Islam: Pitanja i odgovori

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la dmr »

možda :o :keke
2
1 slika 1 slika
:rolka
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zapad je žene Afganistana predao najgorim ljudima na svijetu

Post Postao/la Fatih »

lejlamo je napisao/la: 18 aug 2021, 17:33
Fatih je napisao/la: 18 aug 2021, 17:23

Razlika u misljenjima ucenjaka. Safije i hanbelije imaju jedan stav, dok hanefijski ima svoj, te malikijski svoj.
ispade tri različita stava, koji je treći?

može, ne može ...i?

Pa u slučaju prva dva koje sam pomenuo, dozvoljeno je. Hanefijski učenjaci su na stavu da je dozvoljeno, s tim da se ne radi u svrhu uljepšavanja.

Malikijski učenjaci su podijeljeni, jedni smatraju da je to pokudjeno jer se time podstiče na sličnost sa zenama, dok neki imaju mišljenje kao i hanefijski učenjaci.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Xeno »

Najvise je razilazenja po pitanju toga da li je koristiti kada se ide vani, zbog faktora uljepsavanja. Jer su ljekovitost i blagotvorno djelovanje dokazani i pozeljni, cak i kroz hadise spomenuti.

Kao i to da li je zabranjeno muskarcima koristiti jer bi podsjecali na zene, ali ako je poslanik a.s koristio, onda se odgovor sam namece.
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

Xeno je napisao/la: 18 aug 2021, 23:02 Najvise je razilazenja po pitanju toga da li je koristiti kada se ide vani, zbog faktora uljepsavanja. Jer su ljekovitost i blagotvorno djelovanje dokazani i pozeljni, cak i kroz hadise spomenuti.

Kao i to da li je zabranjeno muskarcima koristiti jer bi podsjecali na zene, ali ako je poslanik a.s koristio, onda se odgovor sam namece.
Evo nasla sam...
"dodaje Timizi: „I tvrdi (ravija Abbad ibn Mensur) da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, imao surmu koju je stavljao svake noći tri puta na ovo i tri puta na ono (oko)“. Sa ovim dodatkom se izdvojio ravija Abbad našto ukazuje Tirmizi riječima „tvrdi“, a što znači da je njegova vjerodostojnost upitna."
0
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Xeno »

Iskra je napisao/la: 19 aug 2021, 06:49
Xeno je napisao/la: 18 aug 2021, 23:02 Najvise je razilazenja po pitanju toga da li je koristiti kada se ide vani, zbog faktora uljepsavanja. Jer su ljekovitost i blagotvorno djelovanje dokazani i pozeljni, cak i kroz hadise spomenuti.

Kao i to da li je zabranjeno muskarcima koristiti jer bi podsjecali na zene, ali ako je poslanik a.s koristio, onda se odgovor sam namece.
Evo nasla sam...
"dodaje Timizi: „I tvrdi (ravija Abbad ibn Mensur) da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, imao surmu koju je stavljao svake noći tri puta na ovo i tri puta na ono (oko)“. Sa ovim dodatkom se izdvojio ravija Abbad našto ukazuje Tirmizi riječima „tvrdi“, a što znači da je njegova vjerodostojnost upitna."
"Oblačite od vaše odjeće bijelu odjeću, jer je ona vaša najbolja odjeća, i u nju (bijelu odjeću) umotavajte vaše umrle. Zaista je od vaših surmi najbolji ismid (crni kamen koji naginje crvenoj boji), jer on poboljšava vid i povećava svjetlost oka i omogućuje rast trepavica" - Ibn Abbas.

I ovaj hadis su mnogi ucenjaci ocijenili vjerodostojnim, medju njima i Tirmizi.
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Malena »

@Fatih imam jedno pitanje, ako ti nije zahmet da mi objasniš.
Ja sam učila da kod naklanjavanja propuštenih namaza, prilikom nijeta samo dodamo riječ "ahiri" prije riječi "fard"
IMG_20210911_100117.jpg
A sad slučajno vidjeh u Ilmihalu koji djeca koriste u mektebu da se zanijeti drugačije, odnosno da umjesto riječi "edaen" izgovara se "kadaen" a uopšte nema riječ "ahiri"
IMG_20210911_100150.jpg
Koji način je ispravan ili možda mogu oba?
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

Malena je napisao/la: 11 sep 2021, 10:06 @Fatih imam jedno pitanje, ako ti nije zahmet da mi objasniš.
Ja sam učila da kod naklanjavanja propuštenih namaza, prilikom nijeta samo dodamo riječ "ahiri" prije riječi "fard"

IMG_20210911_100117.jpg

A sad slučajno vidjeh u Ilmihalu koji djeca koriste u mektebu da se zanijeti drugačije, odnosno da umjesto riječi "edaen" izgovara se "kadaen" a uopšte nema riječ "ahiri"

IMG_20210911_100150.jpg

Koji način je ispravan ili možda mogu oba?


Ja vječno nesto naklanjavam, ne stizem redovmo, i opcija 2.
Edit
Evo kaze hafiza , da se kod naklanjavanja koristi KADAEN.
0
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Malena »

Jel to znači da sam pogrešno naučena?
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31349
Postovi: 19163
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la smajlic »

i mi smo ucili da se kaze ahiri...
0
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

Bitno je kontrirati
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

20210911_133503.jpg
20210911_133835.jpg
@Malena meni mimo njenih rijeci veca potvrda ne treba. Ali evo ona je provjerula kod svog imama i hatiba. Ako on grijesi , onda grijesimo i mi.
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Malena »

Ma hej, nemoj me pogrešno shvatiti, ne kontriram ništa nego sam zbunjena. U jednom ilmihalu stoji jedno u drugom ilmihalu stoji drugo. Čitav život učimo, a ja bih da naučim ispravno.
Slažem se sa tvojim sagovornikom, nijet srcem je najbitniji. Na kraju mogu zanijetiti i na bosanskom svojim riječima, Allah dž.š. će razumjeti i znati. :ljub
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Iskra »

Malena je napisao/la: 11 sep 2021, 13:45 Ma hej, nemoj me pogrešno shvatiti, ne kontriram ništa nego sam zbunjena. U jednom ilmihalu stoji jedno u drugom ilmihalu stoji drugo. Čitav život učimo, a ja bih da naučim ispravno.
Slažem se sa tvojim sagovornikom, nijet srcem je najbitniji. Na kraju mogu zanijetiti i na bosanskom svojim riječima, Allah dž.š. će razumjeti i znati. :ljub
:D
Ja naglas razmisljala...izvini, nevezano je bilo za temu, tako mi Allaha..

Nije moj sugovornik, nego ona pisala covjrku koji je mualim, imam i hatib, i bio joj u ispitnoj komisiji za hifz, a ja ga se sjecam po divnoj hutbi na njenoj hafiskoj dovi. Ona zna zaista mnogo ali kaze kad neko pita red je provjeriti.

Eto.

:ljub
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Malena je napisao/la: 11 sep 2021, 13:45 Ma hej, nemoj me pogrešno shvatiti, ne kontriram ništa nego sam zbunjena. U jednom ilmihalu stoji jedno u drugom ilmihalu stoji drugo. Čitav život učimo, a ja bih da naučim ispravno.
Slažem se sa tvojim sagovornikom, nijet srcem je najbitniji. Na kraju mogu zanijetiti i na bosanskom svojim riječima, Allah dž.š. će razumjeti i znati. :ljub
Ma, iskreno, kompliciraju sa tim nijjetima na arapskom u ilmihalima kod nas i u mektebskoj nastavi. Za ocekivati je onda da katkad dodje do necega ovakog. Samo ti zanijjeti srcem (ili kao sto si rekla na bosanskom) i to je to. :ok
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Max »

Malena je napisao/la: 11 sep 2021, 10:06 @Fatih imam jedno pitanje, ako ti nije zahmet da mi objasniš.
Ja sam učila da kod naklanjavanja propuštenih namaza, prilikom nijeta samo dodamo riječ "ahiri" prije riječi "fard"

IMG_20210911_100117.jpg

A sad slučajno vidjeh u Ilmihalu koji djeca koriste u mektebu da se zanijeti drugačije, odnosno da umjesto riječi "edaen" izgovara se "kadaen" a uopšte nema riječ "ahiri"

IMG_20210911_100150.jpg

Koji način je ispravan ili možda mogu oba?
Iza džume namaza mene učilo da se zanijeti ahiri dhuhri, a kada naklanjavam gazija veli kadaen te ti ja u zadnje vrijeme letim da ne naklanjavam ništa
:max
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Max »

@Fatih
od 4,38 poslušaj



o ovome govori i Pezić i dr. Ljakić,

Dakle da se vitri 3 rekata klanjaju bez sjednice na drugom rekatu, već sva tri, pa onda selam. (saglasno se u svemu šta se uči: Na prvom
bi učio: Sebbih isme Rabbikel-’A’la, nadrugom: Kul ja ejjuhel kafirun i na trećem: Kul huvallahu ehad. Kunut-dovu
bi učio prije ruku’a)

Međutim na netu nemam video (nmgu da nađem) niti jednog hanefiju pa sam našao neka textualna objašnjenja isto tako potkrijepljena hadisima i to:
VITR-NAMAZ U SUNNETU
ALLAHOVOG POSLANIKA, A. S.:
Prilog argumentaciji propisa
o vitru u hanefijskom mezhebu i
islamskoj tradiciji Bošnjaka
Hafiz Elvir DURANOVIĆ.
u pdf-u je pa mi se baš neda toliko slika (prnt screeno-va mečat), ali izmeđuostalog stoji i ovako:
Ukbe ibn Muslim kaže: “Upitao sam Abdullaha ibn Omera o vitr-namazu, pa mi je rekao: “Znaš li ti koji je dnevni vitr? Odgovorio sam: “Da, to je
akšam-namaz.” Rekao je: “Lijepo, istinu si rekao.” Zatim je dodao: “Jedne prilike bili smo u džamiji, pa je ustao neki čovjek i upitao Allahovog Poslanika, a. s., o vitr-namazu ili o noćnom namazu, pa mu je Vjerovjesnik, a. s., rekao: “Noćni namaz je dva po dva rekata. Pa kada se
budeš bojao da će nastupiti sabah, klanjaj jedan rekat vitra.“
26 U objašnjenju ovog hadisa Et-Tahavi je napisao: “Abdullah ibn Omer, r. a., je upitao Ukbeta: “Znašli ti koji je dnevni vitr?”, čime mu je htio
reći da je noćni vitr isti kao i dnevni vitr. Akšam-namaz ima tri rekata koji se klanjaju s jednim selamom, pa su, prema tome, Abdullahove, r. a., riječi dokaz da vitr ima tri rekata i da se klanja na isti način na koji se klanja akšam-namaz.
Zatim je Abdullah citirao poznati hadis Allahovog Poslanika, a. s., ali je svojim ranijim govorom pojasnio da se jedan rekat vitra klanja zajedno sa dva koja je već klanjao i to je vitr.“27


nmgu link ovoga da stvaim nikako jer čim kliknem ide mi na download a na stranici sa koje download vrši nmgu da nađem...
0
I say what I think, I think what I say
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

A ja naivan stalno mislio, da svojeg boga smatrate poliglotom... :sok

Ali u biti tko sam ja, da bi trebao sve razumjeti... :ovaj

:muhadzir
0
Odgovori

Natrag na “Religija”