Islam: Pitanja i odgovori

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Malena »

@Fatih ja bih se nadovezala s mišljenjem da se učenje Kur'ana za duše umrlih odnosi na učenje od strane djece. Jer pored ta tri spomenuta dobra od kojih umrli ima korist i nakon preseljenja, je dobro i odgojeno dijete. U smislu odgoja, mislim na dijete naučeno da uči Kur'an, pa će ono za svog roditelja da nastavi učiti i tražizi optost za svog roditelja. . Mislim da učenje hatme nije u potpunosti kad ato odradi neko drugi pa još za bilo kakvu hediju. Nije to to. Ljepše i vrijednije je da dijete prouči bilo šta iz Kur'ana nego čitav džemat (karikiram).
Ali ovo je moje mišljenje, ispravi me ako sam u krivu, molim te.
1
1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Heidi »

@Fatih pretpostavljala sam. Hvala ti na odgovoru.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Malena je napisao/la: 18 jan 2023, 07:04 @Fatih ja bih se nadovezala s mišljenjem da se učenje Kur'ana za duše umrlih odnosi na učenje od strane djece. Jer pored ta tri spomenuta dobra od kojih umrli ima korist i nakon preseljenja, je dobro i odgojeno dijete. U smislu odgoja, mislim na dijete naučeno da uči Kur'an, pa će ono za svog roditelja da nastavi učiti i tražizi optost za svog roditelja. . Mislim da učenje hatme nije u potpunosti kad ato odradi neko drugi pa još za bilo kakvu hediju. Nije to to. Ljepše i vrijednije je da dijete prouči bilo šta iz Kur'ana nego čitav džemat (karikiram).
Ali ovo je moje mišljenje, ispravi me ako sam u krivu, molim te.
Nisi u krivu. Iako i sam slijedim hanefijsku skolu fikha, u ovom slucaju mi je prihvatljivije misljenje Imama Safije i Malika (jer, dokazi koje oni citiraju meni izgledaju jace). Ali, po misljenju svih, djeca mogu uciti Kur'an i poklanjati sevab od ucenja svojim roditeljima. Razlika u misljenju je o ucenju od strane ostalih (Naravno, svi ostali uvijek mogu da upucuju dove za bilo koga, tu se ulema ne razilazi).

Koliko sam puta morao da odbijem ucenje ili Hatme ili Jasina, i, koliko je samo tesko objasniti vecini nasih ljudi "zasto". Za ovo snosi krivicu IZ i imami jer nikada ljudima nisu objasnili (bar kada je u pitanju novac). Jedan bivsi alim IZ je donio fetve u vezi toga, ali, izgleda da se one otvoreno krse, posto niko ne krije uzimanje novca za ucenje.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Heidi je napisao/la: 19 jan 2023, 13:43 @Fatih pretpostavljala sam. Hvala ti na odgovoru.
Nema na cemu. Meni je drago kada je ova tema iole aktivna.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Bella_ »

Hvala @Fatih na odgovoru, bas si mi lijepo pojasnio :)
1
1 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

E, moj @Fatih ... :ovaj

Ja iskreno mislim, da ćemo razumjeti to, što vi nazivate Bogom, a ja još nemam ime za to, otprilike tada, kad ja uspijem mome mačku objasniti diferencialnu matematiku... :meha2

Moram priznati, da nam več kod zbrajanja na veliko zapinje... :face
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Hannibal »

0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Hannibal »

ja sam se u zadnjih mjesec dana bas vjerski aktiviro, puno vise klanjam, lose navike nisam izbacio al smanjujem 😂 planiram i ramazan da ispostim, dosta je valjda vise bilo glupiranja
2
1 slika 1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Hannibal »

@Fatih a jel istina brt za one snove poslije istihare?
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 17 feb 2023, 22:50 E, moj @Fatih ... :ovaj

Ja iskreno mislim, da ćemo razumjeti to, što vi nazivate Bogom, a ja još nemam ime za to, otprilike tada, kad ja uspijem mome mačku objasniti diferencialnu matematiku... :meha2

Moram priznati, da nam več kod zbrajanja na veliko zapinje... :face
:valja

Cuj, niti si ti macak, niti je vjera u Boga diferencijalna matematika. :opa

Kada neko napravi ovakvu usporedbu, kao sto si ti sada, ja prvo moram znati sa kojom vrstom ateiste razgovaram (ima i vas vise "denominacija", a tebe nisam nikada pitao koja su tvoja licna ubjedjenja, vezano za pitanje postojanja Boga - npr, zasto ti licno iskljucujes i mogucnost postojanja Boga, sto je samo po sebi problem, cak i ako si ateista ), posto svi imaju razlicit arsin za argumente koji mu se daju. Najvaznije je da taj arsin mora biti utvrdjen i potvrdjen od obje strane u diksusiji, prije nego se krene u bilo kakvo "dokazivanje" (ne, ne kazem da se Bog moze dokazati empirijski, ali, tvrdim takodjer da niko ne moze dokazati ni suprotno).

Za postojanje bilo cega u univerzumu, mora postojati uzrok. Sve ima svoj pocetak nekom momentu, pa i sam univerzum. Ako idemo tako unazad u beskraj, dolazimo do beskonacne regresije.

Nesto sto nije ograniceno vremenom i prostorom (Bog), jednostavno se ne trazi metodama koje su bas uvijek ogranicene time. Ne mozes magnetom traziti drveni cep.

istipkah ovo na brzinu, nema smisla ni ici dalje. O ovim stvarima je jednostavno tesko diskutovati ovako. Ima tu jako mnogo pitanja koje bih ja volio da ti postavim (a siguran sam da bi i ti imao za mene ili bilo koga ko bi iznosio argumente u prilog postojanju Boga). Opet kazem, jer je jako vazno, prvo bi morali da utvrdimo arsin za argumente, prihvatljiv za obje strane. To jeste moguce, ali, tek onda slijedi prava diskusija.

Ali znam ja da ja i ovo dzaba pisem... zato se predajem bez opaljenog metka. :valja
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Hannibal je napisao/la: 19 feb 2023, 10:55 @Fatih a jel istina brt za one snove poslije istihare?
Da, ako je san prilicno jasan i vezan za ono zbog cega si i klanjao istiharu. Ako to nije slucaj, prati sta se dogadja vezano za stvari na koje trazis odgovor. Ako ti Allah olaksa to, to znaci da bi i trebao ici za time. U suprotnom slucaju, to bi bio znak da to nije dobro za tebe.

Nadam se da nisi trazio odgovor na haram nijjet. :meha2 Salim se. Kako god, istihara se klanja iskljucivo u svrhu da dobijemo neki znak da li je nesto dobro po nas ili ne. Ne treba traziti odgovor na pitanja koja su "gajb".
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Hannibal je napisao/la: 18 feb 2023, 11:42 ja sam se u zadnjih mjesec dana bas vjerski aktiviro, puno vise klanjam, lose navike nisam izbacio al smanjujem 😂 planiram i ramazan da ispostim, dosta je valjda vise bilo glupiranja
Mašallah.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Malena »

Hannibal je napisao/la: 19 feb 2023, 10:55 @Fatih a jel istina brt za one snove poslije istihare?
Hani, vjerovao ili ne, evo šta se meni desilo. Znači fakultet upisala 1999 godine, tri puta obnavljala, nikako nije išlo. I zadnji put kad sam razmišljala da upišem, hajd reko da ja klanjam istihare da ne bacam bezveze pare. Usnim da sam dobila diplomu pravnika radnog prava. Hajd oprobam i znaš već kako se završilo, i to u roku.
Danas sam asistent za radne odnose a očekujem unapređenje u steučnog saradnika za radne odnose. Šta da ti pričam.
Iskreno i s vjerom da sve što se zbiva i biva, biva s Njegovom voljom i određenjem.
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 23 feb 2023, 09:38
Fatih je napisao/la: 22 feb 2023, 23:35

Evolucija. Da... Ovako kako nam je predstavljena, nije isključeno da za milione godina mi postanemo žabe, da drveće dobije krila, itd... Ne kažem da će se desiti ali je moguće, ne?

Usput, hvala ti na odvojenom vremenu za gornji post. Imalo bi se tu šta pričati nekoliko sati.
Pa sad... :ovaj

Priroda baš i ne djeluje na način, da bi mi mogli postati žabe ili da drveče leti. Priroda ne popravlja, nego reciklira. Zadrži samo ono, što je vrijedno zadržati... :ovaj

Moje razmišljanje:

Tjela i mozgovi če evolvirati, dok mogu, a onda se stvara nešto novo. Savjest ostaje kao energija. Ne mislim na savjest u stilu, da češ sa sobom nositi sječanja na godišnji na Jadranu i sva ostala, za prirodu nevažna iskustva. Sve to ide u reciklažu, dok ostaje samo ono što je zaista vrijedno da ostane... :ovaj

Dosta je vjerovatno, da nam u nekom stepenu razvoja tjela neče više ni trebati, jer vjerujem, da se ta energija, koja je u biti savjest višega nivoja može i sastavljati i djeliti u ovisnosti, koliko može razpoložljivo tjelo to procesirati i odraditi... :ovaj

Ta energija zaokruži svemirom gdje se na kraju vrača u jezgru, ili se preko crne rupe vrača na isto mjesto, gdje bi prema najnovijim istraživanjima trebala biti energetska jezgra, nezamisljive energije. Ta energija je u biti to, o čemu pričamo cijelo vrijeme. Ima sve što je potrebno, za savjest... :ovaj

Kad se savjest spoji sa jezgrom, ostaje ono što je vrijedno zadržati, dok ostalo ide preko novog energijskog izboja (veliki prasak) u reciklažu i ponovni put oko svemira... :ovaj

Djelovanje prirode na način, koji sam opisao, možemo vidjeti svugdje oko sebe i barem meni može izdržati logiku... :meha2
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Ode mi sve sto sam napisao, izlogova me i bum, ode sve. Storm, 'bo li te postavke! Svasta napisah, od singularnosti univerzuma, singularnosti crnih rupa, prostora i vremena, poimanja Boga... ma najduzi post koji sam ikada napisao, i sve uzalud. Haram ti bilo storme, haram!

Ako ikada smognem snage da to sve ponovo napisem, napisacu. :muhadzir
2
1 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Ja duge postove napišem u Wordu, pa onda skopiram... :ovaj
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 23 feb 2023, 21:51 Ja duge postove napišem u Wordu, pa onda skopiram... :ovaj
I ja sam to radio prije. Kako nisam ni bio bas aktivan, potpuno sam zaboravio to. Nekada sam jednostavno kopirao to sto napisem, i ako bi me forum izlogovao, onda se samo ponovo ulogujem i paste on sto sam kopirao.

Ali, siguran sam da je komentar kog sam sada izgubio, bio bar tri puta veci nego ijedan koji sam ikada napisao. Bilo mi doslo da placem.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Niste trebali dirati taj ventil... :face

Gledam sad maloprije kroz prozor... :ovaj

Susjed mi ima nesređenu parcelu, punu nekog smeča i otpada. Svašta raste po njoj, ali ističe se jedan divni Topol, koji je u par godina narastao več nekih 20 metara... :srce

Još malo pa prolječe i taj naš topol če cvjetati. Sve najbolje što je preko korjena izvukao iz zemlje pretvorit če u sjeme i prepustiti ga vjetru. Sve se bjeli od tog Topola, pogotovo, kad ga vjetar nosi. Ima ih na hiljade... :ovaj

Od tog sjemena če se ove godine možda čak i primiti par novih Topola, ali večina toga ostane na terasi, parkiralištu, cesti. Dosta toga sjemena mi se nakupi i ispod mojih Omorika, gdje ljepo strunu, kiša ostatak nabije u zemlju, a novopridošli kvalitetni material Omorika preko korjena potegne sebi i stvori iz toga sjemenje, koje če i sama prepustiti vjetru, u nadi da se barem neko negdje primi... :ovaj

Koliko ja vidim, svjet oko mene funkcionira na na taj, jako jednostavni način... :meha2
1
1 slika
Zadnja izmjena: Mehaning, dana/u 24 feb 2023, 09:54, ukupno mijenjano 2 puta.
Odgovori

Natrag na “Religija”