujeme..
Izumi ne uticu ni na sta. A ako je bila potrebna fetva oko davanja organa, pa i posthumno, to nije nikakvo mijenjanje, nego samo sagledavanje da li se protivi islamskom ucenju. I onda, utvrdi se da je to korisno za zajednicu (razlozi izvedeni iz Kur'ana i sunneta, posto je tijelo inako samo privremeno na ovom svijetu).

Izvini, ali, cini mi se da nisi procitao Kur'an. To kazem na osnovu tvog nepominjanja kur'anskog ajeta koji govori direktno o tome. I ako je to Kur'an samo pomenuo, a zatim imas mnostvo hadisa koji to objasnjavaju u detalj, vidjeces da je to najmanje zbog pijeska.

Najvise zbog one teme od @dmr . Kmhhh... :keke
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 16:34
laga-nini je napisao/la: 19 nov 2020, 16:27

..ja sam takvog promišljanja jer se stvari mijenjaju kroz stoljeća čak i godine...zato sam i spomenuo moga Dida koji nikad babu nije vidio golu..pa hlače na ženama nisu bile prihvaćene i osudiovane od skoro svi religija..
Izvini prika, ali ako je crkva ponesto vremenom i dopustila, ne mozes ocekivati da se to ocekuje i od islama. Islam u sebi sadrzi mehanizme, koji ga brane od izmjena. Islam nema nekog kao Papu. Da, imali smo halife, ali oni su bili okruzeni ucenjacima islama, tako da im ne bi palo na pamet da samostalno dodaju ili oduzimaju od islama.

Ako je islam toliko "zapeo" u 7.-8. stoljecu, zasto je onda religija koja se najbrze siri (od vecih religija)?
..pa jedan od glavni razloga je demografski muslimanke radjau u prosjeku 3 posto a kršćanke 2,5 posto ..drugi razlog je civilizacijski gdje kršćani žive ipak u većini civilizacijama gdje vjernik sve manje uvjet za pripadnost društva tako da iz mase kršćana sve je vise ateista il kako se vec ne zovu dok je muslimanima teze tako profilirat jer zemlje gdje žive nisu na civilizacijskom ni demokratskom nivou recimo kršćanski civilizacija..zato imamo velik rast kršćanstva u Africi i latinskoj Americi al nedovoljan da prati demografske pojave..
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

..ovo bi napomenuo fatih ako je Muhamed imao nekoliko zena zar nebi i ti moga dodat koju.. :D :haha
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la R4IN »

Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 16:44
R4IN je napisao/la: 19 nov 2020, 16:38

Zene su to vise nosile svakako posebno tamo radi pjeska i sunca, kao inkod nas zene na selima vecinom.. a nametnuto im je ostalo od strane muskih(ljubomora) to nema nigdje u kuranu osim gdje se spominje poslanikova saputnica koja je svakako bosila maramu na glavi..

Kako se ne prilagodjava sta su fetve i kako kad nisu ista vremena kao onda i susrecu se sa raznim novim izumima danasnjice kojeg nije bilo u to vrujeme..
Izumi ne uticu ni na sta. A ako je bila potrebna fetva oko davanja organa, pa i posthumno, to nije nikakvo mijenjanje, nego samo sagledavanje da li se protivi islamskom ucenju. I onda, utvrdi se da je to korisno za zajednicu (razlozi izvedeni iz Kur'ana i sunneta, posto je tijelo inako samo privremeno na ovom svijetu).

Izvini, ali, cini mi se da nisi procitao Kur'an. To kazem na osnovu tvog nepominjanja kur'anskog ajeta koji govori direktno o tome. I ako je to Kur'an samo pomenuo, a zatim imas mnostvo hadisa koji to objasnjavaju u detalj, vidjeces da je to najmanje zbog pijeska.

Najvise zbog one teme od @dmr . Kmhhh... :keke
Ma sto se mene licno tice nek nosi ko sta voli,i evropa jeste malo licemjerna i ostale demokratke zemlje..
Jedino sto je malo skakljivo je ono preko ociju pa se nista ne vidi, ne znas ko je ispod pa su ljudi malo skepticni..
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 19 nov 2020, 16:50
Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 16:34

Izvini prika, ali ako je crkva ponesto vremenom i dopustila, ne mozes ocekivati da se to ocekuje i od islama. Islam u sebi sadrzi mehanizme, koji ga brane od izmjena. Islam nema nekog kao Papu. Da, imali smo halife, ali oni su bili okruzeni ucenjacima islama, tako da im ne bi palo na pamet da samostalno dodaju ili oduzimaju od islama.

Ako je islam toliko "zapeo" u 7.-8. stoljecu, zasto je onda religija koja se najbrze siri (od vecih religija)?
..pa jedan od glavni razloga je demografski muslimanke radjau u prosjeku 3 posto a kršćanke 2,5 posto ..drugi razlog je civilizacijski gdje kršćani žive ipak u većini civilizacijama gdje vjernik sve manje uvjet za pripadnost društva tako da iz mase kršćana sve je vise ateista il kako se vec ne zovu dok je muslimanima teze tako profilirat jer zemlje gdje žive nisu na civilizacijskom ni demokratskom nivou recimo kršćanski civilizacija..zato imamo velik rast kršćanstva u Africi i latinskoj Americi al nedovoljan da prati demografske pojave..
Ima i taj faktor, priznajem. Ali, nije presudan. I "biti prakticirajuci musliman", da bi nesto mogao postici, vrijedi mozda samo za nekoliko zemalja na Bliskom Istoku. To ne igra ulogu u ostalim zemljama, npr. Turska, Malezija, zemlje Sj. Afrike (drugo je sad sta se tu sve zbilo zadnjih godina).

Ali uzmi eto konverziju u sve religije. I tu ces naci Islam na prvom mjestu (mozda bas ne svake godine, ali generalno je tako).
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

R4IN je napisao/la: 19 nov 2020, 16:55
Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 16:44

Izumi ne uticu ni na sta. A ako je bila potrebna fetva oko davanja organa, pa i posthumno, to nije nikakvo mijenjanje, nego samo sagledavanje da li se protivi islamskom ucenju. I onda, utvrdi se da je to korisno za zajednicu (razlozi izvedeni iz Kur'ana i sunneta, posto je tijelo inako samo privremeno na ovom svijetu).

Izvini, ali, cini mi se da nisi procitao Kur'an. To kazem na osnovu tvog nepominjanja kur'anskog ajeta koji govori direktno o tome. I ako je to Kur'an samo pomenuo, a zatim imas mnostvo hadisa koji to objasnjavaju u detalj, vidjeces da je to najmanje zbog pijeska.

Najvise zbog one teme od @dmr . Kmhhh... :keke
Ma sto se mene licno tice nek nosi ko sta voli,i evropa jeste malo licemjerna i ostale demokratke zemlje..
Jedino sto je malo skakljivo je ono preko ociju pa se nista ne vidi, ne znas ko je ispod pa su ljudi malo skepticni..
To uopste nije obavezno, niti se podrazumijeva pod pojmom hidzab. To je nikab. Islam to ne naredjuje.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Religija”