Islam: Pitanja i odgovori

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

U ovoj temi cemo najvise postavljati pitanja i odgovore, sa stranice Rijaseta. Ali, bilo bi dobro ako bi nasli i druge mjerodavne izvore.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Kao prvi primjer sam namjerno uzeo zbog nadolazecih praznika, i gdje mnogi muslimani nisu sigurni oko njihovog cestitanja. (Pitanja i odgovori sa stranice Rijaseta):


Selam!

Molim Vas da mi odgovorite da li čovjek musliman izlazi iz vjere ukoliko čestita komšiji nemuslimanu Božić, Uskrs, Vaskrs itd?

Odgovor:

Mišljenja smo da nema zapreke da se drugima čestitaju njihovi praznici, kao izraz dobrih međureligijskih i međuljudskih odnosa.

Radi se o uobičajenim, kurtoaznim čestitkama koje jedni drugima upućuju sljedbenici različitih religija i to ne treba vezati za vjerska ubjeđenja. To što se nekome čestita njegov vjerski praznik ne znači podržavanje njegovih doktrina i vjerovanja s kojima se ne slažemo. Čestitanju ne treba davati značenje koje mu ne pripada.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36491
Postovi: 29561
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 04 dec 2020, 17:38 Kao prvi primjer sam namjerno uzeo zbog nadolazecih praznika, i gdje mnogi muslimani nisu sigurni oko njihovog cestitanja. (Pitanja i odgovori sa stranice Rijaseta):


Selam!

Molim Vas da mi odgovorite da li čovjek musliman izlazi iz vjere ukoliko čestita komšiji nemuslimanu Božić, Uskrs, Vaskrs itd?

Odgovor:

Mišljenja smo da nema zapreke da se drugima čestitaju njihovi praznici, kao izraz dobrih međureligijskih i međuljudskih odnosa.

Radi se o uobičajenim, kurtoaznim čestitkama koje jedni drugima upućuju sljedbenici različitih religija i to ne treba vezati za vjerska ubjeđenja. To što se nekome čestita njegov vjerski praznik ne znači podržavanje njegovih doktrina i vjerovanja s kojima se ne slažemo. Čestitanju ne treba davati značenje koje mu ne pripada.
Tu se može i čestitati jednostavno sa - sretan ti / vam praznik... I sve je u redu.
1
1 slika
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Podrinjac »

Od običnog čestitanja prave tabu temu.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Podrinjac je napisao/la: 04 dec 2020, 20:21 Od običnog čestitanja prave tabu temu.
Pa vidis da nije tabu.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Xeno »

Kako bi Kuduzovic tu protestno uletio i zapomagao: "Eee, NE MOZE!!" :ooo
2
1 slika 1 slika
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Xeno je napisao/la: 05 dec 2020, 21:34 Kako bi Kuduzovic tu protestno uletio i zapomagao: "Eee, NE MOZE!!" :ooo
E, pa neka se registruje. Bas bih volio.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Pitanje:

Dobro mi je poznat propis u vezi kamate, znam da se kamata ne smije davati roditeljima. Međutim, trebao bih dobiti sudsku presudu sa većim iznosom kamate koju namjeravam, ako Bog da, podijeliti. Pitam Vas da li jedan dio mogu pokloniti ženinoj sestri kojoj su potrebni ljekovi, a u punca nije dovoljna penzija da pokrije sve troškove?

Također, da li dio novca mogu dati svojoj sestri za školovanje, s obzirom da nije u krugu osoba koje sam dužan izdržavati?

I na kraju, imam određena dugovanja, da li se ta dugovanja mogu zatvoriti s tim novcem, a ja bih svaki mjesec od plate izdvajao određeni iznos kao sadaku dok ne upotpunim iznos koji sam iskoristio od kamatnih sredstava? Na ovaj način bih dug vratio ranije, a sva kamatna sredstva bi, u konačnici, bila podijeljena.

Odgovor:

Uzimanje i davanje kamate je općenito zabranjeno u islamu. Uzimanje kamate je svakako mnogo veći grijeh od davanja. Ukoliko se uzmu, kamatna sredstva treba podijeliti u dobrotvorne svrhe. Ako se daju fizičkim osobama, onda to ne mogu biti osobe koje spadaju u krug onih koje je davalac dužan izdržavati (u slučaju potrebe za izdržavanjem).

Ukoliko Vaša i ženina sestre spadaju u kategoriju osoba kojima je potrebna pomoć, nema smetnje da im udijelite jedan dio kamatnih sredstava.

Kad je posrijedi vraćanje Vašeg duga, ukoliko je prispio rok vraćanja, a nemate dovoljno imovine za izmirenje duga, savjetujemo Vam da obavijestite zajmodavca/povjerioca o Vašem stanju i nemogućnosti trenutnog vraćanja duga. U slučaju njegovog insistiranja na neodložnom vraćanju duga, smatramo da tada možete postupiti onako kako ste opisali u pitanju. Ukoliko ne bude insistirao na vraćanju duga, bolje Vam je da kamatna sredstva ne koristite na opisani način i tako izbjegnete njihovo korištenje za svoje lične potrebe. Ranije vraćanja duga nije dovoljno opravdan razlog za korištenje kamate u tu svrhu, bez obzira na namjeru kasnijeg doniranja iznosa korištene kamate. A Allah najbolje zna.

prof. dr. Enes Ljevaković

Fetva-i emin Vijeća muftija Islamske zajednice
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

@Fatih kako misli da brat sestru nije duzan izdrzavati ukoliko je neudata ili u potrebi za izdrzavanjem?
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Pitanje:

Da li je opravdano činjenje hidžre (odlazak u inostranstvo) radi sticanja imetka i boljih uslova rada, u slučaju kada i ovdje u Bosni imam hvala Allahu dž.š. lijep život i primanja iznad prosjeka, sasvim dovoljno za ugodan život. Naravno, u inostranstvu bi ta primanja bila znatno viša. Da li je opravdano činiti seobu, kada po mom mišljenju za to nema potrebe, iako me drugi nagovaraju na to?

Odgovor:

Snažno podržavamo opredjeljenje da naši ljudi, a posebno omladina, svoju egzistenciju i budućnost traže i grade u našoj domovini, jer život u vlastitoj domovini nudi mnoge prednosti koje se ne mogu naći na bilo kojem drugom mjestu. Razumijemo i one koji u potrazi za boljim životnim uslovima odlaze van domovine, jer neki od njih, nažalost, nisu mogli u svojoj domovini pronaći odgovarajuće uslove za svoju i egzistenciju svoje porodice.

Smatramo da oni koji trenutno imaju zaposlenje i dobra mjesečna primanja ne trebaju napuštati domovinu, nego trebaju tu ostati i potruditi se da svojim radom i djelovanjem poprave stanje u državi, pa da i ona postane poželjna destinacija za rad i život u njoj. Podsjećamo da vjerniku pri donošenju odluke gdje će živjeti i raditi materijalna primanja ne trebaju biti jedini motiv, nego treba nastojati da živi i radi u sredini u kojoj njegov i identitet njegove porodice neće biti doveden u pitanje.

Prema tome, budući da imate pristojna primanja u domovini te da niste u potrebi za iseljavanjem radi potrage za poslom, smatramo da nemate valjano opravdanje za iseljavanje, koje podrazumijeva izlaganje sebe i porodice znatnim rizicima s kojima se iseljenici suočavaju u stranoj državi u pogledu očuvanja svog vjerskog i nacionalnog identiteta, posebno ako se radi o trajnom napuštanju domovine. Rizik od asimilacije je vrlo izražen u drugoj, trećoj i svim kasnijim generacijama iseljenika. Iako ima slučajeva da su se neki vratili vjeri i postali aktivni članovi džemata u novoj sredini, znatan je broj onih koji su se asmilirali ili su krenuli tim putem. Budući da se Bosna i Hercegovina suočava s ozbiljnim demografskim problemima i stanovitom depopulacijom, iseljavanje iz nje je štetnije i nepoželjnije nego iz nekih drugih zemalja. Zbog iseljavanja stanovništva opstanak mnogih naših džemata dovodi se u pitanje. Mnoštvo je razloga, a i ovaj zadnji je dovoljan, da se ostane u domovini i da se radi na njenom očuvanju, izgradnji i razvoju.


prof. dr. Enes Ljevaković

Fetva-i emin Vijeća muftija Islamske zajednice


P.S.

Recite, sta mislite o gore danom odgovoru na ovo pitanje.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 09 dec 2020, 14:39 @Fatih kako misli da brat sestru nije duzan izdrzavati ukoliko je neudata ili u potrebi za izdrzavanjem?
Pa vjerovatno je ili udata, ili je izdrzava otac, a on je mozda ozenjen. Meni daje takav utisak. Jer, kako pise, cini mi se da da zna propise o tome, koga je duzan izdrzavati.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la East_side »

@Fatih za mene je ovaj odgovor vrlo korektan.
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

East_side je napisao/la: 09 dec 2020, 14:50 @Fatih za mene je ovaj odgovor vrlo korektan.
I za mene. Ali htio sam da cujem onu (ne citajuci pitanje pomno) "A! To hoce da nas zadrze radi zekata, clanarine.." :ooo
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la East_side »

Fatih je napisao/la: 09 dec 2020, 14:55
East_side je napisao/la: 09 dec 2020, 14:50 @Fatih za mene je ovaj odgovor vrlo korektan.
I za mene. Ali htio sam da cujem onu (ne citajuci pitanje pomno) "A! To hoce da nas zadrze radi zekata, clanarine.." :ooo
hehehe pa nije nigdje insistirao da ljudi koji ostaju postanu clanovi IZ :ooo
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Hannibal »

a sto je zabranjeno curi poklonit cvijece
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Hannibal je napisao/la: 26 dec 2020, 10:22 a sto je zabranjeno curi poklonit cvijece
Nije. Ko ti je to slagao?
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Hannibal »

Fatih je napisao/la: 26 dec 2020, 15:03
Hannibal je napisao/la: 26 dec 2020, 10:22 a sto je zabranjeno curi poklonit cvijece
Nije. Ko ti je to slagao?
izbaci mi na fejsu
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Odgovori

Natrag na “Religija”