Katolička crkva

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Katolička crkva

Post Postao/la storm »

:face odustajem
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

..naravno da odustaješ jer ne barataš materijom a da te sad zakucam...može evo jedna konkretna i naučno priznata stvar:Prva sekularna država u svijetu je SAD koji je Prvim amandmanom Ustava krajem 18. stoljeća zabranio Kongresu da prizna uspostavu bilo koje religije ili uskraćuje slobodu prakticiranja bilo koje religije. U prijevodu, svatko je slobodan vjerovati u što želi i prakticirati tu vjeru kako želi (dok, naravno, svojim prakticiranjem vjere ne narušava prava i slobode drugih). Sekularizam je tako stvorio državu koja i dan-danas, gotovo 250 godina kasnije, ima izrazito religiozno stanovništvo. Sekularnost je jamstvo za postojanje različitih religija i crkava bez međusobnog ugnjetavanja...
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Katolička crkva

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 08 okt 2020, 00:20 ..naravno da odustaješ jer ne barataš materijom a da te sad zakucam...može evo jedna konkretna i naučno priznata stvar:Prva sekularna država u svijetu je SAD koji je Prvim amandmanom Ustava krajem 18. stoljeća zabranio Kongresu da prizna uspostavu bilo koje religije ili uskraćuje slobodu prakticiranja bilo koje religije. U prijevodu, svatko je slobodan vjerovati u što želi i prakticirati tu vjeru kako želi (dok, naravno, svojim prakticiranjem vjere ne narušava prava i slobode drugih). Sekularizam je tako stvorio državu koja i dan-danas, gotovo 250 godina kasnije, ima izrazito religiozno stanovništvo. Sekularnost je jamstvo za postojanje različitih religija i crkava bez međusobnog ugnjetavanja...
Nista ti tu ne zakucavas, nego citiras Wikipedia...
Sam si se pobio, da sekularnost nije samo državni, svjetovni zakonski okvir, nego i suživot religija (btw u americi nisu katolici najmnogobrojniji, katolika je tek 20 %)
I katolicizam prije pojave protestantizma, nije nešto bio "suživotan" :hihi
Haj sad wikipedaj da me rasturis, a ja odoh leći...
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

toneš sve dublje...danas sam u formi uništavam te po drugi put....laku noć.. :russ :russ
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Socrates »

laga-nini je napisao/la: 08 okt 2020, 00:15 aj molim te reci kad su nastale uopće države a kad pojam sekularne države aj pametan si momak kreni od početka...a kad protestanska revolucija a kad francuska revolucija koja bila preteča sekularizacije...malo uspoedi godie i nemoj bit tvrdoglav i nemoj da ti pati ego ako si se zbrka nisi manje vridan u mojim očima..
Strasno. :ehe

Ne treba sa tobom pricati o ovome. Ne znam ni sta tvrdis.

Da su katolici stvorili sekularnu drzavu? Jel' ti shvatas koliko to apsurdno zvuci.

A I sam si rekao. Prije protestantske revolucije, Vatikan je promovirao siromastvo kao vrijednost, tvrdeci da u Raj mogu samo siromasni i da se zato vrijedi zrtvovati u ovom zivotu.

Protestanti imaju sasvim drugu viziju. Bogacenje (stvaranje kapitala) je pozeljno, a sta ce biti nakon smrti ostaje otvoreno. I niko nema pravo da drugome tumaci bozju rijec Oni su zasluzni I za opismenjavanje.

U toj trci za kapitalom, oni koji su isplivali su morali stvoriti drzave koje stite njihove interese. To je od tada citav smisao i drzave I kapitalisticke drzave, I sekularne drzave, pa ako bas hoces bio je smisao i komunistickih drzava.

To je sve lako povezivo. Kako napredujemo, tako se i uloga drzave mijenja. Pa se popusta na tackama koje mogu popucati.

Tako dobijamo socijalne drzave.

Ja sam vec prije rekao da se pojam sekularne drzave pretjerano koristi za istorijske prilike, jer je vise danasnji demokratski pojam, a ne pojasnjava istorijski nastanak moderne drzave.

Mada, prvenstveno u Evropi, borba je bila da se uticaj Vatikana otupi ili eliminira, pa onda mozemo uslovno I koristiti taj pojam I za to vrijeme. Ono sto jeste istina je da je protestantska revolucija otupila taj utjecaj.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

..odakle ti da sam ja reka da su katolici stvorili sekularnu država..
0
Zadnja izmjena: laga-nini, dana/u 08 okt 2020, 00:44, ukupno mijenjano 1 put.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

..i koja religija će ići kontra sebe nema te...a djelom gube svoju moć sekularnošću uglavnom ne uvjek i ne svagdi negdje ih ona i brani tamo di su u manjini..
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Socrates »

Pa samo sto nisi I to rekao. :valja

I iz svega ovoga, ti si samo to izvukao?
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

..krivo si reka i da još odgovorim na tvoju tezu da:Prije protestantske revolucije, Vatikan je promovirao siromastvo kao vrijednost, tvrdeci da u Raj mogu samo siromasni i da se zato vrijedi zrtvovati u ovom zivotu....to i danas tvrde ne tako pojednostavljeo kako si ti napisa nego u smislu da je duhovno važnije od materijalnog što ne znači da je bogastvo grijeh
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Socrates »

laga-nini je napisao/la: 08 okt 2020, 00:46 ..krivo si reka i da još odgovorim na tvoju tezu da:Prije protestantske revolucije, Vatikan je promovirao siromastvo kao vrijednost, tvrdeci da u Raj mogu samo siromasni i da se zato vrijedi zrtvovati u ovom zivotu....to i danas tvrde ne tako pojednostavljeo kako si ti napisa nego u smislu da je duhovno važnije od materijalnog što ne znači da je bogastvo grijeh
Pa upravo to ti I pojasnjavam sve vrijeme. Protestantima bogatstvo nikad nije bilo grijeh. Zbog toga i stvaranje kapitala.

Zbog toga i kapitalizam.

Zbog toga i drzava koja stiti njihove interese a ne interese crkve.

Vatikan je promovirao siromastvo kao vrlinu kroz istoriju. Mozda ne danas, ali istorijski, to je cinjenica.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

a po čemu katolik ne štiti državu štiti i te kako pa imaš krcato bogati isključivo katolički država..to što je deviza protestanata materijalno iznad svega može značit i da im je važnije njihovo osobno bogastvo nego prosperitet države...nemoj da se vrtimo ukrug nepotrebnim tezama...lipo sam napisa kad je nastala sprva sekularna država a kad protestanti i razlika je u obilato godina i toje diskriminacija govorit da je za sekularnost važnija jedna od druge...nisu njemačku sekularnost stvarali samo protestant mislim na političare nego i katolici...
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

..tj civilizacijski korak i nema tu zasluge niti jedne vjere već sam napisa al evo opet sekularnost je lakše postić u kršćanskim zemljama nego islamski al isključivo zato jer su civilizacijski ispred...
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Socrates »

laga-nini je napisao/la: 08 okt 2020, 00:53 a po čemu katolik ne štiti državu štiti i te kako pa imaš krcato bogati isključivo katolički država..to što je deviza protestanata materijalno iznad svega može značit i da im je važnije njihovo osobno bogastvo nego prosperitet države...nemoj da se vrtimo ukrug nepotrebnim tezama...lipo sam napisa kad je nastala sprva sekularna država a kad protestanti i razlika je u obilato godina i toje diskriminacija govorit da je za sekularnost važnija jedna od druge...nisu njemačku sekularnost stvarali samo protestant mislim na političare nego i katolici...
Kad poredis drzave koje se mogu porediti, uglavnom one koje su bile oslonjene na katolicanstvo su ostajale siromasnije u odnosu na protestantske

Spanija I Portugal u odnosu na Holandiju I Englesku, recimo.

I tako mogu do danasnje EU. Ni pravoslavne drzave nisu nesto bolje prolazile od katolickih.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

..a irska..u principu je to točno...
0
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Sandeman »

laga-nini je napisao/la: 07 okt 2020, 22:21 :blabla ..protestanti nisu vodili ratove..heil hitler..protestanti su samo frakcija katoličke crkve nauci jednom..
Protestanti nisu vodili ratove?! A tridesetogodišnji rat između katolika i protestanata?

Protestanti nisu frakcija katoličke crkve. Jezuiti, dominikanci, franjevci, isusovci itd, to su frakcije katoličke crkve.

Protestanti su nešto slično anglikancima, nezadovoljnici koji su se odvojili od katoličke crkve. Martin Luter je pokrenuo reformaciju između ostalog zgrožen time što je katolička crkva prodavala oproste grijehova. U suštini zgrožen totalnim moralnim rasulom katoličke crkve. Anglikanska crkva je nastala zato što papa nije Henriju VIII dozvolio razvod od Katarine Aragonske. A razvod mu je trebao zato što nije sa Katarinom imao sina, imao je samo kćer. A sin mu je trebao da postane nasljednik krune. U suprotnom Tudori bi prestali biti linija engleskih kraljeva. I tako je politika Engleske dovela do stvaranja Angliokanske crkve. Još jedan primjer u kojem je svjetovno bilo važnije od božijeg...
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

..zar nisi prepozna sarkazam...jebiga...ne misliš valjda da sam slavio hitlera... :crni pa frakcija u prevodu je odvajanje.. :lupa frakcija značenje. frakcija (lat.), odcijepljen
0
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Sandeman »

laga-nini je napisao/la: 08 okt 2020, 00:46 Prije protestantske revolucije, Vatikan je promovirao siromastvo kao vrijednost, tvrdeci da u Raj mogu samo siromasni i da se zato vrijedi zrtvovati u ovom zivotu...
Protestantizam je i nastao upravo zato što katolicizam nije praktikovao tu devizu siromaštvo iznad svega. Što sje praksa katoličke crkve bila da se propovijeda siromaštvo, a sveštenstvo se odalo raztvratu i dekadenciji.

Što je paradoksalno jer su protestanti više okrenuti materijalnom. Protestanti misle da bogatstvo nije grijeh jer ako vrijedno radiš i stekneš bogatstvo, imaš potpuno pravo na njega.
0
Odgovori

Natrag na “Religija”