Islam: Pitanja i odgovori

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Hoću da kažem!

Post Postao/la toxic »

Iskra je napisao/la: 02 apr 2021, 20:27 Ja recimo znam da je takav obicaj jos uvijek.jako ukorjenjen u Turskoj. I slobidna sam izraziti sumnju da je sve sto je zabranjeno, podrazumjeca da je ostako dozvoljeno.

Zabranjuju vam se: matere vaše, i kćeri vaše, i sestre vaše i sestre očeva vaših, i sestre matera vaših i bratične vaše, i sestrične vaše, i pomajke vaše koje su vas dojile, i sestre vaše po mlijeku, i majke žena vaših, i pastorke vaše koje se nalaze pod okriljem od žena vaših s kojima ste imali bračne odnose, – ali ako vi s njima niste imali bračne odnose, onda vam nije grijeh -, i žene vaših rođenih sinova, i da sastavite dvije sestre, – što je bilo, bilo je, Allah zaista prašta i samilostan je”

Ovdje nisu navedena djeca od amidze , i nigdje se ne kaze Nije dozvoljeno zeniti amudzica , nego se kaze Nije zabranjeno, sto.ostavlja prostor za razmisljanje ali posto je Muhhamed savs rekao" Ženite se što dalje (od rodbine), potomci će vam biti zdravi!“, to se onda po mom.musljenju treba postivati, jer je On na taj nacin dao smjernice u vezi gore navedenog ajeta.
Ovo je citat koji sam spomenula ranije

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je oženio Zejneb bint Džahš, Majku vjernika, koja je bila ćerka njegove tetke po ocu (halina ćerka). Također, oženio je Aliju, radijallahu anhu, koji je bio sin od njegovog amidže (amidžić), svojom ćerkom Fatimom.
Dovoljne su ove informacije, da čovjek ne smije ništa ružno reći po ovom pitanju (propisu), jer bi ga to djelo odvelo u nevjerstvo.


Sto se tice religije ja se retko, skoro nikad ne upustam u razgovore o istoj, ali smo se dotakli tog pitanja i zanimalo me da li je dozvoljeno ili ne.
A kad se tice mog licnog misljenja, protiv sam sklapanja braka s rodbinom, iako poznajem slucajeve i postujem njihove izbore, nije mi jasno kako neko moze da zanemari krvno srodstvo i ne razmislja o posledicama :zbunj
1
1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Hoću da kažem!

Post Postao/la Crvena Nit »

toxic je napisao/la: 03 apr 2021, 04:57
Iskra je napisao/la: 02 apr 2021, 20:27 Ja recimo znam da je takav obicaj jos uvijek.jako ukorjenjen u Turskoj. I slobidna sam izraziti sumnju da je sve sto je zabranjeno, podrazumjeca da je ostako dozvoljeno.

Zabranjuju vam se: matere vaše, i kćeri vaše, i sestre vaše i sestre očeva vaših, i sestre matera vaših i bratične vaše, i sestrične vaše, i pomajke vaše koje su vas dojile, i sestre vaše po mlijeku, i majke žena vaših, i pastorke vaše koje se nalaze pod okriljem od žena vaših s kojima ste imali bračne odnose, – ali ako vi s njima niste imali bračne odnose, onda vam nije grijeh -, i žene vaših rođenih sinova, i da sastavite dvije sestre, – što je bilo, bilo je, Allah zaista prašta i samilostan je”

Ovdje nisu navedena djeca od amidze , i nigdje se ne kaze Nije dozvoljeno zeniti amudzica , nego se kaze Nije zabranjeno, sto.ostavlja prostor za razmisljanje ali posto je Muhhamed savs rekao" Ženite se što dalje (od rodbine), potomci će vam biti zdravi!“, to se onda po mom.musljenju treba postivati, jer je On na taj nacin dao smjernice u vezi gore navedenog ajeta.
Ovo je citat koji sam spomenula ranije

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je oženio Zejneb bint Džahš, Majku vjernika, koja je bila ćerka njegove tetke po ocu (halina ćerka). Također, oženio je Aliju, radijallahu anhu, koji je bio sin od njegovog amidže (amidžić), svojom ćerkom Fatimom.
Dovoljne su ove informacije, da čovjek ne smije ništa ružno reći po ovom pitanju (propisu), jer bi ga to djelo odvelo u nevjerstvo.


Sto se tice religije ja se retko, skoro nikad ne upustam u razgovore o istoj, ali smo se dotakli tog pitanja i zanimalo me da li je dozvoljeno ili ne.
A kad se tice mog licnog misljenja, protiv sam sklapanja braka s rodbinom, iako poznajem slucajeve i postujem njihove izbore, nije mi jasno kako neko moze da zanemari krvno srodstvo i ne razmislja o posledicama :zbunj
Interesatno je također da je Ali odrastao i odgajan u Muhamedovj kući, jedan od kasnijih pisara Objave.
Zaynab se udala za sina majčine sestre (prvog rođaka po majci). Zvao se Abu’l-As ibn al-Rabi.

Ruqayya se udala za sina očeve očeve sestre i kćerke (drugi rođak po ocu). Zvao se Uthman ibn Affan.

Umm Kulthum udala se za sina očeva oca, brata oca (agnatična rođakinja jednom uklonjena). Zvao se Utba ibn Abi Lahab.

Fatima se također udala za sina očeva oca brata (prvi rođak jednom uklonjen). Zvao se Ali ibn Abi Talib.
Najčudnije je da postoji ajet u Kur'an koji odobrava isključivo Muhamedu brak sa prvom rođakom. :ovaj
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Hoću da kažem!

Post Postao/la Crvena Nit »

Iskra je napisao/la: 02 apr 2021, 20:27
Ovdje nisu navedena djeca od amidze , i nigdje se ne kaze Nije dozvoljeno zeniti amudzica , nego se kaze Nije zabranjeno, sto.ostavlja prostor za razmisljanje ali posto je Muhhamed savs rekao" Ženite se što dalje (od rodbine), potomci će vam biti zdravi!“, to se onda po mom.musljenju treba postivati, jer je On na taj nacin dao smjernice u vezi gore navedenog ajeta.
Zaynabina majka je bila sestra njegovog oca, a Muhamed je oženio Zaynab.
0
Avatar
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1501
Postovi: 469
Pridružen/a: 07 jan 2021, 00:31

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Čarobni »

Ariel je napisao/la: 01 apr 2021, 09:50 Naisla sam na tik toku na jedan par, dvije zene, ona muslimanka, pokrivena, nosi nikab i hijab, ona ne znam sta je, nije vjernica uglavnom. Vjencane su, u braku. E sad kako islam na to gleda? Da li ona cini grijeh sto je u vezi, braku sa zenom?
Vjerovatno je u pitanju plaćena promocija.

Zanemarimo li taj najvjerovatniji scenarij, čini grijeh definitivno, a promocijom neispravnog kao ispravnog, definitivno čini veliki grijeh koji je izvodi iz vjere.
1
1 slika
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Atomic »

Injekcije koje sadrze maslinovo ulje,kvari li post ?
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Polaris »

Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 12:20
Ariel je napisao/la: 01 apr 2021, 09:50 Naisla sam na tik toku na jedan par, dvije zene, ona muslimanka, pokrivena, nosi nikab i hijab, ona ne znam sta je, nije vjernica uglavnom. Vjencane su, u braku. E sad kako islam na to gleda? Da li ona cini grijeh sto je u vezi, braku sa zenom?
Vjerovatno je u pitanju plaćena promocija.

Zanemarimo li taj najvjerovatniji scenarij, čini grijeh definitivno, a promocijom neispravnog kao ispravnog, definitivno čini veliki grijeh koji je izvodi iz vjere.
Ma nije placena promocija otkud ti to :face
Sta se treba skrivati jel?

Mislim razumijem da je grijeh u Islamu taj njen odnos, veza ali promocija definitivno nije, pogotove ne placena
0
Avatar
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1501
Postovi: 469
Pridružen/a: 07 jan 2021, 00:31

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Čarobni »

Ariel je napisao/la: 08 apr 2021, 13:09
Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 12:20

Vjerovatno je u pitanju plaćena promocija.

Zanemarimo li taj najvjerovatniji scenarij, čini grijeh definitivno, a promocijom neispravnog kao ispravnog, definitivno čini veliki grijeh koji je izvodi iz vjere.
Ma nije placena promocija otkud ti to :face
Sta se treba skrivati jel?

Mislim razumijem da je grijeh u Islamu taj njen odnos, veza ali promocija definitivno nije, pogotove ne placena
Kako znaš da nije plaćena promocija?
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Polaris »

Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 13:16
Ariel je napisao/la: 08 apr 2021, 13:09

Ma nije placena promocija otkud ti to :face
Sta se treba skrivati jel?

Mislim razumijem da je grijeh u Islamu taj njen odnos, veza ali promocija definitivno nije, pogotove ne placena
Kako znaš da nije plaćena promocija?
Jer sam joj gledala profil. Ti ni ne znas ko je kako se zove, koji joj je username na tik toku.


Kako ti si siguran da jeste placena promocija?

Cure su u braku vole se, nisam ja pitala jel grijeh sto se one snimaju, nego je li grijeh biti u istospolnom braku
1
1 slika
Avatar
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1501
Postovi: 469
Pridružen/a: 07 jan 2021, 00:31

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Čarobni »

Ariel je napisao/la: 08 apr 2021, 13:20
Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 13:16

Kako znaš da nije plaćena promocija?
Jer sam joj gledala profil. Ti ni ne znas ko je kako se zove, koji joj je username na tik toku.


Kako ti si siguran da jeste placena promocija?

Cure su u braku vole se, nisam ja pitala jel grijeh sto se one snimaju, nego je li grijeh biti u istospolnom braku
To nije dovoljno dobar argument, sve to može i vjerovatno jeste plaćeno, ne moram znat' ništa o njima, znam šta ljudi rade, a pogotovo šta radi LGBT lobi.
1
1 slika
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Polaris »

Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 13:30
Ariel je napisao/la: 08 apr 2021, 13:20
Jer sam joj gledala profil. Ti ni ne znas ko je kako se zove, koji joj je username na tik toku.


Kako ti si siguran da jeste placena promocija?

Cure su u braku vole se, nisam ja pitala jel grijeh sto se one snimaju, nego je li grijeh biti u istospolnom braku
To nije dovoljno dobar argument, sve to može i vjerovatno jeste plaćeno, ne moram znat' ništa o njima, znam šta ljudi rade, a pogotovo šta radi LGBT lobi.
Svasta. Znaci sve i jedna lgbt osoba koja ima inastagram, facebook, twitter, tik tok je placena da promovise to sto je dio te zajednice, sto je gej, lezbejka, biseksualac itd? Milioni i milioni ljudi?
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Polaris »

Mada iskreno mislim da sad provociras samo.
0
Avatar
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1501
Postovi: 469
Pridružen/a: 07 jan 2021, 00:31

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Čarobni »

Ariel je napisao/la: 08 apr 2021, 13:31
Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 13:30

To nije dovoljno dobar argument, sve to može i vjerovatno jeste plaćeno, ne moram znat' ništa o njima, znam šta ljudi rade, a pogotovo šta radi LGBT lobi.
Svasta. Znaci sve i jedna lgbt osoba koja ima inastagram, facebook, twitter, tik tok je placena da promovise to sto je dio te zajednice, sto je gej, lezbejka, biseksualac itd? Milioni i milioni ljudi?
U propagandu se ulažu milioni, svijet se više ne mijenja isključivo puškom.

Mustafa Alajmović, obični nepismeni čovjek, seljak, zgrnuo milione živeći lažnim životom godinama, al' eto, promocija života ovih lezbijki ne može biti plaćena, jer imaju profil na tiktoku...
1
1 slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Crvena Nit »

Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 13:41
Ariel je napisao/la: 08 apr 2021, 13:31
Svasta. Znaci sve i jedna lgbt osoba koja ima inastagram, facebook, twitter, tik tok je placena da promovise to sto je dio te zajednice, sto je gej, lezbejka, biseksualac itd? Milioni i milioni ljudi?
U propagandu se ulažu milioni, svijet se više ne mijenja isključivo puškom.

Mustafa Alajmović, obični nepismeni čovjek, seljak, zgrnuo milione živeći lažnim životom godinama, al' eto, promocija života ovih lezbijki ne može biti plaćena, jer imaju profil na tiktoku...
Pokrivene muslimanke lezbejke ne postoje?
1
1 slika
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Polaris »

Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 13:41
Ariel je napisao/la: 08 apr 2021, 13:31
Svasta. Znaci sve i jedna lgbt osoba koja ima inastagram, facebook, twitter, tik tok je placena da promovise to sto je dio te zajednice, sto je gej, lezbejka, biseksualac itd? Milioni i milioni ljudi?
U propagandu se ulažu milioni, svijet se više ne mijenja isključivo puškom.

Mustafa Alajmović, obični nepismeni čovjek, seljak, zgrnuo milione živeći lažnim životom godinama, al' eto, promocija života ovih lezbijki ne može biti plaćena, jer imaju profil na tiktoku...
Po cemu ti mislis da su one placene? Imas li konkretan dokaz?

Evo ti profil pa provjeri pa mi javi dotad su to samo pretpostavke i nagadjanja

@celestialmoonmoth
0
Avatar
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1501
Postovi: 469
Pridružen/a: 07 jan 2021, 00:31

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Čarobni »

Ariel je napisao/la: 08 apr 2021, 13:43
Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 13:41

U propagandu se ulažu milioni, svijet se više ne mijenja isključivo puškom.

Mustafa Alajmović, obični nepismeni čovjek, seljak, zgrnuo milione živeći lažnim životom godinama, al' eto, promocija života ovih lezbijki ne može biti plaćena, jer imaju profil na tiktoku...
Po cemu ti mislis da su one placene? Imas li konkretan dokaz?

Evo ti profil pa provjeri pa mi javi dotad su to samo pretpostavke i nagadjanja

@celestialmoonmoth
Baš kako sam i mislio, plaćena propaganda, stranica ima misiju, zadatak, a sve to se plaća:

https://www.tiktok.com/@celestialmoonmo ... 7654685958
0
Zadnja izmjena: Čarobni, dana/u 08 apr 2021, 13:48, ukupno mijenjano 1 put.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Polaris »

Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 13:47
Ariel je napisao/la: 08 apr 2021, 13:43
Po cemu ti mislis da su one placene? Imas li konkretan dokaz?

Evo ti profil pa provjeri pa mi javi dotad su to samo pretpostavke i nagadjanja

@celestialmoonmoth
Baš kako sam i mislio, plaćena propaganda:

https://www.tiktok.com/@celestialmoonmo ... 7654685958
Ma reci ba da ne volis lgbt ljude uredu je a ne pricat zato sto se ne slazes s necim da je to promocija da je ovo da je ono.

To sto ona kaze da podrzava lgbt ne znaci da je placena da to kaze.

Jos jednom nikakav dokaz nisi iznio.


Evo i ja podrzavam. Jesam li ja placena?
1
1 slika
Avatar
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1501
Postovi: 469
Pridružen/a: 07 jan 2021, 00:31

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Čarobni »

Ariel je napisao/la: 08 apr 2021, 13:48
Čarobni je napisao/la: 08 apr 2021, 13:47

Baš kako sam i mislio, plaćena propaganda:

https://www.tiktok.com/@celestialmoonmo ... 7654685958
Ma reci ba da ne volis lgbt ljude uredu je a ne pricat zato sto se ne slazes s necim da je to promocija da je ovo da je ono.

To sto ona kaze da podrzava lgbt ne znaci da je placena da to kaze.

Jos jednom nikakav dokaz nisi iznio.


Evo i ja podrzavam. Jesam li ja placena?
Ne mogu to reći, jer LGBT propaganda je upravo takva da sve ljude, koji se ne slažu s istom, označava kao neprijatelje i mrzitelje LGBT populacije, što je vrlo plitko, ali dobro plaćeno.

Za šta da budeš plaćena? Koliko pratilaca imaš? Koliki uticaj imaš na mase?
0
Odgovori

Natrag na “Religija”