Islam: Pitanja i odgovori

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

@Fatih ... :kriv

Daj molim, očisti malo temu i premjesti postove. Možeš i novu temu otvoriti... :ovaj
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 24 feb 2023, 09:50 Niste trebali dirati taj ventil... :face

Gledam sad maloprije kroz prozor... :ovaj

Susjed mi ima nesređenu parcelu, punu nekog smeča i otpada. Svašta raste po njoj, ali ističe se jedan divni Topol, koji je u par godina narastao več nekih 20 metara... :srce

Još malo pa prolječe i taj naš topol če cvjetati. Sve najbolje što je preko korjena izvukao iz zemlje pretvorit če u sjeme i prepustiti ga vjetru. Sve se bjeli od tog Topola, pogotovo, kad ga vjetar nosi. Ima ih na hiljade... :ovaj

Od tog sjemena če se ove godine možda čak i primiti par novih Topola, ali večina toga ostane na terasi, parkiralištu, cesti. Dosta toga sjemena mi se nakupi i ispod mojih Omorika, gdje ljepo strunu, kiša ostatak nabije u zemlju, a novopridošli kvalitetni material Omorika preko korjena potegne sebi i stvori iz toga sjemenje, koje če i sama prepustiti vjetru, u nadi da se barem neko negdje primi... :ovaj

Koliko ja vidim, svjet oko mene funkcionira na na taj, jako jednostavni način... :meha2
Me sve to i moze da izgleda jednostavno, moj drug, ali vec na pomen da smo to drvo i ja neki rod, to mi vez teze pada. :ooo
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 25 feb 2023, 06:29
Mehaning je napisao/la: 24 feb 2023, 09:50 Niste trebali dirati taj ventil... :face

Gledam sad maloprije kroz prozor... :ovaj

Susjed mi ima nesređenu parcelu, punu nekog smeča i otpada. Svašta raste po njoj, ali ističe se jedan divni Topol, koji je u par godina narastao več nekih 20 metara... :srce

Još malo pa prolječe i taj naš topol če cvjetati. Sve najbolje što je preko korjena izvukao iz zemlje pretvorit če u sjeme i prepustiti ga vjetru. Sve se bjeli od tog Topola, pogotovo, kad ga vjetar nosi. Ima ih na hiljade... :ovaj

Od tog sjemena če se ove godine možda čak i primiti par novih Topola, ali večina toga ostane na terasi, parkiralištu, cesti. Dosta toga sjemena mi se nakupi i ispod mojih Omorika, gdje ljepo strunu, kiša ostatak nabije u zemlju, a novopridošli kvalitetni material Omorika preko korjena potegne sebi i stvori iz toga sjemenje, koje če i sama prepustiti vjetru, u nadi da se barem neko negdje primi... :ovaj

Koliko ja vidim, svjet oko mene funkcionira na na taj, jako jednostavni način... :meha2
Me sve to i moze da izgleda jednostavno, moj drug, ali vec na pomen da smo to drvo i ja neki rod, to mi vez teze pada. :ooo
Jah, lako mi za drvo...
Šta ćemo s majmunima :valja
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 25 feb 2023, 06:29
Mehaning je napisao/la: 24 feb 2023, 09:50 Niste trebali dirati taj ventil... :face

Gledam sad maloprije kroz prozor... :ovaj

Susjed mi ima nesređenu parcelu, punu nekog smeča i otpada. Svašta raste po njoj, ali ističe se jedan divni Topol, koji je u par godina narastao več nekih 20 metara... :srce

Još malo pa prolječe i taj naš topol če cvjetati. Sve najbolje što je preko korjena izvukao iz zemlje pretvorit če u sjeme i prepustiti ga vjetru. Sve se bjeli od tog Topola, pogotovo, kad ga vjetar nosi. Ima ih na hiljade... :ovaj

Od tog sjemena če se ove godine možda čak i primiti par novih Topola, ali večina toga ostane na terasi, parkiralištu, cesti. Dosta toga sjemena mi se nakupi i ispod mojih Omorika, gdje ljepo strunu, kiša ostatak nabije u zemlju, a novopridošli kvalitetni material Omorika preko korjena potegne sebi i stvori iz toga sjemenje, koje če i sama prepustiti vjetru, u nadi da se barem neko negdje primi... :ovaj

Koliko ja vidim, svjet oko mene funkcionira na na taj, jako jednostavni način... :meha2
Me sve to i moze da izgleda jednostavno, moj drug, ali vec na pomen da smo to drvo i ja neki rod, to mi vez teze pada. :ooo
Pa sad... :ovaj

Što češ više zumirati mikroskop, veču sličnost češ nači... :ovaj

Drveča su u nekim oblastima naprednija od nas. Recimo, kako energiju direktno pretvoriti u materiju... :ovaj

Mi trebamo posrednika... :ovaj

Sa znanjem kojim so sada raspolažemo, znamo doči negdje do atoma. Tamo se več pojavljuje onaj famozni "+" i"-" izboj, a znamo da u prirodi ništa ne djeluje digitalno, nego analogno... :ovaj

U biti trebamo još puno učiti, da bi išta znali... :face
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 28 feb 2023, 10:20
Fatih je napisao/la: 25 feb 2023, 06:29

Me sve to i moze da izgleda jednostavno, moj drug, ali vec na pomen da smo to drvo i ja neki rod, to mi vez teze pada. :ooo
Pa sad... :ovaj

Što češ više zumirati mikroskop, veču sličnost češ nači... :ovaj

Drveča su u nekim oblastima naprednija od nas. Recimo, kako energiju direktno pretvoriti u materiju... :ovaj

Mi trebamo posrednika... :ovaj

Sa znanjem kojim so sada raspolažemo, znamo doči negdje do atoma. Tamo se več pojavljuje onaj famozni "+" i"-" izboj, a znamo da u prirodi ništa ne djeluje digitalno, nego analogno... :ovaj

U biti trebamo još puno učiti, da bi išta znali... :face
Slazem se.

Ne slazem se kada na osnovu onoga do cega mozemo doci, cesto idemo i predalako sa nekim teorijama, hipotezama... Najjednostavniji takav primjer je razumijevanje Velikog Praska - generalno prihvacenog kao pocetka svega sto postoji. Kada se postavi hipoteticko pitanje, sta bi bilo da se taj proces obrne, daju se razliciti odgovori. Medjutim, ipak je najstupljenije misljenje da bi to moralo onda da se "vrati" u singularitet. Jasno mi je da nema dokaza da se takvo nesto moze desiti. Ali, pitanje i dalje stoji, iako hipoteticko.

Koliko ja razumijem (ispravi me Meha ako grijesim, ovo i nije bas polje gdje sam nesto posebno edukovan), u tom singularitetu padaju svi zakoni fizike koji su nam poznati. Nauka bas i nije "na ti" sa konceptom tacke beskonacne gustine i temperature, objektom koji niti je fizicki, niti je u smjesten u prostor i vrijeme (evo me glava zaboli :valja ). Crne rupe takodjer imaju singularitet. Meni se cini da se malo napora cini da se to objasni, da i mi koji nismo bas "potkovani" nacnim background-om mozemo razumiti. Mislim... masa nula, volumen nula, temperatura beskonacna, gustina isto tako. Znaci, univerzum je nastao ni iz cega materijalnog, a obrnut proces bi hipoteticki ucinio da sve materijalno nestane, kao da ga nikad nije ni bilo.

Zaista, nikakav problem nemam sa naukom, naprotiv. Prihvatam sve sto se moze dokazati bez ikakve sumnje. Znaci, otvoren sam za ideju Velikog Praska recimo, ali, imam problem kada naucna "ulema" ima problem da kaze "ne znamo", a ne "to nije moguce, zakoni fizike to ne dozvoljavaju", i sl.

Jedno pitanje vezano za ovo iznad: Sta je bilo prije Velikog Praska? Znam da je jednostavn odgovor 'nista". Medjutim, je li to bas apsolutno nista,i, kako definirati to apsolutno nista? Ili sam ja bas savim ogranicen ili za meni to "nista" ipak mora znaciti "nesto".


A, vezano pomalo za temu, odrastajuci i uceci u skoli po prvi put o ovome, uzimajuci da su poceci svega onakko kako su i objasnjeni, ja sam skoro uvijek imao i pitanje za koje nauka bas i ne mari puno: "Zasto?"


Dosta je. Zao mi sto mi onda nestade onaj post, pa znam da pisem i pomalo bez razmisljanja (a osvetice mi se garant) jer mi je bas mrsko da krenem iz pocetka. Ionako mi sad valja trpiti Mehinu odmazdu, dosta je i ovo. :valja
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 02 mar 2023, 03:06
Mehaning je napisao/la: 28 feb 2023, 10:20

Pa sad... :ovaj

Što češ više zumirati mikroskop, veču sličnost češ nači... :ovaj

Drveča su u nekim oblastima naprednija od nas. Recimo, kako energiju direktno pretvoriti u materiju... :ovaj

Mi trebamo posrednika... :ovaj

Sa znanjem kojim so sada raspolažemo, znamo doči negdje do atoma. Tamo se več pojavljuje onaj famozni "+" i"-" izboj, a znamo da u prirodi ništa ne djeluje digitalno, nego analogno... :ovaj

U biti trebamo još puno učiti, da bi išta znali... :face
Slazem se.

Ne slazem se kada na osnovu onoga do cega mozemo doci, cesto idemo i predalako sa nekim teorijama, hipotezama... Najjednostavniji takav primjer je razumijevanje Velikog Praska - generalno prihvacenog kao pocetka svega sto postoji. Kada se postavi hipoteticko pitanje, sta bi bilo da se taj proces obrne, daju se razliciti odgovori. Medjutim, ipak je najstupljenije misljenje da bi to moralo onda da se "vrati" u singularitet. Jasno mi je da nema dokaza da se takvo nesto moze desiti. Ali, pitanje i dalje stoji, iako hipoteticko.

Koliko ja razumijem (ispravi me Meha ako grijesim, ovo i nije bas polje gdje sam nesto posebno edukovan), u tom singularitetu padaju svi zakoni fizike koji su nam poznati. Nauka bas i nije "na ti" sa konceptom tacke beskonacne gustine i temperature, objektom koji niti je fizicki, niti je u smjesten u prostor i vrijeme (evo me glava zaboli :valja ). Crne rupe takodjer imaju singularitet. Meni se cini da se malo napora cini da se to objasni, da i mi koji nismo bas "potkovani" nacnim background-om mozemo razumiti. Mislim... masa nula, volumen nula, temperatura beskonacna, gustina isto tako. Znaci, univerzum je nastao ni iz cega materijalnog, a obrnut proces bi hipoteticki ucinio da sve materijalno nestane, kao da ga nikad nije ni bilo.

Zaista, nikakav problem nemam sa naukom, naprotiv. Prihvatam sve sto se moze dokazati bez ikakve sumnje. Znaci, otvoren sam za ideju Velikog Praska recimo, ali, imam problem kada naucna "ulema" ima problem da kaze "ne znamo", a ne "to nije moguce, zakoni fizike to ne dozvoljavaju", i sl.

Jedno pitanje vezano za ovo iznad: Sta je bilo prije Velikog Praska? Znam da je jednostavn odgovor 'nista". Medjutim, je li to bas apsolutno nista,i, kako definirati to apsolutno nista? Ili sam ja bas savim ogranicen ili za meni to "nista" ipak mora znaciti "nesto".


A, vezano pomalo za temu, odrastajuci i uceci u skoli po prvi put o ovome, uzimajuci da su poceci svega onakko kako su i objasnjeni, ja sam skoro uvijek imao i pitanje za koje nauka bas i ne mari puno: "Zasto?"


Dosta je. Zao mi sto mi onda nestade onaj post, pa znam da pisem i pomalo bez razmisljanja (a osvetice mi se garant) jer mi je bas mrsko da krenem iz pocetka. Ionako mi sad valja trpiti Mehinu odmazdu, dosta je i ovo. :valja
Odmazdu radi čega... :sok

U biti se sa večinom napisanog slažem... :ovaj

Prirodno je, da tamo gdje završava znanje, počinju teorije. Razlika je samo u tome, da su neki, za opravdavanje svojih teorija, spremni ubijati druge ljude... :meha2

Teorija velikog praska je do dana današnjeg nadgrađena sa teorijama, koje puno bolje drže vodu. Ali o tome nekom drugom prilikom i ne na forumu... :ovaj

Činjenica je i to, da nam preskakivanje u učenju baš i ne pomaže puno. Mi bi se bavili time, kako je svemir nastao, a nismo riješili ni misterij mase i energije... :meha1

Znamo, da se energija ne potroši, nego se samo pretvara iz jednoga oblika u drugi. Polako dođemo i do toga, da smo mi u biti samo nekakvi provodnici energije i to nam je dovoljno, da možemo živjeti... :ovaj

Dovoljno nam je, da energija prođe preko nas, bez da bi išta potrošili i mi živimo... :sok

Porađa mi se pitanje, dokle i možemo naučiti u ubliku, u kojem sada postojimo... :ovaj
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Da...kad smo vec kod tog zakona o Ocuvanju energije. Nekako mi cudno da je sva energija koja postoji u svemiru, bila "akumulirana" u singularnosti, bez mase, bez prostora. Razumijem da je moglo da bude da je to temperatura. Ali, beskonacna temperatura me vec malo cima. Kao i beskonacna gustina. Pretpostavljam, jer lici na to, da se smatra da je od gustine sve sto je materijalno, a temperatura se pretvorila u razne druge oblike energije.

Ako se nekako i pomirim sa tim, da je ta singularnost takva kakvom se opisuje, onda bih tvrdio da je ta singularnost oduvijek, da nema pocetka (prostor i vrijeme nisu postojali, kontam, ipak...), ako nista onda zbog vec pomenutog zakona o energiji, koji kaze da nijedna energija nema pocetak i da je samo mijenjala i mijenja forme.

Posto sam skoro zaspao na nogama, pomozi da razumijem. Energija oduvijek postoji u nekom obliku, osim prije vremena kada nije postojalo vrijeme niti prostor? Necu ti zamjeriti ako ne budes razumio sta pitam, evo ni ja sam ne kontam... odoh spavati, 3:10 ujutro je.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 02 mar 2023, 11:10 Da...kad smo vec kod tog zakona o Ocuvanju energije. Nekako mi cudno da je sva energija koja postoji u svemiru, bila "akumulirana" u singularnosti, bez mase, bez prostora. Razumijem da je moglo da bude da je to temperatura. Ali, beskonacna temperatura me vec malo cima. Kao i beskonacna gustina. Pretpostavljam, jer lici na to, da se smatra da je od gustine sve sto je materijalno, a temperatura se pretvorila u razne druge oblike energije.

Ako se nekako i pomirim sa tim, da je ta singularnost takva kakvom se opisuje, onda bih tvrdio da je ta singularnost oduvijek, da nema pocetka (prostor i vrijeme nisu postojali, kontam, ipak...), ako nista onda zbog vec pomenutog zakona o energiji, koji kaze da nijedna energija nema pocetak i da je samo mijenjala i mijenja forme.

Posto sam skoro zaspao na nogama, pomozi da razumijem. Energija oduvijek postoji u nekom obliku, osim prije vremena kada nije postojalo vrijeme niti prostor? Necu ti zamjeriti ako ne budes razumio sta pitam, evo ni ja sam ne kontam... odoh spavati, 3:10 ujutro je.
Činjenica je, da mi svjet doživljavamo "na svoje pedlje"... :ovaj

Ako pogledaš snimak više godina života nekog drveta stisnjenog u par minuta, drvo če ti izgledati puno bliskije, nego što ga vidiš sada... :ovaj

Mi o energiji sada znamo samo to, da se čudnovatno ponaša. Možda energija čak i nije primarna sila, nego je kao takva nastala iz nečeg osnovnijeg. Pojma nemam... :face

Od teorija, koje sam do danas čuo o svemiru, najbliža mi je ona, koja tvrdi da je svemir nekako u obliku jabuke, sa svojim energijskim (ili nečim primarnijem od energije) centrom. Na vrhu (kažimo tako, da lakše pričamo) je izbila energija (ili nešto osnovnije) koju nazivamo velikim praskom. Teorija, da je je svemir rodio u točki, nije više primarna. Ta energija se je djelomično pretvorila u masu, drugo je ostala energija. Negdje do ekvatora jabuke se taj svemir širi (očito smo mi sada u tome djelu) poslje ekvatora se opet skuplja, dok ga na kraju crna rupa ne potegne u centar, na reciklažu... :ovaj Takvi izboji se isto preko crnih rupa vračaju u centar... :ovaj

Da me sad pitaš, kako je ta "jabuka" nastala, nemam odgovor ni u zamišljanju... :zbunj
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 02 mar 2023, 13:55
Fatih je napisao/la: 02 mar 2023, 11:10 Da...kad smo vec kod tog zakona o Ocuvanju energije. Nekako mi cudno da je sva energija koja postoji u svemiru, bila "akumulirana" u singularnosti, bez mase, bez prostora. Razumijem da je moglo da bude da je to temperatura. Ali, beskonacna temperatura me vec malo cima. Kao i beskonacna gustina. Pretpostavljam, jer lici na to, da se smatra da je od gustine sve sto je materijalno, a temperatura se pretvorila u razne druge oblike energije.

Ako se nekako i pomirim sa tim, da je ta singularnost takva kakvom se opisuje, onda bih tvrdio da je ta singularnost oduvijek, da nema pocetka (prostor i vrijeme nisu postojali, kontam, ipak...), ako nista onda zbog vec pomenutog zakona o energiji, koji kaze da nijedna energija nema pocetak i da je samo mijenjala i mijenja forme.

Posto sam skoro zaspao na nogama, pomozi da razumijem. Energija oduvijek postoji u nekom obliku, osim prije vremena kada nije postojalo vrijeme niti prostor? Necu ti zamjeriti ako ne budes razumio sta pitam, evo ni ja sam ne kontam... odoh spavati, 3:10 ujutro je.
Činjenica je, da mi svjet doživljavamo "na svoje pedlje"... :ovaj

Ako pogledaš snimak više godina života nekog drveta stisnjenog u par minuta, drvo če ti izgledati puno bliskije, nego što ga vidiš sada... :ovaj

Mi o energiji sada znamo samo to, da se čudnovatno ponaša. Možda energija čak i nije primarna sila, nego je kao takva nastala iz nečeg osnovnijeg. Pojma nemam... :face

Od teorija, koje sam do danas čuo o svemiru, najbliža mi je ona, koja tvrdi da je svemir nekako u obliku jabuke, sa svojim energijskim (ili nečim primarnijem od energije) centrom. Na vrhu (kažimo tako, da lakše pričamo) je izbila energija (ili nešto osnovnije) koju nazivamo velikim praskom. Teorija, da je je svemir rodio u točki, nije više primarna. Ta energija se je djelomično pretvorila u masu, drugo je ostala energija. Negdje do ekvatora jabuke se taj svemir širi (očito smo mi sada u tome djelu) poslje ekvatora se opet skuplja, dok ga na kraju crna rupa ne potegne u centar, na reciklažu... :ovaj Takvi izboji se isto preko crnih rupa vračaju u centar...
:ovaj

Da me sad pitaš, kako je ta "jabuka" nastala, nemam odgovor ni u zamišljanju... :zbunj
Ovo mi je daleko lakse shvatiti i meni licno, ima mnogo vise smisla. Objasnjava i djelovanje crnih rupa. Takodjer, svidja mi se koncept i sama rijec "reciklaza". Ostaje samo jedno pitanje, ili par...: Da li se ovaj proces odvija oduvijek? Znaci li to da svemir nema pocetak? Da li ista moze biti oduvijek?
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 02 mar 2023, 21:44
Mehaning je napisao/la: 02 mar 2023, 13:55

Činjenica je, da mi svjet doživljavamo "na svoje pedlje"... :ovaj

Ako pogledaš snimak više godina života nekog drveta stisnjenog u par minuta, drvo če ti izgledati puno bliskije, nego što ga vidiš sada... :ovaj

Mi o energiji sada znamo samo to, da se čudnovatno ponaša. Možda energija čak i nije primarna sila, nego je kao takva nastala iz nečeg osnovnijeg. Pojma nemam... :face

Od teorija, koje sam do danas čuo o svemiru, najbliža mi je ona, koja tvrdi da je svemir nekako u obliku jabuke, sa svojim energijskim (ili nečim primarnijem od energije) centrom. Na vrhu (kažimo tako, da lakše pričamo) je izbila energija (ili nešto osnovnije) koju nazivamo velikim praskom. Teorija, da je je svemir rodio u točki, nije više primarna. Ta energija se je djelomično pretvorila u masu, drugo je ostala energija. Negdje do ekvatora jabuke se taj svemir širi (očito smo mi sada u tome djelu) poslje ekvatora se opet skuplja, dok ga na kraju crna rupa ne potegne u centar, na reciklažu... :ovaj Takvi izboji se isto preko crnih rupa vračaju u centar...
:ovaj

Da me sad pitaš, kako je ta "jabuka" nastala, nemam odgovor ni u zamišljanju... :zbunj
Ovo mi je daleko lakse shvatiti i meni licno, ima mnogo vise smisla. Objasnjava i djelovanje crnih rupa. Takodjer, svidja mi se koncept i sama rijec "reciklaza". Ostaje samo jedno pitanje, ili par...: Da li se ovaj proces odvija oduvijek? Znaci li to da svemir nema pocetak? Da li ista moze biti oduvijek?
Vrjeme je stvarno jedna čudna stvar... :meha2

Nešto što nečemu znači trenutak, drugome znači cijeli život... :ovaj

I za nas same, vrjeme prolazi na različite načine. Razlika je minuta sjedenja u dobrom društvu, ili na upaljenoj pegli... :ovaj

Slažem se sa tobom, da sve treba imati svoj početak i uzročnik nastanka, ali po toj logiki, trebao je i Boga netko stvoriti... :sok
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

@Fatih , imao bi još jedno pitanje, koje neznam kome postaviti, da bi dobio koliko toliko upotrebljiv odgovor... :kriv

Pitam sasvim ozbiljno, bez zajebancije i stvarno me zanima... :ovaj

Kao vjeru, silom prilika najviše poznajem Krščanstvo. Nešto znam o učenju Muslimana, još nešto manje o učenju Židova. Ovdje bi spomenuo još Zaratustru, kao baku svih Abrahamovih vjera... :ovaj

Baš zato, jer vjere ne poznajem u detajle, jako me zbunjuje, koje su razlike među njima... :sok

Iskreno rečeno, barem koliko uspjevam podataka dobiti, sve te vjere su dosta slične i govore u biti o istim stvarima. Pustimo sad to, sa kojima se ja slažem ili ne, ali meni se vidi, da su razlike u detajlima i interpretaciji... :zbunj

Ali mora ipak biti nešto ključno, kad su se pripadnici primitivnijih sredina spremni poubijati radi njih... :ovaj

Molio bi te u par riječi, koje bi mogao razumijeti, da mi objasniš te ključne razlike između Abrahamovih vjera... :ovaj
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Pokusacu bar pokriti osnovne razlike u kratkim crtama, iako se tu ima vise toga napisati. Ako te neki aspekt bude zanimao, a ja to nisam napisao, napisi pa cemo nastaviti.

Pocecu sa svetim knjigama, posto vecina razlika izmedju ovih religija i proizilazi iz njih.

Jevrejska sveta knjiga je Tana'h (hebrejska biblija - neispravno je reci Tora, posto je Tora samo dio ove knjige, poznatija kao "Mojsijevo petoknjizje"). U ovoj knjizi se opisuje postanak svijeta, dogadjaji iz proslosti, pominju Boziji poslanici i sadrzi zakone kojih se drze jevreji, i u manjem obimu i neki krscani. Treba napomenti da u jevrejskom vjerovanju jako veliku vaznost zauzima i Talmud, kniiga koja je napisana od strane rabina, i sadrzi vise zakona, obicaja, tradicije nego i sama jevrejska Biblija, posto se njeni autori smatraju najmjerodavnijim da tumace sam Tana'h.


Krscanska Biblija sadrzi i jevrejski Tana'h (Stari Zavjet) i Novi Zavjet. Krscani smatraju Stari Zavjet Bozijom knjigom, iako, vjeruju da je Isus svojom smrcu spasio ljude od grijeha, kao i da je upotpunio Stari Zakon, te se zakoni istog vise ne moraju slijediti (vecinom), nego da Novi Zavjet postaje novi standard koji se slijedi (mada i ovo varira medju krscanskim denominacijama). Za Novi Zavjet krscani vjeruju da je napisan od strane ljudi koji su bili Inspirisani Bogom (od strane Isusovih ucenika i/ili ljudi koji su to prenijeli od njih). U nekim slucajevima (kao npr. krscanski fundamentalisti), vjeruje se da je svaka rijec u Bibliji direktna Bozija Rijec.

Muslimanska sveta kniga je Kur'an. U Kur'anu se, kao i u Starom Zavjetu, pominje stvaranje svijeta, pominju Boziji Poslanici, pominju dogadjaji iz proslosti. Kur'an je takodjer primarni izvor islamskog vjerozakonika, etike, morala itd. Za Kur'an Muslimani vjeruju da je direktna Bozija rijec, objavljena Poslaniku Muhamedu preko andjela Gabriela/Dzibrila.


Koncept Boga u tri religije...Dok sve tri religije uce o jednom Bogu, koncept je malo drugaciji, ipak.

Islam i Judaizam imaju jako slican koncept o jednom Bogu, dok je to u krscanstvu nesto drugacije. U Islamu i Judaizmu je Bog jedan entitet, dok u krscanstvu postoji doktrina trojstva: Otac, Sin i Sveti Duh, koji cine Boziju cjelinu, jednog Boga (nadam se da sam ovo napisao kako treba).

Spasenje/oprost...
U judaizmu je spasenje fakticki to, da će zidovski narod biti spasen kao zajednica Bozjom intervencijom. Fokus je na poslusnosti Bozjim zakonima i zivotu u pravednosti u skladu s jevrejskim zakonima. Koncept individualnog spasenja nije bas toliko ni naglasen u judaizmu.

U krscanstvu se spasenje postize vjerovanjem u Isusa Krista kao Sina Bozijeg i spasitelja covjecanstva. Krscani vjeruju da je Isus umro na krstu, kako bi iskupio grijehe covjecanstva i da kroz vjerovanje u njega, pojedinac moze biti spasen i darovan vjecni zivot u Raju.

U islamu se spasenje postize predajom Bogu i poslusnosti njegovim zapovijedima kako su opisane u Kur'anu. Muslimani vjeruju da ce dobra djela i vjera u Boga dovesti do spasenja, ali je jako vazno vjerovanje u Bozju milost, kao najvaznijijeg elementa u davanju oprosta. Koncept zivota poslije smrti je centralan u islamu.



ULOGA ISUSA...
U sve tri religije, Isus ima drugaciji znacaj. Ukratko: Zidovi ga odbacuju u potpunosti, krscani ga smatraju Bozijim Sinom (jedna od tri osobe u Trojstvu), dok muslimani vjeruju da je bio Boziji Poslanik.


Ne znam je li ovo previse ili premalo.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Puno hvala na iscrpnom odgovoru. Neču puno komentirati, jer mora malo sjesti, a malo moram neke stvari još proučiti... :ovaj

Čitao sam več negdje, da je Islam nastao iz Zaratustre neposrednije, dok se kod Židova vidi miješanje egipčanskog Ethanona... :ovaj

Krščanstvo dođe kao neki New Age židovskih vjerovanja, kasnije prilagođen i za nežidove... :ovaj
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Heidi »

@Fatih

Zasto se Kabom kruzi suprotno od kazaljke na satu?
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Ne postoji nista u Kur'anu sto to objasnjava, kao ni u autenticnim hadisima. Jedino se zasigurno zna, da je to bila praksa Poslanika a.s i svih muslimana prvih generacija.

Ja sam davno citao neke teorije, koje pokusavaju da nadju razlog tome, a oslanjajuci se na nauku. Pa se spominje rotacija Zemlje, njena orbita oko Sunca, orbita Mjeseca oko zemlje, nukleus atoma, pa cak i kako krvotok pocinje svoj ciklus i jos neke stvari.

Medjutim, muslimani nisu duzni vjerovati u ova objasnjenja jer su ona cista poredjenja sa drugim stvarima (sto moze da ima veze ali i ne mora). Prvi muslimani se uopste nisu bavili takvim pitanjima, za njih je primjer bio Poslanik a.s i nisu cesto postavljali pitanja oko necega sto je on radio (to se promijenilo nakon njegove smrti, kada su muslimani itekako trazili dokaz za validnost, od svih koji bi poceli da rade nesto, sto im nije bilo poznato iz Kur'ana ili prakse Poslanika a.s.).

Jednostavan odgovor bi onda bio: Praksa Poslanika a.s.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Heidi »

Zanimljivo. Ja sam prvo pomislila na krvotok. Ali ne mora sve imati objasnjenje niti se sve moze dokazati.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Heidi je napisao/la: 06 mar 2023, 08:46 Zanimljivo. Ja sam prvo pomislila na krvotok. Ali ne mora sve imati objasnjenje niti se sve moze dokazati.
Upravo tako.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Religija”