Hidžab, odijevanje po Islamu

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 19 nov 2020, 13:13
storm je napisao/la: 19 nov 2020, 12:45

Neznanje, strah od nepoznatog.
Ne možes opet sve svrstati u jedan koš zbog šake idiota...(na štetu baš muslimana)
mada i neki "navijači" koji tiho odobravaju sve oko toga ne pomažu tome...ima i toga.
Najvjerovatnije je krivo moje neznanje, da još nikad nisam upratio, da je neki Indijac sa turbanom raznjeo neku željezniču stanicu... :ovaj
A, pratis li dobri moj Meha, situaciju u Indiji?
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 13:12
storm je napisao/la: 19 nov 2020, 12:45

Neznanje, strah od nepoznatog.
Ne možes opet sve svrstati u jedan koš zbog šake idiota...(na štetu baš muslimana)
mada i neki "navijači" koji tiho odobravaju sve oko toga ne pomažu tome...ima i toga.
Slazem se, zaista. Muslimani su ti koji na koncu, najvise dugorocno trpe ispade nekih neukih idiota. Medjutim, jednom Amerikancu sam yebao sve po spisku, kada je preda mnom rekao, da se svi muslimani moraju javno ograditi od terorizma, i da kazu da li im je preci ustav USA od islama.

Jadnik, nije znao da sam musliman, a radio sa mnom (ustvari, poda mnom :D ) bar 3 godine. Poceo se izvinjavati pravdati...ali dzaba ti. Proradio Bosnjo u meni, i nastavio sam da ga nazivam svim cega sam se sjetio. Nikad finijeg i tolerantnijeg insana od njega nakon toga.

Sta se ja imam pravdati za konja iz KSA ili cak i BiH? Da islam zaista uci tome, da je to u odredjenim situacijama dozvoljeno, onda bi to mozda bilo na mjestu. Ali, nema situacija kada je nesto takvo dozvoljeno, za razliku npr od jedenja svinjetine, i sl.

I niko nije htio da mnogo istice otvoreno pismo koje je potpisalo vise od 200 islamskih ucenjaka najveceg "kalibra", gdje se osuduje terorizam generalno, a pogotovo kada je ISIS u pitanju. Skoro sve muftije svijeta su to potpisale (ispred IZ BiH Enes karic).
Zašto bi to isticali? Lakše držati ljude u strahu, za neke ideje.
A i ti teroristi se iz čista mira formirali i od jednom.
Vole ljudi analizirati posljedice, uzroke nitko.
A ako ćemo i posljedice analizirati, ti teroristi, pobili su barem 10 puta više muslimana u zemljama sa Islamskim predznakom, nego na zapadu...
a analiza uzroka bi trebala krenuti sa zapada.
Ja sam čist sa tim, i to ne pišem tu zbog vas, to ćete me čuti i uživo ma gdje bio, u kojem okruženju.
2
2 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 19 nov 2020, 13:22
Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 13:12

Slazem se, zaista. Muslimani su ti koji na koncu, najvise dugorocno trpe ispade nekih neukih idiota. Medjutim, jednom Amerikancu sam yebao sve po spisku, kada je preda mnom rekao, da se svi muslimani moraju javno ograditi od terorizma, i da kazu da li im je preci ustav USA od islama.

Jadnik, nije znao da sam musliman, a radio sa mnom (ustvari, poda mnom :D ) bar 3 godine. Poceo se izvinjavati pravdati...ali dzaba ti. Proradio Bosnjo u meni, i nastavio sam da ga nazivam svim cega sam se sjetio. Nikad finijeg i tolerantnijeg insana od njega nakon toga.

Sta se ja imam pravdati za konja iz KSA ili cak i BiH? Da islam zaista uci tome, da je to u odredjenim situacijama dozvoljeno, onda bi to mozda bilo na mjestu. Ali, nema situacija kada je nesto takvo dozvoljeno, za razliku npr od jedenja svinjetine, i sl.

I niko nije htio da mnogo istice otvoreno pismo koje je potpisalo vise od 200 islamskih ucenjaka najveceg "kalibra", gdje se osuduje terorizam generalno, a pogotovo kada je ISIS u pitanju. Skoro sve muftije svijeta su to potpisale (ispred IZ BiH Enes karic).
Zašto bi to isticali? Lakše držati ljude u strahu, za neke ideje.
A i ti teroristi se iz čista mira formirali i od jednom.
Vole ljudi analizirati posljedice, uzroke nitko.
A ako ćemo i posljedice analizirati, ti teroristi, pobili su barem 10 puta više muslimana u zemljama sa Islamskim predznakom, nego na zapadu...
a analiza uzroka bi trebala krenuti sa zapada.
Ja sam čist sa tim, i to ne pišem tu zbog vas, to ćete me čuti i uživo ma gdje bio, u kojem okruženju.
I da, niko nije mnogo pricao o ISIS-ovim Toyotama, "ispod cekica", namijenjenih samo za americko trziste. Eto, ima jos toga mnogo, ali ovdje moram stati.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 13:25
storm je napisao/la: 19 nov 2020, 13:22

Zašto bi to isticali? Lakše držati ljude u strahu, za neke ideje.
A i ti teroristi se iz čista mira formirali i od jednom.
Vole ljudi analizirati posljedice, uzroke nitko.
A ako ćemo i posljedice analizirati, ti teroristi, pobili su barem 10 puta više muslimana u zemljama sa Islamskim predznakom, nego na zapadu...
a analiza uzroka bi trebala krenuti sa zapada.
Ja sam čist sa tim, i to ne pišem tu zbog vas, to ćete me čuti i uživo ma gdje bio, u kojem okruženju.
I da, niko nije mnogo pricao o ISIS-ovim Toyotama, "ispod cekica", namijenjenih samo za americko trziste. Eto, ima jos toga mnogo, ali ovdje moram stati.
Ma svega...američka je uloga u DAESH tvorevini jako intrigantna.
Osobno sam pričao sa Sirijcima o tome. Zato sam i nešto "žešći" kad naiđe takva tema...
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

..po meni bi to tribalo to zakonski odredit kao što francuzi žele il su napravili...privatno mene ne zanima hodaj gol il nosi bundu usred ljeta..pa postoji i uredski dress code ne moš u ozbiljnoj firmi nabit ni minicu do guzica i šetat..ni u crkvu ne možeš kako hoćeš..u dzamiju moraš bez cipela..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 19 nov 2020, 13:32 ..po meni bi to tribalo to zakonski odredit kao što francuzi žele il su napravili...privatno mene ne zanima hodaj gol il nosi bundu usred ljeta..pa postoji i uredski dress code ne moš u ozbiljnoj firmi nabit ni minicu do guzica i šetat..ni u crkvu ne možeš kako hoćeš..u dzamiju moraš bez cipela..
Ne mogu da vjerujem...ili te nisam dobro razumio. :palm
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

reci prika što te buni...???
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

..možda da pojasnim uvik sam mrzio uniformu bilo koje vrste al me dopala na kraju...i prihvatio sam ono što nosi uz to...il sam se moga zahvalit...jel sad jasnije..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 19 nov 2020, 13:48 ..možda da pojasnim uvik sam mrzio uniformu bilo koje vrste al me dopala na kraju...i prihvatio sam ono što nosi uz to...il sam se moga zahvalit...jel sad jasnije..
Prika, uniforma je prolazna, skidas je kada prestanes biti vojnik. Hidzab (pobogu, pricamo o marami na glavi, dugim rukavima i nogavicama) je stalna duznost muslimanke. Da drzava to zabranjuje, meni je neshvatljivo. U zadnje vrijeme, vidim trend medju muskarcima da furaju bradu. I sve OK. A prije toga, "vehabija". Ja je nisam imao nikada dugu, u USA zbog posla sam mogao samo da imam "goatie". Ali razumijem muslimane koje je imaju i dugu. Da li postoji ijedna slika Isusa bez brade? Ne. I Muhamed a.s ju je imao. Treba li i to drzava da regulise?

Kada Charlie Hebdo slika karikature svega i svacega, to je "sloboda izrazavanja". Sta je sa slobodom upraznjavanja svoje vjere ( u slucaju muslimanki, to nije izbor, nego vazan dio vjerskog propisa)?

Zaista su mi ti dvostruki standardi (ma o cemu se radilo), poprilicno zgadili ovaj svijet u kom zivimo.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

..poštivam da ti imas pravo al masu muslimana nisu toliko ortodoksni..i kod katolika ima neka pravila odjevanja naravno ne u smislu ko hidžab...npr u crkvu nebi smiona majicom na spalire svjedok sam da je svećenik odbio pričest tako odjevenoj zeni..ni minice...ni tajice...al u principu crkva se ne zamara tim stvarima izvan crkvenog objekta..iskreno bilo bi mi cudno da policajka nosi hidžab u Splitu u Ankari ne..poštujem da u Kanadi to dozvoljavaju a u Francuskoj il Hrvatskoj ne..Kolinja je bila kod erdogana nosila je maramicu ...i ne mialim da je manja muslimanka ona bez Hadžiba od one s sa..a da mislim da ne vidim svrhu tog nošenja mislim al ja nisam musliman pa mi to lako rec..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 19 nov 2020, 14:38 ..poštivam da ti imas pravo al masu muslimana nisu toliko ortodoksni..i kod katolika ima neka pravila odjevanja naravno ne u smislu ko hidžab...npr u crkvu nebi smiona majicom na spalire svjedok sam da je svećenik odbio pričest tako odjevenoj zeni..ni minice...ni tajice...al u principu crkva se ne zamara tim stvarima izvan crkvenog objekta..iskreno bilo bi mi cudno da policajka nosi hidžab u Splitu u Ankari ne..poštujem da u Kanadi to dozvoljavaju a u Francuskoj il Hrvatskoj ne..Kolinja je bila kod erdogana nosila je maramicu ...i ne mialim da je manja muslimanka ona bez Hadžiba od one s sa..a da mislim da ne vidim svrhu tog nošenja mislim al ja nisam musliman pa mi to lako rec..
Pa kljucne su ti tvoje zadnje dvije recenice. Ne mislis ispravno. Muslimanka koja nosi hidzab ispunjava jedan od vaznih propisa islama, dok ove koje to nemaju, cijelo vrijeme dok su nepokrivene u prisustvu ljudi kojiim nisu uza familija (da sad ne idemo dobuko u to pred kim ne mora nositi), cine grijeh.

Ja sam muskarac, i znam da je meni kao muslimanu ( a kamo tebi), o tome lakse pisati nego to ciniti, iako se drzim propisa nosenja odjece za muskarce, koji je mnogo laksi za ispuniti nego u slucaju zene. Ali, to je islam. On nije podlozan misljenju, ni mom kao muslimanu, ni tvom kao nemuslimanu. Drugo su neke stvari, gdje ne postoji opci koncensuz oko nekog pravila (obicno se radi o trivijalnim stvarima).

Ja kada sretnem muslimanku sa hidzabom, osjecam jako dubuko postovanje prema istoj. Kada bi neko pokusao da joj skine maramu sa glave silom, ako treba, ja bih bio spreman i poginuti da odbranim nju i njenu cast.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 13:21
Mehaning je napisao/la: 19 nov 2020, 13:13

Najvjerovatnije je krivo moje neznanje, da još nikad nisam upratio, da je neki Indijac sa turbanom raznjeo neku željezniču stanicu... :ovaj
A, pratis li dobri moj Meha, situaciju u Indiji?
Mene više Europa zanima... :ovaj
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

..naravno da bi i sam branio pravo te zene al nebi joj dao da nosi hr uniformu na primjer..uzmimo za pravo da u zapadnim civilizacijama toga nema i da su muslimani u većini migranti i da su svjesni di dolaze kud dolaze..evo iskra se prezentira ko vjernica i ne nosi hidžab...neki bi na ovo rekli a časne sestre al one to nose kao dio svog reda i ne mogubbit policajke il neko slicno zanimanje..a prika iskreno po tebi su onda sve ove muslimanke na forumu u grijehu... :zbunj ne znam mislim da to nije presudno iako kroz moju kuću prolazi dosta muslimana i mnogi su vjernici nikad niko nije nosio hidžab..
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la laga-nini »

..naravno da bi i sam branio pravo te zene al nebi joj dao da nosi hr uniformu na primjer..uzmimo za pravo da u zapadnim civilizacijama toga nema i da su muslimani u većini migranti i da su svjesni di dolaze kud dolaze..evo iskra se prezentira ko vjernica i ne nosi hidžab...neki bi na ovo rekli a časne sestre al one to nose kao dio svog reda i ne mogubbit policajke il neko slicno zanimanje..a prika iskreno po tebi su onda sve ove muslimanke na forumu u grijehu... :zbunj ne znam mislim da to nije presudno iako kroz moju kuću prolazi dosta muslimana i mnogi su vjernici nikad niko nije nosio hidžab..
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 19 nov 2020, 15:02 ..naravno da bi i sam branio pravo te zene al nebi joj dao da nosi hr uniformu na primjer..uzmimo za pravo da u zapadnim civilizacijama toga nema i da su muslimani u većini migranti i da su svjesni di dolaze kud dolaze..evo iskra se prezentira ko vjernica i ne nosi hidžab...neki bi na ovo rekli a časne sestre al one to nose kao dio svog reda i ne mogubbit policajke il neko slicno zanimanje..a prika iskreno po tebi su onda sve ove muslimanke na forumu u grijehu... :zbunj ne znam mislim da to nije presudno iako kroz moju kuću prolazi dosta muslimana i mnogi su vjernici nikad niko nije nosio hidžab..
Pa, ja ne sumnjam u tvoju licnu toleranciju. Poprilicno te i gotivim sto kazes ono sto mislis, sto bi se reklo, ali kao sto vidis, cesce su nam misljenja u sukobu,nego obratno.

I da, svaka muslimanka koja ne nosi hidzab cini grijeh. To nije rekao Fatih, pa da moze uopste biti predmet rasprave. A to sto ih je vecina bez njega, mozemo zahvaliti komunjarama, koji su tako "oslobadjale muslimanke". Procitaj malo o tome, dokle su isli.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 19 nov 2020, 14:59
Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 13:21

A, pratis li dobri moj Meha, situaciju u Indiji?
Mene više Europa zanima... :ovaj
A njih opet tamo...ali, na TV mi gledamo samo Evropu i USA. To su dvostruki standardi o kojim govorim. O Rohingya-ama smo samo povrsno slusali, dok su bili paljeni zivi, sistemski. Bas sam gledao jedan video, gdje to cine, i tu su civili, vojska, policija...svi ucestvuju. A predsjednica im dobila Nobelovu nagradu za mir...
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Hidžab, odijevanje po Islamu

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 19 nov 2020, 15:14
Mehaning je napisao/la: 19 nov 2020, 14:59

Mene više Europa zanima... :ovaj
A njih opet tamo...ali, na TV mi gledamo samo Evropu i USA. To su dvostruki standardi o kojim govorim. O Rohingya-ama smo samo povrsno slusali, dok su bili paljeni zivi, sistemski. Bas sam gledao jedan video, gdje to cine, i tu su civili, vojska, policija...svi ucestvuju. A predsjednica im dobila Nobelovu nagradu za mir...
Slažem se, da ima po svjetu nenormalno puno nepravde, ali ne vjerujem, da če pokrivanje žena to ikako ispraviti... :ovaj

A slobodna volja kod indoktrinacije od malih nogu, me teško može ubjediti... :ovaj

Što se mene tiče, može si ženska ikebanu sa cvječem i grančicama smreke napraviti na glavi. Neču joj ništa reči, ali če mi se činiti užasno glupo... :ovaj
0
Odgovori

Natrag na “Religija”